Përdorni proxy në Openbox, Fluxbox, LXDE, Xfce dhe të ngjashme

Metoda që përshkruaj më poshtë është marrë duke përkthyer një artikull në Spanjisht në Arch Wiki në lidhje me përdorimin e një Prokurë. Kjo metodë duhet të jetë e vlefshme për çdo shpërndarje tjetër.

Mjedise desktop si Xfce o LXDE mungon çdo aplikacion që i lejon ata të menaxhojnë përdorimin e një Proxy Global në Sistem, në mënyrën se si ne mund ta bëjmë atë xhuxh o KDE.

Variablat e mjedisit

Disa programe (si wget) përdorin variablat e mjedisit të formës "protokolli_proxy" për të përcaktuar përfaqësimin e një protokolli të caktuar (për shembull, HTTP, FTP, ...).

Këtu është një shembull se si të konfiguroni këto ndryshore:

export http_proxy=http://192.168.1.3:3128/
export https_proxy=http://192.168.1.3:3128/
export ftp_proxy=http://192.168.1.3:3128/
export no_proxy="localhost,127.0.0.1,localaddress,.localdomain.com"

Nëse duam të vendosim variablat e mësipërm të mjedisit proxy të disponueshëm për të gjithë përdoruesit, mund të shtojmë skript, për shembull "Proxy.sh"brenda /etc/profile.d/. Skenari duhet të ketë leje ekzekutimi.

# chmod +x /etc/profile.d/proxy.sh

Përndryshe, ju mund të automatizoni ndërrimin e variablave duke shtuar një funksion në skedarin tuaj .bashrc si vijon:

function proxy(){
echo -n "username:"
read -e username
echo -n "password:"
read -es password
export http_proxy="http://$username:$password@proxyserver:8080/"
export https_proxy="http://$username:$password@proxyserver:8080/"
export ftp_proxy="http://$username:$password@proxyserver:8080/"
export no_proxy="localhost,127.0.0.1,localaddress,.localdomain.com"
echo -e "\nProxy environment variable set."
}
function proxyoff(){
unset HTTP_PROXY
unset http_proxy
unset HTTPS_PROXY
unset https_proxy
unset FTP_PROXY
unset ftp_proxy
echo -e "\nProxy environment variable removed."
}


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

10 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   ren dijo

  e vërteta Unë kurrë nuk kam përdorur një përfaqësues për çfarë është ajo?

  1.    elav <° Linux dijo

   Epo ... Një përfaqësues ka shumë përdorime. Një proxy shërben për të kapur lidhjet e rrjetit që një klient bën me një server destinacioni. Çka ka ndodhur, siç po thosha, ka shumë përdorime. Le të shohim se si ju shpjegoj në një mënyrë të thjeshtë:

   a) Le të themi që në PC të kompanisë suaj ju kërkoni një Proxy. Nëse ka funksionin e memorjes cache dhe ju futni nga, për shembull, linux.net, të gjithë informacionin që merrni do të ruhet në memorjen e tij të fshehtë. Kështu që kur të identifikoheni përsëri në një kohë tjetër, hyrja do të jetë pak më e shpejtë, sepse do të keni disa artikuj në memorien e përkohshme.

   b) Le të themi se lidheni nga një PC në kompaninë tuaj dhe dëshironi të përdorni desdelinux.net. Kur shkoni të shfletoni atë PC, kjo e bën kërkesën te Proxy Server i kompanisë tuaj dhe sipas kufizimeve që keni, ky server dërgon kërkesën tuaj në Internet ose e refuzon atë.

   Këto janë dy raste tipike. Një server proxy mund të jetë diçka ose shumë i mirë, ose shumë shumë shumë i keq (si në rastin tim).

   Për më shumë informacion shih kjo lidhje

   1.    Guxim dijo

    Dhe gjithashtu funksionon për të anashkaluar filtrat, le të mos harrojmë

    1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

     Ky është një lloj tjetër proxy

 2.   arturo molina dijo

  Doja të pyesja autorin nëse, ai ka ndarë ndonjëherë një lidhje interneti përmes PAN (Bluetooth)? Unë e bëra atë në win 7 dhe XP, në të cilin kisha lidhjen, ngrita një proxy (perProxy bërë në java) dhe në makinerinë tjetër përmes PAN, konfigurova Firefox me IP dhe portë. Kur kalova në Linux, nuk dija më të bëja një PAN midis makinave.

 3.   Ariel dijo

  Pershendetje Mirembrema,
  Unë jam një përdorues i lumtur i Lubuntu dhe kam hasur në problemin që përdor lidhjen e shkollës sime (me përfaqësues) çdo ditë dhe lidhjen time në shtëpi gjithashtu (pa përfaqësues). Prandaj, nëse konfiguroj proxy në të gjithë sistemin, duhet ta vendos dhe ta fik në varësi të faktit nëse jam në kolegj apo jo.

  A ka ndonjë mënyrë për të automatizuar këtë proces në mënyrë që në varësi të rrjetit Wi-Fi me të cilin lidheni, të mund të aktivizohet apo jo?

  Një përshëndetje.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Përshëndetje mirëmëngjesi
   Si është se po vendosni përfaqësuesin për sistemin tuaj? Me çfarë komande?

   Unë mund të programoj një skenar që zbulon Wi-Fi me të cilin jeni lidhur dhe në varësi të cilit prej tyre është ... përdorni një përfaqësues ose një tjetër.

   Përshëndetje dhe mirëseardhje.

   1.    JerryKpg dijo

    Pershendetje te gjitheve! Unë kam qenë duke punuar me LXDE për një kohë dhe, për një çështje të ngjashme me atë të Ariel, u detyrova të konfiguroj një përfaqësues për t'u lidhur me internet.
    Po kaloja nëpër dokumentacion në AskUbuntu dhe takova dikë që pyeti diçka të ngjashme dhe përgjigja ishte shumë e dobishme! Unë e lë lidhjen në rast se dikush është i interesuar ta shikojë: http://askubuntu.com/q/175172/260592
    Dhe së fundmi, do të doja të dija nëse KZKG ^ Gaara programoi skenarin që zbulon Wifi dhe ndryshon proxy në varësi të rrjetit ... Do të ishte vërtet e dobishme nëse vendosa ta ndaja.

    Faleminderit shumë dhe përshëndetje!

 4.   PLOGËSIA dijo

  Përshëndetje, po përdor slackware 14.1 dhe bëra pjesën e skenarit drejt, ajo që nuk gjeta në sistemin tim ishte skedari .bashrc

 5.   Baphomet dijo

  Ky artikull është pak i vjetër, por unë përsëri do t'ju shkruaj në të, sepse duket se është gjëja më e afërt me problemin Tim:
  Çfarë duhet të bëj kur përdoruesi im ka formularin USER @ COMPANY? Nëse i kushton vëmendje; Dy arroba do të qëndrojnë në të njëjtën linjë!