Bountysource: Platforma e Financimit për Softuerin me Burim të Hapur

Bountysource: Platforma e Financimit për Softuerin me Burim të Hapur

Bountysource: Platforma e Financimit për Softuerin me Burim të Hapur

Në raste të tjera, në Blog kemi adresuar çështjen e Si të financojmë Softuerin e Lirë dhe Burimin e Hapur? y Si të jetojmë duke bërë Software të Lirë dhe Burim të Hapur?. Dhe sigurisht, nuk është vetëm një temë e gjerë, por e diskutueshme dhe shpesh edhe tabu, për disa.

Sidoqoftë, sot është radha të njohim një nga shumë opsionet për ta arritur këtë kështu me mall për "fund", çfarë është të jetosh nga pasioni për të Program i Lirë dhe Burim i Hapur. Dhe ky opsion quhet: Bursa e burimeve.

Merrni Financime për Burim të Hapur

Vlen të theksohet për herë të pestë në këtë fushë të adresuar, dhe para se të kalojmë plotësisht në temën e Bursa e burimeve, që për askënd nuk është sekret, se kur bëhet fjalë për të bërë programe, dokumentacion ose mbështetje, e ose për, të Program i Lirë dhe Burim i Hapur, posaçërisht për GNU / Linux, shumë prej nesh thirren dhe shumë prej nesh që ndihmojnë. Deri më tani shumë mirë dhe të gjithë të lumtur.

Gjithashtu shumë ose të gjithë e dimë, që në Bota e softuerit të pronarit, të mbyllur dhe komercial zakonisht duket mirë dhe i pranuar shoqërisht «Jetoni nga Softueri i krijuar ose i bërë», si në nivelin e biznesit ashtu edhe në atë personal profesional.

Sidoqoftë, zakonisht nuk është e njëjta gjë, në Bota e programeve të lira dhe të hapura, pasi që, në një nivel personal dhe të komunitetit, zakonisht ka shumë tabu dhe / ose rezistencë, nga ana e disave, për shkak të keqinterpretimi e çfarë gjithçka falas dhe e hapur duhet të jetë falas ose pa asnjë kosto. Megjithëse, për fat të mirë, në nivelin e biznesit ekziston një kërkesë dhe mbështetje e lartë për profesionistët në këtë fushë program.

Dhe për të mos u zgjeruar në këtë, pasi të keni mbaruar leximin e këtij botimi, ju ftojmë të lexoni 2 postime të mëparshme të lidhura në lidhje me komentuar, që është, si në lidhje me Si të financojmë Softuerin e Lirë dhe Burimin e Hapur? y Si të jetojmë duke bërë Software të Lirë dhe Burim të Hapur?:

Artikulli i lidhur:
Si të merrni fonde për Projektet me Burim të Hapur
Artikulli i lidhur:
Debati: Dhuro ose Mos Dhuro! Kjo është dilema. Mos lejoni që Programi i Lirë dhe Dokumentacioni Falas të vdesin. Asgjë falas nuk është e Përjetshme!

Burimi i mirë: Përmbajtja

Bountysource: Mbështetje për softuer me burim të hapur

Çfarë është Bountysource?

Në të tijën faqen zyrtare të internetit, ka përshkrimin e mëposhtëm:

"Bountysource është një platformë e financimit të softuerit me burim të hapur. Përdoruesit mund të përmirësojnë projekte me burim të hapur që u pëlqejnë duke krijuar / mbledhur shpërblime dhe duke u zotuar për mbledhjen e fondeve".

Cilat lloje të projekteve lejohen në Bountysource?

"Lejohet çdo lloj projekti me Burim të Hapur ose Softuer të Lirë. Në përgjithësi, të gjitha licencat e programeve të aprovuara nga Iniciativa me Burim të Hapur ose Fondacioni i Softuerit të Lirë pranohen.".

Si funksionon Bountysource?

Kjo platformë ofron dy mekanizma kryesorë për financimin e projekteve dhe gjenerimin e fitimeve, këto janë:

Shpërblimet (Mirësitë)

Sipas kësaj skeme, përdoruesit e platformës financojnë shpërblime për tema të hapura ose kërkesa për veçori që ata duan të adresohen. Pastaj përdoruesit e tjerë, zhvillues ose jo, vazhdojnë të krijojnë zgjidhje për kërkesat në fjalë, të cilat më pas mbyllen në mënyrë që të marrin shpërblimet përkatëse nga Platforma. Përveç kësaj, ka sponsorë që mund të pranojnë ose refuzojnë kërkesa ose zgjidhje. Pra, nëse pranohet, Bountysource i paguan shpërblimet përdoruesit i cili ofron zgjidhjen.

Fushatat e Kripës

Sipas kësaj skeme, përdoruesit e Platformës krijojnë një kërkesë (detyrë / projekt) dhe më pas kërkojnë fondet e mbledhura brenda saj. Një avantazh në këtë drejtim është se Platforma lejon që përdoruesit e GitHub (ekipe / organizata) të krijohen automatikisht si skuadra në Bountysource. Prandaj, është e nevojshme vetëm të përhapësh lajmin për fushatën e financimit dhe të presësh që fondet të mblidhen, përmes angazhimit të pagesës së përsëritur ose të vetme të përdoruesve të së njëjtës.

Për më shumë informacion në këtë faqe në internet, mund të përdorni lidhjen vijuese: FAQ i Bursave të Burimeve.

Alternativat për Bountysource

Nëse doni ta dini projekte të ngjashme me Bountysource Ne ju ftojmë të lexoni botimet tona në lidhje me secilën prej tyre:

Artikulli i lidhur:
IssueHunt: një platformë e re për financim me burim të hapur
Artikulli i lidhur:
Xs: kodi - Platforma e fitimit të parave për projekte me burim të hapur

Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Përfundim

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël"«Bountysource», një platformë e shkëlqyer e financimit të softuerit me burim të hapur, ashtu si IssueHunt y Xs: kodi; është me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Dhe për më shumë informacion, mos hezitoni gjithmonë të vizitoni ndonjë Biblioteka online si OpenLibra y jedit te lexosh libra (PDF) për këtë temë apo të tjera fushat e njohurive. Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo «publicación», mos ndalo ndarjen e saj me të tjerët, në tuajin Uebsajtet, kanalet, grupet ose komunitetet e preferuara të rrjeteve sociale, mundësisht falas dhe të hapura si Mastodont, ose si të sigurta dhe private telegram.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.