Deepin ndjek hapat e Windows 11 dhe ju mund të instaloni aplikacione Android përmes Dyqanit të saj

Dyqani Deepin me Aplikacionet Android

Lajmet më të fundit në lidhje me lansimin e Windows 11 nuk kanë lënë indiferentë askënd në sektorin e teknologjisë, as askënd në komunitetin me burim të hapur. Kohët e fundit, Linux Deepin ka njoftuar një version të ri të shpërndarjes së tij, Linux Deepin 20.2.2 me shumë surpriza brenda.
Gjëja më e habitshme në lidhje me këtë version të ri të Linux Deepin është se pavarësisht se nuk është një version jo shumë i rrumbullakët, dyqani i tij është azhurnuar dhe tashmë mbështet aplikacione Android.
Kështu, Linux Deepin ndjek hapat e Microsoft dhe Windows 11 dhe përdoruesit mund të shkarkojnë dhe përdorin aplikacione Android nga Linux Store Deepin.
Për fat të keq, jo të gjitha aplikacionet në Play Store janë në Dyqanin Deepin, disa pretendojnë se ende nuk ka aplikacione Android në atë dyqan, por ne e dimë që aplikacionet Android mund të instalohen në dy mënyra të ndryshme: e para përmes kontejnerëve dhe e dyta lirshëm. Nëse vendosim të instalojmë përmes kontejnerëve, duhet të kemi dhe të përdorim kernelin 5.10.
Microsoft njoftoi se dyqani Windows 11 do të kishte aplikacione Android por atë në versionet e para të këtij Windows 11 kjo mundësi nuk do të ekzistonte. Siç ka ndodhur me Linux Deepin 20.2.2 por në rastin e kësaj shpërndarjeje Gnu / Linux, përfshirja e aplikacioneve do të bëhet më shpejt.
Linux Deepin 20.2.2 sjell gjithashtu lajme në lidhje me bootin e sigurt. Ky version i ri sjell mbështetje e plotë për boot të sigurt, por për ta përdorur atë duhet të përdorim vetëm firmware dhe softuer që është nënshkruar për shpërndarje.

Linux Deepin tashmë ka mbështetje për aplikacionet Android por dyqani i tij nuk ka aq shumë aplikacione sa prisnim

Linux Deepin është një shpërndarje që nuk është dalluar vetëm për softuerin e saj por edhe për përdorimin e saj brenda Kinës dhe për të qenë shpërndarja e vetme që ka miratimin e shumë institucioneve kineze për përdorimin e tij. Nga ana tjetër, Linux Deepin ka një komunitet të shkëlqyeshëm dhe një ekip të shkëlqyeshëm zhvilluesish që ka bërë që shpërndarja të jetë në gjendje të përdorë dhe të ketë aplikacione Android në sistemin e saj operativ, por As Linux Deepin 20.2.2 dhe as Windows 11 nuk janë mundësitë e vetme për të pasur aplikacione Android në një sistem desktop. Ka shumë përdorues që do të kërkojnë ose duan të provojnë opsionet e ofruara nga dyqanet e Windows 11 ose dyqani Linux Deepin 20.2.2, por e vërteta është se ne mund të ekzekutojmë dhe instalojmë aplikacione Android në pothuajse çdo shpërndarje Gnu / Linux.
Aktualisht ka disa opsione, shumë prej tyre vijnë nga komunitetet e Software-it të Lirë, ndoshta një nga ato alternativat më të njohura është Saldator ARC, por falë komunitetit Ubuntu Touch, të paktën ata e kanë ndihmuar këtë mundësi të zhvillohet më shpejt, ne kemi një mundësi më funksionale dhe më të pajtueshme me aplikacione si WhatsApp, të paktën disa pretendojnë se ata përdorin WhatsApp në smartphone-in e tyre me Ubuntu Touch. Ky opsion quhet Anbox.

