Lamtumirë Mandriva, Përshëndetje Fedora 22

0-uv8UK6HD-mandriva-e zezë-0

Dje mësuam se Mandriva, kompania, u mbyll. Kam lexuar shumë komente të trishtueshme në Twitter në lidhje me këtë dhe e kuptoj që pak njerëz duket se e dinin se në fakt Mandriva, kompania, nuk bëri më një shpërndarje Linux për disa vjet. Shpërndarja e Mandriva Linux tani është OpenMandriva (dhe përfundimisht e falsifikuar si PCLinuxOS dhe Mageia).
Dhe ndërsa dikush shkroi në Twitter, "FOSS është FOSS". Eshte e vertete! Kjo është fuqia e softuerit falas dhe me burim të hapur që mban gjallë projektet, dhe kjo është arsyeja pse unë mendoj se krijimi i Mandrake Linux 17 vjet më parë nuk ishte një humbje e plotë e kohës 🙂

Dhe tani, le të mos trishtohemi, ne duhet të përqendrohemi në shqetësimet e sotme të IT: privatësinë dhe monopolin e Google. Dhe shumë gjëra argëtuese!

Fjalë nga Gaël Duval, themelues i Mandrake. Mandriva u likuidua pas viteve të luftës së falimentimit dhe me pjesën më të madhe të komunitetit të saj u zhvendos në Mageia (ose Rosa Linux).

Fedora-22-Alpha-Aktivitetet-Përmbledhje

Dhe nga ana tjetër Fedora 22 u la e lirë. Këtë herë vjen me kernel 4.0.4, GNOME 3.16, KDE Plasma 5.3, GCC 5.1 dhe krem ​​mbi tortë: debutimi i menaxherit të paketës DNF si pasardhës i YUM. Ky menaxher pako u zhvillua si një rishkrim i YUM me optimizim më të madh në shpejtësinë, përdorimin e kujtesës dhe zgjidhjen e varësisë (falë bibliotekave Hawkey dhe libsolv), përveç mbështetjes së Python 3 dhe një API e dokumentuar më mirë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   jose dijo

  cunchbang gjithashtu tha lamtumirë

  1.    diazepani dijo

   4 muaj më parë ai u pushua nga puna
   https://blog.desdelinux.net/rip-crunchbang/

  2.    Elmer foo dijo

   Po, por për arsye krejtësisht të ndryshme, zhvilluesi dhe mirëmbajtësi i vetëm, vendosi me të drejtë, ose jo, që ekzistenca e tij nuk ishte e nevojshme. Ajo gjithsesi është ende gjallë në pirun e saj.

   1.    eliotime3000 dijo

    Në vetvete, zhvilluesi deklaroi se ekzistenca e tij nuk ishte më e nevojshme, pasi kërkesa e përdoruesve që kanë PC me burime të pakta ose pothuajse zero ka rënë shumë, e gjitha kjo falë kostos së ulët All-in-one (Rasperry Pi, Ardruino ) e kanë bërë më të arritshme për më shumë njerëz që të përdorin një PC.

 2.   Katekyo dijo

  Ashtë për të ardhur keq që Mandriva na ka lënë dhe mbaj mend që kjo shpërndarje ishte virtualizimi i parë që bëra në Windows OS; _;

  1.    eliotime3000 dijo

   Në rastin tim, ishte distro e parë që mund ta përdorja si një zëvendësim për diskun tim Windows XP që ishte gërvishtur atë kohë.

 3.   Xhulio Saldivar dijo

  Një turp i madh, ishte një nga distrot e mëdha në 8 vjet më parë. Ishte e para që instalova në kompjuterin tim dhe më shoqëroi për disa vjet, për mua në atë kohë një mrekulli. Një tjetër që kam përdorur në fillim ishte Zenwalk dhe gjithashtu është gjysmë i vdekur.

  1.    Xhulio Saldivar dijo

   Zbulimi i keq distro, unë përdor debian 8.

   1.    eliotime3000 dijo

    Nëse keni instaluar Firefox nga repot që janë në Launchpad PPA, padyshim që do të shfaqet si Ubuntu.

   2.    eliotime3000 dijo

    Gjëja është të ndryshosh agjentin e përdoruesit.

 4.   eliotime3000 dijo

  Lamtumirë Mandrake. Falë jush, unë kam shijuar përfitimet e GNU / Linux. (Unë ende kam CD-në Mandrake 9).

 5.   JoRgE-1987 dijo

  Uau!!!
  Ai ishte shkëputur për disa ditë, dhe unë e pata këtë lajm për mëngjes!

  Çuditërisht po shkruaj nga Mageia, kështu që unë jam pjesë e zhdukjes, mendoj. 🙁

  Përshëndetje!

 6.   MSX dijo

  Çështje deri më tani?
  Unë do të pres disa ditë për të azhurnuar, veçanërisht për të dhënë repot që përdor kohë.
  Përshëndetje.

 7.   aiolia dijo

  Thjesht Zoti do të mbetet në kujtim të atyre që hodhën hapat tanë të parë në Linux dhe në themel Kde

 8.   zarvage dijo

  Sa keq, mandrake (nuk mbaj mend se cila) ishte distroja e parë që hipi në hard diskun tim, pastaj shumë prej tyre ndoqën, por mandrake ishte e para, dhe më vjen shumë keq

 9.   Gonzalo martinez dijo

  Sa keq, mandriva ishte distroja e parë që kam përdorur atje në 2006-2007, unë kam qenë shumë i dashur për të, edhe pse që nga viti 2009 distro im kryesor është fedora, deri në 2010 kam ndjekur gjurmët.

