GSmartControl: Aplikim grafik për të kontrolluar shëndetin e HDD-së tuaj

Po, një postim tjetër për shëndetin e hard drive, si ta kontrolloni atë dhe më shumë. Dhe jo, unë nuk kam një HDD të prishur ose me probleme LOL !!, Sapo më dukej interesante të ndaj atë që kam mësuar këto vite për të.

Vetëm dje ju thashë se si të kontrolloni statusin shëndetësor të HDD tuaj, por po përdorte SMARTMonTools, një mjet për terminalin. Këtë herë do të flas se si të shikojmë të njëjtën gjë, por këtë herë nga një aplikacion grafik 100%, ne do të përdorim: GSmartControl

shendet-hdd

Instalimi i GSmartControl:

Para se ta përdorni, gjëja e parë është padyshim instalimi i tij, për këtë nëse përdorni Debian, Ubuntu ose ndonjë distro të ngjashme:

sudo apt-get install gsmartcontrol

Nëse përdorni ArchLinux instaloni paketën me të njëjtin emër:

sudo pacman -S gsmartcontrol

Si të përdorim GSmartControl?

Gjëja e parë është ta hapim, ne duhet ta drejtojmë atë me privilegje administrative.

Pasi të hapemi do të shohim imazhin vijues, ku ajo që është vërtet e rëndësishme është ajo që unë tregoj me të kuqe, e cila tregon shpejt nëse HDD është i shëndetshëm apo jo.

gsmartcontrol1

Sidoqoftë, në skedë Regjistri i gabimeve dhe Regjistrat e vetë-testit ne do të gjejmë detaje të gabimeve që janë regjistruar në regjistrat.

Si të provoni HDD?

Për të provuar hard diskun ekziston skeda Kryen Testet:

gsmartcontrol2

Ata kanë tre opsione ose teste për të kryer:

 • Test i shkurtër, kohëzgjatja 1 minutë. Test i shpejtë.
 • Test i Zgjatur, kohëzgjatja më shumë se 1 orë. Test super i plotë, me rutinat e verifikimit dhe gjithçka.
 • Testi i bartjes, kohëzgjatja 2 minuta. Testoni që sipas përshkrimit të tij, është i përshtatshëm për të zbuluar dështimet fizike, domethënë, kur transportoni HDD ose diçka të tillë.

Këto kohë ndryshojnë në varësi të kapacitetit të HDD dhe sa i plotë është, ai që kam tani është 1TB.

Fund!

Epo kjo ka qenë ajo. Një aplikacion grafik që, siç e patë, është vërtet i thjeshtë për t’u përdorur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

17 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   ditë dijo

  Goodshtë mirë të dini se këto aplikacione ekzistojnë për linux, faleminderit për postimin

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit për leximin dhe komentimin

 2.   eliotime3000 dijo

  Faleminderit @ KZKG ^ Gaara për rekomandimin e një vepre alternative për HDAT2 dhe HDD Regenerator.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Një kënaqësi

 3.   Ismael dijo

  Faleminderit! Unë isha vërtet një tifoz i mirë në "Güindow $" më parë, por tani po përpiqem të transferohem në Trisquel, dhe në të njëjtën kohë të eksperimentoj me disa HDD që kam përreth, kështu që kjo e bën punën më të lehtë për mua. Faleminderit për shpërndarjen. 🙂

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit për komentin tuaj

 4.   Luani dijo

  Faleminderit për aplikimin. Nuk e dija, do të jetë jashtëzakonisht e dobishme për mua, pasi që të kesh një ambient grafik është më komod për t’u përdorur

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit per komentin

 5.   Busindre dijo

  Përshëndetje, keni shkuar pa thënë që GSmartControl është thjesht një GUI i aplikacionit terminal që keni diskutuar në postimin e mëparshëm, smartctl, nga paketa smartmontools.

  Një përshëndetje

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Po
   Faleminderit për gjestin

 6.   jose dijo

  shumë mirë, jam i ri në linux, ubuntu për të qenë i saktë dhe kjo ndihmon shumë

 7.   auroszx dijo

  Faleminderit, më duhej diçka më shpejt sesa të lexoja me njeriun e mençur 🙂

 8.   Nosferatus dijo

  Faleminderit shumë… .. Unë kisha marrë një kompjuter me një problem në lidhje me diskun e ngurtë dhe që dëshiroja të gjeja një aplikacion në Gnu / linux që do të më lejonte të bëja analizën e statusit të tij, gjeta këtë bukuri të aplikacionit ... 😀

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Aspak, faleminderit që lexuat dhe komentuat

 9.   Brutiko dijo

  Tani një do të mungonte për disqet SSD. Kontribut i madh!

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Kur të kem laptopin tim dhe të kthehem me SSD-në time, do të gjej diçka për të dhe do ta komentoj këtu.

 10.   edd dijo

  E shkëlqyeshme, a funksionon për Fedora ??