Formati i Shkronjave të Hapura në Web (WOFF) bëhet standard

Një lajm i shkëlqyeshëm që kam lexuar Genbeta ku na e tregojnë atë MIRË bëhet një standard. Për ata që nuk dinë për çfarë dreqin po flas, lë një fragment nga Wikipedia:

El Formati i shkronjave të hapura në ueb (WOFF) është një formatin burim për përdorim në faqe web. Wasshtë zhvilluar gjatë vitit 2009 dhe është në procesin e standardizimit si rekomandim nga Grupi Punues për Tipet e Uebit të Konsorciumit World Wide Web (W3C). WOFF kryesisht përmban gërma TTF me ngjeshje, Plus metadata. Objektivi i tij është të lejojë shpërndarjen e shkronjave nga një server në një kompjuter klient në një rrjet, në favor të gjerësisë së brezit.

Ndoshta shumë e dinë Fonti i uebit i Google, një burim që Google e vë në duart e zhvilluesve ku mund të marrim këtë lloj burimesh (dhe versioni i tij në TTF) dhe i përdorin ato në faqet tona të internetit. Në fakt, në Nga Linux ne e bëjmë atë

Për të përdorur këto lloje të shkronjave, ne thjesht duhet të vendosim në fletën tonë të stilit:


Në këtë rast, nëse duam të përdorim Droid Sans, e cila nga ana tjetër, ngarkon diçka si kjo:

@ font-face {font-family: 'Droid Sans'; stili i shkronjave: normale; pesha e shkronjave: 400; src: lokal ('Droid Sans'), lokal ('DroidSans'), url (http://themes.googleusercontent.com/static/fonts/droidsans/v3/s-BiyweUPV0v-yRb-cjciBsxEYwM7FgeyaSgU71cLG0.woff) format (' woff '); }

Kështu që asgjë, një lajm i mirë për ata që e bëjnë internetin më "standard".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   xykyz dijo

  Shkëlqyeshëm!

 2.   Ruben Godoy dijo

  Çfarë artikulli të mirë, si ju, unë gjithashtu përdor gonjtë e internetit të Google, ato ndihmojnë shumë, gërmat e paracaktuara më stresojnë xd

 3.   helena_ryuu dijo

  mbase kështu njerëzit harrojnë njëherë e përgjithmonë për komikët pa xD