Zëvendësimi i panelit Xfce me Tint2

Shumë kohë më parë kur në punë mora një PC me 256 RAM une e perdora OpenBox dhe një panel shumë minimalist i quajtur Ngjyre2.

Epo, e kam përdorur përsëri në Xfce për faktin e thjeshtë se harxhon më pak se xfce4-paneli dhe në të vërtetë, duket edhe më e bukur. Unë ju tregoj dy mënyrat se si e provova:

Kështu u duk herën e parë pas vendosjes, por rezultati nuk më pëlqeu shumë. Kështu që e lashë në këtë mënyrë:

Tani si të zëvendësohet xfce4-paneli me Ngjyre2? Shumë e lehtë.

Së pari ne e instalojmë atë. Ne hapim një terminal dhe vendosim:

$ sudo aptitude install tint2

Pastaj në të njëjtin terminal ne vrasim panelin Xfce:

$ killall xfce4-panel

Ne ekzekutojmë Alt + F2 dhe ne shkruajmë:

tint2

Si parazgjedhje, e shoh pak të shëmtuar, prandaj më është dashur të ndryshoj disa parametra. Për të redaktuar Ngjyre2, ne konfigurojmë skedarin:

$ gedit ~/.config/tint2/tint2rc

Nëse duam që ajo të duket si imazhi i parë, ne fshijmë të gjithë përmbajtjen që shfaqet në atë skedar (pasi e keni ruajtur më parë) dhe ne ngjisim gjithçka që del brenda kjo lidhje. Nëse e duam si në imazhin e dytë, ne e përdorim këtë.

Nëse duam të vrapojmë Ngjyre2 së bashku me Xfce automatikisht, duhet të shkojmë te Menyja »Cilësimet» Sesioni dhe fillimi »Aplikimet automatike» Shto dhe plotësoni fushat bosh në mënyrën vijuese:

Ju mund të zgjidhni zgjedhjen e ngjyrës që ju pëlqen. Po, për çfarë Ngjyre2 tregojnë transparencat që duhet të kemi aktivizuar Kompozitori i Windows de Xfce (diçka që nuk ishte e nevojshme më parë).

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

20 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Oscar dijo

  Duket interesante, si e hapni menunë? A i përdorni të gjitha aplikacionet XFCE? Complicatedshtë e komplikuar ta konfiguroni, për shembull: ndryshoni ikona, sfond, etj. Jam i sigurt që nuk ju shqetësojnë kaq shumë pyetje, hahahahaha.

  1.    elav <° Linux dijo

   Epo, nëse klikoni në desktop, ju merrni menunë me opsionet dhe aplikacionet. Nëse hiqni ikonat e desktopit në preferencat e saj, atëherë merrni vetëm menunë e aplikacioneve.

 2.   i çmendur dijo

  Seriozisht interesante, faleminderit që na njoftuat.

  1.    elav <° Linux dijo

   Ju mirepresim .. Shijoni !!!

 3.   Eduardo dijo

  Sapo e provova dhe më duket shumë mirë.
  Për të parë mundësitë e tij, unë jam duke përdorur tintwizard që ata rekomandojnë.
  Por unë nuk shoh se si ta shtoj menunë e aplikacionit në të. Edhe pse është e vërtetë që ne mund të përdorim butonin e djathtë të miut në desktop. Por unë e shoh atë jo shumë të përshtatshëm, edhe pse shumë e bukur.

  Faleminderit për kontributin, shihni më shumë mundësi për Xfce të ndihmojnë shumë në këtë post të epokës së Gnome 3

  1.    elav <° Linux dijo

   Epo kur ta instaloni Ngjyre2 en Testimi i Debian, kjo gjithashtu shton tint2conf, një aplikacion për ta konfiguruar atë shumë i ngjashëm me magjistar.. Kontrolloni që

   1.    Guxim dijo

    Epo, kur instaloni Tint2 në Debian Testing

    A duhej të flisnit si indianët?

    1.    elav <° Linux dijo

     Hahaha u largova, ti je i pahijshëm ... hahaha

     Gjëja do të ishte:

     Epo, kur instaloni ...

 4.   Giskard dijo

  Të fala. Unë e instalova atë shumë kohë më parë vetëm për të parë se si të kapja më shumë ram, por nuk munda. Në fund kam përdorur Openbox pa panele. Tani përdor XFCE i cili në versionin 4.8 duket shumë mirë; por mbase provova Tint2 për të parë se si shkojnë gjërat.

  Faleminderit për këshillën

  1.    elav <° Linux dijo

   Mirësevini në faqen tonë të Giskard, faleminderit që na treguat për përvojën tuaj. 😀

 5.   Oscar dijo

  A nuk e provuat LXDE? është më e lehtë se XFCE dhe duket edhe më mirë, natyrisht për shijen time.

 6.   Carlos-Xfce dijo

  Interesante. Një tjetër mundësi për Adeskbar që unë aktualisht përdor. Faleminderit, Elav.

  1.    Eduardo dijo

   Duket interesante Adeskbar.
   A mund të na tregoni për konsumin e burimeve dhe përvojën tuaj me përdorimin e tyre?

  2.    elav <° Linux dijo

   Shtë e vërtetë, Adeskbar është shumë i mirë edhe pse nuk e di nëse është akoma në zhvillim.

 7.   Jorge dijo

  Faleminderit funksionoi shumë mirë për mua, por vetëm një pyetje a dini se si ta vendosni formatin e orës nga 24 në 12 orë, Faleminderit ...

  1.    elav <° Linux dijo

   Do të më duhej të lexoja njeriun "data", por mendoj se ajo që duhet të bësh është të redaktosh .tintrc dhe ku e thotë këtë:

   time1_format = %H:%M

   zëvendësojeni me këtë:

   time1_format = %I:%M

 8.   Sergio dijo

  informacion i mrekullueshëm, shumë i dobishëm.
  të fala

  dhe blogu juaj do të preferohet ...

  1.    elav <° Linux dijo

   Faleminderit shumë Sergio dhe mirëseardhje

 9.   denis dijo

  si mund ta ndryshoj ngjyrën e saj nga tint2 xfa

 10.   Maledictum dijo

  Ju më keni dhënë idenë që në vend që tint2 ta zëvendësoni me mate-panel dhe të shtoni appmenu në të, pasi xfce nuk funksionon në Ubuntu 12.04. Të fala. 😀