Unë u azhurnova në Ubuntu 20.04 LTS dhe Steam dhe video lojërat u zhdukën

Ka mbërritur Ubuntu LTS 20.04, versioni i ri dhe premtues i shpërndarjes Canonical. Ky botim i ri ka marrë mjaft komente të mira nga ata që kanë provuar të gjitha tiparet e tij të reja. Ne tashmë kemi njoftuar këtë lançim në këtë blog, dhe e vërteta është se tiparet e premtuara.

Me siguri, nëse jeni përdorues të Ubuntu 18.04 LTS ose Ubuntu 19.10, ka të ngjarë që keni menduar të azhurnoni distro-n tuaj në versionin e ri. Ju tashmë e dini që ka disa metoda për të azhurnuar, si me komanda, ashtu edhe në modalitetin grafik nga sistemi i azhurnimit Ubuntu. Sido që të jetë, nëse e keni bërë dhe e keni instaluar Valve's Steam klient dhe disa lojëra video, ka të ngjarë që pas azhurnimit të keni pasur një surprizë të pakëndshme ...

Pasi të instalohet azhurnimi dhe sistemi të rifillojë, ju me siguri keni filluar të hetonni lajmet që sjell Ubuntu 20.04 dhe ka të ngjarë që nëse keni bërë një "shëtitje" përmes lëshuesit të aplikacioneve ose përmes menusë, keni parë çfarë Ikona me avull dhe lojërat video janë zhdukur që varej nga ky klient. Mos u shqeteso! Ka një zgjidhje shumë të lehtë dhe nuk do të humbni asgjë.

E vetmja gjë që duhet të bësh është ndiqni këto hapa në mënyrë që gjithçka të kthehet në normale:

 1. Hapni aplikacionin Ubuntu Software.
 2. Përdorni motorin e kërkimit për të gjetur klientin Steam.
 3. Klikoni mbi të dhe pastaj klikoni në butonin Install.
 4. Prisni që procesi i instalimit të përfundojë.
 5. Tani mund ta shihni që tashmë e keni në dispozicion. Nëse do ta kishit të ankoruar në bankën e të akuzuarve do të shihni se ajo ka qenë përsëri atje dhe se nuk keni pse të futni sërish të dhënat e hyrjes ...

Ju mundeni kontrolloj se seanca juaj e avullit është e paprekur, biblioteka juaj e lojërave është e njëjtë dhe video-lojërat që ishin zhdukur tani rishfaqen dhe ju mund t'i hapni ato (ato mbajnë të gjitha lojërat e ruajtura, etj.).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   leomm20 dijo

  Nuk e kuptoj ... Përditësimi heq aplikacionin Steam direkt ???
  Apo thjesht hiqni lëshuesit ??

  Kur fillova të lexoja shënimin, prisja një lloj rikuperimi në lidhje me skedarin e konfigurimit që kursen "menulibre" dhe nuk ka nevojë të instaloj përsëri Steam

  1.    Isaac dijo

   Përshëndetje,
   Po, kur azhurnoni lëshuesit zhduken. Dhe riinstalimi është mënyra më e thjeshtë, e shpejtë dhe e lehtë për të kthyer gjithçka në normalitet dhe rizbulimin e bibliotekës së lojës, etj., Për shumicën e përdoruesve. Pse të përdorësh menulibrën? Instaloni një redaktues menuje vetëm për këtë? Unë mendoj se kjo zgjidhje është ajo që shumica e përdoruesve do ta kuptojnë më së miri… Ka të bëjë me kërkimin e zgjidhjeve që janë më të thjeshta dhe më të lehta për t'u zbatuar, aq më mirë.
   Një përshëndetje!

 2.   poronga dijo

  E vërteta është se pretendimi për të luajtur me Linux nuk është koherent, megjithëse ka lojëra dhe disa zgjidhje grafike për Linux, NVidia po lëshon disa nga kodet e saj në mënyrë drop down, diçka do të mungojë gjithmonë. Nëse ideja është të luani, thjesht përdorni Windows, i cili është një sistem multimedial 100%. Linux është për një lloj tjetër përdorimi, duke pretenduar se luan në lunux, bën që sistemi të paraqesë ndërprerje dhe paqëndrueshmëri. Nëse luani, përdorni Windows. Madje, falë faktit që Linux lejohet të ndajë me një sistem tjetër, ju mund të keni Linux dhe Windows në të njëjtin PC, dhe ta filloni atë sipas shqetësimit tuaj, dhe për mua është zgjidhja më e mirë, duke pasur nevojë të instaloni aplikacione ose emulatorë (luani në linux, verë , etj) që ju lejojnë të ekzekutoni dhe instaloni aplikacione dhe lojëra vendase për Windows. Për momentin është ajo që është.

