Fedora prezanton Kinoite një homolog të saj Silverblue dhe gjithashtu planifikon të migrojë FreeType në HarfBuzz 

Zhvilluesit e Fedora lëshuan së fundmi prezantoi një botim të ri të Fedora, të quajtur «Kinoite» i cili bazohet në teknologjitë Fedora Silverblue, por duke përdorur KDE në vend të GNOME si desktop.

Imazhi monolit i Fedora Kinoite nuk është i ndarë në paketa të ndara, ai azhurnohet në mënyrë atomike dhe ndërtohet nga RPM zyrtare të Fedora duke përdorur paketën e mjeteve rpm-ostree.

Rreth Fedora Kinoite

Ky botim i sapohapur i Fedora Kinoite shquhet për paraqitjen e një ambienti bazë (/ dhe / usr) montuar si vetëm për lexim.

Të dhënat e disponueshme për modifikim gjenden në direktorinë / var (përfshirë / etj është krijuar si një lidhje simbolike me / var / etj, / shtëpi si një lidhje me / var shtëpi, dhe / zgjedhin si një lidhje me / var / zgjedhin).

Për të instaluar dhe azhurnuar aplikacione shtesë, përdoret sistemi i pavarur i paketave flatpak, me të cilat aplikacionet shkëputen nga sistemi kryesor dhe ekzekutohen në një enë të veçantë, plus aplikacione shtesë mund të instalohen nga Flathub, por po punohet për krijimin e paketave zyrtare Flatpak për Fedora me aplikacionet KDE.

Projekti nuk ka marrë ende statusin e një rishikimi zyrtar të Fedora dhe është në proces të zhvillimit.

Përmendet se është planifikuar që versioni i parë është gati deri në krijimin e Fedora 35, por versionet e provës janë tashmë në dispozicion për rishikim.

Nuk ka ende imazhe të gatshme dhe për të instaluar Fedora Kinoite, sugjerohet që së pari të instaloni Fedora Silverblue dhe më pas të zëvendësoni desktopin me KDE duke ekzekutuar komandat e mëposhtme:

curl -O https://tim.siosm.fr/downloads/siosm_gpg.pub
sudo ostree remote add kinoite https://siosm.fr/kinoite/ --gpg-import siosm_gpg.pub
sudo rpm-ostree rebase kinoite:fedora/33/x86_64/kinoite
sudo systemctl reboot

Për të azhurnuar sistemin bazë dhe paketat flatpak, duhet të ekzekutoni komandat (nuk ka ndërfaqe grafike për tu azhurnuar akoma):

rpm-ostree update
flatpak update

Nëse doni të dini më shumë rreth kësaj rreth Fedora Kinoite mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.

Fedora 34 planifikon të migrojë FreeType në HarfBuzz për të përmirësuar sugjerimet

Për më tepër, zhvilluesit e Fedora gjithashtu përmendën atë një motor FreeType do të implementohet për versionin Fedora 34 Fedora 34 ka programuar gërma transferimi për të përdorur glyphs Motori i Projektimit HarfBuzz.

Paketa freetype-harfbuzz ofrohet për provë në Fedora Rawhide. Ndryshimi nuk është shqyrtuar ende nga Komiteti Drejtues i Inxhinierisë Fedora (FESCo), i cili është përgjegjës për zhvillimin teknik të shpërndarjes së Fedora.

Megjithëse, përdorimi i HarfBuzz në FreeType pretendohet të përmirësojë cilësinë e sugjerimeve (zbutja e skicës së një glifi kur rasterizohet për të përmirësuar lexueshmërinë në ekranet me rezolucion të ulët) kur shfaqni tekst në gjuhë me paraqitje komplekse të tekstit, në të cilën mund të formohen glifa nga shumë karaktere.

Në veçanti, përdorimi i HarfBuzz do të eleminojë problemin e injorimit kur lë të kuptohet ligatura për të cilat nuk ka karaktere të veçantë Unicode. Si kujtesë, përkthimi i vitit të kaluar i bibliotekës Pango për të përdorur HarfBuzz shkaktoi probleme në shfaqjen e shkronjave të vjetra.

Përveç kësaj, Vini re miratimin e Komitetit të FESCo për të gjitha botimet e Fedora për të përdorur mekanizmin systemd-oomd për një përgjigje të hershme ndaj kujtesës në sistem në vend të procesit të hershëm të përdorimit më parë.

Systemd-oomd bazohet në nënsistemin e kernelit PSI (Pressure Stall Information), i cili lejon hapësirën e përdoruesit të analizojë informacionin në lidhje me kohën e pritjes për të marrë burime të ndryshme (CPU, memorje, I / O) për të vlerësuar me saktësi nivelin e përdorimit të sistemit dhe natyrën e ngadalësimit.

PSI bën të mundur për të zbuluar ndodhjen e vonesave për shkak të mungesës së burimeve dhe për të përfunduar në mënyrë selektive punën e proceseve të burimeve intensive në një fazë ku sistemi nuk është ende në një gjendje kritike dhe nuk fillon të shkurtojë intensivisht cache ose dërgoni të dhëna në ndarjen swap.

Fuente: https://fedoraproject.org


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.