Ndërtimet live në Gentoo kanë rifilluar dhe do të jenë të përjavshme

gentoo-linux

Disa ditë më parë zhvilluesit e projektit Gentoo u publikuan përmes një reklame rifillimi i formimit të ndërtimeve Live, të cilat i lejojnë përdoruesit jo vetëm të vlerësojnë statusin e projektit dhe të demonstrojnë aftësitë e kompletit të shpërndarjes pa pasur nevojë ta instalojnë atë në disk, por edhe të përdorin mjedisin si një stacion pune portativ ose mjet administratori të sistemit.

Përmbledhjet e drejtpërdrejta do të përditësohet çdo javë për të siguruar akses në versionet më të fundit të aplikacioneve.

Pas një pauze të gjatë, tani kemi sërish një imazh javor të LiveGUI ISO për amd64! Shkarkimi 4,7 GB, i përshtatshëm për djegien e DVD-ve ose USB-së, futet direkt në KDE Plasma dhe vjen me një ton softuerësh të përditësuar. Kjo varion nga aplikacionet e zyrës si LibreOffice, Inkscape dhe Gimp deri te shumë mjete të administrimit të sistemit.

Mjedisi i përdoruesit bazohet në desktopin e KDE Plasma dhe përfshin një përzgjedhje të madhe aplikacionesh dhe mjetesh për administratorët dhe specialistët e sistemit. Për shembull, përbërja përfshin:

 • Aplikacionet e zyrës: LibreOffice, LyX, TeXstudio, XournalPP, kile
 • Shfletuesit: Firefox, Chrome
 • Biseda: irssi, weechat
 • Redaktorët e tekstit: Emacs, vim, kate, nano, joe
 • Paketat e zhvilluesve: git, subversion, gcc, Python, Perl
 • Grafika: Inkscape, Gimp, Povray, Luminance, HDR, Digikam
 • Redaktimi i videos: KDEnlive
 • Mbështetja e diskut: hddtemp, testdisk, hdparm, nvme-cli, gparted, partimage, btrfs-progs,
 • ddrescue, dosfstools, e2fsprogs, zfs
 • Opsionet e përzgjedhjes: nmap, tcpdump, traceroute, minicom, pptpclient, bind-tools, cifs-utils, nfs-utils, ftp, chrony, ntp, openssh, rdesktop, openfortivpn, openvpn, tor
 • Rezervimi: mt-st, fsarchiver
 • Paketat e matjes së performancës: bonnie, bonnie++, dbench, joozone, stress, tiobench.

Për t'i dhënë mjedisit një pamje të dallueshme, u lançua një konkurs midis përdoruesve për të zhvilluar një stil vizual, tema, animacione boot dhe sfonde.

Dizajni duhet të identifikojë projektin Gentoo dhe mund të përfshijë logon e shpërndarjes ose elementët ekzistues të dizajnit. Puna duhet të ofrojë një dizajn të qëndrueshëm, të jetë i licencuar sipas CC BY-SA 4.0, të jetë i përshtatshëm për t'u përdorur në rezolucione të ndryshme të ekranit dhe të përshtatet për shpërndarje si imazh i drejtpërdrejtë.

Konkursi i veprave artistike
Çfarë po kërkojmë?Vepra artistike dhe marka me temë Gentoo për ta bërë Gentoo LiveGUI mjedisin më të mirë Linux live ndonjëherë.

Përfshin logon e Gentoo dhe ndoshta elementë të tjerë të dizajnit Gentoo (si Larry the Cow) Funksionon për një gamë të gjerë rezolucionesh ekrani, etj. Është paketuar pak a shumë jashtë kutisë për imazhin tonë LiveGUI Ofron një përvojë të qëndrueshme të përdoruesit, do të thotë, nëse përbëhet nga pjesë të ndryshme, ato përshtaten së bashku. Mund të shpërndahet në tërësi nën licencën CC BY-SA 4.0 Mund të imagjinojmë, për shembull, sfonde, tema plazma, ndoshta edhe një animacion të menusë fillestare GRUB ose një ekran spërkatës i LibreOffice… Mos ngurroni të krijoni më shumë ide.
Nëse e bazoni punën tuaj në materialin burimor të disponueshëm lirisht të krijuar nga të tjerët, mbani gjurmët e burimeve dhe licencave të tyre në një skedar readme të bashkangjitur.


Çfarë nuk po kërkojmë? Ju lutemi, mos paraqisni asgjë që cenon të drejtat e autorit ose markat tregtare të palëve të treta. Ndërsa një desktop Gentoo me temë Star Trek do të ishte i shkëlqyeshëm, Paramount mund të kundërshtojë dhe ne nuk do të ishim në gjendje ta shpërndajmë atë. E njëjta gjë për My Little Pony ose Simpsons. Ju lutemi, mos paraqisni vepra arti që i përkasin kategorisë NSFW. Do ta dimë kur ta shohim dhe nuk do të mund ta shpërndajmë. Ju lutemi, mos paraqisni vepra arti me deklarata politike ose fetare. Pavarësisht se sa të pranueshëm janë universalisht, dikush do të ofendohet prej tyre.Dizajni duhet të jetë i tillë që fëmijët ose kolegët të mund të hyjnë në zyrën tuaj dhe ju nuk duhet ta mbuloni atë shpejt. 🙂 Gjithashtu, mendoni për kontributin tuaj në lidhje me Kodin e Sjelljes Gentoo.

Në fund, duhet përmendur se përmbledhjet e ofruara janë të disponueshme për arkitekturë amd64, ato janë 4,7 GB në madhësi dhe janë të përshtatshme për instalim në disqet DVD dhe USB.

Fuente: https://www.gentoo.org


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.