Disa këshilla për MGSE dhe MATE në Linux Mint 12

Nëse e keni shkarkuar tashmë Linux Mint 12, Unë ju informoj se vet Clement lefebvre na tregon se si të kryejmë disa Këshilla për të modifikuar përvojën e MGSE y MATE. Le të shohim se çfarë janë ato.

MGSE

Kaloni në një panel të vetëm në krye.

Siç mund të kenë parë shumë përdorues, MGSE si parazgjedhje na jep 2 panele (të ngjashme me Gnome2) por nëse duam, mund të përdorim vetëm një panel në pjesën e pasme më shumë në stilin e Shell gnome.

Së pari, ne çaktivizojmë panelin e poshtëm:

 • Në menunë, ne ekzekutojmë mjetin «Preferencat e Avancuara».
 • Ne zgjedhim "Zgjatime Shell" ose "Zgjatime Shell".
 • Ne po kërkojmë »Shtrirja e panelit të poshtëm» (Zgjatja e panelit të poshtëm) dhe ne e çaktivizojmë atë.

Pastaj ne rindizni Shell gnome:

 • Shtyjmë "Alt F2".
 • Ne shkruaj «R» dhe ne shtypim Hyj

Përdorni panelin, menunë dhe listën e dritareve me ngjyrë të errët.

Tani në Linux Mint 12 kemi dy tema për Gnome-Shell: Mint-Z y Mint-Z-E zezë. Ky i fundit është ai që erdhi si parazgjedhje në RC të Lisa. Si parazgjedhje, tani është aktivizuar Mint-Z e cila ka tone gri ose argjendi (varet nga syri që shihet)

Për të kaluar midis tyre ose për të zgjedhur tema të tjera:

 • Le të shkojmë në mjet "Cilësimet e Avancuara" në meny.
 • Klikoni mbi «Temat» (Tema).
 • Ne ndryshojmë vlerën e "Shema Shell" për lëndën që duam.

Shikim i shpejtë i skedarëve.

Linux Mint 12 përfshin një aplikacion të quajtur "Sushi", e cila nuk është asgjë më shumë sesa një shikues skedari Nautilus, e cila mbështet Imazhe, Muzikë, Video, Dokumente, PDF… Etj Nëse nuk gaboj duhet të jetë diçka e ngjashme Pamje paraprake e Gloobus, pasi që për ta përdorur atë, ne vendosemi në skedar dhe shtypim «Hapësira»Për ta parë.

MATE

Instaloni MATE nga versioni CD.

Për të përdorur MATE thjesht duhet të instalojmë paketën "Mint-meta-mate".

Zgjidhja kur paneli MATE zhduket.

Ka akoma disa tema Gtk që janë të papajtueshme me MATE. Nëse kjo ndodh konsideroni të përdorni dy tema që funksionojnë në mënyrë të përsosur:

 • Mint-Z-Mate
 • Karbon

Mate konsumon 100% të CPU-së.

Forshtë për të njëjtën arsye që panelet zhduken, sepse disa tema Gtk nuk mbështeten, edhe një herë, merrni parasysh t'i përdorni këto dy:

 • Mint-Z-Mate
 • Karbon
Ka mashtrime të tjera për zhvilluesit, kryesisht që mund t'i shihni në kjo lidhje.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

12 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Eduardo dijo

  Pyetja e shekullit është se si ta çaktivizoni panelin Gnome? në mënyrë që të mbahet vetëm paneli Mint.
  Unë kam testuar Gnome 3 me Fedora 16 për një javë, por nuk ka asnjë mënyrë.

  Unë testova këtë version të Mint për të parë nëse rekomandohet për përdoruesit e rinj. Meqenëse për mua jam i kënaqur me Debian + gnome 2 të qëndrueshëm në PC dhe Xubuntu në netbook.

  1.    elav <° Linux dijo

   Pyetje e mirë. Nuk mendoj se është e mundur, dhe nëse është, duhet të jetë një mundësi e fshehur mirë.

  2.    Guille dijo

   Mund të identifikohesh sipas bashkëshortit, e cila është menuja klasike e gnome 2

 2.   Gorka dijo

  Mirë,
  Këshilla shumë e mirë për të vendosur gjithçka në menunë e sipërme.

  A e dini nëse funksioni MGSE që e bën atë menu të hapur kur vendos treguesin e miut mbi këndin e sipërm të majtë mund të çaktivizohet në ndonjë mënyrë? Silshtë marrëzi, por nuk gjej askund se si ta çaktivizoj.

  Të fala dhe faleminderit për gjithçka.

  1.    elav <° Linux dijo

   Përshëndetje Gorka:
   Nuk mendoj se mundeni, të paktën me MGSE. Ky funksion është sjellë nga Gnome-Shell vendas në mënyrë që gjërat të ndërlikohen.

