E premtja terminale: Të menduarit Vim [Disa këshilla]

Na vjen keq për gabimet drejtshkrimore të Gif-it që kam shkruar shumë shpejt

Ky post u botua në forum dy muaj më parë, mendoj se është koha që unë të shkoj në blog, dyshime, komente, gjithçka mund të bëhet në komente, ju lutem MOS flak Nëse nuk ju pëlqen Vim, thjesht tërhiquni nga postimi

Unë do të kapërcej pjesën themelore sepse do të bëhet shumë e gjerë nëse dëshironi ose jeni të interesuar ta mësoni, unë ju rekomandoj që të vraponi nga terminali

$ vimtutor

Tani po, pa më shumë ne fillojmë

Makrot në VIM

Mund të mos jetë një nga misteret më të mëdhenj të vim-it, por është mirë të dimë se vim ka mbështetje makro, është e mundur të ruhen makrot nga az ; për të filluar regjistrimin duhet të shtypni vetëm q+letër për të ndaluar regjistrimin ne shtypim q dhe të kërkosh makro është diçka e ngjashme numero+@+letër.

Ku:
letër: Ashtë një çelës i az.
numero: Theshtë numri i herëve që do të përsërisim veprimin.

Kjo do të lehtësojë shumë detyra të përsëritura. Për shembull; Supozoni se kemi këto linja:

një shembull një dy shembull dy tre shembull tre katër shembull katër pesë shembull pesë

Ne duam t'i japim këtë format:

'një': 'shembull' 'një'; 'dy': 'shembull' 'dy'; 'tre': 'shembull' 'tre'; 'katër': 'shembull' 'katër'; 'pesë': 'shembull' 'pesë';

Kjo është ajo ku makrot na bëjnë gjithçka më të lehtë

VI

 

Sekuenca e përdorur:

qa I '[Esc] ea': [Esc] wi '[Esc] ea' [Esc] wi '[Esc] A'; [Esc] 0j q

Pastaj vendosni kursorin në vijë për të ndryshuar dhe përdorur numero+@+letër në këtë rast kam përdorur 4+@+a

Zëvendëso

Një mjet shumë i rëndësishëm në Vim është zëvendësimi i kësaj ne vendosim veten në modalitetin Vim Normal duke shtypur Esc me vone shtypim : dhe ne shkruajmë komandën Unë them komandë sepse nuk është e kufizuar në zëvendësim. është shumë e ngjashme me RegEx
shembuj:

Më e zakonshmja për të ndryshuar një varg karakteresh në të gjithë dokumentin:

Terminali2

Komanda:

:% s / vim / Vim / g

Zëvendëso në të gjitha linjat e vim nga Vim vini re: nëse nuk do ta kisha shenjën % Unë do të kërkoja vetëm vijën që ndodheni

Zëvendësoni midis një diapazoni të caktuar këtu midis rreshtave 3,5:

Terminali3

Komanda:

: 3,5s / Vim / VIM / g

Nga linjat 3 deri në 5 zëvendësoni Vim me VIM

Këtu vini re se nuk ka g në fund ndryshon vetëm fjalën e parë që përputhet

Terminali4

Komanda:

: 3,5s / Vim / VIM

Me këtë linjë eliminojmë të gjitha linjat që përmbajnë a #

Terminali5

Komanda:

:., $ g / # / d

të vijës aktuale . deri në fund të dokumentit $ shikoni për numrat # dhe fshini ato d

Këtu një komandë rendit pjesën e skedarit

Terminali6

Komanda:

: 3, $ lloj

Nga rreshti 3 deri në fund të dokumentit renditeni atë

Komandat e tjera

Këtu mashtrimi është në komandë :r lexoj cfare ben kjo pasi emri i saj thote hahaha lexo, mund te shtosh tekstin e nje dokumenti tjeter, por ne kete shembull shtojme treguesin ! se kjo veçmas është për të ekzekutuar, është e mundur të ekzekutoni një skenar nga i njëjti vim për të korrigjuar ose çfarëdo që mund të mendoni këtu një shembull:

Terminali7
Komanda sipas renditjes së paraqitjes:

#Data :: r! Data #Data me format :: r! Data + \% D # Lista e listave :: r! Ls Dokumente

Unë jam duke përdorur komanda të zakonshme, por vim merr prodhimin e çdo komande dhe e fut atë si tekst në dokument.

Dhe kjo është vetëm një pjesë e vogël, ka akoma më shumë ... Dhe gjërat që nuk i di hahahaha.

Përzgjedhje

E fundit por jo më e rëndësishmja është gjendja Visual ku mund të zgjedhim linjat për t'i manipuluar ato lehtësisht. Ekzistojnë tre lloje të përzgjedhjes vizuale.

v Vizuale nga personazhet
V Vizuale sipas linjave
kontrolluar+v Vizuale nga blloqet

Zgjidhni atë që është brenda një kllapi:
v% Nëse jeni në fillim / mbarim të kllapave
vib Nëse jeni brenda kllapave

Terminali8

Zgjidhni atë që është brenda citateve të dyfishta ose të vetme:
vi' Zgjidhni kuotat e vetme
vi" Zgjidhni kuotime të dyfishta

Terminali9

viB Zgjidhni gjithçka që është brenda çelësave

Terminali10

Përzgjedhja sipas linjës

ggVG Zgjidhni të gjithë dokumentin

Terminali11

Këtu është në thelb gg shkoni për të filluar; futni përzgjedhësin vizual V; dhe shkoni deri në fund G.

