Fondacioni Linux dhe Microsoft bashkojnë forcat për të ofruar çertifikim në programin Azure

Fondacioni Linux y microsoft kanë vendosur të bashkojnë forcat për të tërhequr përdorues të softuerit të lirë në Re Azure duke lansuar këtë të ri vërtetim me të cilën do të jetë e mundur të akreditohen njohuritë që posedohen në teknologji Linux integruar në Microsoft Azure. Hasshtë në dispozicion nga 9 dhjetor 2015 dhe do të lëshohet nga microsoft si Microsoft Certified Solutions Associate (MCSA) Linux për çertifikimin Azure. Kjo u drejtohet kryesisht administratorëve të sistemit që menaxhojnë ose dëshirojnë të menaxhojnë zgjidhje të Linux në platformë Azure

MicrosoftLovesLinux Nëse dëshironi të merrni këtë çertifikatë, duhet të dini se do t'u jepet atyre që e kalojnë këtë çertifikatë Provimi i Microsoft 70-533 (Zgjidhjet e Infrastrukturës Microsoft Azure) cfare kushton $ 150 dhe një Administratori i Sistemit të Çertifikuar të Fondacionit Linux (LFCSA) cfare kushton $ 179 afërsisht Këto provime lejojnë të demonstrojnë aftësinë e kandidatit për të hartuar, zbatuar dhe mirëmbajtur kompleksin Cme zë të lartë-Linux Duke pranuar që të kesh aftësinë për të përfituar nga funksionet dhe aftësitë e gjera të Microsoft Azure.

Jim Zemlin. Fondacioni CEO i Linux

Jim Zemlin. Fondacioni CEO i Linux

Në komentet e paraqitura Jim zemlin, drejtori ekzekutiv i Fondacioni Linux, thekson se ky çertifikim është një mjet i ri që padyshim do të lejojë që ata profesionistë që e marrin atë të dallohen midis bashkëpunëtorëve të tyre. Nuk është një lajm që mjediset e sotme të TI kërkojnë më shumë se kurrë nga punëtorët, veçanërisht ata që janë të ngarkuar me mirëmbajtjen e sistemit, të cilët janë të detyruar të kenë aftësinë për të trajtuar mjedise komplekse dhe hibride, për të cilat është e nevojshme të përvetësohen të dy sistemet (Dritaret y Linux), kjo është arsyeja pse ky çertifikim do të përfaqësonte mundësi më të mëdha për të punuar në fushën aktuale teknologjike.

Duhet të theksohet se më shumë se 25% e përdoruesve nga Microsoft Azure ata perdorin Linux, prandaj, ky çertifikim i ri përfaqëson një hap tjetër për të përqafuar Linux en I kaltër

Sidoqoftë, ky bashkëpunim nuk është risia e vetme e microsoft  pasi ai kohët e fundit nënshkroi një kontratë me rivalin Red Hat për të kryer RHEL a I kaltër, duke demonstruar aftësinë e Microsoft për të gjeneruar ndryshime të rëndësishme në industri.

Nuk është sekret për këdo që Linux Foundation y microsoft duke punuar së bashku në shumë projekte, këta rivalë të vjetër kanë përfituar nga të këqijat dhe ngjashmëritë e tyre për të promovuar ndryshime të mëdha dhe gjëra të reja për përdoruesit e tyre, në një proces ku ka qenë e nevojshme që të dy palët të rinovojnë veten e tyre për të qëndruar në treg dhe të vazhdojnë të tërheqin përdorues. Në fund të fundit, do të ishte interesante të shihet nëse Dritaret bëhet anëtar i fondacionit.

microsoft-linux-100617799-primar.idge


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

13 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   tonin dijo

  Sadshtë e trishtueshme të shohësh se komuniteti i Linux po shkon nga e keqja në më keq; në kohërat e mira të Linux (kur Linux përfshinte të qenit pjesë e rezistencës, të jesh pjesë e zgjidhjes dhe jo e problemit, të luftosh kundër lajmeve të mëdha dhe abuzive) si është jo vetëm që do të kishin qenë të pamundura, por në fakt, krejtësisht të kundërta, por jo, sot një lajm si ky eksiton pousers aktual të Linux.
  Me vjen keq per ta.