  Mageia nuk ishte më e njëjta, e aftë sepse tashmë kishte një nivel tjetër linux dhe unë u mësova shumë me fedora.

  PS: PCLinuxOS nuk është më e vjetër se mageia dhe openmandriva?

 10.   zetaka01 dijo

  Në rastin tim, Mandrake më filloi, më shumë se 35 vjet më parë. një distro miqësore kur nuk ishte një.
  Tani ajo është sharë.
  Kam rastisur të kaloj në Debian, në disketat.
  Unë vazhdoj me Debian. por fyerja e Mandrake është më e ulta. Kur nuk keni lindur, ose kur keni paguar për një distro pa internet. Une bej Sa turp.

 11.   zetaka01 dijo

  Unë blej linux distros, për 35 vjet. Unë i kam parë të rriten dhe të zhduken.
  AH, PCLinuXOS, që më bën qesharak, është si një mashtrim me përkufizim të ulët, si Manjaro.

 12.   zetaka01 dijo

  Unë mbaj në kutinë e tij, dhe me një manual në Spanjisht, versionin origjinal gjerman të SUSE. Nga kur Windows nuk dinte si të bënte një O me një nyje.
  Epo, gjithashtu në kutinë e tij, versioni i parë i OS / 2 Warp. Çfarë gjërash.
  Tani instalimi i një OS është një ujdi.

 13.   Vladimir Paulino dijo

  Dhe distros do të zhduket vazhdimisht. Shtë një punë shumë e lodhshme për të bërë një shpërndarje për vetëm më pak se pesëqind njerëz për t'u përdorur, mbi një bazë fikse, dhe si OS e tyre të zgjedhur. Veryshtë shumë e lodhshme që, kur në botë përdoruesit e Windows janë më shumë se një miliard, dhe përdoruesit e Mac, shumë më pak, por edhe disa miliona gjithashtu. Ubuntu, të paktën ka midis 20 dhe XNUMX milion. Por, të punosh në mënyrë që të përdorësh vetëm një pjesë të vogël të asaj që ke mbledhur dhe porositur, nuk është fitimprurëse, për sa i përket kohës / përpjekjes.

  Unë mendoj se zhvillimi i distros mund të jetë një humbje e aftësive dhe talenteve. Njerëz si ata të VLC ose Firefox, janë udhëhequr nga një filozofi e Lirisë në Zhvillim dhe kanë pasur një sukses të rrëmbyeshëm, famëkeq. Gjysma e botës përdor zgjidhjet e tyre IT, ata kanë një reputacion të shkëlqyeshëm. Njerëzit shumë të talentuar që punojnë në zhvillimin e distros mund të bëjnë një shërbim më të mirë nëse ata ia kushtojnë këtë talent zhvillimit të aplikacioneve vërtet të shkëlqyera dhe të dobishme për botën Linux, dhe madje edhe duke i bërë ato ndër-platformë.

  Për mua, si një përdorues i Linux një aplikacion si OpenShot është pafundësisht më i vlefshëm se shumë shpërndarje atje që përmenden. Unë madje dua që ata ta bëjnë atë të përputhshëm me Windows. Vendosja e shumë talenteve në zhvillimin e një aplikacioni që është me të vërtetë i nevojshëm mund të jetë shumë më mirë sesa të bësh një distro (ose një derivat) kur, në thelb, dhe me nuancat e tyre, tashmë ka shumë distros dhe të gjithë bëjnë në thelb të njëjtën gjë, ose ato mund të konfigurohen për të.

 14.   JGC dijo

  Kam përpara vetes CD-në e versionit zyrtar 7.2 të të cilit isha një përdorues krenar në fund të vitit 2000, unë mund të falënderoj vetëm grupin madhështor të zhvilluesve që më bënë të mundur qasjen, njohjen dhe qëndrimin e përhershëm në botën e Linux , pas shumë përpjekjesh të mëparshme, për shembull me RHel 5.1 në verën e '98, për shembull.
  Sot mbështetja ime ekonomike është Linux, jo më me një PC të përulur të montuar në shtëpi siç mundesha dhe duke vjedhur kohë nga familja ime, por si një sysadmin në një mjedis me më shumë se 700 servera në VmWare dhe rreth 20.000 përdorues.
  Unë jam 53 vjeç dhe ende më pëlqen përpjekja e mrekullueshme e kontribuesve të njohur dhe anonimë në këtë botë të shkëlqyeshme dhe të madhe të Linux.
  Unë vetëm mund të them:
  Faleminderit Gaël, Mandrake / Mandriva!

 15.   Luis dijo

  Nuk e kisha pëlqyer kurrë Fedora derisa provova Fedora 22, ai ende ka disa detaje, por ajo që nuk më pëlqeu është kapërcyer në këtë version të fundit, më pëlqente modeli i paracaktuar dhe disa tipare të reja të tilla si DNF që dërgon gomën në yum. Nga ana tjetër, fakti që Gnome 3.16 është diçka që vlerësohet edhe pse unë duhet të mësohem me disa ndryshime (vitet e përdorimit të Ubuntu dhe Linux mint).

  Epo lë një lidhje për ata që duan të dinë të instalojnë fedora, shpresoj se do të jetë e dobishme.
  http://www.comoinstalarlinux.com/como-instalar-fedora/