Shpërndarje të dedikuara ose të mbështetura për Xfce

Kam parë disa artikuj të këtij lloji në rrjet, ku na tregojnë 10 shpërndarje më të lehta, dallgët 10 Shpërndarjet me LXDE sipas parazgjedhjes, tashmë i dashur im Mjedisi desktopXfce), disa prej tyre gjithashtu i kushtojnë shumë vëmendje. Kështu që unë ju tregoj se ku mund ta gjejmë si parazgjedhje.

Shpërndarjet e bazuara në Xfce

Fedora Spin Xfce

Spin e fedora xfce është një CD i drejtpërdrejtë i cili është gjithashtu i instalueshëm që tregon mjedisin e desktopit Xfce me një përzierje të aplikacioneve për produktivitet të lartë. Unë nuk e kam provuar, por duke ardhur nga Fedora, Duhet të jetë e mrekullueshme.

Xubuntu

Xubuntu është një shpërndarje GNU / Linux bazuar në Ubuntu. Edhe pse fillimisht mendohej si versioni "Dritë" i Ubuntu, aktualisht nuk është saktësisht një shpërndarje shumë e lehtë.

zen ecin [Rekomandohet për PC më të vjetër]

zen ecin është një sistem operativ i bazuar në Lëmuar. Qëllimi i zen ecin është të jesh i lehtë dhe i shpejtë me vetëm një aplikacion për detyrë të kombinuar me desktopin Xfcezen ecin ka teknologjinë më të fundit Linuxsë bashku me një mjedis gjithëpërfshirës të zhvillimit dhe bibliotekat për të siguruar një platformë ideale për zhvilluesit e aplikacioneve.

ëndërrlinux [Rekomandohet për mjediset Xfce]

Dreamlinux është një sistem modern dhe modular GNU / Linux Ata mund të ekzekutohen drejtpërdrejt në një CD / DVD / USB dhe mund të instalohen në mënyrë opsionale në një hard disk (IDE, SCSI, SATA, PATA dhe USB Drive). Personalisht më pëlqen shumë estetika në paraqitjen e këtij distro.

VektorLinux [Rekomandohet për PC më të vjetër]

Shpejtësia, Performanca, Stabiliteti - këto janë atributet që vendos VektorLinux midis shpërndarjeve Linux. Krijuesit e VektorLinux Unë kisha vetëm një kredo: mbaje atë thjeshtë, mbaje të vogël dhe lëre përdoruesin përfundimtar të vendosë se çfarë është Sistemit operativ. Ajo që ka evoluar nga ky koncept është mbase sistemi operativ më i mirë i vogël Linux i disponueshëm kudo.

Wolvix GNU/Linux

ujku është një tryezë e orientuar drejt GNU / Linux bazuar në Slackware. Ka ambientin e desktopit Xfce dhe një përzgjedhje të plotë të zhvillimit, grafikës, multimedias, rrjetit dhe aplikacioneve të zyrës. Kryesisht u drejtohet përdoruesve të shtëpisë dhe përpiqet të sigurojë një ekuilibër midis detyrave kompjuterike të përditshme, krijimtarisë, punës dhe argëtimit.

Kate O.S.

Kate O.S. është një shpërndarje GNU / Linux lustroj Shtë një shpërndarje binare e lehtë me Xfce si mjedisi i paracaktuar i desktopit.

Salix OS

Salix është një shpërndarje Linux bazuar në Slackware e cila është e thjeshtë, e shpejtë dhe e lehtë për t'u përdorur. Salix është gjithashtu plotësisht në përputhje me Slackware, kështu që përdoruesit e Slackware mund të përfitojnë nga depot e Salix, të cilin ata mund ta përdorin si burim të softuerit me cilësi "ekstra" për shpërndarjen e tyre të preferuar. Si një Bonsai, Salix është i vogël, i lehtë dhe produkt i kujdesit të pafund.

Shpërndarjet live-CD

Desktop SAM Linux

Desktop SAM Linux është një LiveCD Ai përmban një sistem të plotë operativ Linux. Ju nuk keni pse ta instaloni në hard diskun tuaj, ai funksionon tërësisht nga disku juaj CD dhe RAM.

PureOSlight

PureOSlight është një LiveCD bazuar në Debian (Testimi i Debian) për përdoruesit që flasin frëngjisht. Shtë ndërtuar me skripte Linux-Live nga Tomas Matejicek (Slax).

