Parabolë: distro krejtësisht falas e bazuar në Arch

Parabolë GNU / Linux është një shpërndarje e bazuar në Arch Linux por që pranon vetëm softuer licenca e të cilit është 100% falas. Fillimisht ide e anëtarëve të kanalit IRC gNewSense angleze, ai nuk mori shumë kontribues në fillim. Më vonë, përdoruesit nga bashkësi të ndryshme Arch, veçanërisht spanjisht-folës, u bashkuan. Sot komuniteti i Parabolës po rritet, me kontribute nga e gjithë bota. Më besoni kur ju them se kjo është një distro për t'u provuar dhe dashuruar me të.

Rreth një vit më parë, komuniteti Parabola GNU / Linux filloi një projekt: t'i ofrojë komunitetit të softuerit të lirë mundësinë për të përdorur një Arch Linux plotësisht të lirë të softuerit të pronarit.

Sot kemi depo dhe imazhe disku të instalueshëm të kësaj shpërndarje të mrekullueshme GNU / Linux, nga e cila janë hequr të gjithë përbërësit e softverit jo të lirë që gjenden në depot e tij zyrtare, dhe janë zëvendësuar me alternativa falas.

Shembulli i parë është Linux-libre, bërthama pa blobs ose firmware të pronarit. Ndiqet nga GNU IceCat, derivati ​​falas i Mozilla Firefox që nuk rekomandon shtesa pa pagesë dhe nuk rekomandon shërbime që ju spiunojnë, siç është motori i kërkimit Google.

Pse të përdorësh Parabolën?

Parabola është e barabartë me lirinë e softuerit plus gjithë fuqinë për përdoruesit. GNU plus qasja Arch. Me një sistem azhurnimi të përhershëm, i thjeshtë për t’u menaxhuar, i thjeshtë për t’u paketuar, ju mund të ndërtoni sistemin tuaj operativ ashtu si dëshironi dhe të mësoni shumë gjatë rrugës.

Hape Arch Linux

Duke ndjekur frymën minimaliste, KISSnga Arch, ne e kemi bërë lirimin e tij aq të thjeshtë sa ai. Për të lëshuar instalimin tuaj Arch Linux, thjesht instaloni listën tonë të depove falas dhe azhurnoni sistemin.

Nuk ka nevojë të riinstaloni.

Sikur të mos mjaftonte kjo, Parabola GNU / Linux kohët e fundit është përfshirë në lista e shpërndarjeve falas rekomanduar nga Fondacioni i Softuerit të Lirë (FSF).

karakteristika të

Ashtu si distroja e saj nënë, Parabola përdor të njëjtin sistem paketimi, Pacman, dhe karakterizohet gjithashtu nga të qenit një distro i lëshimit, që do të thotë, jeton në azhurnim të vazhdueshëm, kështu që nuk është e nevojshme të formatoni dhe instaloni gjithçka nga e para çdo herë del versioni i ri.

Për momentin, nuk ka ndonjë emër versioni të përcaktuar pasi është një projekt që sapo po fillon. Ekzistojnë 2 mënyra për ta marrë atë, ose nga imazhet ISO ose mund të kryeni një migrim nga një Arch Linux i instaluar më parë, duke ndryshuar vetëm listën e depove për Parabola, të cilat përmbajnë vetëm 100% softuer falas. Të gjitha paketat e saj janë të kompresuara duke përdorur formatin XZ, i cili përdor algoritmin LZMA.

Kontrata sociale e Parabola GNU / Linux

Kontrata sociale e Parabola GNU / Linux është një angazhim i shpërndarjes për komunitetin e softuerit të lirë në përgjithësi dhe përdoruesve të tij në veçanti.

 • Shëmbëlltyra GNU / Linux është softuer i lirë: ndjek "Udhëzimet për shpërndarjen e sistemit falas" të GNU-së, kështu që nuk përfshin ose rekomandon softuer të pronarit, as nuk ofron dokumentacion ose ndonjë lloj mbështetjeje për instalimin ose ekzekutimin e tij. Kjo përfshin: softuer të pronarit, firmware vetëm binar, ose blobë binar.
 • Shëmbëlltyrë GNU / Linux dhe shpërndarje të tjera: Objektivi i Parabola është të mbështesë Lëvizjen e Software-it të Lirë, prandaj ne garojmë vetëm kundër softuerit të pronarit. Parabola do të përpiqet të bashkëpunojë me projekte të tjerë të Software-it të Lirë, në sa më të mirë të aftësive të saj, dhe të gjitha informacionet mbi projektin tonë do të jenë në dispozicion për këdo që ka nevojë për të. Kjo gjithashtu përfshin pako dhe depo.
 • Shëmbëlltyrë GNU / Linux dhe bashkësia e tij: komuniteti ynë është në thelb demokratik, kështu që komuniteti konsultohet kur duhet të merret një vendim. Ne inkurajojmë pjesëmarrjen e komunitetit në zhvillimin e projektit.
 • Shëmbëlltyra GNU / Linux dhe ArchLinux: Parabola është versioni falas i ArchLinux. Ne sigurojmë depot dhe imazhet e instalimit pa ndonjë softuer të pronarit. Ne respektojmë filozofinë e Arch-it KISS (Keep It Simple, Stupid) dhe procesin e zhvillimit të tij. Në këtë kuptim, Parabola do ta mbajë gjithnjë të pajtueshme me ArchLinux, në mënyrë që të ndihmojë në lëshimin e instalimeve të mëparshme që janë tashmë në veprim.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jorge dijo

  Përshëndetje mik, a mund të shpjegoni në detaje se si të instaloni parabola gnu / linux?

 2.   Jose dijo

  Distro e shkëlqyeshme, unë jam një arkero ... por tani dua të mbështes 100% softuer falas (:

  1.    Jose dijo

   Pra ... për ta instaluar u tha

 3.   xphnx dijo

  Disa kohë më parë lexova një postim që shpjegonte se si të shohim se çfarë paketash jo-falas kemi në Debian. Unë supozoj se diçka e tillë nuk do të jetë e lehtë në Arch ... A di dikush ndonjë metodë praktike? Synimi im është të kaloj Harkun tim te Parabola nëse konstatoj se nuk kam probleme me pajisjet e mia. Unë mendoj se problemi themelor mund të vijë nga thelbi.
  Një tjetër mundësi është të ndryshoni depot dhe të shihni se çfarë ndodh, por natyrisht, instalimi i një Arch edhe pse nuk është i komplikuar, nuk është aq i lehtë sa distros tjera, dhe kjo do të më jepte pak përtesë.

  1.    xphnx dijo

   Më korrigjo nëse gaboj, a mund të ndodhë që Parabola është duke punuar në një paketë që bën atë punë? https://projects.parabolagnulinux.org/blacklist.git/

   Unë mendoj se ata e sollën atë për Arch.