PineNote, eReader me burim të hapur të Pine64 mund të arrijë këtë vit

Disa ditë më parë komuniteti Pine64 (kushtuar krijimit të pajisjeve të hapura) njoftoi se ai tashmë është duke punuar në librin elektronik «PineNote», kjo pas disa vitesh në të cilat komuniteti kishte kërkuar krijimin e një pajisjeje të tillë.

Aktualisht specifikimet që tregohen nga PineNote, është kjo do të jetë i pajisur me një ekran 10,3 centimetra më lart baza e-bojës, përveç faktit që pajisja bazohet në SoC Rockchip RK3566 me një procesor A.Quad-core RM Cortex-A55, Përshpejtuesi AI RK NN (0.8Tops) dhe Mali G52 2EE GPU (OpenGL ES 3.2, Vulkan 1.1, OpenCL 2.0), duke e bërë pajisjen një nga pajisjet me performancën më të lartë në klasën e saj.

Prej vitesh po na kërkohet të krijojmë një pajisje me bojë elektronike, dhe ne në fakt u përpoqëm ta bënim atë që në 2017. Madje mbaj mend që diskutova publikisht për idetë me anëtarët e komunitetit në atë kohë dhe hulumtova se cili SoC do të ishte më i përshtatshmi për një pajisje të këtij lloji. 

Pajisja do të dërgohet me GB RAM 4 (LPDDR4) dhe 128 GB memorie flash eMMCMe Ekrani 10,3-inç është ndërtuar në bazë të bojës elektronike (e-ink), mbështet një rezolucion prej 1404 × 1872 piksele (227 DPI), 16 nuanca gri, dritë prapa me shkëlqim të ndryshueshëm, si dhe dy shtresa për të organizuar hyrjen : prek. (xhami kapacitiv) për kontrollin e prekjes dhe EMR (rezonancë elektromagnetike) për hyrje duke përdorur një stilolaps elektronik (stilolaps EMR).

Shënim Pine gjithashtu ka dy mikrofona dhe dy altoparlantë për tingull, mbështet WiFi 802.11 b / g / n / ac (5Ghz) dhe është e pajisur me një port USB-C dhe bateri 4000mAh. Korniza e përparme është bërë nga aliazh magnezi dhe mbulesa e pasme është prej plastike. Trashësia e pajisjes është vetëm 7 mm.

Në atë kohë, ne po kërkonim të krijonim një alternativë ndaj nivelit fillestar Kindle dhe lexuesve të tjerë të markave të mëdha elektronike. Sidoqoftë, ne shpejt mësuam se markat e mëdha subvencionojnë shumë lexuesit e tyre elektronikë përmes shitjes së librave dhe madje edhe nëse do të shisnim një lexues elektronik të hapur me një kosto (ose humbje), ne ende nuk mund të përputheshim me çmimin e popullarizuar pajisjet ..

Për fat të mirë, peizazhi teknologjik dhe ajo që mund të arrihet me bojë elektronike ka ndryshuar ndjeshëm që nga viti 2017. Që nga shpallja e RK3566 të Rockchip, ne e dinim se kishte ardhur mundësia jonë për të krijuar një pajisje të hapur të bojës elektronike.

Sa i përket pjesës së program për të ushqyer "PineNote" ky eshte i bazuar ne linux me mbështetje për Rockchip RK3566 SoC që ishte përfshirë tashmë në kernelin kryesor Linux gjatë zhvillimit të bordit Quartz64.

Kontrolluesi i ekranit të letrës elektronike është ende në zhvillim, por do të jetë gati për prodhim. Plannedshtë planifikuar që grupet e para të publikohen me Manjaro Linux para-instaluar dhe Linux kernel 4.19.

Plannedshtë planifikuar të përdoret KDE Plasma Mobile ose një desktop KDE Plasma i modifikuar pak si guaskë me porosi. Sidoqoftë, zhvillimi ende nuk ka përfunduar dhe mbushja përfundimtare e softuerit do të varet nga mënyra sesi performojnë teknologjitë e zgjedhura në ekranin elektronik të bazuar në letër.

Ky muaj sjell lajme që shumë prej jush i keni pritur prej vitesh: Prezantimi i PineNote, një pajisjeje me bojë elektronike të nivelit të lartë e bazuar në kompjuterin e fuqishëm Quartz64 me një bord.

Por lajmi i mirë nuk përfundon këtu, tastiera PinePhone ka hyrë në prodhim, zhvilluesit kanë filluar punën në kutitë e pasme të PinePhone, zhvillimi i PineDio po përparon dhe ne kemi parë një version të ri të firmuerit për touchpad Pinebook Pro. Ka shumë terren për të mbuluar këtë muaj, kështu që le të arrijmë tek kjo.

Më në fund për ata që janë të interesuar për PineNoteDuhet ta dini që aktualisht është në një fazë prototipi të para-prodhimit dhe do të dalë në shitje (nëse gjithçka shkon mirë) këtë vit për 399 dollarë.

Nëse doni të dini më shumë rreth kësaj, mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.