Shpërndarjet me Mbështetje për Xfce

Debian [Rekomandohet për mjediset Xfce]

Debian është një nga shpërndarjet më të famshme, që përdoret si bazë nga shumë shpërndarje të tjera. Njihet për qëndrueshmërinë, performancën dhe larminë e gjerë të aplikacioneve në dispozicion. Ai Grupi Debian Xfce kujdeset për integrimin e Xfce në Debian për të siguruar një përvojë të këndshme të përdoruesit.

çak

Lehtë për tu provuar. Lehtë për tu instaluar. Lehtë për t’u përdorur. Xfce sigurisht që është i disponueshëm, është i lehtë për t’u instaluar dhe konfiguruar.

OpenSUSE

OpenSUSE është një sistem operativ falas i bazuar në Linux për PC, laptop ose server tuaj. Ju mund të shfletoni në internet, të menaxhoni postat elektronike dhe fotot tuaja, të bëni punë në zyrë, të luani video ose muzikë dhe të argëtoheni shumë!

Arch Linux [Rekomandohet për mjediset Xfce]

Arch Linux është e thjeshtë, e shkathët dhe e lehtë. Arch Linux kërkon një nivel të caktuar të njohurive intime të konfigurimit tuaj dhe metodologjinë e sistemit të ngjashme me UNIX.

Slackware

Fillimi zyrtar i linux slackware është një sistem operativ i përparuar Linux, i dizajnuar me objektivin e dyfishtë të lehtësisë së përdorimit dhe qëndrueshmërisë së përparësive tuaja më të larta. Përfshirja e softuerit më të fundit, mbajtja e një ndjenje tradite, sigurimi i thjeshtësisë dhe lehtësisë së përdorimit së bashku me fleksibilitetin dhe fuqinë, Slackware sjell më të mirën nga të gjitha botët në tryezë.

Gentoo

Gentoo është një aromë e veçantë e Linux që mund të optimizohet dhe personalizohet automatikisht për çdo aplikim ose nevojë. Performanca e shkëlqyeshme, konfigurueshmëria dhe një përdorues i nivelit të lartë dhe komuniteti i zhvilluesve janë shenjat dalluese të përvojës. Xhenet 

Linux hënor [Rekomandohet shumë për mjediset Xfce]

Lunar Linux është një shpërndarje e bazuar në kodin burim. Megjithëse nuk ka një ambient vendas për desktop për Lunar, ai ka mbështetje të shkëlqyeshme për Xfce, kryesisht për faktin se disa zhvillues të Xfce janë gjithashtu zhvillues të Hënës. Një tjetër pikë e dukshme: të gjithë serverat Xfce po përdorin Linux Lunar!

OpenBSD

El Proyecto OpenBSD gjithashtu ka mbështetje për Xfce.

Burimi: Xfce.

https://blog.desdelinux.net/tag/


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Guxim dijo

  Dhe OpenSUSE?

  1.    elav <° Linux dijo

   Unë mendoj se duhet patjetër të vishni syze .. Shikoni midis Mandriva dhe Arch

   1.    Guxim dijo

    Unë dua të them me bazë XFCE, OpenSUSE vjen XFCE standarde në DVD

    1.    Oscar dijo

     Mik, ti ​​je shumë serioz sot, gjej dy arsye për këtë, 1) më në fund gjete gjysmën tënde më të mirë dhe je e dashuruar, ose) 2) e gjete, u dashurove, ajo pa se si je dhe unë të dërgoj te c… .., Hahahahahahahaha.

     1.    Guxim dijo

      Ndoshta është se sot nuk jam larguar nga shtëpia tërë ditën

 2.   Ngas dijo

  Një artikull shumë i mirë, më tërheq testimi Archlinux dhe Debian me xfce, por e para më duket e lodhshme dhe e dyta nuk di si ta instaloj menaxherin e paketës. Xfce është një mjedis i mirë, por nuk është aq i lehtë sa më parë, të paktën kështu më kanë thënë. A e dini kur do të bëhet migrimi në gtk3?

  1.    Guxim dijo

   Asgjë e lodhshme, mos i besoni gjithçkaje që thonë atje

  2.    elav <° Linux dijo

   Çfarë kuptoni duke mos ditur të instaloni Menaxherin e Paketës? Xfce do të bartet në Gtk3 për versionin 4.12 ose 4.14 ..

   1.    Ngas dijo

    Dua të them instalimin e menaxherit të paketës sinaptike, sepse kur instalova Debian Testing xfce nuk e gjeta askund ose mbase nuk e kërkova aq sa duhet.

