Ubuntu 23.10 "Mantic Minotaur" beta mbërrin me Gnome 45, Linux 6.5

Ubuntu 23.10

Ubuntu 23.10 do të mbështetet për 9 muaj deri në korrik 2024

E lëshimi i versionit beta të Ubuntu 23.10 "Mantic Minotaur", e cila vjen me qëllim të shënimit të fazës së fundit të zhvillimit të sistemit dhe në të cilën ai ishte plotësisht i ngrirë dhe zhvilluesit kaluan në testimin përfundimtar dhe korrigjimin e gabimeve.

Lëshimi i Ubuntu 23.10 "Mantic Minotaur" Është klasifikuar si një lëshim i rregullt, përditësimet e të cilit bëhen brenda 9 muajve dhe që në thelb është një version kalimtar për përmirësime dhe ndryshime për atë që do të bëhet versioni i ardhshëm LTS i Ubuntu 24.04.

Karakteristikat kryesore të reja Ubuntu 23.10 "Mantic Minotaur"

Fillimisht, gjëja e parë që mund të gjejmë në këtë beta të Ubuntu 23.10 "Mantic Minotaur" është se mjedisi i desktopit është përditësuar në lëshimin e GNOME 45, në të cilin në panel është shfaqur një tregues dinamik i desktopit virtual, është përmirësuar performanca e motorit të kërkimit, është shtuar një tregues i kamerës, është përshpejtuar riprodhimi i videos, shikuesi i imazhit dhe aplikacioni Kamera janë zëvendësuar.

Nga ana e Kernel Linux, ky është përditësuar në versionin 6.5, në të cilin është përfshirë një nga ndryshimet specifike të Ubuntu, që është kompresimi i moduleve duke përdorur algoritmin zstd, i cili ka reduktuar kohën e nisjes, si dhe grupe të reja arnimesh për shiftfs, Apparmor dhe LSM.

Një ndryshim tjetër që mund të gjejmë është se për të instaluar Ubuntu Desktop, numriinstaluesi i ri përdor modalitetin "minimal". sipas parazgjedhjes. Për të mundësuar instalimin fillestar të aplikacioneve shtesë si LibreOffice dhe Thunderbird, mund të zgjidhni modalitetin e zgjatur të instalimit, plus është shtuar mbështetje eksperimentale për enkriptimin e diskut, i cili nuk kërkon futjen e një fjalëkalimi për shkyçjen e diskut në nisje, kur ruani informacionin për dekriptimin e çelësave në TPM (Trusted Platform Module), plus instaluesi ka kthyer mbështetjen për sistemin e skedarëve ZFS.

Përveç kësaj, ai gjithashtu thekson siguri e përmirësuar për menaxhimin e çelësave të depove të PPA, mirë add-apt-repository tani shtoni të gjitha të dhënat nga depoja e PPA në skedarët .sources në formatin deb822, në vend që të shtohen veçmas

Një aspekt tjetër që bie në sy në lidhje me këtë beta të Ubuntu 23.10 "Mantic Minotaur" është se ai përdor sistemin Netplan, i përdorur tashmë në Ubuntu Server, për të ruajtur konfigurimin e ndërfaqes së rrjetit. Kur përmirësoni sistemin, migrimi i konfigurimit dhe profileve të NetworkManager bëhet automatikisht.

Gjithashtu, nuk mund të lëmë mënjanë, menaxher i ri i aplikacioneve për Ubuntu Store, e cila zbaton një ndërfaqe të kombinuar për të punuar me paketat në formatet DEB dhe Snap (nëse ka një program në paketat deb dhe snap, snap zgjidhet si parazgjedhje), lejon kërkimin dhe shfletimin përmes katalogut të paketave snapcraft.io dhe depove DEB të lidhura.

Nga ndryshimet e tjera që bien në sy:

 • U shtua paketa fonts-ubuntu-classic, e cila ofron një grup shkronjash klasike të përdorura në Ubuntu përpara versionit 23.04.
 • Mbështetja për kodimin dhe dekodimin e videove harduerike është zbatuar në paketën snap me shfletuesin Chromium.
 • Mjetet e menaxhimit të privatësisë janë zgjeruar: është shtuar një mekanizëm që i kërkon përdoruesit leje nëse është e nevojshme të jepen të drejta shtesë për aplikacionet.
 • Edicioni Raspberry Pi ka shtuar mbështetjen zyrtare për modulet me kamera, ndër të tjera, të pajisura me fokus automatik. Biblioteka e libcamera është përditësuar në versionin 0.1. Konfigurimi i nisjes së resë kompjuterike është ndryshuar për të çaktivizuar vërtetimin e fjalëkalimit në serverin SSH si parazgjedhje.
 • Një edicion i Ubuntu Core Desktop është duke u zhvilluar, bazuar në platformën Ubuntu Core dhe përfshin vetëm aplikacione të dizajnuara duke përdorur paketat e formatit Snap.

më në fund nëse jeni të interesuar të dinë më shumë për të, ju mund të kontrolloni detajet në lidhja vijuese.

Shkarkoni dhe merrni Ubuntu 23.10 "Mantic Minotaur" beta

Për ata që janë të interesuar të provojnë këtë version beta të Ubuntu 23.10, mund të merrni imazhet e instalimit nga lidhja vijuese.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.