18 Vegla për programim në GNU / Linux

Një nga karakteristikat më të spikatura të çdo sistemi GNU / Linux është mjedisi i shkëlqyeshëm i programimi që ofron dhe që bën të mundur të punosh me të gjitha llojet e idioma dhe modulet. Për të përfituar sa më shumë prej saj, ne kemi mjete të ndryshme që mbulojnë të gjitha nevojat tona për sa i përket programimit.


1. peshqve: është softuer i lirë dhe më i miri për të redaktuar skedarët HTML. Fuqia e tij bazohet në lehtësinë e përdorimit, disponueshmërinë për disa gjuhë dhe pajtueshmërinë e sintaksës me "modelet" e tjera, të tilla si XML, Python, PHP, Javascript, JSP, SQL, Perl, CSS, Pascal, R, Coldfusion dhe Matlab. Ai mbështet karaktere multibyte, unicode, UTF-8 dhe, siç është shkruar në C dhe GTK, ka një përdorim të ulët të kujtesës, më pak se mjetet e tjera të këtij lloji.

Faqja zyrtare: http://bluefish.openoffice.nl/index.html

2. Anjuta: një IDE (mjedis i integruar i zhvillimit) që ka punuar me C dhe C ++ dhe tani ka zgjeruar mbështetjen e tij në Java, Python dhe Vala. Që nga versioni 2, ai përfshin mbështetjen e re për zgjerimet, e cila i jep asaj më shumë funksionalitet sesa versioni i mëparshëm. Gjithashtu duhet theksuar ngjyrosja e sintaksës dhe integrimi i saj me Glade për krijimin e ndërfaqeve grafike.

Faqja zyrtare: http://www.anjuta.org/

3. Gladi: është një mjet zhvillimi i ndërfaqes grafike (GUI) i programuar në C dhe GTK. Këto lloj mjetesh janë të pavarura nga një gjuhë specifike programimi, megjithatë gjuhët më të mbështetura gjerësisht përfshijnë C, C ++, C #, Java, Vala, Perl dhe Python, ndër të tjera. Versioni 3 u rishkrua plotësisht për të përfituar nga veçoritë GTK +, duke zvogëluar linjat e kodit, duke lejuar integrimin e tij me Anjuta. Ai përdor një format XML të quajtur GtkBuilder për të ruajtur të dhënat për ndërfaqet e krijuara.

Faqja zyrtare: http://glade.gnome.org/

4. GCC (GNU Compiler Collection): është një grup përpiluesish të krijuar nga GNU që përpilohen fillimisht për gjuhën C. Aktualisht ai mbështet "skajet e përparme" për C, C ++, Java, Ada, Objektivi C, Objektivi C ++ dhe Fortran, dhe mbështet gjuhë të tjera në një mënyrë jo standarde, të tilla si Go, Pascal, Modula 2, Modula 3 dhe D. Përparësitë e përdorimit të GCC për përpilimin qëndrojnë në optimizimin e kodit bazuar në mikroprocesorin e vet, kontrollimin e gabimeve, korrigjimi i gabimeve dhe optimizimi në thirrjet nënrutinë.

Faqja zyrtare: http://gcc.gnu.org/

5. Zhvillimi: një IDE tjetër që është e optimizuar për shpërndarjet që përdorin KDE si një mjedis grafik. Mbështet C, C ++ dhe PHP. Ashtu si me IDE-të e tjera, versioni 4 u rishkrua plotësisht në C ++ duke përdorur bibliotekat grafike të qt, të njëjtat që lejojnë integrimin e tij me QtDesigner. Meqenëse nuk ka përpiluesin e vet, është e nevojshme të instaloni gjithashtu GCC. Disa nga veçoritë e tij më të dobishme janë shfletuesi midis klasave të aplikacionit dhe mbështetja për përcaktimin e klasave dhe kornizës.

Faqja zyrtare: http://kdevelop.org/

6. Eklipsi: një IDE e programuar në Java me më shumë se 2 milion rreshta të kodit. Përdoret gjerësisht për mbështetjen e saj për shumë gjuhë, si dhe për disa gjuhë programimi si Java, C, C ++, Ada, Perl, PHP, JSP, sh dhe Python, shumë prej tyre përmes shtojcave të komunitetit. Shtojcat gjithashtu shtojnë funksione të tjera të rëndësishme, të tilla si mundësia që disa përdorues të punojnë në të njëjtin projekt dhe shtrirja e IDE në mjete të tjera. Isshtë njohur për historinë e saj të gjatë dhe është IDE e zgjedhur për programuesit për të krijuar mjete të reja programimi dhe aplikacione "klient".

Faqja zyrtare: http://www.eclipse.org/

7. Kate: Shumë do ta njohin këtë redaktues teksti për platformën KDE, dhe megjithëse nuk ofron mijëra mjete, është thjeshtësia e saj që e bën atë një alternativë për shumë të tjera. Programuar në C ++ dhe qt, karakteristikat e tij kryesore janë ngjyrosja e zgjerueshme e sintaksës përmes XML, mbështetja e sesionit dhe ndjekja e kodit për C, C ++, Java dhe gjuhë të tjera. Shtë një nga mjetet e përfshira në paketën KDEBase dhe përdoret si redaktues teksti nga KDevelop dhe Quanta Plus

Faqja zyrtare: http://kate.kde.org/

8. Aptana Studio: një tjetër "peshë e rëndë" midis IDE dhe e vjetër e njohur nga programuesit. Aktualisht ajo është shumë e zhvilluar dhe shtrirja e saj përmes shtojcave e shtrijnë dobinë e saj në gjuhë të ndryshme programimi, midis të cilave dallohen PHP, Python, Ruby, Rails, CSS, HTML, Ajax, JavaScript dhe C. Gjithashtu lejon monitorimin e drejtorive të projektit, magjistari i zhvillimit të uebit, korrigjimi i gabimeve, lidhja përmes FTP, bibliotekat Ajax dhe mbështetja për shtojcat Eclipse.

Faqja zyrtare: http://www.aptana.com/

9. Emakët- Një redaktues i zgjatur i tekstit i krijuar nga GNU dhe i programuar në C dhe Lisp. Krijuar në 1975 nga Richard Stallman, ajo ka bërë një rrugë të gjatë dhe aktualisht ka disa "implementime", të tilla si XEmacs. Punon si një redaktues i thjeshtë që lejon programuesit të modifikojnë, përpilojnë dhe korrigjojnë kodin e tyre. Ka edhe biblioteka që shtrijnë funksionalitetin dhe komandat e veta të brendshme.

Faqja zyrtare: http://www.gnu.org/software/emacs/

10. Hapi GNUS- Një grup bibliotekash, aplikacionesh dhe mjetesh të orientuara drejt objektit, të shkruara në Objektivin C për zhvillimin e aplikacioneve desktop. Ajo përbëhet nga dy "programe": Project Center është redaktori i përgjithshëm i projektit dhe GORM për krijimin e ndërfaqeve grafike. Ai gjithashtu përfshin mjete të tjera të tilla si make, GUI, bazë dhe mbrapa.

Faqja zyrtare: http://www.gnustep.org/

11. HBasic: një nga alternativat për Visual Basic të Microsoft, një IDE që integron si redaktimin e kodit ashtu edhe krijimin e ndërfaqeve grafike, për të cilat përdor bibliotekat grafike KDE. Alsoshtë gjithashtu e mundur të bëni "thirrje" në bibliotekat qt dhe të krijoni ekzekutues direkt me përpiluesin e programit. Asnjë version më i qëndrueshëm nuk është lëshuar që nga korriku 2009.

