CWP (CentOS Web Panel): Një Panel Kontrolli falas për menaxhimin e uebit

CWP (CentOS Web Panel): Një Panel Kontrolli falas për menaxhimin e uebit

CWP (CentOS Web Panel): Një Panel Kontrolli falas për menaxhimin e uebit

Një e mirë «Panel de Control» për punën e «Web Hosting» sot është diçka me rëndësi jetike. Meqenëse ata na lehtësojnë menaxhimin efikas dhe efektiv të faqeve tona të menaxhuara brenda secilës server menaxhohet Siç kemi komentuar një herë në një artikull të mëparshëm të quajtur «Dhe duke folur për alternativa falas për cPanel ...".

Dhe megjithëse shumë në këtë fushë, priren të zgjedhin kur zbatojnë një, për një Softuer të pronarit dhe të mbyllur, kryesisht si cPanel, e cila sot është një nga më të mirat dhe më të përdorurat «Paneles de Control de Web Hosting» të botës, ekzistojnë disa opsione falas dhe / ose falas «CWP (CentOS Web Panel)» një nga opsionet më të mira të disponueshme në një format falas me përparësi të ngjashme me ato falas.

CWP (CentOS Web Centel): Hyrje në panelet e kontrollit të mbajtjes në internet

Së pari, për ata që nuk janë shumë të ditur në këtë fushë, mbani në mend se a «Panel de Control» në një «Web Hosting», që është, ku ne akomodohemi fizikisht (server) tonë Domains, është në të vërtetë një aplikacion me ndërfaqe grafike (GUI) që lejon përdoruesin qasje e shpejtë dhe e lehtë në një larmi të gjerë të tiparet, mjetet dhe funksionet sesa tonat server de «Web Hosting» mbështet.

Dhe kjo në thelb një e mirë ose e plotë «Panel de Control» de «Web Hosting» ka fushëveprimin e lejimit të administratori e faqeve, funksionet ose modulet e hyrjes që lejojnë menaxhimin e:

 • posta elektronike
 • Statistikat e faqes në internet
 • Trafiku i transferimit të të dhënave
 • Hapësira e zënë
 • Bazat e të dhënave
 • Llogaritë e serverit FTP
 • Ngarkesa e Burimeve të serverit (Memoria / CPU)
 • Skedarët dhe përmbajtjet e ngarkuara (Hyrjet, Faqet, Tekstet, Dokumentet, Audio, Imazhet dhe Videot).

CWP (CentOS Web Centos): Çfarë është ajo?

CWP (CentOS Web Centos)

«CWP (CentOS Web Panel)» është një «Panel de Control» de «Web Hosting» me pak kohë në treg, i cili siç tregon qartë emri i tij, mund të instalohet vetëm në «Servidores Linux» me «CentOS». Ku, «CWP» është një softuer i lirë i projektuar për administrim të shpejtë dhe të lehtë të «Servidores (Dedicados y VPS)», me synimin për të minimizuar përpjekjen e disa detyrave komplekse dhe përdorimin e Console (Terminal) me protokoll «SSH» për të hyrë dhe kryer ato.

«CWP» ofron një numër të madh opsionesh dhe veçorish të paracaktuara, për Administrimi i serverave. Aktualisht dhe që nga viti 2019, «CWP» lëshon një azhurnim të ri disa herë në javë dhe nganjëherë edhe disa herë në ditë. Sidoqoftë, versionet më të fundit të qëndrueshëm në dispozicion janë si më poshtë: Versione 0.9.8.651 - 0.9.8.747, lëshuar më 21 dhe 05/2018/09.

Dhe është e rëndësishme të theksohet se «CWP» ose njihet edhe si «CentOS Web Panel» o «Control Web Panel)», ka 2 faqe zyrtare në internet nga ku dokumentacioni i tij mund të shkarkohet, testohet ose aksesohet. E para është ajo e CentOS dhe e dyta, ajo e Kontrolli. Të dy në gjuhën angleze.

CWP (CentOS Web Centos): Karakteristikat

Karakteristikat aktuale të CWP

Ndërmjet tiparet më të mira të «CWP» thekson se kur instalohet automatikisht instalon një konfigurim të «Servidor Web LAMP» informacion të plotë në lidhje me Serverin e përdorur, domethënë, instaloni «apache, php, mysql o mariadb, phpmyadmin, webmail, servidor de correo», ndër aplikimet e tjera të dobishme dhe thelbësore të menaxhimit të shërbimit të internetit.

