Pika e pestë e përditësimit të Ubuntu 20.04.5 LTS tashmë është lëshuar

Ubuntu 20.04

Ubuntu 20.04 është një version LTS që ofron pesë vjet mbështetje, deri në prill 2021

Përditësimi i ri i Ubuntu 20.04.5 LTS u lëshua tashmë disa ditë më parë dhe përfshin ndryshime që lidhen me mbështetjen e përmirësuar të harduerit, përditësimet e kernelit Linux dhe grumbullin grafikë.

Ky përditësim i ri i lëshuar, përfshin përditësimet më të fundit për disa qindra pako për të adresuar dobësitë dhe çështjet e stabilitetit, plus përditësime të ngjashme lëshohen për Ubuntu Budgie 20.04.5 LTS, Kubuntu 20.04.5 LTS, Ubuntu MATE 20.04.5 LTS, Ubuntu Studio 20.04.5 LTS, Lubuntu 20.04.5 LTS, Ubuntu Kylin 20.04.5. 20.04.5 LTS dhe Xubuntu XNUMX LTS.

Kjo pikë e pestë e versionit bashkon të gjitha përditësimet e softuerit të publikuara deri më sot, si dhe arnimet e ndryshme të sigurisë dhe punën e gjerë të rregullimit të gabimeve.

Çfarë ndryshimesh futen në Ubuntu 20.04.5 LTS?

Ky përditësim i ri i pikës është paraqitur për këtë version LTS të Ubuntu përfshin disa përmirësime të mbështetura që nga lëshimi i Ubuntu 22.04, të tilla si se paketat kernel 5.15 ofrohen tani (Ubuntu 20.04 përdor kernel 5.4, 20.04.4 ofron gjithashtu kernel 5.13).

Ndryshe nga kerneli 5.4 (i cili është kerneli i parazgjedhur në Ubuntu 20.04), Kernel 5.15 ofron un drejtues i ri NTFS me mbështetje për shkrim, moduli ksmbd me implementim të serverit SMB, nënsistemi DAMON për të monitoruar aksesin e memories, bllokimi i primitivëve për modalitetin në kohë reale, Mbështetje fs-verity në Btrfs

Ndërtimet e desktopit (Ubuntu Desktop) kanë si parazgjedhje një kernel të ri dhe stack grafike. Për sistemet e serverëve (Server Ubuntu), kerneli i ri shtohet si opsion në instaluesin.

Përveç kësaj, për procesorët modernë Intel, është fituar një kontrollues i ri ftohës, Mbështetja fillestare u dha gjithashtu për sistemet e reja të këtij prodhuesi, marka Alder Lake-S (gjenerata e 12-të).

Në pjesën e përditësimit të komponentëve të stivës grafike, ne mund ta gjejmë atë Drejtuesit e Mesa 22.0 janë përfshirë, që janë testuar në versionin Ubuntu 22.04 dhe në të cilin janë shtuar versione të reja të drejtuesve të videove për çipat Intel, AMD dhe NVIDIA dhe që mund të gjejmë, për shembull, se drejtuesit GPU-të Intel janë aktivizuar si parazgjedhje për të mbështetur Adaptive-Sync (VRR), duke ju lejuar të ndryshoni në mënyrë adaptive shpejtësinë e rifreskimit të monitorit tuaj për dalje të qetë dhe pa belbëzim, si dhe mbështetje për API-në grafike Vulkan 1.3.

Ndryshime të tjera që mund të gjejmë janë versionet e azhurnuara nga paketa ceph 15.2.16, PostgreSQL 12.10, ubuntu-advantage-tools 27.10, openvswitch 2.13.8, modemmanager 1.18, cloud-init 22.2, snapd 2.55.5.

Më në fund Nëse jeni të interesuar të dini më shumë për këtë, ju mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.

Si të azhurnohet në azhurnimin e ri të Ubuntu 20.04.5 LTS?

Për ata që janë të interesuar dhe janë në Ubuntu 20.04 LTS, ata mund të azhurnojnë sistemin e tyre në azhurnimin e ri të lëshuar duke ndjekur këto udhëzime.

Vlen të përmendet se përdorimi i ndërtimeve të reja ka kuptim vetëm për instalimet e reja- Sistemet e instaluara më parë mund të marrin të gjitha ndryshimet e pranishme në Ubuntu 20.04.5 përmes sistemit të rregullt të instalimit të përditësimeve.

Ndryshe nga lëshimet e mëparshme të LTS, lëshimet e reja të kernelit dhe të stivës grafike do të përfshihen në instalimet ekzistuese të Ubuntu Desktop 20.04 si parazgjedhje dhe nuk ofrohen si opsione. Për t'u kthyer në kernelin bazë 5.4, ekzekutoni komandën:

sudo apt install --install-recomienda linux-generic

Nëse ata janë përdorues të Ubuntu Desktop, thjesht hapni një terminal në sistem (ata mund ta bëjnë atë me shkurtoren Ctrl + Alt + T) dhe në të do të shtypin komandën e mëposhtme.

sudo apt update && sudo apt upgrade

Në fund të shkarkimit dhe instalimit të të gjitha paketave, megjithëse nuk është e nevojshme, ju rekomandojmë të rinisni kompjuterin.

Tani për ata që janë përdorues të serverit Ubuntu, komanda që ata duhet të shtypin është e mëposhtme:

sudo apt install --install-recommends linux-generic-hwe-20.04

Së fundi, nëse jeni të interesuar të dini më shumë rreth këtij versioni të LTS, mund të konsultoni detajet Në lidhjen vijuese.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.