Faqja zyrtare: http://hbasic.sourceforge.net/

12. Llazari: një IDE e programuar në Object Pascal e zhvilluar nga Free Pascal, multiplatform dhe që shërben si një alternativë ndaj Delphi. Ai lejon krijimin e programeve me mjedise vizuale dhe synon pikërisht transportueshmërinë e programeve të përpiluar, domethënë që ato mund të ekzekutohen në sisteme të ndryshme operative. Përputhshmëria e saj me menaxherë të ndryshëm të bazës së të dhënave është e dukshme, të tilla si Firebird, PostgreSQL, dBase, FoxPro, MySQL, SQLite, Oracle dhe Microsoft SQL Server.

Faqja zyrtare: http://www.lazarus.freepascal.org/

13. Fasule netbeans: një IDE "e bërë në Java për Java". Duke qenë burim i hapur, zhvillimi i tij u zhvillua në një maratonë në vitet e fundit, duke lejuar përfshirjen e zgjerimeve për të punuar me C, C ++, PHP, Ruby, Rails dhe Python. Funksionalitetet e tij sigurohen nga module të shkruara në Java, si dhe ka disa prej këtyre moduleve që punojnë si shtojca në stilin e Eclipse ose Aptana. Sot është një nga IDE-të më të përdorura nga programuesit Java dhe Python.

Faqja zyrtare: http://www.netbeans.org/index_es.html

14. QtCreator: një IDE tjetër që ndihmon në krijimin e ndërfaqeve grafike pa qenë e nevojshme të shkruhen në një gjuhë të veçantë. Ai përdor bibliotekat grafike të qt dhe përmes shtojcave është e mundur të barten projektet në gjuhë si Python, C, C ++, Java dhe Ruby. IDE lejon gjurmimin e kodit të projektit, drejtoritë e tij dhe korrigjimin e gabimeve duke përdorur gdb. Ndoshta tipari më i fortë është aftësia për të krijuar aplikacione desktop dhe celular. Pika e saj më e dobët është konsumi disi i lartë i kujtesës.

Faqja zyrtare: http://www.qt.io/download/

15. Kuanta Plus: Konkurrenca e Bluefish është Quanta, një IDE për zhvillimin e uebit që ka humbur terren, por është akoma një mjet i shkëlqyeshëm i krijuar për KDE (është gjithashtu pjesë e paketës kdewebdev). Ka mbështetje SSH dhe FTP, pamje paraprake përmes motorit të saj KHTML, theksim të sintaksës dhe një analizues që informon për krijimin e saktë të faqeve tona.

Faqja zyrtare: http://quanta.kdewebdev.org/

16. karkaleca deti: alternativa e dytë për Visual Basic dhe që mbështet krijimin e aplikacioneve në Qt ose GTK, me baza të dhënash si MySQL, PostgreSQL dhe SQLite. Ndër pikat e forta të tij mund të përmendim njohjen me Microsoft IDE, shkurtesat e fragmenteve të kodit, korrigjimin e gabimeve dhe përfshirjen e programeve shembull

Faqja zyrtare: http://gambas.sourceforge.net/en/main.html

17. Android SDK: Për programuesit Android është shumë i përshtatshëm që të kenë këtë program. Ai jo vetëm përfshin mjetet themelore për të filluar krijimin e aplikacioneve në Android, por edhe të tjerë si menaxher i paketave, Google API, dokumentacion, shembuj të kodeve dhe programeve, mjete të zgjeruara të zhvillimit dhe të tjera. Vlen të përmendet paketa NDK që lejon përfshirjen e kodit nga gjuhë të tjera si C ose C ++ në aplikacion.

Faqja zyrtare: http://developer.android.com/sdk/index.html

18. WxFormBuilder: mjet i vogël që lejon krijimin e një ambienti grafik për aplikacione të vogla duke përdorur bibliotekën wx. Rekomandohet të shihni edhe aplikacione të tjera të tilla si wxWidgets, një kornizë grafike që lejon lidhjen (përmes skripteve të quajtura "lidhje") me gjuhë të ndryshme si Ruby, Python, Perl, D, C dhe C ++

Faqja zyrtare: http://sourceforge.net/projects/wxformbuilder/

Siç mund ta shohim, ka disa mjete për programimin në GNU / Linux. Isshtë vetëm një çështje për të parë se cili i përshtatet më mirë nevojave tona.