  1.    pedrini210 dijo

   Unë ndaj shqetësimin tuaj, por nuk jam plotësisht dakord me ju.

   Linux ka luftuar me djemtë e mëdhenj për një kohë të gjatë, por ky lajm ka të bëjë me fitoren, jo me lëshimin. Se një kompani e njohur për komercializimin e saj të softuerit, për të qenë e mbyllur hermetikisht në zhvillimet e saj dhe me një përparësi të theksuar ekonomike, sheh nevojën për të ofruar Linux në platformën e saj është një fitore e qartë.

   Nëse Microsoft nuk do të pranonte Linux në shërbimin e tij Azure, ai do të humbte qartë tregun Cloud Computing për shërbime si AWS, Google Cloud ose Oracle Cloud. Ata ofrojnë mbështetje vendase për Linux.

   Që Windows ka nevojë të bashkëjetojë me Linux është një demonstrim i qartë se përkundër të gjitha përpjekjeve, kapitalit ekonomik dhe intelektual, Microsoft nuk ka qenë në gjendje të rrëzojë Komunitetin GNU / Linux.

   Në nivelin e kompjuterit personal realiteti është i ndryshëm, ne shohim një prani të madhe të Windows, shumë zhvillues (përfshirë edhe unë) kanë parë nevojën që Windows të virtualizohen për të qenë në gjendje të ofrojnë zgjidhje në platformën e klientëve. Por kur bëhet fjalë për informatikë me performancë të lartë, zgjidhje të ndërmarrjeve dhe sisteme të shpërndara, Linux është padyshim përpara.

   Që shumica e popullsisë nuk e njeh Linux (dhe madje nuk është në gjendje ta dallojë atë nga Windows) nuk është humbje, është hapi tjetër! Që Linux mund të jetë konkurrues për përdoruesit pa ndonjë përvojë personale kompjuterike!

   Në luftë, askush nuk do ta quante humbjen për të pushtuar territorin e armikut dhe se ai ka nevojë për të bashkëpunuar me ju!

   Përshëndetje dhe faleminderit për kontributin tuaj!

   1.    paco22 dijo

    Do të ishte nëse me të vërtetë terreni i pushtuar do të ishte ai i pjesës tjetër, por është "Linux" dhe komuniteti i tij që ka pushtuar terrenin e tyre për një kohë të gjatë dhe gjithnjë e më shumë. Në komentin tim tjetër kjo pikë është paksa e qartë.

    Nëse sot të gjithë hanë së bashku me Linux, nuk është për shkak se të tjerët ndryshuan tavolina, por sepse tani Linux është në tryezën e pjesës tjetër. Linux tani është "në sistem".

    Linux tani është vetëm një mjet më shumë në arsenalin tuaj. Nuk ka fitore përveç atyre që duan ta imagjinojnë, është një humbje tjetër.

  2.    Roberto Flores dijo

   "Pousers Linux më lëndojnë."

   Kur lexoj një koment të tillë me një fund të tillë *******, nuk mund të mos mendoj se mendimi juaj vjen nga fanatizmi dhe jo nga përvoja e punës.

   Linux është një mjet nga i cili shumë nga ne që komentojmë këtu kemi siguruar jetesën. Mundësi më të mira nënkuptojnë një cilësi më të mirë të jetës.

   Nuk e di me të vërtetë pse po ju përgjigjem. Njerëzit radikalë që bazojnë mendimet e tyre në fanatizëm, të shkëputur nga realiteti në të cilin jetojnë të vdekurit e tjerë, vështirë se kanë aftësinë të arsyetojnë argumentet e njerëzve të tjerë.

  3.    Alexander dijo

   Administratori i sistemeve që nuk është në gjendje të përdorë njërin ose tjetrin sistem; atëherë nuk jeni administrator i sistemit. Në kompaninë time ne përdorim dritare nga ku virtualizojmë serverat Linux dhe gjithçka është e mrekullueshme, përveç kësaj Azure përdoret për zhvillimin e aplikacioneve dhe ky ndryshim do të na përshtatet në mënyrë të përsosur.