Përzgjedhja sipas bllokut

kontrolluar+v

Terminali12

[kontroll] v e5j C [shkruaj tekstin] [esk] [esk]

Dhe në këtë ju futni përzgjedhësin vizual nga blloqet kontrolluarv, Përparoj deri në fund të fjalës dhe 5 rreshta poshtë 5j, e fshij fjalën me C shkruaj tekstin për ta zëvendësuar dhe shtypur Esc Esc.

Tjetri është i njëjti por në vend të c është diçka si fshirja dhe kalimi në modalitetin e futjes i perdor i hyn në mënyrën e futjes I aty ku ndodhet treguesi.

E gjithë kjo që shpjegoj mund të duket misterioze ose diçka e tillë si vim ninja hahaha por nuk është asgjë që nuk është në manualin e vim Vim ka një nga dokumentet më të mira që njoh për të hyrë në dokumentacionin thjesht shkruani

: ndihmë

nëse keni nevojë për diçka specifike

: ndihmë: w

Kjo do t'ju çojë drejtpërdrejt në pjesën që flet për: w guardar.

Tani nëse ... Gëzuar njerëz Vim. 😀


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

18 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Nodetin dijo

  Mendoj se do të filloj të përdor Vim

 2.   Rodrigo bravo dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm faleminderit për ndarjen. Nuk dija për zgjedhjen me bllok. Gëzuar!

 3.   Kafkë blu dijo

  Emacs ..., mendoj se dikush duhej ta thoshte, prandaj pse të presim më shumë: D, jo, nuk është fillimi i një flake, midis Emacs dhe Vim nuk mund të ketë diskutim: D, është mjaft e qartë se cili është superior , dhe jo, jo e Vim;).

  1.    Bla bla bla dijo

   Po, është fillimi i një flake. Bëni kujdes me ato lloje të komenteve sepse ato nuk janë objektive. Për më tepër, nuk kontribuon asgjë në atë për të cilën bëhet fjalë artikulli. Të fala.

  2.    Zironid dijo

   Emacs! Emacs! Emacs! 😀

  3.    Babil dijo

   Emacs për masat!
   «[…] Mendoj se dikush duhej ta thoshte atë […]» Hahaha, +1!

   Vishu si është, vjen dikush që luan ekzotik dhe thotë «kursorë me shigjeta? WASD? Jo jo, unë do të të tregoj rrugën, është hjkl »dhe ka shumë që ndriçohen pas>: D

   @Blablabla: mirë atje, nofka juaj jeton deri në muhabetin tuaj!

  4.    Giskard dijo

   Një sondazh për të parë se cilët lexues preferojnë nuk do të dëmtonte.

 4.   ahdezzz dijo

  Shkëlqyeshëm! Vim është redaktuesi më i mirë i tekstit. Shpresojmë të botoni më shpesh në këtë faqe në lidhje me botuesin në fjalë. Të fala.

 5.   Jorge dijo

  Unë gjithmonë kam pasur probleme për të kuptuar makrot në Vim, atje në pak kohë të lirë do t'i jap një xhiro ...

  Shënim: Për përdoruesit e KDE, përdorni Vim-QT

  Faleminderit

 6.   eliotime3000 dijo

  Më në fund, Galaxy Mini im do të ketë një arsye më shumë për të jetuar: Unë nuk kam EMACS, por kam VIM.

  Unë do të marrë parasysh këshillat tuaja.

 7.   gjeli dijo

  informacion i mire faleminderit

 8.   Lito dijo

  ndajnë vimrc tuaj është shumë e kuptueshme vizualisht i kënaqshëm :) !!! Shpresoj ta ndash me mua :)!

  1.    Wada dijo

   Sigurisht që do të ... më lejoni të përgatis një postim

 9.   ramg91m dijo

  Uau duket kaq mirë :)! haha do të filloj të praktikoj më shumë, dhe vimrc-i juaj duket shumë mirë Oo! Shpresoj ta ndani ju lutem;)!

  1.    Wada dijo

   Në fakt nuk është aq shumë vimrc, por do ta shpjegoj që kam bërë hahaha

   1.    ramg91m dijo

    haha shume me mire :)! kështu që të gjithë mësojmë haha ​​faleminderit :)! 😉

 10.   Tesla dijo

  Këshilla shumë e mirë Wada. E vërteta është se nevojat e mia për programim janë shumë themelore dhe mbase kjo është arsyeja pse unë kurrë nuk kam parë potencialin e Vim. Sidoqoftë, ajo që thua më duket interesante. Do të përpiqem ta vë në praktikë kur duhet të bëj diçka.

  Thank you very much!

 11.   Jonathan Leonel Gasparini dijo

  Post i shkëlqyeshëm! Megjithëse tashmë i dija shumë mirë këto këshilla të shpjeguara për ata që nuk i dinin!
  Një ndihmë e vogël për përdoruesit e rinj, «vimtutor» është në anglisht, për ata që duan tutorialin në spanjisht, thjesht shkruani «vimtutor es».

  Unë e dua vim, jeta ime do të ishte krejtësisht e ndryshme pa të!
  Kam 2 vjet qe e perdor dhe cdo dite befasohem me shume =)

  të fala

  P / D: Kushdo që dëshiron të shohë një shembull të një konfigurimi .vimrc, unë ju ftoj të shihni timen! =) https://github.com/jlgasparrini/dotvimrc