Drejtoni një aplikacion (përfshirë grafikët) në një PC tjetër si një përdorues tjetër

Përshëndetje,

Kjo është me të vërtetë e dobishme, pasi që përmes këtij informacioni mund të menaxhojmë një PC tjetër, ose do ta bëjë jetën tonë pak më të lehtë në kohë të caktuara.

Ata e dinë se nëse lidhen me SSH de PC # 1 a PC # 2 për shembull, dhe ata përpiqen të hapin një program si Firefox për të ekzekutuar dhe shfaqur në PC # 2, ose disa muzikant ose video player, ne e bëjmë atë kështu:

përdoruesi @ pc2:$ firefox

Por, kthen gabimin e mëposhtëm:

(firefox: 1704): Gtk-PARALAJMRIM **: nuk mund të hap ekranin:

Epo, këtu do të shihni se si të hapni softuerët që duam, duke zgjidhur këtë gabim me vetëm një komandë.

Shumë (dhe për mendimin tim kjo është më interesante), supozoj se jam PC # 1, Unë hyj PC # 2 cili është PC i të dashurës sime me përdoruesin kzkggaara për shembull, atëherë e uroj atë (përdoruesin) cc) ju tregohet a njoftim (si ato që shfaqen kur ngremë ose ulim volumin, etj) që thotë "Ndaloni së dëgjuari Enrique Iglesias !!!"Hehe ... ne do të shohim se si ta bëjmë atë, pa pasur nevojë të dimë fjalëkalimin e përdoruesit tuaj (cc në këtë shembull).

Për të hyrë nga SSH me përdoruesin tonë (kzkggaara në këtë shembull) për të PC # 2 (me adresë IP = 192.168.151.209) kemi vendosur diçka si kjo:

 • ssh kzkggaara@192.168.151.209

Tani, pasi të jemi brenda përdoruesit tonë, ne duam të ekzekutojmë një video player për shembull, ai që është instaluar si parazgjedhje në Ubuntu është totem, ne do ta përdorim këtë për të shpjeguar.

Nëse thjesht vendosim në terminal "totem”Do të na japë gabimin e lartpërmendur, pasi që para ekzekutimit të aplikacionit duhet të vendosim rreshtin vijues:

 • DISPLAY e eksportit =: 0.0

Vendosja e kësaj, dhe problemi është zgjidhur hehe. (nëse shfaqet një gabim, ndrysho "0.0"nga"1.0") Pra, hapat për të ekzekutuar totem do të:

 1. DISPLAY e eksportit =: 0.0
 2. totem

Dhe gati.

Nëse atëherë duam të mbyllemi totem ne thjesht vendosim:

 • totem killall

Tani, supozoni se duam të ekzekutojmë një shfletues si Firefox, tashmë Ne nuk do të kemi për të shkruar përsëri rreshtin e parë (DISPLAY e eksportit =: 0.0), ne thjesht vendosim:

 • firefox

Dhe problemi u zgjidh

Sidoqoftë, nëse ata largohen nga seanca dhe hyjnë përsëri përmes SSH në PC # 2, ata do të duhet të shkruajnë vijën që i referohet eksport.

Tani ... më interesantja për mendimin tim:

Ekzekutoni aplikacione në desktopin e një përdoruesi tjetër:

Ne jemi të lidhur tashmë nga SSH në PC # 2, kemi hyrë me përdoruesin kzkggaara dhe ajo që duam është t'i tregojmë përdoruesit cc një njoftim (si ato që shfaqen kur ngremë ose ulim volumin, etj) që thotë "Ndaloni së dëgjuari Enrique Iglesias !!!"

Për të dërguar njoftime manualisht, duhet të instalojmë një paketë të quajtur libnotifikoj-kosh, për ta instaluar vendosim në terminal:

 • sudo apt-get instalo libnotify-bin

Dhe gati. Tani, ne do të krijojmë një skenar shumë të vogël me komandën:

 • sudo prek /opt/script.sh

Ne do ta redaktojmë atë me:

 • sudo nano /opt/script.sh

Dhe në të do të shkruajmë sa vijon:

DISPLAY e eksportit =: 0.0

njoftoni-dërgoni "Ndalo së dëgjuari Enrique Iglesias !!!"

Ne kursejmë dhe dalim me të [Ctrl] + [X], dhe tani ne do të japim lejet e skriptit për të ekzekutuar:

 • sudo chmod + x /opt/script.sh

Dhe tani na duhet vetëm të ekzekutojmë skriptin, por do ta ekzekutojmë atë si përdorues cc, pasi ajo që duam është që ai njoftim t'i shfaqet atij përdoruesi specifik. Ne kalojmë në drejtorinë që përmban skriptin:

 • cd / opt /

Dhe tani ne e drejtojmë atë:

 • sudo -u cc ./script.sh

Bërë, kjo do të ishte ajo.

Kjo është plotësisht e personalizueshme, ato mund t'ju tregojnë një gedit kjo thotë "Unë ju hakova në PC“, Ose çfarëdo që ata dëshirojnë, gjithçka varet nga sa dinë të improvizojnë.

