5 shtesa Firefox për të menaxhuar përdorimin e Flash

Flash në Linux thith. Ndoshta tani pak më pak se më parë, por gjithsesi është një përvojë mjaft e pakëndshme (harxhon shumë burime dhe nuk ka të njëjtën performancë me atë të përjetuar në Windows).

Për fat të mirë, HTML5 po e zëvendëson atë në shumë mënyra, por ne duket se kemi akoma Flash për pak kohë. Për atë arsye, ne rekomandojmë disa shtesa për Firefox për t'ju ndihmuar të kontrolloni përdorimin e Flash.

1. NoFlash

NoFlash është një shtesë Firefox që zëvendëson YouTube dhe Vimeo Flash player në faqet e palëve të treta me homologun HTML5.

2. Flashblock

Flashblock është një shtesë (shtojcë) për Google Chrome dhe Mozilla Firefox, e cila na lejon të bllokojmë të gjitha llojet e përmbajtjes Flash.

Përmes Flashblock ne mund të bllokojmë përmbajtjen Flash, madje ta bëjmë atë me faqe të tëra, ose të aktivizojmë vetëm ato që duam të shohim ose të lejojmë të gjithë përmbajtjen, në varësi të shijes tonë. Gjithashtu na lejon të përcaktojmë një listë të bardhë ose listë të lejuar ku mund të specifikojmë faqet ku mund të shohim Flash. Një shembull i qartë për këtë do të ishte YouTube, megjithëse edhe pse pjesa më e madhe e faqes tashmë po punon në HTML5, ekziston një numër i konsiderueshëm i videove që ende punojnë nën këtë teknologji Adobe. Kështu që përmes Flashblock mund të përcaktojmë që kjo faqe "gjithmonë" të na tregojë përmbajtje Flash, pa pasur nevojë ta specifikojmë sa herë që hyjmë në sit.

3. Video DownloadHelper & Shkarkues Flash Video

Emrat e tyre i thonë të gjitha: a doni të shkarkoni video nga MySpace, Google Video, DailyMotion, pörkölt, iFilm, DreamHost, Youtube dhe shumë të tjerë? Dëshironi t'i ktheni automatikisht në formatet tuaja të preferuara të videos? Sigurohuni që të provoni këto 2 shtesa të shkëlqyera.

4. FlashResizer

Nëse jeni duke kërkuar në internet dhe dëshironi të ndryshoni madhësinë e ndonjë elementi flash, atëherë FlashResizer, një shtesë për Firefox, mund të jetë shumë e dobishme.

Me anë të një linje vertikale të gjelbër që shtohet në objektet e flash, ju do të jeni në gjendje të bëni ndryshimet, si dhe të ktheheni në madhësinë e mëparshme duke klikuar dy herë në atë vijë.

Idealshtë ideale të aplikohet në lojëra flash, video në YouTube dhe faqe të tjera të ngjashme, ku duam të ndryshojmë përmasat e lojtarit për një përvojë më të mirë.

5. FlashFireBug

FlashFirebug është një zgjerim për Firefox që lejon zhvilluesit të korrigjojnë skedarët flash AS3 në internet, në të njëjtën mënyrë sikur të korrigjonin një skedar HTML.

Qëllimi kryesor i FlashFirebug është ta bëjë korrigjimin e një skedari flash po aq të lehtë sa korrigjimi i kodit HTML ose Javascript, pasi ka një ndërfaqe që rrjedh nga Firebug, e cila e bën atë të njohur për zhvilluesit.

Për të përdorur FlashFirebug, duhet të keni të instaluar Firebug dhe Debugger të përmbajtjes Flash Player 10 ose më të lartë (i pajtueshëm me shfletuesit Netscape).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Pablo Salvador Moskoso dijo

  Siç themi këtu në Kili, Flash ia vlen të bësh mut.

  Unë kam qenë duke përdorur FlashVideoReplacer për disa kohë dhe megjithëse në fillim përvoja është pak vonë, është diçka për tu mësuar. Makineria juaj do t'ju falënderojë.

 2.   Le të përdorim Linux dijo

  Kontribut i mirë! Faleminderit!

 3.   Hgre dijo

  Mos pyet pse, por në Debian 60 tim, duke përdorur flash-jo, gjithçka funksionon shumë më mirë sesa në një W7 Ultimate x64 SP1 të nisur në të njëjtën makinë.

 4.   Hgre dijo

  Debian 6, më falni. Macja ime u dehur

 5.   Le të përdorim Linux dijo

  Për topin ... gjithçka mund të jetë. : S
  Sidoqoftë, duhet të theksohet se performanca e flash-it u përmirësua shumë në versionet më të fundit për Linux ... megjithëse, natyrisht, ende mungon.
  Nje perqafim! Paul.

 6.   Hgre (regjistrohu mua) dijo

  Po. Edhe pse në Ubuntu 10.10 (sigurisht e njëjta makinë), ajo është akoma e mërzitshme (flash-jo-falas) ...
  Unë gjithashtu isha i befasuar nga gjëja Debian.

 7.   Inukaze Machiavelli dijo

  Ne gjithashtu kemi LightSpark (Epo pasi që unë shikoj video në YouTube vetëm me Firefox 5) më harxhon shumë më pak 10 MB memorje, ndërsa FlashPlayer më konsumon të paktën 70 MB dhe maksimumi rreth 384 MB memorie