Debian dëshiron të bashkohet me listën e shpërndarjeve falas të FSF

Disa ditë më parë, udhëheqësi i projektit Debian, Stefano Zacchiroli, njoftoi planet e tij që Debian të përfshihej në listën e shpërndarjeve të programeve falas të rekomanduara nga Fondacioni i Free Software (FSF).


FSF mban një listë të shkurtër të shpërndarjeve që janë plotësisht falas, ato që janë zotuar të bëjnë të gjitha paketat e tyre softuer falas, duke shmangur çdo platformë, drejtues, firmware ose tjetër që kufizon liritë e përdorimit.

Meqenëse projekti Debian është i përkushtuar ndaj kësaj lirie, dhe në fakt, ai është një nga shpërndarjet kryesore që zgjidhen nga përdoruesit për këtë arsye, ata po planifikojnë të bëjnë atë që është e nevojshme për t'u përfshirë në listën e FSF.

Sipas Zacchiroli, historikisht arsyeja pse distro nuk është përfshirë në këtë listë është për shkak të firmuerit pa pagesë, të përfshirë në depon kryesore, megjithëse kjo tashmë është korrigjuar që nga viti 2010 me lëshimin e Debian Squeeze.

Gjithashtu, Debian 6.0 na dha një bërthamë falas me kod të pronarit (në Shkurt 2011), ku të gjitha paketat falas kaluan në degën kryesore (kryesore) në këtë mënyrë kontributi dhe jo-falas nuk përfshiheshin në instalim, por ishte e lehtë t'i shtoje ato për plotësojnë sistemin në një mënyrë të thjeshtë dhe të thjeshtë. Përkundër gjithë kësaj përpjekjeje dhe faktit që FSF njohu hapin e Debian përpara me Squeeze, distro nuk mbështetet ende për t'i shtuar listës së admirueshme të shpërndarjeve falas.

Kështu, duke punuar me John Sullivan, drejtor ekzekutiv i FSF, sugjeroi që të punonte me Debian për të gjetur problemet për t'u korrigjuar, ndërsa ekipi i Debian do të kërkonte vullnetarë që janë të përkushtuar për të dokumentuar të gjithë këtë për të përcaktuar hapat e ardhshëm.

Në mënyrë paradoksale, disa nga distros që janë në listë rrjedhin nga Debian (të tilla si gNewSense ose Trisquel).


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Diego Silverberg dijo

  E shkëlqyeshme, një gjigant si ata duhet të jenë 100% falas, është një hap i shkëlqyeshëm për më shumë shpërndarje për ta bërë atë

 2.   Adrian Perales dijo

  Sigurisht, mirë, shumë mirë, kundër diversitetit në GNU / Linux që është një nga pikat e tij kryesore. Me gjithë respektin tim.

 3.   Joshua Hernandez Rivas dijo

  ju jeni gabim për:
  1-nëse nuk doni debian, kontribut dhe jo falas, mos i shtoni ato
  2-ubuntu jep mbështetjen e vet për aplikacionet jo falas, pasi varet nga debian janë paketat e tij kryesore (ato zyrtare dhe ato në të vërtetë falas)

 4.   sieg84 dijo

  ekziston një frazë që thotë:
  njeriu lind i lirë, por kudo që është i lidhur me zinxhirë. - Jean-Jacques Rousseau.

 5.   Jamin fernandez dijo

  Nëse shpresoj se do të bëjnë .. në mënyrë që guachafita që nga Ubuntu, Solus, MInt dhe të gjitha derivatet të përfundojë njëherë e përgjithmonë ...

  le të shohim se çfarë do të bëjë kanonik kur debian (kablli kryesor i jetës) të ndalojë së mbështetur kontributin dhe jo-falas

 6.   Joshua Hernandez Rivas dijo

  Shpresoj që ata të mos pushojnë së mbështeturi kontributin dhe jo-falas, ato përdoren shumë rrallë, por në disa raste janë të domosdoshme, pasi nuk janë pjesë e debianit ose instalimi fillestar i tij duhet të jetë e mjaftueshme për të pasur lirinë për të qenë të lirë.

 7.   gorlok dijo

  Shpresojmë që ta bëjnë, më duket marrëzi që Debian nuk konsiderohet një distro falas. Nuk duhet të mbetet asgjë përveç një justifikimi të vogël në këtë pikë, dhe do të ishte turp nëse nuk zgjidhej.

 8.   dhelpër e artë dijo

  ju jeni gabim ne kete rast
  Megjithëse Ubuntu është djali i Debian, ai ka depo dhe mbështetjen e vet për këto, kështu që nëse eleminoni degët jo-falas dhe kontribuuese, asgjë nuk do të ndodhë me Ubuntu.
  tani ajo që nuk mbaj mend është nëse nenexhiku i cili bazohet në debian përdor repos debian për jo-falas. nëse është kështu dhe debiani pushon së mbështeturi jo-falas dhe kontribut do të ishte një histori tjetër.
  Në çdo rast, pse të jemi të lumtur që një shpërndarje dëmtohet?

  Një tjetër gjë. Ajo që do të bëhet në këtë rast nëse nuk gaboj është se jo-falas dhe kontributi nuk do të instalohet me shpërndarjen, duke bërë një instalim falas, atëherë nëse përdoruesi dëshiron që t'i aktivizojë, kështu që ju të mos e humbni mbështetjen. thjesht nuk do të instalohet si parazgjedhje me debian.