5 shpërndarje Linux për t'i dhënë frymë të re PC-së tuaj me të ardhura të ulëta

kompjuterët e vjetër

Si ju keni nje kompjuter te vjeter që e keni lënë mënjanë në një cep ose keni harruar kudo në shtëpinë tuaj, më lër të të tregoj se mund ta pastrosh dhe ta japësh një jetë të re.

Epo, falë shumëllojshmërisë së gjerë të shpërndarjeve Linux që ekzistojnë, unë mund t'ju them gjithashtu se ka shpërndarje që janë të orientuara për tu ekzekutuar në kompjuterë me burime të ulëta dhe me përdorimin e ndonjë prej këtyre ju mund t'i jepni kompjuterit tuaj një shans të dytë.

Unë duhet të përmend se kjo është vetëm një përmbledhje e disa prej tyre, kështu që nëse nuk përmend ndonjë të njohur ju mund ta ndani me ne në komente.

Anti-X

Antiks

AntiX është një shpërndarje shumë interesante, të aftë për të ekzekutuar nga një PII me 64 MB RAM. Bazuar në shpërndarjen e njohur Debian Linux, AntiX mund të garantojë performancën më të mirë dhe gjithashtu ofron një sërë mjetesh thelbësore,

Kerkesa minimale:

 • CPU: Intel PII ose më i lartë
 • RAM: 64 MB ose më shumë
 • HDD: 2G ose më shumë

Nëse dëshironi të shkarkoni këtë shpërndarje Linux mund të shkoni në faqen zyrtare të internetit dhe në seksionin e shkarkimit mund të merrni imazhin e sistemit. Lidhja është kjo.

TinyCore

TinyCore

Bërthama e Vogël është një nga shpërndarjet më të vogla Linux Ai sjell aplikacionet thelbësore për një funksionim themelor të sistemit. Linux i vogël është krijuar për të funksionuar nga RAM, e cila e bën këtë shpërndarje ideal për ekipet me burime të ulëta.

Core Tiny është në dispozicion për arkitekturat 32-bit dhe 64-bit. Versioni i fundit i Tiny Core është vetëm 16 MB.

Kerkesa minimale:

 • CPU: Intel i486 ose më mirë
 • RAM: 16 MB ose më shumë
 • HDD: 2 GB ose më shumë (nëse është i instaluar)

Nëse dëshironi të shkarkoni këtë shpërndarje Linux mund të shkoni në faqen zyrtare të internetit dhe në seksionin e shkarkimit mund të merrni imazhin e sistemit. Lidhja është kjo.

Puppy Linux

puppylinux

Puppy Linux është një shpërndarje e vogël Linux por shumë e plotë dhe mbi të gjitha shumë të fuqishme. Isshtë një shpërndarje që i lejon ata të kthejnë çdo PC në një makinë të vetme, super të shpejtë dhe të sigurt.

Puppy Linux është një shpërndarje që është zhvilluar nga Barry Kauler dhe Isshtë një mundësi e shkëlqyeshme për ekipin tuaj me të ardhura të ulëta.

Kjo shpërndarje Linux funksionon në çdo makinë dhe tashmë ka një sërë aplikacionesh të instaluara dhe një sistem menaxhimi si dhe mjetet e veta të sistemit.

 • Kerkesa minimale:
 • CPU: 333MHz ose më shumë
 • RAM: 64 MB ose më shumë
 • HDD: 5 GB ose më shumë

Nëse dëshironi të shkarkoni këtë shpërndarje Linux mund të shkoni në faqen zyrtare të internetit dhe në seksionin e shkarkimit mund të merrni imazhin e sistemit. Lidhja është kjo.

Linux i mallkuar i vogël

damnsmalllinux

Për ata që nuk e dinë akoma, Damn Small Linux Shtë një shpërndarje Linux, e cila me vetëm 50 MB memorje RAM mund të ekzekutohet, kjo shpërndarje bazohet në shpërndarjen Debian Linux.

Kjo shpërndarje është mund të ekzekutohet lehtësisht nga një pendrive pa pasur nevojë të kryeni një instalim dhe madje është një shpërndarje shumë e mirë për virtualizim duke pasur parasysh kërkesën e tij për burime të ulëta.

