7 shpërndarjet më të mira të GNU / Linux

Në Linux.com, portal i dedikuar botës së pinguinit tonë të dashur, ata kanë bërë një listë të 7 shpërndarjeve më të mira të Linux-it, sipas niveleve të ndryshme.

Distros më të mirë Linux

 • Më mirë Shpërndarja Linux: Ubuntu
 • Shpërndarja më e mirë Linux për laptopë: openSUSE
 • Shpërndarja më e mirë për kompaninë: Novel SLED
 • Shpërndarja më e mirë e serverit: RHEL server
 • LiveCD më i mirë i Linux: KNOPPIX
 • Shpërndarja më e mirë që synon sigurinë: rrugën e pasme
 • Shpërndarja më e mirë multimedia Linux: Ubuntu Studio

Sigurisht që ky lloj liste gjithmonë tenton të mos pajtohet ndonjëherë me mendimin e përdoruesve (shpërndarjet për shije, dhe kjo është arsyeja pse ka kaq shumë). Por kurrë nuk dhemb ta hedhësh një vështrim, pasi për përdoruesit që nuk kanë përdorur kurrë një shpërndarje Linux, mund të jetë shumë i dobishëm në zgjedhjen e tyre. Ju ftoj te lexoni artikulli Linux.com në të cilën ata shpjegojnë arsyen e zgjedhjeve të tyre.

Parë në | YourZoneWinLinux


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   shd dijo

  ajo analizë bazohet në shijet personale

  Shpërndarja më e mirë e Linux: Ubuntu <--- Më mirë në çfarë mënyre ??? në çdo rast më popullor
  Shpërndarja më e mirë Linux për laptopë: openSUSE <--- Po, megjithëse jep probleme me atë acer
  Shpërndarja më e mirë për kompaninë: Novell SLED <--- pse mbështetet vetëm?
  Shpërndarja më e mirë e serverit: RHEL Server <--- ???
  Më i mirë LiveCD Linux: KNOPPIX <--- në çfarë bazohej kjo? nga e para po
  Siguria më e mirë e shënjestrimit të shpërndarjes: BackTrack <--- mmmm
  Shpërndarja më e mirë multimediale e Linux: Ubuntu Studio <--- Unë nuk e provova

 2.   Javier E. Vetëm dijo

  NOvell SLED, përveç mbështetjes, gjithashtu ka një koleksion të programeve të dizajnuara për kompaninë (komunikimi i brendshëm, programi i grupeve, klienti i citricës dhe bimët e tjera); Përveç kësaj, gjithçka është tashmë e përgatitur për t'u identifikuar në një kutinë Active Directory ose një LDAP. Dhe detaje të tjera që e bëjnë atë një nga opsionet më të mira për t'u zbatuar në kompani.

  Në fakt, nga distrot që provova, për stacionin e punës për mua është më i miri (ky është një mendim personal).
  Perqafim

 3.   Zero Linugux dijo

  dhe për ju që me
  ||

 4.   Le të përdorim Linux dijo

  Për mua ... Linux Mint, Arch, Debian, CrunchBang, ArchBang, Trisquel dhe Fedora.

 5.   JuanMa dijo

  Personalisht distroja më e mirë që synon sigurinë është Bugtraq. Jo vetëm sepse është më e kompletuara, është më e qëndrueshme, më e automatizuar, me teste të ndërhyrjes që shkojnë më tej. Eja, është më e mira.

  "Në Bugtraq kemi besim". Ah, kam harruar, 2 djem nga Madridi e kanë bërë atë, dhe për momentin është në dispozicion në 11 gjuhë, duke qenë në gjendje të zgjedhin midis bazuar në Debian, Ubunto dhe SUSE të hapur.

  1.    lulz dijo

   Bugtraq 2 është e veja e zezë e distros !!!!!!!!!!

 6.   Arthur Santos dijo

  Më pëlqen shumë ubuntu por tani kam provuar fedora dhe jam plotësisht i kënaqur.

 7.   Gabriel dijo

  Sipas shijeve dhe ngjyrave, autorët nuk kanë shkruar dhe nuk mendoj se kanë shkruar se cilat janë listat kryesore në distriktet gnu / línux.
  Tashmë ka shumë polemika, për testimin e postimeve të shkruara më sipër, për mua është e thjeshtë të zgjedh distro më të mirë në nivelin e përdoruesit:
  1 ° Zgjidhni një version dhe instalojeni atë në desktop ose laptop.
  2 ° Zgjidhni një tavolinë (e) që është (sipas dëshirës) tuaj ose me rekomandim ose informacion në internet.
  3 ° Bëni testet që ju mendoni se janë të nevojshme dhe që përshtaten me nevojat tuaja.
  4 ° Pasi të keni instaluar, riinstaluar dhe vidhosur disa disqe të ngurta, do të jeni në gjendje të vendosni se cili është distro më i mirë për ju, dhe nëse mendoni se është e përshtatshme t'ua rekomandoni të tjerëve.
  5 ° Ju jeni të lumtur !! (: