Sandboxie: Lëshimi i aplikacionit Windows si Open Source

Sandboxie: Lëshimi i aplikacionit Windows si Open Source

Sandboxie: Lëshimi i aplikacionit Windows si Open Source

Këtë prill, Sandboxie, aplikacioni i mirënjohur i përdorur në Sistemi operativ i Windows është lëshuar nën formatin e Burim i Hapur nga kompania juaj e mirëmbajtjes "Sophos", pas 15 vitesh të gjata, pas krijimit të tij.

Sandboxie në thelb është një mjet falas, (dhe tani i hapur), e cila ju lejon të krijoni një mjedis i sigurt brenda Dritaret. Në një mënyrë të tillë, të jesh në gjendje të instalosh dhe ekzekutosh softuer që mund të jetë i rrezikshëm ose mund të përmbajë softuer me qëllim të keq (malware) dhe pjesa tjetër e Sistemit operativ. Çfarë ofron një mënyrë për të izoluar proceset, veprimet ose aplikacionet, pa rrezikuar stabiliteti, siguria dhe privatësia të sistemit operativ dhe përdoruesve të tij.

Sandboxie: Hyrje

Për rastin e Sistemi operativ Windows 10, e cila ka aplikacionin Windows Sandbox, veçanërisht për azhurnimet, Sandboxie është një alternativë e shkëlqyeshme dhe funksionale, e lehtë për t'u përdorur, veçanërisht në fushën e sigurisë, pasi Windows Sandbox u perceptua nga shumë si një zgjidhje vendase problematike ose joefikase.

Megjithatë, Sandboxieështë një SandBox (Sandbox ose provë) në përputhje me të gjitha versionet e Dritaret, qysh Dritaret 7, e cila ju lejon të ekzekutoni skedarë dhe programe me siguri të plotë.

Çfarë është një Sandbox?

Për më pak të diturit, është mirë të sqarohet se a Sandbox mund të përshkruhet si: A mjedis i sigurt i pavarur nga sistemi operativ ku zhvilluesit ose përdoruesit specifik ose të përparuar mund të kryejnë teste të ndryshme ose të drejtojnë procese të ndjeshme. Në një mënyrë të tillë, që ajo që është instaluar, ekzekutuar ose përpunuar, edhe pse është e rrezikshme, nuk e komprometon siguria e ekipit.

Prandaj, a Sandbox Usefulshtë e dobishme të kryhen teste dhe eksperimente të llojeve të ndryshme, të tilla si drejtimi i një programi që është në zhvillim ose vlerësim, ose duke bërë një seri ndryshimesh pa ndikuar në Sistemi operativ i hostit, ndër shumë mundësi të tjera.

Sandboxie: Përmbajtja

Sandboxie: Tani Burim i Hapur

Sipas faqja zyrtare e aplikacionit, aplikacioni u lëshua si Burim i Hapur nga muaji i Prill 2020, përmes deklaratës vijuese:

"INFORMACION I RNDSISHM P ONR HULUMTIMIN E KODIT T OP HAPUR SANDBOXIE

Sophos është krenar të njoftojë publikimin e kodit burimor Sandboxie për komunitetin, që do të thotë se më në fund jemi një mjet me burim të hapur!

Ne jemi të ngazëllyer për t'i dhënë kodin komunitetit. Mjeti Sandboxie është ndërtuar mbi shumë vite punë nga zhvillues shumë të aftë dhe është një shembull se si të integroheni me Windows në një nivel shumë të ulët. Ne jemi krenarë që ia lëshojmë atë komunitetit me shpresën se ai pjell një valë të re të ideve dhe përdorimit të rasteve.

Ndërsa po ju monitorojmë dhe ju mbajmë të azhurnuar për miratimin e kodit burimor dhe kalimin e tij për t'u bërë një projekt i vërtetë me burim të hapur, mund të imagjinojmë se keni disa pyetje në lidhje me disponueshmërinë e versioneve falas të Sandboxie dhe të ardhmen e forumit dhe kësaj faqe. Uebfaqe".

Për më tepër, gjithashtu faqja zyrtare e organizatës Sophos Unë raportoj këtë ndryshim, i cili mund të shihet përmes sa vijon lidhje. Dhe për të shkarkuar dhe provuar këtë mjet, mund të përdorni sa më poshtë lidhje.

Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Përfundim

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël"«Sandboxie», i cili ishte një aplikim i pronarit dhe i mbyllur i Sistemi operativ i Windows, dhe tani ajo ka migruar në «Código Abierto», dhe funksioni ose dobia e të cilit është të ekzekutojë ndonjë aplikacion brenda një mjedis i sigurt dhe i izoluar; të jetë shumë interesi dhe dobia, Për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Dhe për më shumë informacion, mos hezitoni gjithmonë të vizitoni ndonjë Biblioteka online si OpenLibra y jedit te lexosh libra (PDF) për këtë temë apo të tjera fushat e njohurive. Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo «publicación», mos ndalo ndarjen e saj me të tjerët, në tuajin Uebsajtet, kanalet, grupet ose komunitetet e preferuara të rrjeteve sociale, mundësisht falas dhe të hapura si Mastodont, ose si të sigurta dhe private telegram.

Ose thjesht vizitoni faqen tonë në Nga Linux ose bashkohuni në Kanalin zyrtar Telegram nga DesdeLinux për të lexuar dhe votuar për këtë ose botime të tjera interesante në «Software Libre», «Código Abierto», «GNU/Linux» dhe tema të tjera që lidhen me «Informática y la Computación», Dhe «Actualidad tecnológica».


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Diego regero dijo

  Krijoni një mjedis të sigurt brenda Windows ... dhe deri më tani kam qenë në gjendje të lexoj.

 2.   uno dijo

  A e kuptoj se çfarë është një menaxher shishesh në stilin e verës?
  Dua të them, a do të jem në gjendje të ekzekutoj aplikacione të vjetra në një makinë të re?
  A do të jetë në gjendje të drejtojë Directx? Të shfrytëzohen plotësisht dhe jo-virtual burimet e sistemit?
  Më duket interesante që është e izoluar, dhe nëse diçka është e infektuar, nuk përhapet te pjesa tjetër.

 3.   Instaloni Linux Post dijo

  Nuk krijoi që lejon ekzekutimin e aplikacioneve që nuk funksionojnë brenda sistemit operativ, domethënë nëse nuk ekzekutohet në Windows 7 sepse është shumë i vjetër, nuk do të ekzekutohet as në Sandboxie. Sidoqoftë, në faqen e tyre në internet ata thonë sa vijon:

  Çfarë lloj programesh mund të ekzekutoj me Sandboxie?

  Duhet të jetë në gjendje të ekzekutojë shumicën e aplikacioneve të sandbox.

  Shfletuesit kryesorë të uebit (Microsoft Edge nuk mbështetet në këtë kohë)
  Posta dhe lexuesit e lajmeve
  Lajmëtarët e menjëhershëm dhe klientët e bisedave
  Rrjetet peer-to-peer
  Office Suites (Libre Office, OpenOffice) (ofrohet mbështetje për MS Office 2016 / Office365 për versionin e paguar)
  Shumica e lojrave, veçanërisht lojërat në internet që shkarkojnë kodin e softuerit shtesë.

  Në të gjitha rastet në këtë listë, programi juaj nga klienti është i ekspozuar ndaj kodit të softuerit në distancë, i cili mund ta përdorë programin si një kanal për të infiltruar në sistemin tuaj. Duke ekzekutuar programin me sandbox, ju rrisni shumë kontrollin tuaj mbi atë kanal.

  Dhe për më tepër, ju mund të instaloni edhe disa aplikacione në sandbox.

  1.    Fernando1 dijo

   Në parim parandalon ndryshimet e bëra nga programi që ekzekutoni të ruhen përgjithmonë.
   Më pëlqen më shumë se "Windows Sandbox" sepse është shumë më i lehtë, është një program shumë i lehtë.
   Kjo kërkon vetëm ekzekutimin e përhershëm të një shoferi, dhe pastaj të ekzekutueshmen sa herë që dëshironi të ekzekutoni një program në sandbox.
   Krijon një dosje me strukturën themelore të dosjeve SS, ku regjistron ndryshimet e bëra nga programet.

   1.    Instaloni Linux Post dijo

    Përshëndetje, Fernando! Faleminderit për komentin tuaj dhe kontributin ndriçues.