Sculpt 21.10 mbërrin me përmirësime të mbështetjes për Intel, kamerat e internetit dhe më shumë

skulpturë-ce

kohët e fundit u njoftua publikimi i versionit të ri të sistemit operativ Sculpt 21.10, brenda të cilit zhvillohet një sistem operativ për qëllime të përgjithshme i bazuar në teknologjitë Genode OS Framework, i cili mund të përdoret nga përdoruesit e zakonshëm për të kryer detyrat e përditshme.

Për ata që nuk janë të njohur me Genode, duhet ta dini se kjo ofron një infrastrukturë të unifikuar për ndërtimin e aplikacioneve të personalizuaraekzekutohet në kernelin Linux (32 dhe 64 bit) ose mikrokernelin NOVA (x86 me virtualizim), seL4 (x86_32, x86_64, ARM), Muen (x86_64), Fiasco.OC (x86_32, x86_64, ARM), L4ka :: Fëstëk (IA32, PowerPC), OKL4, L4 / Fiasco (IA32, AMD64 , ARM) dhe një bërthamë që funksionon direkt për platformat ARM dhe RISC-V.

L4Linux paravirtualizoi kernelin Linux, i cili funksionon në krye të mikrokernelit Fiasco.OC, e cila është pjesë e bërthamës, ju lejon të ekzekutoni programe të rregullta Linux në Genode. Kerneli L4Linux nuk punon drejtpërdrejt me kompjuterin, por përdor shërbimet e Genode përmes një sërë drejtuesish virtualë.

Sistemi vjen me një ndërfaqe grafike Leitzentrale që ju lejon të kryeni detyra tipike të administrimit të sistemit.

  • Në këndin e sipërm të majtë të ndërfaqes grafike, shfaqet një menu me mjete për menaxhimin e përdoruesve, lidhjen e disqeve dhe vendosjen e një lidhje rrjeti.
  • Në qendër është një konfigurues për modelimin e sistemit të mbushjes, i cili siguron një ndërfaqe grafike që përcakton marrëdhëniet midis përbërësve të sistemit.

Përdoruesi mund të heqë ose shtojë përbërës në mënyrë interaktive dhe arbitrare, duke përcaktuar përbërjen e mjedisit të sistemit ose makinave virtuale.

Në çdo kohë, përdoruesi mund të kalojë në mënyrën e kontrollit të konsolës, e cila siguron fleksibilitet më të madh në menaxhim. Një desktop tradicional mund të merret duke ekzekutuar shpërndarjen TinyCore Linux në një makinë virtuale Linux.

Risitë kryesore të Sculpt 21.10

Në këtë version të ri një nga risitë kryesore që bie në sy është ajo u zbatua përshpejtimi i grafikës harduerike përdorim Intel GPU. Për të mbështetur GPU, Paketa Mesa dhe mekanizmi për multipleksimin e aksesit të GPU janë të përfshira, i cili u shfaq në Genode OS Framework version 21.08.

Një tjetër risi që bie në sy është mbështetje e shtuar për ueb-kamerat USBPër më tepër, u sigurua aftësia për të luajtur përmbajtje audio dhe video në shfletuesin Falkon bazuar në motorin Chromium.

Për më tepër, kontrolluesi audio dhe komponenti i përzierjes audio me kusht që të funksionojnë. Për të heshtur zërin, propozohet komponenti i vrimës së zezë, i cili pretendon të jetë një drejtues zëri, por nuk prodhon dalje tingulli.

Përveç kësaj U shtua pajtueshmëria me VirtualBox 6 (më parë vetëm VirtualBox 5 mbështetej) dhe një komponent i kasafortës së skedarëve u shtua për të ruajtur skedarët në formë të koduar. Në kombinim me komponentin recall-fs, duke përdorur file-vault, çdo përdoruesi mund t'i caktohet një zonë e veçantë e enkriptuar e kasafortës.

Më në fund Nëse jeni të interesuar të dini më shumë për këtë, ju mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.

Shkarkoni dhe instaloni Sculpt OS 21.10

Për ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të provojnë ose instalojnë këtë version të ri, ata mund të marrin imazhin e sistemit nga lidhja më poshtë. Një imazh prej 26 MB i LiveUSB sigurohet për shkarkim.

Kodi burimor i projektit shpërndahet nën licencën AGPLv3. Mbështet punën në sisteme me procesorë Intel dhe grafikë me aktivizimet shtesë VT-d dhe VT-x.

Të jetë në gjendje të përgatisë një memorie USB boot në Windows propozohen disa opsione.

E para është me Rufusin me të cilin mjafton të shkarkosh aplikacionin ose instaluesin ose versionin portativ. Gjatë ekzekutimit të aplikacionit, duhet të lidhim memorien USB dhe ta zgjedhim atë në "Pajisja"

Më vonë në "Boot Selection" ne do të zgjedhim imazhin e sistemit dhe do të klikojmë në fillim.

Opsioni tjetër është me Imazhin e Diskut Win32 Në "Image file" ne do të zgjedhim imazhin e sistemit dhe do të zgjedhim pajisjen tonë USB për të klikuar më vonë në "Shkruaj".


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.