Filebrowser - Një menaxher i shkëlqyeshëm i skedarëve në ueb

skedar-shfletues-pult

Hoy, ne do të flasim për një aplikacion të dobishëm të quajtur File Browser, ky aplikacion ofron një ndërfaqe të menaxhimit të skedarëve brenda një direktorie specifike ose mund të caktoni direktorinë tuaj.

Mund të përdoret si çdo menaxher tjetër lokal i skedarëve. I vetmi ndryshim është se File Browser përdoret nga një shfletues uebi.

Lidhur me karakteristikat e File Browser, ne mund të rendisim sa vijon:

 • Krijoni, fshini, riemërtoni, shikoni paraprakisht dhe ndryshoni skedarët dhe dosjet.
 • Ngarko dhe shkarko skedarë dhe dosje.
 • Krijoni përdorues të shumtë me direktoritë e tyre. Çdo përdorues mund të ketë një direktori të veçantë për të ruajtur të dhënat e tij.
 • Ne mund ta përdorim atë ose në një aplikacion të pavarur ose në një program të mesëm.
 • Bazuar në internet.
 • Ndër-platforma Punon mirë në GNU / Linux, Windows dhe Mac OS X.
 • Burim falas dhe i hapur.

Si të instaloni Shfletuesin e Skedarëve në Linux?

Për ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të instalojnë këtë aplikacion në sistemet e tyre, mënyra më e lehtë për t'u instaluar është përmes një skenari të vogël.

Thjesht hapni një terminal dhe ekzekutoni komandën e mëposhtme në të:

curl -fsSL https://filebrowser.github.io/get.sh | bash

Ose nëse preferoni mund ta përdorni këtë tjetër:

wget -qO- https://filebrowser.github.io/get.sh | bash

Një metodë tjetër që duhet të instalojmë këtë aplikacion është duke shkarkuar kodin burimor e kësaj nga lidhja vijuese. Këtu mund të gjejmë mbështetje të ndryshme të arkitekturës për këtë aplikacion.

Së fundi, Në mënyrë që të instaloni këtë aplikacion në sistemin tonë, është me ndihmën e docker, kështu që duhet ta keni të instaluar në sistemin tuaj për të qenë në gjendje të përdorni këtë metodë.

Instalimi i shfletuesit të skedarëve përmes docker është me ndihmën e komandës së mëposhtme, të cilën duhet ta shtypim në një terminal:

tërheq docker hacdias / shfletues skedari

Përdorimi themelor i shfletuesit të skedarëve

Për të filluar përdorimin e këtij aplikacioni, mjafton që në një terminal të ekzekutojmë komandën e mëposhtme:

filebrowser

Kur e bëjmë këtë, ajo që ne po bëjmë është fillimi i shërbimit të këtij aplikacioni, kështu që në terminal duhet të marrim një dalje të ngjashme me këtë:

Duke dëgjuar në [::]: XXXXX

Si parazgjedhje, Shfletuesi i skedarëve dëgjon në të gjitha portet. Sigurisht, mund ta bëni për të dëgjuar një port specifik nëse dëshironi.

Vini re se porti do të ndryshojë në mënyrë dinamike sa herë që fillon shfletuesi i Skedarit.

Ata duhet të fusin numrin e saktë të portës në shiritin e adresës për ta hapur atë. Për më tepër, ata duhet të hapin portën nëse kanë konfiguruar një firewall ose router.

Nëse nuk doni të përdorni një port tjetër çdo herë, mund të caktoni një port specifik, të themi 80, si më poshtë.

filebrowser --port 80

Tani, ata mund të kenë qasje në zbuluesin e skedarëve duke përdorur URL

http://tuip:80

Pasi të keni filluar skedarin, në shfletuesin tuaj të internetit, do të shihni një portal të ngjashëm me këtë.

skedar-shfletues-hyrje

Kur kredencialet e hyrjes janë si më poshtë:

 • Emri i përdoruesit: admin
 • Fjalëkalimi: administratori

Ndryshoni të dhënat e hyrjes

Kur hyni në panel, gjëja e parë që duhet të bëni është të ndryshoni fjalëkalimin e përdoruesit të administratorit (për arsye sigurie).

Për ta bërë këtë, Ata duhet të klikojnë në lidhjen Cilësimet në menunë në të majtë dhe këtu ata mund të azhurnojnë fjalëkalimin e tyre të ri për përdoruesin e administratorit.

Krijoni një skedar dhe / ose direktori

Ata duhet të Klikoni në "New Folder" në menunë në anën e majtë dhe vendosni një emër për direktorinë tuaj të re.

Në mënyrë të ngjashme, ju mund të krijoni një skedar të ri nga ndërfaqja kryesore.

Pasi të keni krijuar direktorinë, do të ridrejtoheni në atë direktori. Nëse jo, thjesht klikoni dy herë mbi të për tu hapur. Nga atje mund të ngarkoni skedarë / dosje ose të shkarkoni skedarë ekzistues.

Ngarko dosjet

Për të ngarkuar një skedar të ri, klikoni në butonin Ngarko (shigjeta lart) në krye dhe zgjidhni skedarët që dëshironi të ngarkoni.

Skedari i zgjedhur do të ngarkohet për disa sekonda në varësi të madhësisë.

Shkarkoni skedarët

Zgjidhni skedarin që dëshironi të shkarkoni dhe shtypni butonin e shkarkimit (shigjeta poshtë) në krye.

Skedarët individualë mund të shkarkohen drejtpërdrejt. Gjithashtu, mund të shkarkoni më shumë se një skedar në të njëjtën kohë. Skedarë të ndryshëm si .zip, .tar, .tar.gz, .tar.bz2 ose .tar.xz mund të shkarkohen.

Në mënyrë të ngjashme, ju mund të fshini, modifikoni ose kopjoni skedarët tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.