Çfarë të bëjmë kur pajisja jonë wifi ka vetëm drejtues për Windows?

Unë kam vendosur të merrem me këtë çështje pasi rrjetet Wi-Fi po bëhen mjaft të njohura në qendrat e studimit dhe në shumë qendra pune, por çfarë të bëjmë kur pajisja Wi-Fi në PC-në tonë ka vetëm drejtues Windows?

Kur na ndodh kjo situatë, përdoruesit e Linux nuk duhet të kenë frikë, ekziston një aplikacion i quajtur ndiswrapper që na lejon të operojmë pajisjen me drejtuesin e Windows.

Mënyra për ta bërë atë duke përdorur Debian 6 dhe derivatet e tij është:

1: Instaloni ndiswrapper

$ sudo apt-get install ndiswrapper-common ndiswrapper-utils-1.9 wireless-tools

2: Kopjoni skedarët .INF y .SYS që vijnë në CD në një dosje në PC tuaj për shembull / home / tu_user

3: Instaloni shoferin

$ sudo ndiswrapper -i nombre-driver.inf

Pastaj verifikoni që drejtuesi është instaluar si duhet

$ ndiswrapper -l

Në fund instaloni drejtuesin e ndiswrapper

$ sudo modprobe ndiswrapper

Nëse gjatë ekzekutimit të kësaj komande jep një gabim duke thënë se nuk ka modulin ndiswrapper (zakonisht ndodh kur kemi të instaluar kernelin e bigmem, më ka ndodhur kohët e fundit)

$ sudo apt-get install module-assistant

$ sudo m-a a-i ndiswrapper

Me këtë mundësi do të rikompilojmë modulin (ose drejtuesin për kernelin që po përdorim).

Pastaj

$ sudo modprobe ndiswrapper

Për të verifikuar që pajisja po punon si duhet

$ sudo iwconfig

dhe diçka e tillë duhet të shfaqet në ekran:

nuk ka shtesa wireless. eth0 pa shtesa wireless. wlan0 IEEE 802.11bgn ESSID: joaktiv / çdo Mënyrë: Pika e menaxhuar e hyrjes: Tx-Power jo i shoqëruar = 20 dBm Riprovoni kufirin e gjatë: 7 RTS thr: off Fragment thr: off Çelësi i kriptimit: jo Menaxhimi i energjisë: në pan0 pa shtesa wireless.

Tani që gjithçka është në rregull, ne e bëjmë shoferin ndiswrapper të ngarkohet kur fillon sistemi.

$ sudo ndiswrapper -m

Për të aktivizuar ndërfaqen pa tel

$ sudo ifconfig wlan0 up

Kjo e fundit duhet të bëhet çdo herë nëse filloni sistemin, përveç nëse e bëjmë atë automatik.

SHENIM: nëse keni Linux X64, drejtuesit duhet të jenë gjithashtu për arkitekturën X64

Programi ndiswrapper është krijuar për drejtuesit e pajisjeve WIFI pa tel që mund të jenë USB ose PCI por në disa dokumente të tjera thotë se e njëjta gjë mund të bëhet edhe për winmodems dhe pajisje të tjera, unë nuk e kam provuar atë dhe e lë atë fushë të hapur për lexuesit.

Dhe tani për të shijuar rrjetin pa tel, por duhet të instaloni programet për të zbuluar rrjetet, për shembull Radion Wifi, por ky është një artikull tjetër.

Artikulli i marrë nga GUTL.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Oscar dijo

  A do të funksionojë kjo zgjidhje edhe për Wheezy?

 2.   Bler Paskal dijo

  Shume mire. Për fat të mirë, karta ime WiFi nuk më ka dhënë kaq shumë dhimbje, unë thjesht ndryshoj NetworkManager në Wicd, për fat të keq drejtuesit nuk punojnë në mënyrë optimale.

 3.   elynks dijo

  Faleminderit për këshillën!

 4.   B1tBlu3 dijo

  Faleminderit, do të jetë e dobishme!

 5.   elendilnarsil dijo

  Vetëm një herë u detyrova t'i drejtohem kësaj procedure, dhe ajo ishte me Mandriva 2011, dhe unë po shkoja shumë.

