Decentralizoni internetin: Rrjetet e decentralizuara dhe serverat autonome

Decentralizoni internetin: servera autonome për një internet më të mirë

Decentralizoni internetin: servera autonome për një internet më të mirë

Në ditët tona, shoqëria aktuale e informacionit është më shumë se kurrë e lidhur me rrjetin e rrjeteve, cloud, internetin. Së bashku me këtë fenomen, është rritur centralizimi i internetit në duart e korporatave ose organizatave publike dhe private.

Por, gjithashtu janë krijuar lëvizje dhe teknologji, të cilat kërkojnë dhe lejojnë përmbysjen e këtij procesi. Lëvizjet dhe teknologjitë që lejojnë ose favorizojnë decentralizimin e Internetit, dhe kthimin e kontrollit dhe sovranitetit të tij te qytetari, ose që, për aq sa është e mundur, e bëjnë atë më të lirë, të sigurt, privat dhe të auditueshëm dhe më pak të pushtuar nga fuqia hegjemonike të fuqive ndërkombëtare ndërkombëtare ose të pushtetit lokal, rajonal ose botëror.

Decentralizimi i Internetit: Hyrje

Për askënd këto ditë nuk është sekret, se si centralizimi i internetit na prek të gjithëve, ca më shumë se të tjerët, si individë ashtu edhe kolektivisht. Shembuj janë të shumtë, të tillë si: Përdorimi i trafikut dhe të dhënave tona nga korporata ose organizata, si publike ashtu edhe private, për marketing, modelim shoqëror, kontroll të qytetarëve, spiunazh komercial ose siguri publike.

Për më tepër, centralizimi i internetit favorizon "Jo-Neutralitetin" e tij. ndaj qytetarit, organizatave dhe madje edhe vendeve, nga të njëjtat korporata ose organizata, si publike ashtu edhe private. Një çështje që pasqyrohet, për shembull, kur një vend ose organizatë preket nga lidhja e tij ose aksesi në të, nga vendime arbitrare, të padrejta ose të njëanshme të të tjerëve.

Decentralizimi i Internetit: Rrjetet e Decentralizuara

Rrjetet e decentralizuara

Një Internet i mundshëm i decentralizuar mund të pushojë së qeni një utopi, nëse lidhjet tona nuk shkojnë drejtpërdrejt në një Ofrues të Shërbimit të Internetit (ISP), por routeri ynë lidhet drejtpërdrejt me routerët e tjerë, duke krijuar kështu një rrjet kudo, për t'u bërë më vonë pjesë e Internetit nëse është e nevojshme. Dhe kjo është e mundur vetëm duke instaluar një softuer ose një konfigurim specifik në routerin tonë që lejon formimin e një rrjeti rrjetë.

lloj

Një shembull i këtyre teknologjive ose mekanizmave të decentralizimit mund të merret nga modelet ekzistuese të llogaritjes së shpërndarë dhe të teknologji të reja blockchain me qasjen e saj të decentralizuar. Meqenëse rrjetet jo vetëm që duhet të jenë "në vetvete" në mënyrë qendrore. Aktualisht një rrjet mund të jetë i 3 llojeve, domethënë ato mund të jenë:

 • E centralizuar: Rrjeti ku të gjitha nyjet e tij janë periferike, dhe janë të lidhura me një qendrore. Në një mënyrë të tillë, që ata të mund të komunikojnë vetëm përmes nyjes qendrore dhe kanaleve të saj. Në këtë lloj rrjeti, rënia e nyjes qendrore shkurton rrjedhën e të dhënave në të gjitha nyjet e tjera.
 • decentralizuar: Rrjeti ku nuk ka një nyje të vetme qendrore, por më tepër një qendër kolektive me porte të ndryshme të lidhjes. Në një mënyrë të tillë, që nëse një nga «nyjet rregullatore» shkëputet, asnjë ose pak nyje të mbetura të të gjithë rrjetit humbin lidhjen.
 • Shpërndarë: Rrjeti ku nuk ka një nyje të vetme qendrore. Në një mënyrë të tillë, që shkyçja e ndonjë prej nyjeve mund të shkaktojë shkyçjen e dikujt tjetër në rrjet. Kjo pasi në këto rrjete, nyjet janë të lidhura me njëra-tjetrën pa pasur nevojë të lidhen përmes një ose më shumë nyjeve qendrore.

