Slackware 15.0 tashmë është lëshuar dhe këto janë të rejat e tij

kohët e fundit Projekti Slackware Linux njoftoi lëshimin e versioni i ri i "Slackware 15.0" i cili vjen pas gjashtë vitesh zhvillim, duke u dhënë përdoruesve një sistem operativ më modern me disa nga teknologjitë më të fundit dhe më të mira GNU/Linux.

Njihet si një nga shpërndarjet më të vjetra që ekzistojnë ende, Slackware është një shpërndarje GNU/Linux që, ndryshe nga shpërndarjet e tjera të njohura, është mbajtur për një kohë të gjatë nga një person i vetëm "Patrick J. Volkerding".

Shpërndarja karakterizohet nga ndjekja sa më shumë e "filozofisë Unix" dhe kërkimi i qëndrueshmërisë së aplikacioneve, përveç përpjekjes për të pozicionuar veten si një shpërndarje e lehtë, e shpejtë dhe e thjeshtë.

Karakteristikat kryesore të reja në Slackware 15

Ky version i ri i Slackware 15.0 u lëshua më në fund miraton "Modulet e Autentifikimit të Pluggable" (PAM) për fjalëkalime thjesht fiktive, plus është ndryshuar gjithashtu në elogind si hyrje e paracaktuar dhe menaxher i ndenjëseve në vend të ConsoleKit2, i cili miraton kornizën multimediale të nivelit të ulët PipeWire, shton mbështetje për Wayland dhe shton mbështetje për gjuhët Rust dhe Python 3.

Ndryshime të tjera që bien në sy në këtë version të ri të Slackware 15.0 është se sdhe përfshin një numër përditësimesh të komponentëve të sistemit, ndër të cilët mund të gjejmë versionet e reja të Mjediset desktop Xfce 4.16 dhe KDE Plasma 5.23, shton serverin Dovecot IMAP dhe POP3 për të zëvendësuar imapd dhe ipop3d të vjetër, heq mbështetjen për Qt4 pasi Qt5 tani është standard dhe prezanton skriptet e reja për të ndihmuar përdoruesit të rindërtojnë lehtësisht instaluesin dhe të ndërtojnë paketa kernel sipas nevojës.

Paketa dhe aplikacione të tjera thelbësore si Network Manager, OpenSSH, Krita, shfletuesi Falkon dhe Ocular gjithashtu morën përditësime. Mozilla Firefox dhe Thunderbird janë përditësuar gjithashtu në paketat e tyre më të fundit të disponueshme.

Një ndryshim interesant në këtë version është një skript i ri make_world.sh .i cili lejon rindërtimin automatik të të gjithë sistemit operativ nga burimi.

Gjithashtu, shërbimet e menaxhimit të paketave pkgtools nga Slackware kanë marrë shumë përmirësime dhe veçori të reja, të tilla si kyçja e skedarëve për të parandaluar konfliktet midis instalimeve ose përmirësimeve paralele, dhe aftësia për të kufizuar sasinë e të dhënave të shkruara në ruajtje për të parandaluar shkrimet shtesë në pajisjet SSD.

"Ka pasur shumë ndryshime për t'u mbuluar këtu, por për bazën tonë të përkushtuar të përdoruesve, mjafton të thuhet se do t'i gjeni gjërat moderne, por edhe të njohura," tha ekipi. “Sfida këtë herë ishte të adoptonim sa më shumë gjëra të mira pa ndryshuar karakterin e sistemit operativ. Mbajeni të njohur, por bëjeni moderne.

Nga ana tjetër, në zemër të sistemit Slackware 15.0 mund të gjejmë se kjo është mundësuar nga Linux Kernel 5.15″. Versioni i ri i kernelit Linux sjell një zbatim të ri leximi-shkrimi të NTFS, si dhe mbështetje për vendosjen e të gjitha proceseve në një cgroup në klasën e planifikuesit SCHED_IDLE, mbështetje Btrfs për fs-verity dhe identifikimin e hartës, Mbështetje DAMON që lejon monitorimin e modeleve të aksesit në kujtesë të proceseve specifike dhe një server të ri SMB3 të nivelit të kernelit.

Gjithashtu është paraqitur një thirrje e re e sistemit process_mrelease për të lejuar administratorët e shërbimit të lëshojnë më shpejt burimet e procesit; mbështetje për migrimin e faqeve nga memoria në memorie të vazhdueshme në vend që t'i hidhni ato; Mbështetje Device Mapper për vërtetimin në distancë të bazuar në IMA.

“Çdokush që ka ndjekur zhvillimin e Linux viteve të fundit ka parë një largim të ngadaltë por të qëndrueshëm nga një strukturë më afër asaj të UNIX. Sfida këtë herë ishte ta bënim atë modern pa ndryshuar karakterin e njohur të sistemit”, tha Patrick Volkerding, themeluesi dhe mirëmbajtësi i shpërndarjes GNU/Linux Slackware që nga viti 1993.

Më në fund nëse jeni të interesuar të dini më shumë për të Në lidhje me këtë version të ri, ju mund të kontrolloni detajet në lidhja vijuese.

Merrni Slackware 15.0

Për ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të marrin imazhin e instalimit të këtij versioni të ri të Slackware 15.0, ata mund ta bëjnë këtë nga lidhja e mëposhtme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.