Por në mënyrë të përmbledhur, dhe duke treguar vetëm 3 artikuj për zonë, «CWP» na ofron sa vijon:

Instalimi dhe konfigurimi

 • Firewall CSF
 • Kyçi i sistemit të skedarit
 • Rezervime (opsionale)
 • Vetë-riparimi i konfigurimit të serverit

Aplikime të palëve të treta

 • Përzgjedhësi CloudLinux + CageFS + PHP
 • Softaculous: Instalues ​​i Shkrimeve (Falas dhe Premium)
 • Ndërmarrja LiteSpeed ​​(Web Server)

Paneli i uebit CentOS (CWP)

 • Server konfigurimi për web hosting
 • API për menaxhim më të lehtë të llogarisë dhe API të faturimit WHMCS
 • Version i edetuar nga NAT, mbështetje për IP të NAT-ed

Paneli i Përdoruesit CWP

 • Menaxher i avancuar dhe i sigurt i skedarëve
 • Temat dhe gjuhët e personalizuara
 • Instaluesi i skriptit për: WordPress, PrestaShop, eXtplorer

Web server

 • Nginx / PHP-FPM dhe Proxy Reverse
 • Ndërmarrja e integruar LiteSpeed
 • Apache hartuar nga kodi burim

PHP

 • PHP e përpiluar nga kodi burimor
 • Ndërprerësi PHP dhe zgjedhësi PHP
 • Gjenerator i thjeshtë php.ini në panelin e përdoruesit

Menaxhimi User

 • Monitorimi i përdoruesit
 • Menaxhimi i Kufijve të Përdoruesit
 • Përdoruesi FTP dhe Menaxheri i Skedarëve

DNS

 • FreeDNS (Server DNS falas, nuk ka nevojë për IP shtesë)
 • Redaktori i modelit të zonës DNS
 • Menaxher i thjeshtë dhe i lehtë i zonës DNS

posta elektronike

 • Kubike e rrumbullakët
 • Anti-spam
 • SpamAssassin, Kontrollimi i RBL, AmaViS, ClamAV, OpenDKIM

Sistem

 • Informacione për harduerin (CPU, Memory, disk, ndër të tjera)
 • Informacione softuerësh (versioni i kernelit, koha e punës, ndër të tjera)
 • Statusi i shërbimeve (rinisja e shpejtë e shërbimeve, për shembull, Apache, FTP, Mail ...)

monitorimi

 • Monitorim i drejtpërdrejtë (përmes komandës së lartë, statistikave të apache, mysql, ndër të tjera)
 • Konfigurimi i Shërbimeve (Për shembull: Apache, PHP, MySQL, ndër të tjera)
 • Ekzekutimi i komandave shell në ekran dhe në sfond.

Siguri

 • Firewall CSF (Firewall-i më i mirë Linux)
 • Gjenerator dhe menaxher i certifikatave SSL
 • Letsencrypt, certifikata falas SSL për të gjitha fushat tuaja

CWP (CentOS Web Centos): Alternativat

Alternativat për CWP

Privat dhe i mbyllur

 • cPanel & WHM
 • Paralelet Plesk
 • DirectAdmin

Falas dhe e Hapur ose Falas

 • Ajenti dhe Ajenti V
 • Paneli kibernetik
 • Frokslor
 • GNUPpaneli
 • InterWorx
 • Konfigurimi i ISP
 • kloxo
 • Kloxo-MR
 • Hap shpejtësinë Lite
 • zonjë
 • SiteBios
 • VestaCP
 • Webmin dhe Virtualmin
 • ZPanel

CWP (CentOS Web Centos): Përfundim

Përfundim

Në botën e menaxhimit «Web Hosting» përbashkët Edhe ai «Software Libre» komandat me shumë mundësi në dispozicion për ofruesit, administratorët dhe përdoruesit. Dhe nëse ato janë alternativa falas si «CWP», ose falas ose me pagesë, a «Panel de control» Gjithmonë do ta bëjë më të lehtë për përdoruesit ose përdoruesit të menaxhojnë në mënyrë autonome të tyren faqet e internetit. Dhe në rastin e opsione falas në dispozicion, «CWP» Ajo ka fituar një vend nderi për shumë veçori të shkëlqyera të përfshira.

Edhe pse «CWP» nuk është «Software Libre» në vetvete, domethënë nuk është i mbuluar nga ndonjë variant i «Licencia Publica General de GNU» (Licenca e Përgjithshme Publike GNU ose GNU GPL ose thjesht GPL), ai mund të ndahet, shkarkohet, instalohet dhe përdoret pa ndonjë kufizim ose kufizim ligjor, pasi në të vërtetë nuk ka licencë në versionin e tij falas.