  4.    xhoni dijo

   Kjo ndodh duke ngatërruar GNU me Linux dhe duke i quajtur të dy "Linux". GNU nuk ka ndryshuar, nuk është regresuar dhe mbetet e njëjtë si 30 vjet më parë. Linux është një histori tjetër: të vegjlit u bënë më të mëdhenj (RedHat) dhe kishte gjigandë që u bashkuan (Intel, Google, Microsoft, etj.). Dy vizione të ndryshme, por që mund të bashkëjetojnë.

  5.    paco22 dijo

   @ ton
   Të jesh Linuxero sot është një lloj militantizmi fetar ku ajo që ka rëndësi është që ju të mbizotëroni objektin e adhurimit (Linux), me çdo çmim dhe duke negociuar çdo parim.

   Kështu që ju i shihni ata duke mbështetur mbështetjen e DRM-ve nëse kjo e ndihmon Linux-in të ketë sukses, duke u ngazëllyer me një kompjuter gjithnjë e më të përqendruar në Re, ku kompanitë dhe qeveritë kanë më shumë kontroll mbi tonën sesa ne vetëm sepse ata janë duke përdorur Linux, duke pranuar dhe justifikuar një sistem dhe Kernel gjithnjë e më shumë trojanizuar me burim të mbyllur, duke idhulluar dhe mbrojtur me tërbim një kompani të caktuar që jeton nga adware, duke spiunuar dhe monitoruar të gjithë vetëm sepse përdor Linux për ta bërë këtë, duke promovuar dyqane me burim të mbyllur vetëm që më në fund të ketë pak lojëra dhe aplikacione në Linux tashmë tastiera që janë një humbje totale parash dhe pajisje; për të mos përmendur gënjeshtrat tradicionale dhe gjysmën e të vërtetave që përdoren gjithmonë për të kërkuar falje për Linux. E gjithë kjo thjesht për të pasur shpresë të paqartë se do të ndihmojë Linux të ketë sukses.

   Shtë një interes sikur ata të kishin veprime në Linux ose më keq, sikur triumfi i Linux të ishte bërë kuptimi i jetës së tyre. Nëse Linux fiton ata do të fitojnë. Nëse Linux triumfon edhe jetën e tyre. Si në një kult.
   Linux kaloi nga të qenit një mjet për t'u bërë Fundi.

   Më parë kisha shumë respekt për këto lëvizje, por tani është bërë e qartë se ajo që ata po kërkonin ishte të ngjiteshin (siç dëshirojnë të gjithë), por duke luajtur rolin e shpëtimtarëve dhe të ndryshëm (siç bëjnë shumë).

   Unë mendoj se ju dhe unë tani jemi në listën e mashtrimeve. Ose më me ironi, në listën "fanatike", sepse tani të shohësh mospërputhjet e tua dhe të mos kesh blindfold është "të jesh fanatik".

   Nuk e di nëse ky koment do të botohet sepse shoh që tani në këtë faqe komentet së pari bien diku.

  6.    abadon dijo

   plotësisht pajtohem

 2.   Alexander dijo

  Për njërin si administrator të sistemit është një lajm i mirë, pasi kur Hyper-v përmirësohet çdo ditë për të përdorur GNU / Linux OS më me lehtësi, është komoditet. Mirë për Linux që po fiton një konkurs me kompani private. mirë për Microsoft që mendon të hapë pak në produktet e saj.

 3.   Alexander TorMar dijo

  Më duket se këto aleanca janë më të mirat, se lufta midis korporatave është pas nesh dhe kjo në planin afatgjatë është shumë e dobishme për ne që jemi përdorues të GNU / Linux (mbështetje më e mirë për programe për shembull)

 4.   Ernesto dijo

  Komentin e pedrini210 e vlerësoj si të shkëlqyeshëm.

  Përshëndetje!

 5.   Jose Juan Herrera dijo

  Telefoni celular raketë Polaroid ndaloi së punuari thotë se nuk ka asgjë të programuar, si mund ta bëj që të funksionojë përsëri, falënderoj shpresoj për përgjigje

 6.   g dijo

  përdorni triskel ose parabolë dhe voila keni softuer të lirë dhe gjithashtu kernelin 100% falas gjithashtu