 3.   flaviosan dijo

  Hello!
  Ideja e përdorimit të gnome është për shkak të shkathtësisë së paneleve. Në ato të mëparshmet mund të vendosja monitorin e rrjetit, ndërprerësin, parashikimin e motit, menaxherin e dritares, njoftuesin e postës, të gjitha brenda një klikimi të vetëm, kjo 12 ka një Unitet pa stacionin anësor! (Uniteti ishte arsyeja pse Unë u largova nga Ubuntu dhe instalova një debian 6) atëherë kur lexoja në të gjitha postimet që gnome vendosa të provoja Mint dhe zbuloj se ka të njëjtin problem si ubuntu disa panele që nuk janë asgjë më shumë se dy shirita gri të padobishëm për gjithçka , përveç zënies së hapësirës dhe një uniteti të shkurtuar.
  Gjithsesi, jam plotësisht i zhgënjyer, mendova se nenexhiku ishte një botim i korrigjuar i ubuntu
  (korrigjuar për përdorim të qëndrueshëm, duke eliminuar unitetin, i cili saktësisht shkaktoi një eksod masiv të përdoruesve në sisteme të tjera)
  të fala
  Unë do të vazhdoj me Debian 6

  flaviosan

  1.    elav <° Linux dijo

   Mirëseardhja flaviosan:
   Dhe si po ia dilni me Debian 6?

 4.   ozozo dijo

  Më mungon i dashuri im Gnome 2. Unë mendoj se Gnome ka marrë rrugën e gabuar, shumë përdorues që nuk duan të na komplikojnë jetën e braktisin Ubuntu për shkak të Unitetit, për të gjetur tani një desktop të ngjashëm me atë nga i cili kemi ikur dhe me pak ose pothuajse asnjë mundësi e personalizimit.
  Gnome 2 ishte paradigma e konfigurueshme e desktopit për përdoruesin në këmbë, dhe tani, me 3, ne jemi bërë një gabim i paqëndrueshëm dhe rebel.
  Unë nuk dyshoj se ky lloj skrtorie mund të jetë i rehatshëm për celularët, netbook-et dhe faunën tjetër të këtij stili, por për PC-të dhe laptopët, patjetër që jo.
  Zotërinj të Ubuntu, LinuxMint dhe Gnome, ju lutem përpiquni të mendoni si përdoruesi juaj mesatar, nëse jo, ju po vrisni Linux-in.

  1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

   Përshëndetje dhe mirëseardhje
   Unë nuk mendoj se ata në të vërtetë po vrasin Linux-in, ka edhe shumë mundësi të tjera ... Mate (pirun i Gnome2), KDE, Xfce dhe shumë më tepër ... jo gjithçka është përmbledhur në Unity dhe Gnome3 😉

  2.    Sergio dijo

   Provoni Linux Mint Debian Edition LMDE. Aty keni gjithçka siç dëshironi, duke filluar me Compiz. Janë flokë të pakëndshëm, por sa më shpejt që t'i konfiguroni, nuk ktheheni te Gnome3 derisa të shihni se çfarë do të bëjnë në LMDE. (It'sshtë një version i lëshimit kodrina).
   Përshëndetje.

 5.   Por dijo

  Këshilla shumë të mira, pa hezitim deri më tani, distroja më e mirë që provova ...

 6.   Alejandro Velazquez dijo

  Po si, unë kisha shumë probleme në konfigurimin dhe personalizimin e Ubuntu 11.04 dhe 11.10 dhe në 11.10 humba ambientin grafik dhe nuk mund ta kisha më në të, kështu që zgjodha të instaloj linux mint 12 lisa pasi që unë pashë në shumë forume dhe ata trajtuan Funksionon shumë mirë, dhe personalisht nuk jam aspak ekspert nëse më duket mirë, e vetmja gjë që nuk kam qenë në gjendje të bëj është që menutë janë të zeza dhe e gjithë ajo e personalizimit, që kur kam qasje në cilësimet e përparuara në zgjatimet e guaskës nuk më jep asnjë mundësi për të zgjedhur dhe në të njëjtën mënyrë në temë në pjesën e temës së guaskës nuk shfaq menunë dhe në fakt aty ku është opsioni i temës së guaskës, shfaqet një simbol në formën e një trekëndëshi me një pikëçuditje në brendësi të saj dhe unë imagjinoj se duhet të ketë ndonjë gabim, dhe kjo është ajo që unë do të doja të korrigjoja, nuk e di nëse dikush mund të më udhëzojë, me shtesat e guaskës që nuk shfaqen dhe temën e guaskës që shfaqet me një simbol dhe as nuk më jep mundësi, dhe unë nuk shoh aq shumë Ata përdorin debian, unë do të doja të dija se cilat avantazhe ka, faleminderit. Po kështu, nëse dëshironi, mund të më dërgoni informacione përmes postës elektronike.