Ejemplos

Aktualisht ka shembuj të mirë të rrjeteve reale të këtij stili, e cila në një të ardhme ideale duhet të rritet më shumë dhe të bëhet më e përhapur. Shembuj të tillë si:

 • Rrjeti Guifi
 • Rrjetë NYC
 • Rrjeti SAFE

Në pjesë të tjera të botës, ka iniciativa dhe eksperimente interesante në këtë kuptim të krijimit të rrjeteve të decentralizuara. Për shembull, në Dubai (Emiratet e Bashkuara Arabe), kryhet një provë që përdor Bluetooth-in e të gjitha pajisjeve të përputhshme për të formuar një rrjet të decentralizuar.

Dhe Mastodon është një shembull i shkëlqyeshëm i një rrjeti të decentralizuar. e cila nuk bazohet në teknologjitë e bllokimit. Ndërsa të tjerët si Steem, ku çdokush mund të ekzekutojë një nyje në rrjet dhe të përvetësojë një kopje të plotë të gjithë përmbajtjes së tij, nëse bazohet në blockchain.

Decentralizoni internetin: servera autonome

Serverat Autonome

Siç shumë prej nesh e dinë tashmë, informacioni që qarkullon në internet ruhet në kompjuterë që quhen servera. Kjo është, këta janë kompjuterët që nga ana e tyre përmbajnë programe që bëjnë të mundur sigurimin e shërbimeve për programe të tjera ose kompjuterë në rrjet ose internet, të cilët ne i quajmë klientë ose nyje.

Pothuajse të gjithë serverat e internetit janë të aktivizuar dhe të lidhur, ditë e natë, 365 ditë në vit, dhe janë vendosur në qendra të mëdha të dhënash, ndoshta në një qytet të madh në një vend të zhvilluar, në mënyrë që të menaxhojnë një pjesë të mirë të trafikut të Internetit nga e gjithë bota.

Rruga e saktë

Por, janë pikërisht këto qendra të mëdha të të dhënave që formojnë një pengesë për komunikime të lira dhe të hapura. Meqenëse këto favorizojnë centralizimin e Internetit, i cili nga ana tjetër, lehtëson keqpërdorimin, censurimin dhe kontrollin e rrjedhës së informacionit tonë. Përveç kësaj, ata marrin informacionin e menaxhuar si pronë të tyre, duke bërë biznes me të së bashku me organizatat që na monitorojnë dhe shkelin privatësinë tonë.

Prandaj, mënyra e saktë për të ndjekur është përfshirja, masivizimi dhe përdorimi i serverave të vegjël, me mënyra të ndryshme dhe inovative të punës dhe mjete, nga vende të ndryshme (vende) dhe mirëmbahen nga njerëz të ndryshëm (SysAdmins), për të zbutur ose eliminuar rrezikun e keqpërdorimit ose prerjes së informacionit dhe shërbimeve tona.

Cilat janë ato

Këta serverë të vegjël dhe të pavarur autonomë janë kundërpeshë ndaj formës së centralizuar të qeverisjes së rrjetit dhe të dhënave tona. Ka shumë përkufizime ekzistuese të tyre, por duke përmendur Tatiana de la O në një artikull nga Dosja Ritimio mbi Sovranitetin Teknologjik, në faqen 37, i përcakton ato si:

“Shërbëtorë të vetë-menaxhuar, qëndrueshmëria e të cilëve varet nga puna vullnetare dhe ndonjëherë e paguar e mirëmbajtësve të tyre kur ata marrin fonde nga komuniteti që shërbejnë. Prandaj, ata nuk varen nga një institucion publik ose privat për funksionimin e tyre. Në çdo rast, autonomia e këtyre shërbimeve mund të ndryshojë, disa pranojnë subvencione ose janë vendosur në institucione arsimore ndërsa të tjerët mund të jenë të fshehura në një zyrë ose të vendosur në një qendër arsimore ose arti dhe nuk kanë nevojë për aq shumë fonde.