Faleminderit Juan Carlos Ortiz!

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

45 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Renato dijo

  Në të vërtetë unë dua të di se si të programoj në Linux për shkak të lëshimit të licencave për klientët e ardhshëm, nëse dikush me përvojë mund të më japë një dorë me këtë programim paraprakisht, faleminderit shumë mendoj se Python do të ishte mirë?

  1.    Manuel dijo

   nëse është me python, unë rekomandoj përdorimin e eklipsit dhe instalimin e shtojcës pydev

 2.   Renato dijo

  Përshëndetje, do të doja të të bëja një pyetje. Unë do të doja të mësoja të programoja për të bërë softuer faturimi, kontrollin e aksioneve etj, por që ai funksionon si në Linux dhe Windows Nga tashmë faleminderit shumë

  1.    reneko dijo

   Pak vonë përgjigja, ndër-platforma RAD IDE par excellence është Lazarus (programim grafik, intuitiv, ekzekutues shumë të shpejtë, menaxhim i shkëlqyeshëm i bazës së të dhënave), njerëzit e Linux duket se nuk e pëlqejnë shumë sepse është falas paskal dhe jo C / C ++ sikur është tradicionale për ta, por gjuha dhe bibliotekat janë shumë të fuqishme më të fuqishme se GCC.
   Megjithëse është në depot e Ubuntu, nuk funksionon kështu që duhet ta instaloni direkt nga deb zyrtar i http://www.lazarus.freepascal.org

   1.    yohomer dijo

    Pajtohem me ty! ... Lazarus ka shumë fuqi, madje nuk varet nga një makinë virtuale për të interpretuar kodin ... hehehe kështu që të jep shpejtësi më të madhe të përpunimit.

  2.    krisoftunlock dijo

   Në atë rast, miku im, unë do të rekomandoja përdorimin e java, pasi ajo është ndër-platformë.

  3.    Aeris dijo

   Unë rekomandoj java

 3.   Erwin dijo

  100% studio aptana për të programuar në php, javascript dhe ajax dhe Netbeans ose eklips për java.
  teksti sublime 2 Unë e përdora atë për të dëgjuar njerëzit që e përmirësonin atë dhe më duket si ide e ndyrë si geany.

  1.    Skarmory dijo

   Ata janë redaktorë të shkëlqyeshëm të kodeve, një nga më të mirët si Sublime ashtu edhe Geany, megjithatë, nuk e di kush ju tha që ishin IDE. Ju duhet të dini si t'i përdorni ato mik =)

   1.    Javier Fernandez dijo

    Unë kam përdorur Lázarus IDE, është shumë i fuqishëm dhe një ndihmë e madhe për bazat e të dhënave.
    Programimi me Glade dhe Geany është një gëzim, ju lejon të përdorni shumë gjuhë programimi dhe është shumë efikas. Nuk është IDE, por për të përdorur GTK mund të futni për shembull në http://www.valadoc.org dhe konsultohuni me dokumentacionin, mund ta përdorni në C, Vala, Python, etj. në fakt, unë kam qenë në gjendje të bëj një program python me GTK dhe ta ekzekutoj atë në Linux dhe Windows pa ndonjë problem të madh, sigurisht që kam bibliotekat dhe Python në Windows.

 4.   Wladimir kowtun dijo

  Aptana Studio, e preferuara ime për PHP

 5.   Harpman71 dijo

  Aptana Studio është e preferuara ime

 6.   Paul dijo

  Unë jam Brazilian, dhe më pëlqeu shumë ky tutorial.

  Ju faleminderit.

