Çfarë është AUR dhe si ta aktivizojmë atë në Arch Linux dhe derivatet e tij

Arch Linux

Këtu në blog shumë herë kemi folur për instalimin e disa mjeteve ose aplikacione në përgjithësi në Linux, dhen të cilën shumica përpiqem të përfshij shpërndarjet më të njohura.

Midis tyre unë zakonisht përfshij Arch Linux dhe derivatet e tij. Edhe pse do të doja të flisja vetëm për një në veçanti, të tjerët nuk mund t'i lë mënjanë, sepse në fund të fundit ato kanë të njëjtën bazë.

Në shumë prej këtyre botimeve ata zakonisht rekomandojnë instalimin nga AUR dhe përdorimin e një "ndihmësi AUR" për ta bërë këtë.

Për ato Lexues që nuk janë në dijeni të kësaj, ne do të flasim pak për këtë sot.

Ata që janë Përdoruesit e Linux me pak kohë përdorimi, duhet të identifikojnë termin "depo" i cili është thjesht një burim softueri.

Esto do të thotë se është një vend ruajtje nga i cili mund të merren paketat softuerike dhe instaloni në një kompjuter.

Një depo (e quajtur edhe një repos) mund të klasifikohet në dy lloje: depo zyrtare dhe depo e mbajtur nga palë të treta (përdorues) çdo përdorues.

Padyshim, burimet zyrtare të repos vijnë të instaluara paraprakisht me Arch Linux, Manjaro, Antergos ose ndonjë shpërndarje që rrjedh nga Arch Linux.

Nga ana tjetër, ekziston Arkivi i Arkivit (AUR)Çfarë është ajo një depo e drejtuar nga komuniteti për Arch Linux dhe derivatet e tij.

Ashtu si depoja zyrtare, ato gjithashtu përmbajnë përshkrime të paketave (PKGBUILD) që mund të përpilohen nga burimi me makepkg dhe më pas të instalohen përmes pacman. AUR ekziston për të ndarë pako të reja nga komuniteti.

Instalimi dhe çinstalimi i aplikacioneve

Për të instaluar aplikacione në çdo sistem të bazuar në Arch Linux ose të nxjerrë ju mund të "Shtoni / Hiqni softuerin" kjo zakonisht bëhet nga terminali me ndihmën e Pacman.

Edhe pse në disa mjedise desktop, ato zakonisht përfshijnë një mjet për t'ju ndihmuar të instaloni ose çinstaloni aplikacione.

Në këtë rast ne gjithashtu mund të përdorim një mjet të njohur të quajtur Octopi, e cila është një ndërfaqe grafike për Pacman që gjithashtu na lejon të ndërveprojmë me AUR.

Mundësimi i AUR në Arch Linux dhe derivatet

Për të qenë në gjendje të shtojnë mbështetjen e AUR në çdo sistem të nxjerrë nga Arch Linux në të cilin ata mund të fitojnë akses në mijëra aplikacione të krijuara dhe të mirëmbajtura nga komuniteti.

Duke marrë parasysh që këto aplikacione drejtohen nga komuniteti, jo të gjitha aplikacionet azhurnohen rregullisht.

Në fakt, ka disa aplikacione që nuk janë azhurnuar për më shumë se 5 vjet. Ju mund të dëshironi të qëndroni larg nga aplikacione të tilla pasi ato mund të shkaktojnë çështje të stabilitetit të sistemit dhe në skenarët më të keq ato gjithashtu mund të paraqesin rreziqe të sigurisë.

Për ta mundësuar këtë, dNe duhet të shtojmë disa rreshta në skedarin tonë pacman.conf, të cilat do t'i shtojmë linjat vijuese në fund të skedarit.

Thjesht hapni një terminal dhe redaktoni me nano ose redaktuesin tuaj të preferuar të tekstit:

sudo nano /etc/pacman.conf

Y shtojmë në fund:

[archlinuxfr]

Serveri = http://repo.archlinux.fr/$arch

Tani e bëra këtë, ne duhet të ekzekutojmë komandën e mëposhtme, Për të sinkronizuar bazat e të dhënave dhe depon e shtuar me sistemin:

sudo pacman -Sy

Bërë këtë tani ne duhet të instalojmë një asistent për të na ndihmuar të instalojmë aplikacionet që janë brenda AUR, për këtë mund të konsultoheni me artikullin vijues, ku unë rekomandoj një.

Ata gjithashtu mund të zgjedhin të përdorin thjesht një menaxher softueri dhe shmangni përdorimin e rreshtit të komandës, siç përmenda Octopi, i cili është një mjet i shkëlqyeshëm i menaxhimit të paketave për Arch Linux dhe derivatet.

Megjithëse Unë personalisht do të rekomandoja që të përdorni terminalin sa më shumë që të jetë e mundur, pasi që në këtë mënyrë ata do të fillojnë të mësohen me komandat dhe të mësojnë të administrojnë, modifikojnë, azhurnojnë dhe menaxhojnë sistemin e tyre.

Edhe degradoni, hiqni mjedisin grafik dhe rindërtoni sistemin dhe më shumë.

Kjo është një nga veçoritë më të mira që më pëlqen në lidhje me Arch Linux sepse edhe nëse e humbni ambientin grafik, nëse instaloni nga e para vetë, thjesht do të dini se çfarë të bëni për ta rimarrë përsëri.

Të cilat, ndryshe nga sistemet e tjera, përdoruesit çmenden dhe shumë prej tyre zgjedhin të rinstalojnë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Emerson dijo

  Si zakonisht
  Djaloshi supozon që ju e dini të njëjtën gjë si ai e di, kështu që ju e lexoni atë, dhe ju dilni po aq peshk sa ajo që keni hyrë
  Redakto skedarin, thotë ajo, a është archlinuxfr në kllapa? A do ta gjej si titull? A duhet të heq shenjën #? A bën rreshtin vijues (Server = http://repo.archlinux.fr/$arch) ku ta vendos? Me një hapësirë? Në këtë pikë pendoheni që keni humbur kohë