CentOS, disa alternativa për tu marrë në konsideratë 

Disa ditë më parë, ekipi i Red Hat, që zhvillon dhe mirëmban shpërndarjen CentOS (Sistemi Operativ i Ndërmarrjeve Komunitare), njoftoi se "gjatë vitit të ardhshëm ne do të kalojmë nga CentOS në Linux, rindërtojmë Red Hat Enterprise Linux (RHEL), në CentOS Stream, i cili vjen pak para një versioni të ri të RHEL. CentOS Linux 8, si një rindërtim i RHEL 8, do të përfundojë në fund të vitit 2021. CentOS Stream vazhdon pas kësaj date, duke shërbyer si një degë në rrjedhën e sipërme (të zhvillimit) të Red Hat Enterprise Linux. "

Kompania shton se “në fund të CentOS Linux 8 (rindërtimi i RHEL8), basti juaj më i mirë do të jetë të migroni në CentOS Stream 8, i cili është një delta e vogël e CentOS Linux 8, dhe ka azhurnime të rregullta si versionet tradicionale të CentOS Linux.

Me pak fjalë, kjo do të thotë për përdoruesit e shpërndarjes GNU / Linux për serverat dhe stacionet e punës që CentOS 8 do të ndërpritet më herët sesa pritej. Fillimisht, mirëmbajtja e kësaj shpërndarjeje ishte siguruar deri më 31 maj 2029.

Por Përkundër të gjitha pritjeve, Red Hat ka vendosur në mënyrë të njëanshme që ta afrojë këtë datë më 31 Dhjetor 2021. Përveç këtij njoftimi, i cili kosit barin nën këmbët e përdoruesve që përdorin CentOS 8, Red Hat deklaron se nuk do të ketë asnjë version 9 të CentOS. Në fund të ciklit jetësor CentOS 8, përdoruesit e CentOS do të duhet të kërkojnë për CentOS Stream 8, i cili përdoret në rrjedhën e sipërme për zhvillimin e RHEL 8, ose të paguajnë për të përdorur RHEL 8 ose të kërkojnë alternativa të tjera.

Për shumë përdorues, megjithëse është e mundur të ekzekutohet CentOS 7 deri në vitin 2024, Ky njoftim nga Red Hat tingëllon si një nxitje për të gjetur një zgjidhje tjetër për të zëvendësuar shpërndarjen, pasi shumë njerëz nuk i besojnë më Red Hat. Në fakt, për disa përdorues, "duke parë një korporatë të madhe si Red Hat të bëjë këtë lloj ndryshimi të menjëhershëm, i cili ka një ndikim të rëndësishëm operacional në një bazë të madhe përdoruesish, pa ndonjë drejtim të qartë për t'u ndjekur, është një precedent i tmerrshëm". Për të tjerët, ky vendim është vetëm rezultati i atyre që IBM rreshton xhepat e tyre pasi kanë investuar miliarda për të blerë Red Hat.

Megjithatë, jo të gjithë përdoruesit ndajnë të njëjtin zemërim. Një përdorues tregon se nuk ka asgjë të paarsyeshme në vendimin e Red Hat. Ai shton se modeli i shpallur nga kompania është mjaft i ngjashëm me projektet e tjera me burim të hapur: ne ju japim softuer falas, por ju e testoni atë në beta për ne. Për një komentues tjetër, arsyet për këtë ndryshim të bërë nga Red Hat janë thjesht teknike. Kjo do ta bëjë më të lehtë integrimin e veçorive të CentOS dhe rregullimeve të defekteve në RHEL. Në çdo rast, pavarësisht nga arsyet që pretendohen, masa thuhet për disa përdorues: ne duhet të kërkojmë alternativa të reja për CentOS Linux.

Si alternativa kemi për shembull:

Linux Rocky: është një projekt i ri që sapo është shpallur nga Gregory Kurtzer, bashkë-themelues i CentOS. Sipas autorit, do të projektohet që të jetë 100% në përputhje me Enterprise Linux tani që CentOS ka ndryshuar drejtimin. Rocky Linux synon të punojë në drejtim të rrymës siç bëri CentOS pasi kompanitë shtuan angazhimet e tyre, jo më parë. Prandaj, përdoruesit do të jenë në gjendje ta përdorin atë në prodhim.

OracleLinux: është një shpërndarje Linux e përpiluar nga kodi burimor i Red Hat Enterprise Linux. Shpërndahet nga Oracle falas dhe është pjesërisht i disponueshëm nën Licencën e Përgjithshme Publike GNU që nga fundi i vitit 2006. Për kompanitë që përdorin sisteme Oracle, Oracle Linux konsiderohet si zgjedhja ideale.

ClearOS: Vjen si një sistem operativ i thjeshtë, i sigurt dhe i përballueshëm bazuar në CentOS dhe RHEL. Ai siguron një ndërfaqe intuitive të internetit dhe një dyqan aplikacionesh me më shumë se 100 aplikacione. ClearOS është i disponueshëm në 3 botime kryesore: Home, Business dhe Community Edition. Edicioni Home është ideal për zyra të vogla. Edicioni i Biznesit është krijuar për biznese të vogla dhe të mesme që preferojnë mbështetje me pagesë, ndërsa Edicioni i Komunitetit është absolutisht falas.

SpringdaleLinux: (ish PUIAS Linux) është një sistem operativ i plotë për stacionet e punës dhe serverat, i ndërtuar me paketat burimore të Red Hat Enterprise Linux. Përveç paketave të trashëguara të RHEL, projekti gjithashtu ofron disa depo të tjera: "Shtojca" që përmbajnë paketa shtesë që nuk përfshihen në një shpërndarje standarde të Red Hat; "Kompjuterike" që përmban softuer specifik për llogaritjen shkencore; dhe "Nuk mbështetet", i cili përmban disa paketa eksperimentale. Shpërndarja mirëmbahet nga Instituti për Studime të Avancuara dhe Universiteti Princeton në Shtetet e Bashkuara.

CloudLinux: është një shpërndarje e rindërtimit të RHEL e krijuar për ofruesit e përbashkët të pritjes. Për shkak se kërkon tarifa pajtimi për përdorimin e prodhimit, CloudLinux është më shumë si RHEL sesa CentOS. Sidoqoftë, pas njoftimit të Red Hat, zyrtarët e sistemit operativ CloudLinux kanë thënë se do të lëshojnë një zëvendësim për CentOS në Q2021 8. Piruni i ri do të jetë një sistem operativ 'i pavarur, plotësisht i lirë dhe plotësisht në përputhje me RHEL XNUMX. Dhe versionet e ardhshme ".


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.