Shpërndarjet e Lëshimit të Rrotullimit: Përparësitë dhe Disavantazhet

Një lexues na ka pyetur këtu në DesdeLinux le të flasim për Shpërndarjet Lëshimi i Rrokullisjes, cilat janë avantazhet dhe disavantazhet e tij, kështu që këtu është ky artikull për të folur pak rreth kësaj teme.

Imagjinoni një gomë në një makinë që ndërsa përparon, në vend që të konsumohet, përmirëson dhe forcon gomën pa pasur nevojë të ndërrohet për ndonjë arsye. Tani le të zëvendësojmë gomën e makinës me një Shpërndarja GNU / Linux dhe gome për paketimet e saj.

Për të kuptuar pak se çfarë Lëshimi i Rrokullisjes, le të marrim si shembull Ubuntu (e cila padyshim nuk e ka këtë veçori). Ubuntu ka një lëshim të versioneve të reja çdo 6 muaj. Whatshtë ajo që quhet shpërndarje Lëshimi i pikës, ku paketat lëshohen herë pas here.

Në atë periudhë kohore, ekziston një azhurnim maratonë i paketave të reja për versionin e mëvonshëm, dhe për këtë arsye mund të paraqesim tre probleme:

 • Ne duhet të ndryshojmë depot çdo 6 muaj.
 • Instalimi ose azhurnimi në versionin e instaluar tashmë mund të shkaktojë gabime ose probleme të pranishme.
 • Paketat nga versioni i mëparshëm po vjetërohen shpejt.

Kjo është arsyeja pse gjithmonë rekomandohet të bëni një instalim të pastër, nga e para, edhe pse në përgjithësi më të prekurit janë përdoruesit me sindromën e versionitit. Pra, çfarë e bën një distro Lëshimi i Rrokullisjes?

Le ta marrim archlinux si nje shembull. Një përdorues instalon archlinux për herë të parë dhe nuk do të keni nevojë të instaloni përsëri nëse nuk keni një problem shumë serioz me sistemin tuaj. Sapo të instaloni të gjitha paketat që ju duhen, pasi ato azhurnohen me versione të reja, do t'ju duhet vetëm t'i azhurnoni ato nga depot, përfshirë paketat e sistemit si p.sh. thelb.

Përmbledhur me një shembull të thjeshtë. Në I pabinduru nëse përdorni gnome2 me i zoti, do të duhet të instalonit Onerik (versioni i mëvonshëm) të jetë në gjendje të përdorë gnome3. Në archlinux, nëse e keni instaluar duke përdorur gnome2, thjesht duke azhurnuar (sa herë që është e qartë) mund ta instaloni gnome3 pa riinstaluar sistemin dhe kjo është ajo që ne e quajmë Lëshimi i Rrokullisjes, që është, një shpërndarje që po lëshon azhurnime softuerësh për momentin.

Përparësi

 • Ju gjithmonë do të keni në dispozicion paketat më të fundit.
 • Nuk ka nevojë të riinstaloni Sistemit operativ të keni paketat e reja.
 • Nëse ndonjë paketë ka një Bug, sa më shpejt të korrigjohet, aq më shpejt mund ta instaloni me zgjidhjen.

Disavantazhet.

 • Pasja e softuerit më të fundit mund të paraqesë probleme ose gabime të papërputhshme të varësisë (megjithëse zakonisht është e rrallë).
 • Nëse shpërndarja nuk lëshon azhurnime të ndjekura nga .iso instalimit, ne do të duhet të azhurnojmë një numër më të madh të paketave.

Shembull i shpërndarjeve Lëshimi i Rrokullisjes i saj Gentoo, Hark, Kahel OS, Chakra, Sabayon, Parashikim Linux. Dhe disa lexues mund të pyesin veten LMDE nuk është Lëshimi i Rrokullisjes?

me LMDE ndodh një gjë shumë kurioze. Kjo shpërndarje është e bazuar në Testimi i Debian që megjithëse duket se ka efekt Rolling, Në të vërtetë, nuk është kështu. Për ta kuptuar pak këtë, le të shohim vijën burime.list për të Testimi i Debian:

deb http://ftp.debian.org/debian wheezy main contrib non-free
deb http://ftp.debian.org/debian testing main contrib non-free

Të dy aktualisht punojnë në degë Testim de Debian. Problemi është se, nëse përdorim të parën, kur Gulçimë bëhemi të qëndrueshëm, nuk do të përdorim më Testim. Sidoqoftë, nëse përdorim të dytën, gjithmonë do të përdorim versionin Testim ndërrim

Efekti i Rolling është në Testimi i Debian për faktin e thjeshtë që paketat azhurnohen çdo ditë, dhe sa herë që përdorim Testim ne nuk duhet të instalojmë përsëri sistemin. Por ndryshimi është se, Testimi i Debian vetëm azhurnoni paketat më të fundit që janë shtuar në depot e kjo degë, të cilat jo domosdoshmërisht duhet të jenë në versionin e fundit të lëshuar nga zhvilluesi i saj.

Le të marrim si shembull përsëri xhuxh. Në Testimi i Debian pako të Gnome 3.0 y Gnome 3.2, por veç e veç, jo Mjedisi i desktopit plot. Ndoshta nëse përdoret dega Sid, efekti Rolling jini pak më mirë, por nuk rekomandohet. Por le të kthehemi te LMDE e cila ka depo të reja zyrtare, dhe varësisht nga ai që përdorim, do të kemi ndjesinë që është Rolling o jo

Gjithsesi, shpresoj të jem sqaruar pak për këtë temë. Sidoqoftë, nëse mendoni se po më mungon diçka, ose se jam në gabim, lini komentin tuaj


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Guxim dijo

  Kjo është ajo që quhet shpërndarje e Pika e Lirimit

  A nuk është lëshimi i çiklizmit?

  Nëse shpërndarja nuk nis azhurnimet e ndjekura nga instalimi .iso, do të na duhet të azhurnojmë një numër më të madh të paketave.

  Uff, ky është një problem që ju mut. Një gjë që mund të bëni gjatë azhurnimit është të bëni një shëtitje me të dashurën tuaj, ose me KZKG ^ Gaara dhe ai shpjegon se Arch është ferri i hahaha

  1.    jdgr00 dijo

   Lëshimi i pikave, çlirimi i çiklizmit ... ato quhen edhe të Ngrira

   1.    elav <° Linux dijo

    Saktë !!

  2.    elav <° Linux dijo

   Unë e njoh atë si Lëshimi i pikës.

  3.    KZKG ^ Gaara dijo

   Po ... kjo është një pikë negative, megjithëse në fund të fundit nuk ka shumë kuptim, pasi që Rolling është e njëjtë, ISO do të ndërpritet shpejt ...

  4.    moskosov dijo

   ... Uff, ky është një problem që ju mut. Një gjë që mund të bëni gjatë azhurnimit është të bëni një shëtitje me të dashurën tuaj, ose me KZKG ^ Gaara dhe ai shpjegon se Arch është ferri i një hahaha

   hahahahahahahahaha qesha me ate. Hahaha

 2.   jdgr00 dijo

  Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme të thuhet që përgjithësisht versionet Rolling nuk janë të numëruara ... për shembull Arch është vetëm Arch, nuk ka Arch 10.04 ose Arch 10.10 si Ubuntu ... por është vetëm përgjithësisht, sepse për shembull Sabayon ka numërim (7 u lirua kohët e fundit) por është një kodrinë

  Artikull i mirë

  pura Vida

  1.    elav <° Linux dijo

   Saktë, megjithëse mund të numërohen, vetëm për të përcaktuar cikle të caktuara të rëndësishme. Por gjithsesi, keni të drejtë.

  2.    KZKG ^ Gaara dijo

   Sqarim i mirë, unë nuk e dija këtë nga Sabayon. Edhe shëmbëlltyra (bazuar në Arch) nuk ka një version, apo jo? Por ... jo se Projekti Chakra ka?

   Përshëndetje dhe faleminderit për komentet tuaja

   1.    Guxim dijo

    Chakra po, por unë e kuptoj që nuk po rrokulliset, është gjysmë rrotulluese

    1.    elav <° Linux dijo

     Çfarë ndryshimi bën? Rshtë Rolling

    2.    truko22 dijo

     Guximi është i drejtë është gjysmë rrotullues, nuk është kodrina. Versionet e reja së pari kalojnë nëpër repo të paqëndrueshme dhe pastaj në testime.

   2.    jdgr00 dijo

    Chakra po rrokulliset, numërimi që ka është fotografi, domethënë, i imazhit më të fundit të botuar të shtetit në të cilin distro është në momentin përcaktues ...... në këtë moment është versioni i shtatorit prandaj thotë Chakra 2011.09 (emri edn). Sidoqoftë, Chakra përpiqet të mbajë të azhurnuar .iso, në mënyrë që në një instalim të ri të mos ketë nevojë të azhurnohet aq shumë

    1.    KZKG ^ Gaara dijo

     Oh po, është njësoj si distroja e tij prindërore: Arch
     Faleminderit për sqarimin

 3.   Ngas dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm, largon shumë nga shqetësimet e mia në lidhje me këto shpërndarje; ndoshta më vonë provoni fatin tuaj me arch.
  Përshëndetje dhe faleminderit për këtë informacion, është shumë i dobishëm për të sapoardhurit si unë.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Aspak, një kënaqësi kur di që ne ju ndihmojmë.
   Përshëndetje dhe mirëseardhje në faqen tonë të përulur

 4.   karlinux dijo

  Unë kam qenë përdorues i Suse, Fedora, Opensuse, Mandrake, Mandriva, Ubuntu, Debian, Linux Mint, Gentoo,. dhe ArchLinux, dhe nga përvoja në shpërndarjen e distro ose çfarëdo që dëshironi të quhet, unë nuk kam pasur ndonjë problem varësie, në fakt kam pasur më shumë probleme për azhurnimin nga një seri Ubuntu në tjetrën sesa në ArchLinux, ku jam, për shembull . Fatkeqësisht nëse Ubuntu nuk do të lëshonte versione çdo 6 muaj, nuk do të kishte asnjë lajm për versionin e ri, dhe nuk do të ishte aq "POPULLOR", dhe për rekordin që nuk po e kritikoj, është thjesht një mënyrë për të promovuar vetveten ( marketing i pastër), e them sepse në bloge lexoni vetëm, se nëse Oneiric është X ditë larg, se nëse është lansuar tashmë, se nëse është në beta, mirë mendoj se e shpjegoj vetë, apo jo?
  Ajo që është e vërtetë është se ata, për mendimin tim, duhet t'i lëshojnë versionet pak larg, p.sh. një dhe jo dy çdo vit (kjo është këndvështrimi im).
  të fala

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Shumë thonë që sepse janë Rolling ato janë më të paqëndrueshme, por e vërteta është se përvoja ime më ka thënë të kundërtën, unë paraqes shumë më pak paqëndrueshmëri me Arch sesa kisha në Ubuntu, ose në Debian kur Testimi u Shtrydh.

   Po, është e vërtetë, Ubuntu me ciklin e tij të shkurtër të zhvillimit tërheq gjithmonë shumë vëmendje, gjë që në të vërtetë nuk më shqetëson apo më pëlqen mua ... hajde, nuk më intereson

   Oh nga rruga, MIRC SE VINI në faqen tonë

   1.    karlinux dijo

    Faleminderit për mirëseardhjen dhe përshëndetjet

 5.   KZKG ^ Gaara dijo

  Me këtë shpresoj që lexuesi ynë (Jezusi) të jetë i kënaqur
  Nga rruga, nëse dikush dëshiron që diçka specifike të diskutohet, ata mund të na tregojnë përmes formularit tonë të kontaktit: https://blog.desdelinux.net/contactenos/

  1.    Jezu dijo

   Faleminderit shume ! Ky artikull më ndihmoi shumë.

   1.    elav <° Linux dijo

    Faleminderit për afrimin dhe ngritjen e pyetjeve tuaja. Në gjithçka që mundemi, ne gjithmonë do të ndihmojmë.

 6.   jose dijo

  Pershendetje Më lejoni të bëj një pyetje. Punë të mbarë me blogun.

  Çfarë shpërndarjesh të DEBIAN Rolling Release ka atje? Dua të them ato të akorduara nga ndonjë ekip, si Canonical.

  PS: dhe meqë jemi ... dhe Fedora?. Një Testim i Debian 6 do të përfshinte Gnome 3 tashmë. A do të ishte e qëndrueshme të paktën në nivelin e Ubuntu? Unë pres që të lëshoj Ubuntu sepse gjithçka që ata po bëjnë kanë për qëllim Unitetin dhe unë nuk e blej atë.

  1.    moskosov dijo

   Përshëndetje, nëse jam gabim, djemtë më korrigjojnë, por LMDE është diçka si një melodi e lëvizshme e Debian, gjëja tjetër që mund t'ju interesojë është Debian CUT, këtu është një artikull në lidhje me atë të shkruar nga ekipi i këtij blogu https://blog.desdelinux.net/disponible-snapshot-debian-cut-2011-10rc1/

   Përshëndetje.