  1.    Isaac dijo

   Përshëndetje,
   E vërteta është se unë luaj pak, pasi praktikisht nuk kam kohë të lirë. Por e kam të qartë që nuk dua të instaloj Windows fare. Dhe më pak një multiboot për këtë. Bota e lojrave Linux ka ndryshuar shumë, nuk ka asnjë lidhje me atë që ndodhi disa vjet më parë. Ka gjithnjë e më shumë tituj dhe më të mirë për Linux, si dhe zgjidhje si Proton i Steam që i bëjnë lojërat e tjera video jo-vendase të funksionojnë si një sharm pa përdorur asgjë nga Microsoft.
   Përdorimi i avullit nuk e bën sistemin më të paqëndrueshëm sesa mund të ketë softueri tjetër. Të luash nuk është diçka që nënkupton paqëndrueshmëri më të madhe se aktiviteti tjetër. Kjo do të varet nga faktorë të tjerë të natyrshëm të llojit të softuerit të përdorur.
   Nuk ekziston vetëm opsioni i Wine, Play On Linux, etj., Që ju komentoni. Ju duhet të bëni një turne në Steam, GOG, Humble, etj., Dhe të shihni se sa video lojëra vendase ekzistojnë për Linux.
   Windows nuk është më "multimedia" se Linux apo sisteme të tjerë ... me sa di unë, në Linux mund të shihni imazhe, të luani tinguj, të shikoni video, animacione, etj. Unë nuk shoh ndonjë arsye për të përdorur Windows për këtë.
   Dhe së fundmi, drejtuesit e GPU-së ... Unë nuk kam asnjë ankesë. Unë përdor AMDGPU dhe jam duke bërë mirë, dhe disa të këqija, nëse dëshironi, mund të përdorni pronarë të NVIDIA ose AMD.
   Duket se ju po përshkruani GNU / Linux një dekadë ose dy më parë ...
   Një përshëndetje!

   1.    poronga dijo

    Po Isaac bota e lojtarëve ka ndryshuar, por në Linux gjërat ende nuk kanë ndryshuar me të njëjtin ritëm. Dhe nuk ka asnjë të keqe të kesh një multiboot, unë e kam atë dhe nuk kam dramë. Fatkeqësisht sot, për mua, gjëja më e mirë është një multiboot, e them dhe e sugjeroj nga përvoja ime, por hej, secili bën të vetën.

   2.    joni127 dijo

    Si nuk është konsistente? Ajo që nuk është koherente është komenti juaj.

    Unë gjithashtu kam të instaluar dritare për lojërat por gjithashtu luaj në linux pa probleme si në avull ashtu edhe me lojëra vendase për linux.

    A e keni provuar WarThunder për shembull? E luaj në linux pa probleme.

    Vetëm se zhvilluesit lëshojnë gjithashtu një version për Linux siç bëjnë warthunder dhe kaq, për të shijuar lojërat në Linux.

    Problemi nuk qëndron te linux vetë por përkundrazi që zhvilluesit kanë më pak pjesë të tregut në sfond, për fat të mirë jo të gjithë dhe shpresojmë që të jenë gjithnjë e më pak.

    Linux mund të përdoret për çdo gjë dhe gjithashtu për lojëra.

  2.    leomm20 dijo

   Përshëndetje!!
   Me përjashtim të Granny, e cila përdor Unity dhe nuk më ngarkon mirë (ajo nuk tregon veshjen e gjyshes dhe ajo varet tashmë në menu), pjesa tjetër është perfekte !!
   instaloni automatikisht sudo-shoferët e ubuntu
   është zgjidhja e problemeve të shoferit !!!
   Unë kam një fletore Asus K52J, e cila vjen me bordin NVidia GForce 310m.
   Makinë e vjetër, por me Xubuntu është e shkëlqyeshme !!!

 3.   Danilo Quispe Lucana dijo

  Por nëse instaloj përsëri Steam nga dyqani dhe instaloj më parë Steam nga depo, nuk do të instalohet tani versioni Snap? A do të funksiononte njësoj nëse instaloj përsëri me APT?