Le të takojmë Synaptic në LMDE <° Linux

Një nga pyetjet më të shpeshta midis përdoruesve që fillojnë GNU / Linux, është mënyra e instalimit ose çinstalimit të programeve dhe çfarë lloj paketash mund të instalohen. Ne do t'ju tregojmë një nga mënyrat më të lehta për të bërë këtë detyrë, duke përdorur Synaptic, dhe gjithashtu, ne do t'ju tregojmë shkurtimisht se çfarë është dhe si mund ta përdorim atë.

Normalisht në Dritaret, për të instaluar një program një skedar me shtrirje .exe dhe ne vetëm duhet të përdorim Tjetra »Tjetra me një ose një numër serial dhe për procesin e kundërt (çinstaloni), ne shkojmë në Paneli i Kontrollit »Shtoni / Hiqni Programet.

Në rastin e GNU / Linux, ka edhe ato që ne mund t'i quajmë tonat .exe por natyrisht, ata kanë një emër dhe strukturë tjetër. Zakonisht shumica e paketave në GNU / Linux Ato janë vendosur në depo dhe mjete të ndryshme përdoren për t'i menaxhuar ato. Ndoshta më të njohurat ose të njohurat janë .deb dhe .rpm dhe të dyja mund të menaxhohen nga Synaptic, e cila fillimisht ishte një ndërfaqe për të APT.

Sinaptik: Ndërfaqja për APT

Punojnë me Synaptic është shumë e thjeshtë. Ndërfaqja nuk është e komplikuar dhe rrallë një përdorues i ri duhet të përdorë ose modifikojë të gjitha opsionet e tij. Në përgjithësi, pasi vjen si parazgjedhje, detyrat më të zakonshme mund të kryhen.

Synaptic ka qenë si ai Shtoni / Hiqni Programet de Dritaret. Për funksionimin e tij, ne duhet të kemi konfiguruar (në rastin e Debian dhe derivatet e tij) rrugët për në depot ku ndodhen paketat për tu instaluar, në skedar / Etc / apt / sources.list. Nga ajo dosje, Synaptic merr rrugën e nevojshme për të hyrë në pako.

Njohja e ndërfaqes.

Goodshtë mirë të shtojmë se ndërfaqja e Synaptic en linuxmint, është ndryshe nga Debian. Për disa arsye në linuxmintbutoni nuk përfshihet Kontrolloni të gjitha azhurnimet. Por le të kthehemi te ndërfaqja.

Në krye kemi Menu bar prej të cilave do të shohim disa opsione më vonë. Pak më poshtë, butonat e mëposhtëm:

 • Rimbushja: Përditësoni listën e paketave.
 • Aplikoni: Kur shënojmë një paketë për të instaluar ose çinstaluar, ne përdorim këtë buton për të aplikuar ndryshimin.
 • Vetitë: Ajo tregon karakteristikat e paketës, përshkrimin dhe varësitë e saj.
 • Kerko: Shfaq një dialog me disa opsione për të kërkuar pako sipas parametrave të caktuar.

Butonat e hyrjes së shpejtë

Më poshtë kemi ndërfaqen e ndarë në dy kolona. Në të majtë janë opsionet sipas seksionit që zgjedhim. Thirrni seksionin e butonave: Seksionet, Statusi, Origjina, Filtrat dhe Rezultatet e Kërkimit.

 • Seksionet: Tregon paketat e organizuara sipas kategorive. Nëse duam të kërkojmë një paketë në lidhje me Mjedisi i desktopit të Gnome, për shembull, ne thjesht duhet të shkojmë në seksion xhuxh.
 • Shteti: Në këtë pjesë do të zbulojmë se cilat janë paketat e azhurnueshme, të vjetruara, të instaluara apo të mbetura.
 • origjina: Tregon origjinën (depot) e paketave. Me fjalë të tjera, nga vijnë.
 • filtra: Në këtë seksion mund të aplikoni filtra të caktuar për të marrë lloje të ndryshme të informacionit. Importantshtë e rëndësishme të dini se paketat e prishura shfaqen këtu.
 • Rezultatet e kërkimit: Pikërisht ajo që bën është siç tregon emri i saj, tregojnë rezultatet e kërkimeve në Synaptic.

Seksionet Sinaptike

Në anën tjetër kemi listën e paketave që mund të instalojmë përmes Synaptic. Nëse zgjedhim ndonjë prej tyre dhe klikojmë me të djathtën, mund të zgjedhim disa opsione si:

 • Zgjidh: Zgjidh paketën nëse e kemi zgjedhur më parë.
 • Kontrolloni për të instaluar: Kontrolloni paketën për ta instaluar.
 • Shënoni për të riinstaluar: Epo, zgjidhni dhe riinstaloni paketën.
 • Shënoni për të azhurnuar: Nëse paketa ka një azhurnim, ne e zgjedhim atë me këtë opsion.
 • Shëno për ta fshirë: Fshini vetëm paketën e zgjedhur.
 • Kontrolloni për të hequr plotësisht: Hiqni paketën e zgjedhur me varësitë e saj të rekomanduara. Varësitë e sugjeruara shkojnë në konfigurimin e mbetur.
 • Prona të paluajtshme: Bën të njëjtën gjë si butoni në krye.
 • Shenjë e rekomanduar për instalim: Zgjidhni varësitë e rekomanduara të paketës për t'u instaluar.
 • Shënoni të sugjeruar për instalim: Zgjidhni varësitë e sugjeruara të paketës për t'u instaluar.