Asgjë, tutoriali mbaron këtu.

Çdo gabim që del, problem, dyshim ose pyetje, ankesë ose sugjerim, unë do ta vlerësoja nëse e komunikoni, kritika konstruktive pritet gjithmonë mirë.

Përshëndetje dhe ... Unë e di që kjo do të jetë e dobishme për dikë ^ _ ^


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

11 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   aer0 dijo

  Supozoj se ju i ndërlikoni gjërat shumë së paku nga këndvështrimi im, për të bërë të njëjtën gjë që shpjeguat në pjesën e parë thjesht kur lidheni me serverin ssh shtojmë parametrin -X dhe pasi të vërtetojmë thjesht shtypni emrin e aplikacionit do të hapet pa gabim
  Ejemplo

  ssh -X kzkggaara@192.168.151.209
  firefox

  dhe me këtë ne shmangim bërjen e eksportit ...

  1.    KZKG ^ Gaara <° Linux dijo

   Përshëndetje dhe mirëseardhje në sitin
   Problemi është se, ajo që unë dua është të shkruaj në një terminal «firefox»(Për të dhënë një shembull), dhe se kjo hapet në atë PC tjetër, po, por që tregohet gjithashtu në ekranin / monitorin tuaj, domethënë atë që unë ekzekutoj në terminalin që i tregohet përdoruesit tjetër në PC e tyre , duke e bërë atë të kuptojë ose të duket se kompjuteri është "çmendur"

   Nëse e bëj ssh -X $ përdorues @ $ ip dhe pastaj shkruaj «firefox»Në atë terminal, aplikacioni (firefox në këtë rast) do të hapet për mua në monitorin / ekranin tim dhe asgjë nuk do të tregohet në monitorin e atij kompjuteri tjetër (me të cilin u lidha në distancë përmes SSH).

   Të paktën kjo është ajo me të cilën mund të vlerësoja -XNëse gaboj, ju lutemi sqaroni dyshimin.
   Përshëndetje dhe një herë, të mirëpritur në faqen tonë

 2.   aer0 dijo

  Saktësisht kjo ndodh nëse ajo që ndodh është se unë e kuptova se kjo ishte ajo që ishte menduar, por unë shoh që nuk është aq e mirë, të paktën është një mënyrë për të hapur aplikacione në distancë, edhe pse nuk shërben për shaka ... dhe faleminderit për mirëseardhje këtu do të ecim.

  1.    KZKG ^ Gaara <° Linux dijo

   Ky është problemi hehehehe, që të bëj shaka nuk funksionon për mua, por për të punuar po, sepse përpunimi dhe ngarkimi supozohet nga ai PC i largët, ndërsa aplikacioni shfaqet në ekranin tim, tip i mirë

   Përshëndetje dhe lexojmë njëri-tjetrin këtu

 3.   Kafe dijo

  Nëse e kuptoj mirë procedurën, tani si mund ta marr IP-në e makinës 2 nga tastiera ime? Mundet

  Nuk di asgjë për rrjetet, çfarë turpi

  1.    KZKG ^ Gaara <° Linux dijo

   Në terminal vendosni: ifconfig
   Aty mund të shihni detajet e secilës ndërfaqe të rrjetit, domethënë nëse keni një LAN (rrjet kabllor), Wifi ose ndonjë tjetër.

   Aty ku thotë "inet", aty mund të gjesh IP
   Dhe mos u shqetëso, askush nuk ka lindur duke ditur hahaha, ne të gjithë mësojmë ndërsa shkojmë.

   të fala

 4.   semptrion dijo

  Faleminderit!!! kjo është pikërisht ajo që po kërkoja ...

 5.   david dijo

  Dhe nëse doja ta bëja nga uebi duke përdorur php, duke treguar gjithashtu një imazh të uebit, pa përdorur skenarin që krijoni, domethënë të them diçka të tillë, si mund ta arrija atë ???
  $ image = »http://website.net/imagen.png»;
  $ message = »ndalo së dëgjuari Enrique Iglesias»;
  exec ("eksporti i ekranit =: 0.0 | njoftoni-dërgoni $ mesazh -i $ imazh");

 6.   alexweb dijo

  pershendetje keshille shume e mire!
  Lidhur me ssh, funksionon nëse eksportoni ekranin.
  Të paktën e kuptoj atë në tastierë.

  Një përshëndetje.-

 7.   Lida dijo

  Kur konfiguroni skedarin sshd_config, është e nevojshme të modifikoni x11Forwarding që të jeni në gjendje të bëni atë që po bëni? ky është dyshimi im

 8.   Ricardo Luis Ordaz Villalobos dijo

  Përshëndetje, kam një pyetje, a mund të jetë e kundërta? Për shembull, nëse unë jam në PC1 pa firefox, dhe e dashura ime është në PC2 me firefox, a mund ta drejtoj firefox nga PC2 dhe të bëj që dritarja e shfletuesit të shfaqet në PC1 ku shfletuesi nuk është instaluar?