SUSE Liberty Linux zëvendësimi SUSE për CentOS 8 i pajtueshëm me RHEL 8.5 

Disa ditë më parë SUSE prezantoi projektin SUSE Liberty Linux, objektivi i të cilit është të sigurojë një shërbim i vetëm për të mbështetur dhe menaxhuar infrastrukturën shpërndarjet e përziera duke përdorur Red Hat Enterprise Linux dhe CentOS, përveç SUSE Linux dhe openSUSE.

Vlen të theksohet se si i tillë projektio është përgatitur si një botim i ri i shpërndarjes Red Hat Enterprise Linux 8.5, i ndërtuar duke përdorur platformën Open Build Service dhe i përshtatshëm për përdorim në vend të CentOS 8 klasik, i cili është ndërprerë në fund të 2021.

Drejtimi i një mjedisi të përzier Linux është i zakonshëm në botën e sotme të IT. Kjo do të thotë, ndërmarrjet konkurruese kryejnë një shumëllojshmëri të gjerë ngarkesash pune në një shumëllojshmëri të gjerë shpërndarjesh Linux, duke përfshirë ngarkesat e punës së prodhimit që ekzekutohen në shpërndarje të ndryshme të Linux-it të ndërmarrjeve.

Shpërndarja e re eshte interesante sepse përmbajtjen e hapësirës së përdoruesit në SUSE Liberty Linux është formuar duke rindërtuar paketat origjinale RHEL 8.5 SRPM, por paketa kerneli zëvendësohet me versionin e tij, bazuar në degën e kernel Linux 5.3 dhe u krijua duke rindërtuar paketën e kernelit të shpërndarjes SUSE Linux Enterprise 15 SP3.

brenda nga detajet e përmendura Nisma përfshin sa vijon:

  • Siguroni mbështetje teknike të unifikuar, e cila ju lejon të mos kontaktoni prodhuesin e secilës shpërndarje të përdorur veçmas dhe të zgjidhni të gjitha problemet përmes një shërbimi të vetëm.
  • Siguroni një paketë mjetesh portative bazuar në SUSE Manager që automatizon menaxhimin e sistemeve të përziera të informacionit bazuar në zgjidhje nga shitës të ndryshëm. Kjo do të thotë që ju mund të thjeshtoni dhe thjeshtoni mjedisin tuaj të ndryshëm Linux, nga kerneli në cloud dhe deri në skaj.
  • Organizimi i një procesi të vetëm për dërgimin e përditësimeve me korrigjime të gabimeve dhe dobësitë, duke mbuluar shpërndarje të ndryshme.
  • E ndërtuar në platformën Open Build Service dhe e përshtatshme për t'u përdorur në vend të CentOS 8 klasik, i cili u ndërpre në fund të 2021.

SUSE Liberty Linux është një teknologji e re dhe ofertë mbështetëse që u ofron klientëve një përvojë të unifikuar mbështetjeje për të menaxhuar mjediset e tyre heterogjene të IT. Me SUSE Liberty Linux, ju merrni mbështetje të besueshme me mjete opsionale, të provuara menaxhimi që janë optimizuar për mjedise të përziera Linux, duke përfshirë Red Hat Enterprise Linux, CentOS dhe, jo çuditërisht, SUSE Linux Enterprise Server. 

Për më tepër, përdorimi i SUSE Manager me SUSE Liberty Linux rrit efikasitetin duke hequr punën rutinë nga stafi juaj i IT dhe duke integruar automatizimin inteligjent.

Dhe si rezultat, ju mund të minimizoni kostot e personelit dhe të zvogëloni zbatimin e sistemit dhe kohën e përditësimit, edhe në skenarë komplekse të DevOps. Kjo liron stafin tuaj për të bërë punën inovative që kërkon biznesi juaj.

CTO e SUSE, Thomas Di Giacomo tha se:

Liberty do të përfshinte "mbështetje të nivelit të ndërmarrjes" nga kompania, duke përfshirë atë që u përshkrua si "mjete opsionale të provuara të menaxhimit", megjithëse u përmend vetëm Menaxheri SUSE. Menaxheri është një mjet automatizimi për krijimin e imazheve, rinisjet dhe arnimet dhe ndryshimet e konfigurimit.

Me pak fjalë, SUSE Liberty Linux është një shpërndarje e re e bazuar në një rindërtim të Paketat RHEL dhe kerneli SUSE Linux Enterprise i cili mbështetet nga SUSE dhe mund të menaxhohet nga qendra duke përdorur platformën SUSE Manager. Përditësimet për SUSE Liberty Linux do të publikohen pas përditësimeve të RHEL.

Vlen të përmendet se imazhi i shpërndarjes është bërë vetëm për arkitekturën x86-64 dhe kjo ndërtimet e gatshme nuk janë ende të disponueshme për testim me SUSE Liberty Linux. Përdoruesit e CentOS 8 dhe RHEL 8 pritet të jenë në gjendje të migrojnë sistemet e tyre në shpërndarjen SUSE Liberty Linux, e cila siguron përputhshmëri të plotë binare me RHEL dhe paketat nga depoja EPEL.

Më në fund nëse jeni të interesuar të dini më shumë për të, ju mund të kontrolloni detajet në lidhja vijuese.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.