 7.   zokeber dijo

  Unë preferoj Tekstin Sublime! por as nuk figuron ne kete liste !!!

 8.   Le të përdorim Linux dijo

  Faleminderit! Data e mbare!
  Gëzuar! Paul.

 9.   Jean hernandez dijo

  Komodo Edit mungon, është ndër-platformë.

 10.   milton dijo

  Shumë falemnderit

 11.   Mark dijo

  Mungon VI / VIM lista nuk është e plotë pa atë redaktues

 12.   johnk dijo

  Faljet e mia që kam harruar Geany, Gedit, VIM, Ninja IDE dhe kaq shumë të tjerë. Por jam i lumtur të shoh që ata ishin të vëmendshëm, shihet se kjo nuk është një temë e re në mesin e lexuesve të kësaj faqe në internet dhe kjo është shumë e mirë

 13.   Alexander DeLuca dijo

  Kam përdorur disa për gjëra të ndryshme. Ato që zgjatën më gjatë ishin Eklipsi dhe Aptana. Pastaj kalova nëpër NetBeans. E vërteta është se të gjitha këto janë shumë të rënda dhe konsumojnë shumë burime. Nëse keni disa shfletues të hapur dhe disa procese, ata fillojnë të ngadalësohen.

  Kjo është arsyeja pse tani po përdor Geany dhe Bluefish, të cilat janë të lehta dhe të shpejta, përtej të cilave mund të mos kenë ndonjë mundësi.

 14.   Martin Cigorraga dijo

  KDevelop, Sublime Text 2, Geany, Emacs (tastierë), Kate, NetBeans ...
  Arrgghh !! Pse kaq shumë diversitet, më pëlqejnë të gjithë! xD
  (Btw, Eclipse dhe ZendStudio SUCK!)

 15.   e diel dijo

  Unë përdor Komodo Edit në Windows dhe Ubuntu për Zhvillim. Uebfaqe ai eshte shume profesional dhe para të gatshme

 16.   Walter Gomez dijo

  Përshëndetje, unë kam Geany dhe Anjuta dhe nuk di si të përdor asnjërën prej të dyjave. Dikush mund të më japë informacion .. se si të përdor secilin nga të dy pasi kam Ubuntu dhe dua të futem në atë botë të programuesve .

 17.   Sony dijo

  Po, po më mungon Geany

 18.   gorlok dijo

  Një detaj për të korrigjuar: Lazarus nuk është programuar në "Objektivi C", ai është programuar në FreePascal "Object Pascal", bazuar në Delphi.
  Në Android SDK, unë do të përmendja shtojcën ADT për Eclipse, e cila është zyrtare.
  Netbeans dhe Eclipse posaçërisht, mbështesin shumë gjuhë të tjera si ato të bazuara në Java JVM, për shembull: Groovy, Scala, Closure, Jython, etj.
  Siç e përmendët tashmë, Vi (m) dhe Ninja-IDE (Python) i shkëlqyeshëm do të ishte mirë të merreshin parasysh.
  Përndryshe, është një përmbledhje interesante.

 19.   Le të përdorim Linux dijo

  Excellentshtë e shkëlqyeshme por nuk ka licencë falas ...: S
  Kemi folur për të në një postim:
  http://usemoslinux.blogspot.com/2012/04/sublime-text-2-el-mejor-editor-de.html
  Gëzuar! Paul.

 20.   gaztor dijo

  dhe Geany?, Unë e përdor atë në linux dhe dritare

 21.   Buenaventura dijo

  E bukur! vim!

 22.   kasymaru dijo

  Alsoshtë gjithashtu tekst sublime 2, është një redaktues dhe studio zend shumë i fuqishëm që është një IDE shumë i plotë për programuesit e internetit,

  1.    ldd dijo

   GNU / LINUX !!!! (kuptoni mjetet falas)

 23.   sanhuesoft dijo

  Komente kurioze ...

