CentOS Linux 8.4 është tani në dispozicion dhe këto janë ndryshimet e tij

Pas 8 muajsh nga versioni i fundit i lëshuar lirimin e versioni i ri azhurnues i shpërndarjes CentOS 8.4 (2105) në të cilën ndryshimet janë bërë nga Red Hat Enterprise Linux 8.4. Kjo degë e CentOS Linux 8 do të vazhdojë të marrë azhurnime të reja deri në fund të vitit, me të cilat më vonë do të ndërpritet në favor të Red Hat që të përqendrojë ato burime në CentOS Stream.

Dhe është se siç e përmendëm tashmë këtu në blog në artikuj të ndryshëm, Rrjedha CentOS do të zëvendësojë CentOS klasik 8 në fund të vitit, është e mundur të rikthehemi në versionet e mëparshme të paketës duke përdorur komandën "dnf downgrade", nëse ka disa versione të të njëjtit aplikacion në depo.

Workshtë bërë punë për unifikimin e emrave të depove (depove), të cilat reduktohen në shkronja të vogla (për shembull, emri "AppStream" zëvendësohet me "appstream"). Për të kaluar në CentOS Stream, thjesht ndryshoni emrat e disa skedarëve në direktorinë /etc/yum.repos.d, azhurnoni repoid dhe korrigjoni përdorimin e flamujve "–enablerepo" dhe "–disablerepo" në skenaret tuaja.

Karakteristikat kryesore të reja të CentOS Linux 8.4

Përveç veçorive të reja të prezantuara në RHEL 8.4, përmbajtja e 34 paketave ka ndryshuar në CentOS 8.4 (2105), përfshirë anaconda, dhcp, firefox, grub2, httpd, kernel, PackageKit dhe yum. Ndryshimet në pako zakonisht janë të kufizuara në ribrandimin dhe zëvendësimin e veprave artistike, plus paketat specifike për RHEL si redhat-, klienti i parashikimeve dhe migrimi i menaxherit të abonimit * u hoqën.

Si në RHEL 8.4 për CentOS 8.4, modulet shtesë AppStream formohen me versione të reja Python 3.9, SWIG 4.0, Subversion 1.14, Redis 6, PostgreSQL 13, MariaDB 10.5, LLVM Toolset 11.0.0, Rust Toolset 1.49.0 dhe Go Toolset 1.15 .7.

ISO-ja e nisjes zgjidh një çështje kur përdoruesi u detyrua të fusë manualisht URL-në e pasqyrës për të shkarkuar paketat. Në versionin e ri, instaluesi tani zgjedh pasqyrën më të afërt me përdoruesin pasi zhvilluesit përmendin se ka shumë më pak trafik drejt burimit CentOS RPM në krahasim me
RPM binare, kështu që ata e konsiderojnë të papërshtatshme vendosjen e kësaj përmbajtje në pasqyrën kryesore.

Nëse përdoruesit duan ta pasqyrojnë këtë përmbajtje, ata mund ta bëjnë këtë duke përdorur komandën reposync të disponueshme në paketën yum / dnf-utils. RPM-të e burimit nënshkruhen me të njëjtin çelës që përdoret për të nënshkruar binarin e tyre.

Përditësimet e lëshuara që nga lëshimi fillestar lëshohen në të gjitha arkitekturat. Ne i rekomandojmë shumë të gjithë përdoruesit të zbatojnë të gjitha azhurnimet,

Lidhur me çështjet e njohura Përmendet se kur instaloni këtë version të ri të azhurnimit Në VirtualBox, duhet të zgjidhni mënyrën "Server me GUI" dhe përdorni VirtualBox jo më të vjetër se 6.1, 6.0.14 ose 5.2.34, pasi përndryshe do të ketë probleme.

Përveç kësaj, RHEL 8 ndërpreu mbështetjen për disa pajisje harduerike që mund të jetë akoma e rëndësishme. Zgjidhja mund të jetë përdorimi i bërthamës centosplus dhe imazheve izo të përgatitura nga projekti ELRepo me drejtues shtesë.

Procedura automatike për të shtuar AppStream-Repo nuk funksionon kur përdorni boot.iso dhe instaloni mbi NFS dhe PackageKit nuk mund të përcaktojë ndryshoret lokale DNF / YUM.

Më në fund nëse doni të dini më shumë rreth saj Në lidhje me këtë version të ri, ju mund të kontrolloni detajet në lidhja vijuese.

Shkarkoni CentOS 8.4

Më në fund për të gjithë ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të instalojnë këtë version të ri të sistemit duhet të shkojnë në faqen e tyre zyrtare dhe në seksionin tuaj të shkarkimit mund të merrni imazhin e sistemit, lidhja është kjo. Kjo foto është në dispozicion për ju për t'u zbatuar në çdo makinë fizike, si dhe në çdo aplikacion tjetër që lejon krijimin e makinave virtuale, të tilla si VirtualBox ose Gnome Boxes.

Shpërndarja është plotësisht binare e pajtueshme me RHEL 8.4 kështu që CentOS 2105 dhe ndërtimet e tij të përgatitura janë gati për të shkarkuar imazhin 8 GB DVD ose 605 MB netboot për arkitekturat x86_64, Aarch64 (ARM64) dhe ppc64le.

Paketat SRPMS në të cilat bazohen binaret dhe informacioni i korrigjimit janë në dispozicion përmes lidhja vijuese.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.