   1.    jdgr00 dijo

    po L .LMDE është thjesht Testimi i Debian me veprat artistike të zhvilluesve të Linux Mint… ata marrin një Testim debian ata vendosin azhurnuesin e mentes, menunë e mentes, temën gtk, sfondin dhe voila in. me pak fjalë ata thjesht e bëjnë atë shih më bukur, por ata nuk bëjnë asgjë me të vërtetë të rëndësishme për të. Nëse merrni debianin tuaj dhe vendosni të njëjtën temë letër-muri dhe gtk, ju tashmë keni LMDE hehe por me krenarinë që është e pastër Debian xD

  2.    jdgr00 dijo

   e qëndrueshme në nivelin e ubuntu?

   shikoni, Ubuntu do të ishte diçka si një version alfa krahasuar me stabilitetin e Debian, që stabiliteti e bën Debian një nga distros më të përdorur në serverat

   doni te hiqni qafe ubuntu? Shkëlqyeshëm, ju inkurajoj, nuk do të pendoheni ... Unë pothuajse mund t'ju garantoj se nuk do të ktheheni tek ajo

   1.    moskosov dijo

    Imagjinoj se ndiheni shumë macho për përdorimin e debianit "të pastër" ... pppffff

    1.    jdgr00 dijo

     Ops ... ju jeni pjesë e ekipit linux mint ... më falni, nuk e imagjinova ... por merre si kritikë konstruktive për ty dhe shokët e tu të skuadrës ...

     Nuk ishte qëllimi im të lëndoja ndjeshmërinë e tyre

     Një përshëndetje

    2.    jdgr00 dijo

     Ah e harrova ... Nuk po përpiqesha të shtrembëroja komentin tënd, por përkundrazi të konfirmoja që është një version i akorduar i debian. Por duke dhënë mendimin tim se është akorduar vetëm në estetikë, jo në funksionalitet

     Përsëri, më vjen keq për keqkuptimin

 7.   pmoscosoa35@gmail.com dijo

  Përshëndetje, unë nuk jam pjesë e ekipit Linux Mint, thjesht nuk më pëlqejnë komentet e djemve tifozë.

  Nuk ka problem

  përshëndetje.

 8.   kik1n dijo

  Wow nga ajo që shoh Gjithçka këtu përdor Arch, GEnial
  Unë gjithashtu përdor Arch, më të mirën në Distros. Kam kaluar gjithashtu disa distro, U, F, Man, D, OpnS, etj.
  Në lëshimin e rrotullimit, Arch. Ha pasi është i vetmi që kam përdorur ndonjëherë
  Release Circle OpenSuse dhe Fedora janë të shkëlqyera

  1.    KZKG ^ Gaara <° Linux dijo

   PO !!!, ka shumë prej nesh që përdorin Arch ... haha, këtu shumë prej nesh kanë shije të mirë
   Mirësevini në faqen tonë, shpresojmë që përmbajtja jonë të ju pëlqejë 😉

   Përshëndetje dhe edhe një herë, mirëpritur

  2.    elav <° Linux dijo

   Jo, jo të gjithë ne përdorim Arch

   1.    Guxim dijo

    Sigurisht, përjashtimi që provon rregullin

   2.    Engjëll_Le_Blanc dijo

    hehe, tani nëse përdorni Arch, edhe pse në ato ditë elav përdori Debian.

 9.   Eduari 2 dijo

  Ah, sa kohë keni për të investuar për ta azhurnuar, së pari në lëshimin pikë / lëshimin e çiklizmit duhet të shkarkoni iso nga cd / dvd. atëherë gjatë instalimit ata ju kërkojnë të shkarkoni disa megabajt skedarë.

  Pastaj në RR është instaluar vetëm një herë, prandaj azhurnimi i shkëlqyeshëm në fillim, nuk përsëritet nëse nuk e instaloni përsëri, dhe nëse duhet ta instaloni përsëri është sepse keni filluar eksperimentimin dhe keni dredhur diçka dhe nuk mundeni ose nuk ka mënyra për ta hedhur prapa. Vitet mund të kalojnë pa pasur nevojë të riinstaloni, ndërsa lëshimi pikë / lëshimi i çiklizmit duhet të shkarkoni isos çdo 6, 8 ose 12 muaj dhe nëse azhurnoni, përndryshe ju jep gabime (zakonisht nuk ka rëndësi) që akoma keni për të shkarkuar shumë azhurnime, të cilat me RR i shkarkoni pak nga pak. kjo është, se "disavantazhi" në vetvete nuk është dhe në shumicën e RR ju mund të merrni imazhe më të fundit të isos.

  Hoygan que buelbe centpre la vurra al gruri me këto artikuj.