Linux i mallkuar i vogël Isshtë një mundësi e shkëlqyeshme për ato skuadra me burime të ulëta.

Kerkesa minimale:

 • CPU: Intel i486 ose më mirë
 • RAM: 50 MB ose më shumë
 • HDD: 2 GB ose më shumë në rast të instalimit

Nëse dëshironi të shkarkoni këtë shpërndarje Linux mund të shkoni në faqen zyrtare të internetit dhe në seksionin e shkarkimit mund të merrni imazhin e sistemit. Lidhja është kjo.

Slitaz

slitaz

Kjo është një shpërndarje Linux, e shpërndarë në versionin LiveCD ose Live USB, dhe sistemin .iso merr vetëm 35 MB. SliTaz ofron një komplet mjedis grafik desktop dhe shumë funksionale, bazuar në LXDE dhe Openbox.

Versioni i fundit i qëndrueshëm i SliTaz u lëshua vetëm disa javë më parë, për të qenë i çmuar në korrik 2018.

Kerkesa minimale:

 • CPU: Intel i486 ose më mirë
 • RAM: 24 MB ose më shumë

Nëse dëshironi të shkarkoni këtë shpërndarje Linux mund të shkoni në faqen zyrtare të internetit dhe në seksionin e shkarkimit mund të merrni imazhin e sistemit. Lidhja është kjo.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   AMEM dijo

  Unë vij nga vende të largëta, duke kërkuar të rimarr atë që ishte CrunchBang Linux dikur, kryesisht filozofia e tij, dhe tani është koha për të provuar këto dërgesa.

 2.   simonert16 dijo

  Përshëndetje uebfaqe e rilindur
  http://teachersex.purplesphere.in/?leaf.montana
  pamje erotike seri erotike libër erotik ishull i gjatë romancë erotike erotik

 3.   sankokito dijo

  Crunchbang ende funksionon mjaft mirë, por problemi që unë gjej me të gjitha këto shpërndarje të lehta është se ju përfundimisht shkarkoni biblioteka për aplikacione që nuk janë të destinuara për shpërndarje të lehta.

 4.   sankokito dijo

  Unë, në vend që të shqetësohem për instalimin e shpërndarjeve të dritës, përpiqem të zbuloj se cili prej tyre është ai me aplikacionet më të adaptuara

 5.   sy kuban dijo

  @AMEM: Unë gjithashtu isha i kënaqur me Crunchbang (Wheezy), më i afërti që gjeta, është në pirunin Debian: Devuan, por specifikisht në një derivat: Good Life Linux, më pak se 100 mb, me Openbox në boot ( duhen disa sekonda për të filluar sistemin, kjo falë mungesës së Systemd si iniciativë). Por provoni ndonjë prej derivateve të tij ose Devuan vetë, nuk do të pendoheni: https://devuan.org/os/partners/devuan-distros
  Ah! dhe si një e dhënë me ngjyra, ekziston një derivat i quajtur Crunkbong, a tingëllon i njohur? … Nuk e kam provuar 🙁 kështu që nuk mund të flas.

 6.   Të krishterëve dijo

  Mirëmëngjes, në fakt instalimi i këtyre distros është interesant, por kur instaloni pajisjet periferike kjo lind për shqetësimin tim (mund të kapërcehet duke hulumtuar) në thelb nëse dua t'i jap instalimit tim një sërë mjetesh për stacionet e punës si pika të shitjes ... instaloni një printer tiketera, një lexues të barkodeve, ekranin me prekje dhe kështu shtoni vlerë në instalimin tuaj linux me Ubuntu 16.04.5 në një Atom N270 1.6. Mem 1gb është disi i ngadaltë, por tani është ai që po më jep më shumë opsione kur kërkon zgjidhje për të instaluar pajisje shtesë. Faleminderit

  1.    johnreimon dijo

   Nëse Ubuntu punon për ju dhe keni nevojë për diçka më të lehtë, por të kujdesur mirë dhe të pajtueshëm, Lubuntu mund të jetë një mundësi e mirë.

   1.    Baphomet dijo

    Këto distro janë të destinuara për PC të vjetër (unë rekomandoj shumë Puppy në këtë drejtim), jo për pajisje moderne me pak karakteristika: provoni Xubuntu ose Lubuntu.