 6.   Carlos-Xfce dijo

  Laptopi im Sony Vaio në tetor 2006 ka një ndërprerës për Wi-fi. Rezulton se një ndërprerës i tillë, në të dy modelet Sony Vaio dhe Toshiba, është një mut që dëmtohet lehtësisht dhe dëmton Wi-fi tuaj. Sa më bëri të vuaj!

  Kohët e fundit bleva një përshtatës për Wifi, modeli DWA-125N nga marka D-Link. Dhe çelësi i ndyrë e çaktivizoi rrjetin si parazgjedhje! Kam vuajtur shumë, por gjeta se si ta rregulloj.

  Në ditët e sotme. Falë këtij adaptori Wi-fi, unë mund të shijoj një lidhje të shkëlqyeshme pa tela pa përdorur drejtues pronësorë, pasi marka D-Link ofron drejtues për Linux. 🙂

 7.   truko22 dijo

  Interesante, duke kursyer informacionin kur keni nevojë për të ... faleminderit shumë.

 8.   geek dijo

  Unë gjithashtu e kam përdorur këtë alternativë më parë me një broadcom 4318 që janë paksa konfliktuoze në disa distros, por drejtuesit që ai pranoi duhej të ishin në përputhje me windows xp.

  Tani që di pak më shumë, unë thjesht instaloj firmware-b43-installer që lidhet përmes kabllit për të shkarkuar paketën dhe voila!

 9.   Fluturo -ylberi dijo

  Hmm, a do të ishte e vlefshme kjo edhe në Arch?

 10.   MSX dijo

  Por… a ka wifi modern HW që nuk mbështetet nga bërthama?

 11.   Nila dijo

  Përshëndetje! Pyetje e shpejtë që është krejtësisht jashtë temës. A e dini se si ta bëni faqen tuaj miqësore për celular? Faqja ime duket e çuditshme kur shikon nga iphone im. Po përpiqem të gjej një temë ose shtojcë që mund të jetë në gjendje të rregullojë këtë problem.

  Nëse keni ndonjë rekomandim, ju lutem ndani.

  Many thanks!

 12.   Carlos-Xfce dijo

  Elav, ku je ti Meqenëse nuk kam as Facebook, as Twitter, as Google+, kjo është mënyra e vetme që mund të mendoja për t'ju kontaktuar.

  Diçka e çuditshme sapo më ndodhi me Thunar: i dolën qerpikët! Por gjëja e çuditshme është se për një kohë (vitin e kaluar) nuk kam azhurnuar asgjë në Xubuntu tim 12.10. Ndihet vërtet e çuditshme, veçanërisht kur klikoj në timonin e miut.

  A mund të bëni një artikull në lidhje me të?

  Faleminderit shumë dhe gëzuar vitin e ri.

  1.    i gjallë dijo

   Hahahaha, a ka Thunar me të vërtetë qerpikë? Ohh !! Nuk e dija hahahaha .. Më falni shoqja ime, unë kam për të instaluar një Makinë Virtuale për të vazhduar të shkruaj në Xfce sepse KDE më bllokoi në shpellën e Conqit dhe nuk më lë jashtë ..

   1.    Carlos-Xfce dijo

    Pershendetje Faleminderit për përgjigjen, Elav. Hej, diçka e çuditshme po ndodh, qerpikët e mi nuk dalin më në Thunar. Dhe diçka akoma më e çuditshme: në shfletuesin Iron tani duket si ndërfaqja e vjetër e YouTube ndërsa në Firefox unë shoh të re. Nuk kuptoj.

    Epo, mos u shqetëso për atë që kërkova prej teje. Imagjinoj që KDE po ju sjell një botë të re dhe interesante. Ende nuk i kam dhënë mundësinë sepse ky laptop që përdor është i vitit 2006 dhe me Xfce funksionon si sharm për mua.

    Deri herën tjetër! Shpresoj t'ju lexoj së shpejti në një artikull të ri.

    1.    i gjallë dijo

     Epo po, gjithçka është e çuditshme, apo jo? 😕

 13.   Helvert Camacho dijo

  pershendetje jam i ri ne linux por kam gabimin e meposhtem kur shkoj te instaloj shoferin $ sudo ndiswrapper -i net8192cu.inf
  nuk mund të hapet net8192cu.inf: Skedari ose direktoria në /usr/sbin/ndiswrapper-1.9 rreshti 162 nuk ekziston.