 24.   vërshëllimë dijo

  Më e mira po mungon, Geany

 25.   Pablo dijo

  Më pëlqen që të programoj, të përdor një redaktues të thjeshtë teksti që quhet shumë mirë Geany.

 26.   Santiago dijo

  Përshëndetje, doja t'ju pyesja nëse ka ndonjë mjet që mund të përdoret për të programuar në pascal falas, problemi im është që si një projekt përfundimtar i një lënde në fakultet, ata më kërkojnë të krijoj një predhë në pascal falas, megjithëse unë tashmë kam bërë disa procedura, të cilat ishin puna praktike për këtë temë, përveç kësaj, nuk kam shumë ide se si ta bëj atë, nëse mund të më jepni ndihmë do të isha shumë mirënjohës

  1.    le të përdorim linux dijo

   Po sigurisht. Llazari përmendet në postim. 🙂 Gjithashtu, është i pajtueshëm me Delphi.
   Perqafo! Paul.

 27.   John alex dijo

  Eshte e mrekullueshme Ju duhet të lini mënjanë disa nga koha juaj për të folur rreth Gambas. Gambas është një IDE mjaft i mirë si Visual Basic.

  Me sa duket ai mbështet Microsoft BASIC, por unë nuk kam arritur të migroj projektet e mia. Unë do ta vlerësoja nëse do të flisni se si të eksportoni ato projekte vizuale te karkalecat.

  1.    reneko dijo

   Ato nuk janë të përputhshme, Visual Basic është i bazuar në biblioteka me burim të mbyllur dhe jo-falas, kështu që pajtueshmëria është e dyshimtë, megjithëse janë të ngjashme në ndërfaqe dhe qëllim.

  2.    Jürgen Schütt dijo

   Kam bërë disa programe në visual basic për Excel që dua t'i transferoj në canaima / linux. Si shkoi me karkalecat?

 28.   Anonimo dijo

  Do të shtoja SciTe, një redaktues teksti i orientuar drejt programuesit.
  Përshëndetje.

 29.   Oscar Gerardo Conde Herrera dijo

  Prodhim i shkëlqyeshëm
  Falënderim

 30.   Jose dijo

  Unë mendoj se është mirë që ju të përfshini Emacs. Për vite me radhë unë kam qenë një emacsero dhe gjithmonë kam besuar se do t'i jepja 100 turne çdo redaktori tjetër ... Derisa të provoja vim. Në fillim isha pak ngurrues kur bëhej fjalë për modalitetet normale / modifikimet, por sapo të mësoheni, nuk ka asnjë ngjyrë. Dhe nëse filloni të vendosni shtojca në të, kjo është bomba.
  Më pak e meriton një përmendje.
  Programet e tjera të dobishme:
  Nemiver: korrigjues me GUI
  Git: duhet të ketë kontroll të versionit
  Tmux: terminale të shumëfishta. Mjaft e dobishme nëse përdorni terminalin shumë.
  Eklipsi: (si nuk e keni përfshirë eklipsin?)

  1.    le të përdorim linux dijo

   Faleminderit për kontributin!
   Nje perqafim! Paul.

 31.   Gadton dijo

  Falë këtij postimi, më në fund ishte disa muaj më parë që fillova me Free Pascal + Lazarus + MariaDB + DBeaver dhe disa biblioteka të shumë prej tyre për Lazarus. Shumë i lumtur deri më tani. Problemi është se ka mungesë të materialit studimor, unë kam marrë vetëm një libër nga Lazarus dhe është i keq, por edhe kështu, ishte thelbësor për mua. Ka materiale të mira në mësime të vogla dhe video mësime. Të fala.

 32.   Arturo dijo

  Përshëndetje, unë jam i interesuar të mësoj të programoj në gjuhën C ++ ose C #, çfarë mjedisi ose platforme duhet të shkarkoj për të në Linux Deepin? Distro Deepin është krijuar nga Devian.

 33.   Alan Vasquez dijo

  Pse nuk e përmendët Geany?