  1.    Guxim dijo

   Sa keq që e keni bërë atë frazë të vërë bast mbi hoygan

 10.   Daniel dijo

  Një pyetje që më vjen në mendje, po lexoja specifikimet e sabajonit 8 dhe thotë diçka rreth ekstremit të lëshimit, çfarë do të thotë ky koncept? faleminderit paraprakisht por jam kurioz, nga rruga, faqe e mrekullueshme, e dua

 11.   edrp96 dijo

  Shpjegimi ishte mjaft i plotë, më nxori nga çdo dyshim.

 12.   truko22 (@ truko222) dijo
 13.   gjerman dijo

  Unë përdor botimin Jagger, një distro guri kodrina ... 🙂

 14.   Ramon dijo

  Si shumë prej jush, unë kam kaluar disa distro që nga fillimet e mia në Linux, dhe që kur zbulova "Chakra Linux", unë jam i kënaqur me këtë distro, stabiliteti është mbresëlënës, nuk kam pasur probleme në asnjë nga 3 makineritë në të cilën unë kam instaluar, zbulimin 100% efektiv të harduerit (lamtumirë për problemet e mia me Broadcom 43xx), azhurnime të vazhdueshme, etj ...
  Për më tepër, sistemi Bundles ju lejon të keni ndonjë aplikacion GTK dhe CCR, shumë prej atyre që nuk janë në depot zyrtare. Gjithashtu vepra e re artistike «Dharma» është mbresëlënëse !!!
  Ndoshta nesër, me më shumë përvojë (dhe më shumë guxim, pse mos ta them) guxoj me Arch, por tani për tani po qëndroj me Chakra.

 15.   Ariel dijo

  Unë përdor ManjaroLinux, bazuar në arch (domethënë, unë jam duke filluar ta provoj) sinqerisht, e doja atë, shumë shpejt, lehtë dhe mbi të gjitha të azhurnueshme.
  +100 për artikullin.

  Ju faleminderit!

  1.    i dashur dijo

   hej Doja të dija se si shkoi me Manjaro. Unë me të vërtetë dua të ndryshoj linux 12, jo për ndonjë gjë të veçantë, sepse distrova ime e parë ... siç mund ta shihni, unë jam një pulë në këtë biznes Linux dhe po e marr fund.

   Kam lexuar gjëra të mira në lidhje me Manjaro dhe Linux Mint, prandaj do të doja mendimin tuaj për stabilitetin, përputhshmërinë me programet dhe të ngjashme.

   Ekziston edhe një Qendër Softuerësh në Ubuntu që ka qenë shumë e dobishme për mua dhe do të doja të dija nëse ka në të gjitha distros

   faleminderit per vemendjen tuaj

 16.   Candy dijo

  Unë e shoh të fortë shqetësimin e gabimeve në varësi kur azhurnoni paketat e reja, nuk e di nëse ato nuk janë testuar si duhet para se t'i lëshoni ato ose kontrolli i cilësisë është i ulët. Unë ndryshoj në atë që "ka tendencë të jetë e çuditshme", ne gjetëm në forume Arch dhe Manjaro shumë postime në lidhje me të. Unë kërcej më shumë me Manjaro që reklamon lehtësinë e përdorimit, por kur keni një problem varësie dhe nuk jeni një përdorues që është i interesuar të futet plotësisht në sistem, gjëja më e lehtë është të instaloni sërish.
  Unë e shoh modelin e zhvillimit të Ubuntu më të qëndrueshëm dhe të qëndrueshëm, dhe shoh se nëse nuk më pëlqen ndonjë distro, ai është pikërisht portokalli.

  Unë nuk e shoh sensin e RR në këtë kohë, nuk është mjaft i pjekur ose ndoshta unë jam problemi.

 17.   Francisco dijo

  shoku mendoj se artikulli u hakua:
  http://usemoslinux.blogspot.com/2012/06/las-mejores-distribuciones-rolling.html

  Përfitoj dhe ju pyes, për një kohë të gjatë kam përdorur linux 14, por kam një të metë që nuk mund ta zgjidh, kështu që po mendoj të kaloj në një lëshim, frika ime është problemet e mundshme me pajisjen time dhe / ose periferike

  I vlerësoj komentet tuaja

 18.   RPMDEB dijo

  Kodrina?

  Ka mjaft, për shembull PCLinuxOS

 19.   i errët dijo

  post i mbare

 20.   Cicero Beck dijo

  Shpjegimi është i mirë në fillim, megjithatë, pastaj ju ngatërroni me shembujt. Ju lutem tregohuni më të qartë.
  Një pyetje: (ndoshta kjo do të më ndihmojë të kuptoj shpejt)
  A mendoni se sistemi operativ i celularit Xiaomi është Rolling Release?
  Ju faleminderit.