    1.    Oscar dijo

     # azhurnimi i aftësisë
     # aftësi instaloni sinaptik

     dhe do të keni të instaluar menaxherin e paketës.

     1.    Ngas dijo

      Faleminderit për ndihmën tuaj. Po provoja ta instaloja me apt-get.

 3.   Eduari 2 dijo

  Eh lëri propagandën në forum
  http://postimage.org/delete/5lr25ipui/

  1.    Oscar dijo

   elav ka zgjidhjen e këtij problemi.

 4.   i paemëruar dijo

  Unë instalova debian (kur stalla ishte lenny) dhe nuk kishte asnjë mundësi kudo për të zgjedhur mjedisin, gnome u instalua si parazgjedhje

  Tani për tani nuk e di si do të jetë, nëse mund të zgjidhni në instalim do të ishte perfekte

  1.    Oscar dijo

   Debian ka një CD me LXDE dhe XFCE, dhe një CD tjetër me KDE dhe gjithashtu DVD-ja e parë ka katër desktop, Gnome, KDE, XFCE dhe LXDE dhe kur filloni instalimin zgjidhni atë që dëshironi.

   1.    i paemëruar dijo

    mund të jetë, po i referohesha netinst, a ka versione netinst me ndonjë nga ato?

    1.    Oscar dijo

     Me netinstalimin nuk instaloni asgjë tjetër përveç sistemit bazë, hiqni zgjedhjen e mjedisit të desktopit dhe kur të rifilloni duhet të instaloni desktopin që dëshironi me tastierë.

 5.   majmun dijo

  Mbaje SalixOS! Për ata prej jush që kanë dashur ndonjëherë të përdorin Slackware + xfce por nuk janë inkurajuar, është një distro që tregon desktopin, të cilin më shumë se një do ta dojë. Ai zbaton një variant "të pronarit" të parimit KISS të quajtur "një aplikim për detyrë", duke rezultuar në një desktop të shpejtë dhe të organizuar xfce me një përzgjedhje të programeve dhe mjeteve të nevojshme për secilën detyrë, të gjitha në një CD. Kjo e bën jetën më të lehtë për fillestarët dhe përdoruesit mesatarë duke përfshirë një seri aplikacionesh gtk + për të trajtuar mjetet dhe shërbimet e sistemit (skedarë konfigurimi, pajisje shtesë, daemons, gjuhë, ndërtime pa ndërprerje, etj.) Megjithëse nuk përdor versionin 4.8 të xfce (vijon me 4.6.2, i përdorur nga Slackware), është akoma shumë shpejt në krahasim me instalimin e kde ose gnome, dhe nisja e sistemit është një dritë. Shijoje!

 6.   Ozzar dijo

  I vetmi që kam përdorur është Xubuntu, dhe ajo që vëren artikulli është e vërtetë, nuk është më saktësisht e lehtë, e provova duke kërkuar performancë dhe konsum të ulët burimesh, por nuk ishte kështu. Turp, ka një pamje shumë të hijshme.

  Nga ana tjetër, Salix tërhoqi vëmendjen time, duket interesante, dhe aq më tepër nëse nuk është aq komplekse për t'u instaluar dhe përdorur si Slack, le të shohim nëse mund ta provoj.

  Informacion shumë të mirë 😀

  1.    majmun dijo

   Përshëndetje Ozcar, problemi nuk është se xfce vetë, por që baza xubuntu (dmth. Ubuntu) është shumë e rëndë, sepse ka të instaluar shumë shërbime, programe dhe gjëra që mund të shpërndahen. SalixOs është diçka tjetër, dhe do të ishte mirë nëse provoni këtë vëlla të vogël të plogësht. Vini re se kam harruar në komentin e mëparshëm, dhe është se salix ka mbështetje varësie (siç ndodh në apt-get të debian) për sa kohë që janë depot salix dhe slackware, për depot e palëve të treta jo. Në rastin e slackbuilds (skriptet për ndërtimin e paketave të personalizuara për slackware), salix ka aplikacionin e vet të quajtur Sourcery, i cili gjithashtu mbështet varësi. Kjo distro instalohet në modalitetin e tekstit me ncurses si debian dhe slackware, shumë lehtë. Ata që duan të instalojnë në modalitetin grafik mund të shkarkojnë LiveCD, i cili aktualisht është në versionin e Kandidatit të Lirimit 1, por është i përdorshëm për qëllime të tilla. Mirupafshim!