Anbox është softuer mjaft i qëndrueshëm dhe funksional edhe pse është akoma në beta. Pika negative e këtij programi është se nuk është në përputhje me të gjitha aplikacionet në Dyqanin e Luaj, duke pasur probleme me aplikacionet që kanë nevojë për pajisje specifike ose shtesë nga Play Store. Gjithashtu, një tjetër pengesë e Anbox është se ajo punon vetëm në shpërndarjet Gnu / Linux me mbështetje të parcelave të parakohshme. Praktikisht të gjitha shpërndarjet e mbështesin këtë paketë të re, por gjithsesi është një pengesë për përdoruesit që duan të përdorin aplikacione Android në sistemin e tyre operativ, por nuk duan të kalojnë për paketa të parakohshme.

Si të instaloni aplikacione Android në Linux pa Windows 11

Ne mund të ekzekutojmë aplikacione Android në Linux me Anbox, i cili punon si një lloj daemoni ose procesi që na lejon të instalojmë një aplikacion Android.
Për instalimin dhe funksionimin e Anbox në shpërndarjen tonë, së pari ne duhet të instalojmë module anbox në kernelin tonë për funksionimin e duhur. Instalimi i kokave bëhet duke ekzekutuar komandat e mëposhtme në terminal:

sudo add-apt-repository ppa: morphis / anbox-support sudo apt update sudo apt install linux-headers-generic anbox-modules-dkms

Tani ne duhet të tregojmë se sistemi operativ ngarkon këto module kur rinis, për këtë ne ekzekutojmë sa vijon në terminal:

sudo modprobe ashmem_linux
binder_linux sudo modprobe

Ne rifillojmë pajisjet dhe vazhdojmë të instalojmë Anbox direkt. Siç kemi thënë, Anbox ka nevojë për mbështetje për paketat snap, pasi instalimi i tij bëhet përmes një ene snap. Nëse nuk kemi probleme me snap, atëherë hapim terminalin dhe shtypim sa vijon:

instalimi i parakohshëm i sudo --devmode - beta anbox

Kjo do të instalojë Anbox në sistemin tonë operativ. Tani, ne duhet të instalojmë mjetet Android për të plotësuar Anbox. Për ta bërë këtë ne duhet të vazhdojmë me terminalin dhe të ekzekutojmë komandën e mëposhtme:

sudo apt instalo android-tools-adb

Ose ekzekutoni sa vijon nëse përdorim shpërndarje të bazuara në Fedora:

sudo dnf instaloni mjetet android

Pasi të kemi mjetet Android dhe Anbox, duhet të kemi skedarin apk dhe ne do ta ekzekutojmë atë përmes terminalit si më poshtë:

adb instaloni app-name.apk

Kjo do ta bëjë aplikacionin të ekzekutohet dhe të funksionojë si duhet nën një sistem Gnu / Linux.
Kjo metodë ka disa kufizime që prej aplikacionet që kërkojnë pajisje të caktuara ose shërbime telefonike nuk do të funksionojnë si duhet dhe as ne nuk do të jemi në gjendje të instalojmë Play Store. Kjo do të thotë, ne nuk do të kemi një dyqan aplikacionesh si në Windows 11 ose Linux Deepin, por ne mund të ekzekutojmë aplikacionet që duhet të përdorim nga Android në Linux-in tonë.

Vlerësimi personal

Personalisht, unë nuk besoj dhe as nuk kam besuar se mundësia e instalimit të aplikacioneve Android në një sistem Gnu / Linux ose në Windows ose macOS është një përparim i shkëlqyeshëm sepse aplikacionet Android janë ndërtuar për smartphone dhe tabletë. Kjo e bën aplikacionin tuaj desktop të lërë shumë për të dëshiruar, por është e vërtetë që ka ende përdorues që kërkojnë të përdorin Word ose Excel ose gjithashtu të përdorin Google Drive, dhe për këta përdorues, opsioni i Linux Deepin 20.2.2 ose Anbox opsion janë ideale. Megjithëse nuk mendoj se është ideale për një përdorues që dëshiron të zotërojë ose thjesht të mësojë Gnu / Linux dhe Software-in e Lirë.

më shumë informacion .- Linux thellësi 20.2.2 , Anbox 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)