Ejemplos

Si shembull i serverave autonomë që veprojnë sot kemi:

përfitimet

Përfitimet e përdorimit të serverave të pavarur janë:

 • Shmangni komercializimin dhe monetarizimin e informacionit tonë personal dhe kolektiv.
 • Favorizoni diversitetin pa kufizime të mëdha tregtare ose qeveritare.
 • Të rritet decentralizimi i infrastrukturave teknologjike në favor të shoqërisë.
 • Rritni nivelet e autonomisë së shoqërive në lidhje me korporatat dhe qeveritë.
 • Rritja e shërbimeve të këshillimit dhe vetë-trajnimit të grupeve të përdoruesve.
 • Garantoni qëndrueshmërinë e përdoruesve ndaj ndryshimeve të mundshme negative politike, gjeopolitike dhe tregtare në vendet përkatëse të origjinës.

Decentralizimi i Internetit: Përfundim

Përfundim

Citimi i Rrjetit Mastodon:

“Një rrjet i decentralizuar është më i vështirë për qeveritë të censurojnë. Nëse një server falimenton ose fillon të veprojë në mënyrë joetike, rrjeti vazhdon që të mos shqetësoheni kurrë për migrimin e miqve dhe audiencës tuaj në një tjetër platformë.

Ne mund të konkludojmë se decentralizimi i internetit, ose përmes rrjeteve të decentralizuara dhe / ose serverave autonome, është mënyra e duhur për të shkuar, pasi që një Internet i lirë dhe i hapur nuk do të jetë kurrë realisht i vlefshëm nëse shërbimet dhe infrastrukturat (lidhjet) e tij nuk janë të decentralizuara.

Për më tepër, neutraliteti i rrjetës (pasojë e decentralizimit) është diçka për të cilën ne të gjithë duhet të luftojmë dhe të mbrojmë dhëmbin dhe gozhdën. Dutyshtë detyra jonë të bashkëpunojmë në mënyrë që korporatat ose organizatat e mëdha, si publike dhe private, të mos e ndryshojnë ose manipulojnë atë. Neutraliteti është tipari më i mirë i internetit, dhe kjo nuk mund të humbasë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gabo dijo

  Ideja duket interesante, por mendoj se nuk është shumë e mundur pasi informacioni ynë kur kalon nëpër secilin prej atyre serverave të fshehtë nuk do të ruhej në to? Unë nuk mendoj ...

  1.    Taraka dijo

   Faljet e mia kam komentuar pa ju përgjigjur.

  2.    Instaloni Linux Post dijo

   Ju nuk duhet të keni frikë për këtë, pasi që fjalë për fjalë pothuajse i gjithë informacioni i trafikut dhe qytetarëve që kalon në internet skanohet, analizohet dhe shumica e tij ruhet për përdorim të mëvonshëm nga disa megaporta private dhe qeveri. Prandaj, gjithmonë do të ekzistojë mundësia që nëse krijohen rrjete të ndara brenda ose jashtë internetit, ato infiltrojnë të njëjtën gjë ose dikush nga këto e bën. Por në fund të ditës, idea e një lundrimi më të lirë, më të sigurt dhe më privat për qytetarin e thjeshtë do të jetë gjithmonë një synim që duhet të arrihet.

 2.   Taraka dijo

  Kur dikush dëshiron të ketë qasje në të dhëna, ai e bën kërkesën në serverin tënd, në rast se dikush programon një bot që bën kopje të gjithçkaje (në atë që kanë qasje) sepse kjo është diçka tjetër, por është si të kesh serverin tënd Apache me faqen tuaj te internetit