LibreOffice 7.3 vjen me një numër të madh përmirësimesh dhe veçori të reja

Pak ditë më parë Fondacioni i Dokumentit njoftoi fillimin e Suite Zyra «LibreOffice 7.3»Në të cilën 147 zhvillues morën pjesë Në përgatitje për nisjen, nga të cilat 98 janë vullnetarë. Libreffice 7.3 Lirimi është etiketuar "Komuniteti", do të mbështetet nga entuziastë, dhe nuk është në shënjestër të bizneseve.

69% e ndryshimeve janë bërë nga punonjësit Nga kompanitë përgjegjëse për projektin, si Collabora, Red Hat dhe Allotropia, dhe 31% e ndryshimeve u shtuan nga entuziastë të pavarur.

LibreOffice 7.3 karakteristikat kryesore të reja

Në këtë version të ri mund ta gjejmë atë Markup i gabimeve gramatikore dhe drejtshkrimore në tekst është ridizajnuar: Linjat me onde që nënvizojnë gabimet tani janë më të dukshme në ekranet e densitetit të pikselit dhe shkallën në përputhje me rrethanat.

Përveç kësaj Të përditësuar Colibre Default Icon Theme Në platformën e Windows dhe ikonat që lidhen me ndryshimet e grafikut, ruajtjes, formatimit dhe rikthimit u ridizajnuan.

En Shkrimtari shtoi mbështetjen për ndjekjen e ndryshimeve në tabela, Përveç kësaj se Ndjekja e zbatuar e heqjes dhe shtimit të rreshtave të tryezës, duke përfshirë rreshtat bosh.

Një tjetër ndryshim në shkrimtar është se a Ndërfaqja për analizën vizuale të fshirjes / shtoni historinë e tabelave dhe rreshtave individuale, si dhe për menaxhimin e ndryshimeve në tryezë (tani mund të pranoni ose të hidhni fshirjen dhe të shtoni rreshta dhe tabela të tëra me një klik të vetëm).

Përveç kësaj gjithashtu Shfaqja e ndryshimeve të fshira dhe të shtuara është siguruar në shkrimtar Me ngjyra të ndryshme, si dhe fshehjen e saktë të rreshtave të fshirë dhe tabelave kur modaliteti i ndryshimit të fshehur është aktivizuar. Tooltips shtuar me histori të ndryshimit për kolonat e tabelave.

në llogaritjen Në dialogun "fletë ▸ lidhje me të dhënat e jashtme", tabelat HTML shfaqen në mënyrë që ato shfaqen në skedarin burimor, plus ata janëdhe zbaton algoritmin e shumës së kompensimit Kahan Për të përshpejtuar llogaritjen e të cilave përdoren udhëzimet e vektorit të CPU, siç janë AVX2.

Në qelizat me formula, të dhënat e krijuara janë ruajtur me hapësira ose skeda. Indentation tani është ruajtur dhe riprodhuar kur shkruajnë dhe lexuar në formatet OOXML dhe ODF dhe kur importojnë dhe eksportojnë të dhëna në formatin CSV, shtoi aftësinë për të vendosur ndarës në terren duke specifikuar parametrin 'Sep =' ' ose '»Sep =;»' në një varg në vend të të dhënave.

Modaliteti i kërkimit të shpejtë tani kërkon në të gjithë vlerat, jo formula (një opsion është në dispozicion në një dialog të veçantë të kërkimit për të zgjedhur një mënyrë).

Gjithashtu thekson një Rritja e shpejtësisë së hapjes së skedarëve në formatin XLSM, si dhe futjen më të shpejtë të grafikës së madhe dhe përmirësimit të performancës së kërkimit dhe filtrit.

 • Nga ndryshimet e tjera që bien në sy:
  Windows dhe Macos përdorin raftin e TLS të siguruar nga platforma.
 • Kur ndërtimi i ekzekutave zyrtare, optimizimi i kohës së lidhjes u mundësua për fitimet e përgjithshme të performancës.
 • Përmirësime të shumta janë bërë për të importuar Doc, DOCX, PPTX, XLSX dhe OOXML, si dhe eksportimin në OOXML, DOCX, PPTX dhe XLSX. Në përgjithësi, ka një përmirësim të ndjeshëm në pajtueshmërinë me dokumentet e MS Office.
 • Mbështetje shtesë për ndër-sllave (një gjuhë e kuptuar nga folësit e gjuhëve të ndryshme që kanë rrënjë sllave) dhe Klingons (një garë nga Star Trek seri).
 • Aftësia për të gjeneruar barcoda njëdimensionale përveç kodeve QR është zbatuar.
 • Në të gjitha komponentët e LibreOffice, vlerat që përcaktojnë gjerësinë e linjave janë të unifikuara.

Më në fund Nëse jeni të interesuar të dini të gjitha detajet Për përmirësime të reja, lexoni shënimet zyrtare të lëshimit për versionin 7.3 këtu.

Si të instaloni LibreOffice 7.3?

I parë Së pari duhet të çinstalojmë versionin e mëparshëm nëse e kemi, Kjo është në mënyrë që të shmangen problemet e mëvonshme, për këtë ne duhet të hapim një terminal dhe të ekzekutojmë sa vijon:

sudo apt-get remove --purge libreoffice*
sudo apt-get clean
sudo apt-get autoremove

Tani do të vazhdojmë të shkoni në faqen zyrtare të projektit ku në seksionin tuaj të shkarkimit mundemi merrni paketën deb për të qenë në gjendje ta instalojmë në sistemin tonë.

Shkarkimi u krye ne do të zbërthejmë përmbajtjen e paketës së sapo blerë me:

tar -xzvf LibreOffice_7.3_Linux*.tar.gz

Ne hyjmë në direktorinë e krijuar pas zbërthimit, në rastin tim është 64-bit:

cd LibreOffice_7.3_Linux_x86-64_deb

Pastaj shkojmë në dosjen ku janë skedarët deb LibreOffice:

cd DEBS

Dhe së fundmi ne instalojmë me:

sudo dpkg -i *.deb

Si të instaloni LibreOffice 7.3 në Fedora, CentOS, openSUSE dhe derivatet?

Si ju jeni duke përdorur një sistem që ka mbështetjen për të instaluar paketa rpm, Ju mund ta instaloni këtë azhurnim të ri duke marrë paketën rpm nga faqja e shkarkimit LibreOffice.

Marrë paketën me të cilën hapim zinxhirin:

tar -xzvf LibreOffice_7.3_Linux_x86-64_rpm.tar.gz

Dhe ne instalojmë paketat që përmban dosja me:

sudo rpm -Uvh *.rpm

Si të instaloni LibreOffice 7.3 në Arch Linux, Manjaro dhe derivatet?

Në rastin e Arch dhe sistemeve të tij të prejardhura Ne mund ta instalojmë këtë version të LibreOffice, ne thjesht hapim një terminal dhe shkruajmë:

sudo pacman -Sy libreoffice-fresh


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.