Në fund të fundit, pasi vlen të theksohet pika në lidhje me licencën e së njëjtës ose çfarë lejohet ose nuk ka të bëjë me të version falas i «CWP», është se mund të konsiderohet a «Software Freeware» sepse është falas.

Dhe edhe pse në Kushtet e Shërbimeve të CWP, zhvilluesi (krijuesi / autori), ndalon shumë gjëra dhe nuk garanton asgjë, pasi nuk ka licencë reale për produktin, kuptohet që është të lirë të redaktohet / modifikohet / ndahet nën përgjegjësinë e vetme të përdoruesit, në ato pjesë të kodit tuaj që nuk janë të koduara ose të ngatërruara. Sidoqoftë, nëse dikush kapërcen enkriptimin e përmendur, nuk ka ndalime ligjore të qarta dhe publike për atë veçanti.

Sidoqoftë, nëse e keni përdorur «CWP» dhe / ose disa nga alternativat e tjera të përmendura, na tregoni përvojën tuaj përmes komenteve, për të pasuruar njohuritë e Komunitetit.

Dhe për më shumë informacion, mos hezitoni gjithmonë të vizitoni ndonjë Biblioteka online si OpenLibra y jedit te lexosh libra (PDF) për këtë temë apo të tjera fushat e njohurive. Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo «publicación», mos ndalo ndarjen e saj me të tjerët, në tuajin Uebsajtet, kanalet, grupet ose komunitetet e preferuara të rrjeteve sociale, mundësisht falas dhe të hapura si Mastodont, ose si të sigurta dhe private Telegram.

Ose thjesht vizitoni faqen tonë në DesdeLinux ose bashkohuni në Kanalin zyrtar Telegrami i DesdeLinux për të lexuar dhe votuar për këtë ose botime të tjera interesante në «Software Libre», «Código Abierto», «GNU/Linux» dhe tema të tjera që lidhen me «Informática y la Computación», Dhe «Actualidad tecnológica».


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Carlos López dijo

  Nuk është falas, është i mbyllur dhe ka një kod të ngatërruar.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, Carlos López. Faleminderit për komentin tuaj të vlefshëm për këtë. Unë tashmë kam zëvendësuar fjalën Falas falas, ku duhet të ndryshohet. Dhe në fund në përfundim shtoni gjithçka që lidhet me licencimin e së njëjtës, duke përfshirë kontributin tuaj.

 2.   Jacksonh dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm,

  CWP, Ju nuk keni çfarë të keni zili a web hosting nën cpanel, CWP në versionin e tij Pro ka një çmim vërtet tërheqës prej 1.49 dollarë amerikanë në muaj ose 12 dollarë amerikanë në vit [1 dollarë në muaj nëse e punëson atë në vit], ndërsa cpanel në azhurnimin e fundit të çmimit, pothuajse trefishoi sasinë e Licencat e tyre, varësisht nga lloji i serverit që keni, tani ju tarifojnë si më poshtë:

  Për servera të dedikuar - Licencë metali: 35 dollarë amerikanë në muaj [deri në 100 llogari] = 420 dollarë amerikanë në vit + 0.20 dollarë amerikanë në muaj për llogari shtesë:
  Për VPS - Licencë për re: 45 dollarë amerikanë në muaj [deri në 100 llogari] + USD 0.20 dollarë në muaj për llogari shtesë = 540 dollarë në vit + 0.20 dollarë dollarë në muaj për llogari shtesë.

  Kjo sepse cPanel u ble nga e njëjta kompani që zotëron Plesk [Oakley Capital].

 3.   Jose Luis Rosales dijo

  Post i shkëlqyeshëm!

  Kjo është një nga arsyet pse, analiza e të dhënave që bëjnë kompanitë e marketingut për të na dërguar reklama dhe rekomandime sipas preferencave tona; nuk është as mjeti më i mirë dhe as më i miri për njohuri.

  Si njerëz të lirë mund ta humbasim veten nga njohja dhe mësimi i gjërave të reja, sa e qartë; Ne nuk kishim "fat" ose mençuri për të kërkuar dhe që bombardimi i shijeve dhe stileve tona do t'i bënte kompanitë të shesin më shumë me koston e kufizimit të përvojave të mia me gjëra të reja, tema dhe produkte.

  Rroftë liria!