Lista e paketave të disponueshme

Opsione të tjera.

Duke e ditur këtë, ne tashmë mund të punojmë Synaptic, por ne mund të bëjmë gjëra të tjera, si për shembull të ndryshojmë burimet e depove. Diçka e dobishme nëse pasqyrat që përdorim janë të ngadalta ose të ngadalta. Për këtë ne do Konfigurimi »Depo.

Në dritaren e opsioneve që marrim, ne duhet të dimë vetëm 3 skeda për të qenë në gjendje të menaxhojmë depot tona. Në të parën, ne marrim degët në të cilat përdorim linuxmint (Kryesore, në rrjedhën e sipërme, Import, Backport dhe Romeo) Thjesht kontrollimi / çregjistrimi redakton skedarin / Etc / apt / sources.list.

Origjina e softverit

Në skedën e dytë ne përfshijmë depot që nuk janë Nenexhik, dmth Paketat e Palëve të Treta si e Debian, APP-ja de Ubuntu ose ndonjë burim i pajtueshëm me LMDE.

Softueri i palës së tretë

Dhe në skedën e tretë, ne mund të aktivizojmë azhurnimet automatike dhe çdo herë që duam që ato të ekzekutohen.

Përditësime automatike

Edhe me shume?

Nëse keni nevojë për të, Synaptic gjithashtu duhet të vendosë Proxy i rrjetit dhe Shpërndarje që duam ta përdorim si parazgjedhje. Për këtë ne do Cilësimet »Preferencat.

Për të shpjeguar pak në lidhje me Shpërndarje, nëse shohim skedarin / Etc / apt / sources.list, kemi dy paraqitje për të përdorur (shënoni tekstin me ngjyra):

deb http://packages.linuxmint.com/ Debian importi kryesor në rrjedhën e sipërme
deb http://ftp.debian.org/debian testimi kontributi kryesor jo-falas
deb http://security.debian.org/ testimi/ Përditësimet e kontributit kryesor jo-falas
deb http://www.debian-multimedia.org testimi kryesore jo të lirë

Default, Synaptic gjithmonë merr shpërndarjen më të lartë, që do të thotë se nëse paketa hyn Pidgin 2.8 në repo të Nenexhik (Debian) dhe versioni 2.9 in Debian (testimi), programi do të na sugjerojë të instalojmë versionin 2.9.

Sigurisht, kjo mund të ndryshohet nëse zgjedhim manualisht shpërndarjen që duam të përdorim duke përdorur opsionin: Preferoni versionet e:

Zgjidhni shpërndarjen
Dhe mirë, nëse përdorim një proxy për t'u lidhur përmes http, ne gjithashtu kemi mundësinë për ta vendosur atë manualisht:

Proxy i rrjetit

Ka mjete të tjera për të menaxhuar paketat tona, për t'i azhurnuar dhe instaluar ato. Ubuntu për shembull tani përfshin tuajin Qendra e programeve kompjuterikë, Dhe LMDE ka një shumë të ngjashme, por në një mënyrë të caktuar Synaptic Moreshtë më e plotë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jonathan dijo

  Faleminderit shumë, e vërteta është që unë jam duke filluar me linux dhe ky mjet është jetësor. Goodshtë mirë ta njohësh më mirë

 2.   Qartë dijo

  Unë duhet të di se si të parandaloj Linux mint 17 Quiana që të përpiqet të azhurnojë repon nga faqja e tij zyrtare
  Dhe përfshirë në burimet e mia. Listoni një adresë të re të azhurnimit tashmë të testuar në Ubuntu 14.04 dhe e pajtueshme me Mint por kur (azhurnimi i apt-marrjes) tregohet e mëposhtme:

  Gabim http://ubuntu.mes.edu.cu i besuar-propozuar InRelease

  Gabim http://packages.linuxmint.com qiana Lirimi

  Gabim http://archive.ubuntu.com i besueshëm InRelease

  Gabim http://archive.ubuntu.com azhurnime të besueshme InRelease

  Gabim http://security.ubuntu.com të besueshme të sigurisë InRelease

  Gabim http://ubuntu.mes.edu.cu të besueshme të sigurisë InRelease

  Gabim http://ubuntu.mes.edu.cu azhurnime të besueshme InRelease

  Gabim http://ubuntu.mes.edu.cu i besueshëm InRelease

  Gabim http://archive.ubuntu.com Release i besueshëm.gpg
  Nuk mund të zgjidhej "archive.ubuntu.com"
  Gabim http://security.ubuntu.com lëshimi i sigurisë së besueshme.gpg
  Nuk mund të zgjidhej "Security.ubuntu.com"
  Gabim http://ubuntu.mes.edu.cu Release.gpg e propozuar nga besueshmëria
  Nuk mund të zgjidhej "ubuntu.mes.edu.cu"
  Gabim http://packages.linuxmint.com Qiana Release.gpg
  Nuk mund të zgjidhej "packages.linuxmint.com"
  Gabim http://ubuntu.mes.edu.cu lëshimi i sigurisë së besueshme.gpg
  Nuk mund të zgjidhej "ubuntu.mes.edu.cu"
  Gabim http://ubuntu.mes.edu.cu azhurnime të besueshme Release.gpg
  Nuk mund të zgjidhej "ubuntu.mes.edu.cu"
  Gabim http://archive.ubuntu.com azhurnime të besueshme Release.gpg
  Nuk mund të zgjidhej "archive.ubuntu.com"
  Gabim http://ubuntu.mes.edu.cu Release i besueshëm.gpg
  Nuk mund të zgjidhej "ubuntu.mes.edu.cu"
  Gabim http://extra.linuxmint.com qiana Lirimi

  Gabim http://extra.linuxmint.com Qiana Release.gpg
  Nuk mund të zgjidhej "extra.linuxmint.com"
  Gabim http://archive.canonical.com i besueshëm InRelease

  Gabim http://archive.canonical.com Release i besueshëm.gpg
  Nuk mund të zgjidhej "archive.canonical.com"
  W: Në pamundësi për të marrë http://ubuntu.mes.edu.cu/UBUNTU/ubuntu/dists/trusty-proposed/InRelease

  W: Në pamundësi për të marrë http://ubuntu.mes.edu.cu/UBUNTU/ubuntu/dists/trusty-security/InRelease

  W: Në pamundësi për të marrë http://ubuntu.mes.edu.cu/UBUNTU/ubuntu/dists/trusty-updates/InRelease

  W: Në pamundësi për të marrë http://ubuntu.mes.edu.cu/UBUNTU/ubuntu/dists/trusty/InRelease

  W: Në pamundësi për të marrë http://packages.linuxmint.com/dists/qiana/InRelease

  W: Në pamundësi për të marrë http://extra.linuxmint.com/dists/qiana/InRelease

  W: Në pamundësi për të marrë http://archive.ubuntu.com/ubuntu/dists/trusty/InRelease

  W: Në pamundësi për të marrë http://archive.ubuntu.com/ubuntu/dists/trusty-updates/InRelease

  W: Në pamundësi për të marrë http://security.ubuntu.com/ubuntu/dists/trusty-security/InRelease

  W: Në pamundësi për të marrë http://archive.canonical.com/ubuntu/dists/trusty/InRelease

  W: Në pamundësi për të marrë http://ubuntu.mes.edu.cu/UBUNTU/ubuntu/dists/trusty-proposed/Release.gpg Nuk mund të zgjidhej "ubuntu.mes.edu.cu"

  W: Në pamundësi për të marrë http://packages.linuxmint.com/dists/qiana/Release.gpg Nuk mund të zgjidhej "packages.linuxmint.com"

  W: Në pamundësi për të marrë http://archive.ubuntu.com/ubuntu/dists/trusty/Release.gpg Nuk mund të zgjidhej "archive.ubuntu.com"

  W: Në pamundësi për të marrë http://archive.ubuntu.com/ubuntu/dists/trusty-updates/Release.gpg Nuk mund të zgjidhej "archive.ubuntu.com"

  W: Në pamundësi për të marrë http://security.ubuntu.com/ubuntu/dists/trusty-security/Release.gpg Nuk mund të zgjidhej "Security.ubuntu.com"

  W: Në pamundësi për të marrë http://ubuntu.mes.edu.cu/UBUNTU/ubuntu/dists/trusty-security/Release.gpg Nuk mund të zgjidhej "ubuntu.mes.edu.cu"

  W: Në pamundësi për të marrë http://ubuntu.mes.edu.cu/UBUNTU/ubuntu/dists/trusty-updates/Release.gpg Nuk mund të zgjidhej "ubuntu.mes.edu.cu"

  W: Në pamundësi për të marrë http://ubuntu.mes.edu.cu/UBUNTU/ubuntu/dists/trusty/Release.gpg Nuk mund të zgjidhej "ubuntu.mes.edu.cu"

  W: Në pamundësi për të marrë http://extra.linuxmint.com/dists/qiana/Release.gpg Nuk mund të zgjidhej "extra.linuxmint.com"

  W: Në pamundësi për të marrë http://archive.canonical.com/ubuntu/dists/trusty/Release.gpg Nuk mund të zgjidhej "archive.canonical.com"

  W: Disa skedarë indeksi dështuan të shkarkohen. Ata janë injoruar, ose janë përdorur të vjetrat në vend.
  E: Nuk mund të bllokohet / var / lib / dpkg / kyç - e hapur (11: Burimi përkohësisht i padisponueshëm)
  E: Nuk mund të bllokohet drejtoria e administratorit (/ var / lib / dpkg /), mbase ka ndonjë proces tjetër që e përdor atë?

  ************** Si ta zgjidhim këtë problem? ************************
  Ju lutem më ndihmoni ju lutem

bool (e vërtetë)