Gentoo: Pse zgjodha të përpiloj programet e mia?

Epo, duke pasur parasysh pritjen e shkëlqyer të postimit tim të mëparshëm, unë vij të ju tregoj pak më shumë rreth shpërndarjes time të preferuar, Gentoo Linux. Unë premtoj se ky postim do të ketë informacion argëtues që do t'ju ndihmojë të kuptoni pak rreth miteve që lindin përpara tmerrshme përpilim të softverit. Unë gjithashtu premtoj se ky informacion do të jetë i dobishëm për udhëzuesin tjetër të instalimit të Gentoo Linux në 20 hapa (nuk i kam numëruar ende mirë, por mendoj se janë edhe më pak). Pa zhurmë të mëtejshme, le të fillojmë:

Çfarë është përpilimi?

Shtë procesi që një program (zakonisht quhet përpilues) kryen për të shndërruar kodin e shkruar në gjuhën njerëzore (skedarët C, C ++, etj.) Në kod që mund të kuptohet nga një makinë (kod binar). Le të shohim shembullin vijues:

Dizajni i tij, Christopher Díaz Riveros

Ky është programi ynë i vogël C (nëse doni tutoriale të tjera C më vonë, unë gjithashtu do të jem i lumtur t'ju tregoj ato pak që kam mësuar në këtë kohë). Tani le të shohim se si duket rezultati pas përpilimit.

Dizajni i vetë, Chrirstopher Díaz Riveros

E bukur, apo jo? 🙂 Kjo është ajo që makina jonë e kupton që është në gjendje të shkruajë atë pak "Përshëndetje" në terminalin tonë sa herë që programi ekzekutohet.

Procesi i ndërtimit:

Meqenëse është e kotë të kesh një program që shtyp një "Përshëndetje" të thjeshtë në ekran, pasi skedarët .c dhe .h janë me bollëk në projekte (si në të gjitha gjuhët e programimit). Për ta bërë procesin e përpilimit pak më të lehtë, u shfaqën mjete të reja, më përfaqësuesja nga të gjitha është komanda bërë.

Make merr nje dosje Makefile si një pikë fillestare dhe përpilon atë që është e nevojshme për të krijuar ekzekutuesin përfundimtar, në disa raste ky hap kërkon ekzekutimin e një skedari të quajtur configure të jetë në gjendje të caktojë disa variabla të nevojshëm që përpiluesi të përpilojë (falë tepricën) një skedar të dobishëm.

Kjo është arsyeja pse në shumë mësime do të gjejmë hapat e mëposhtëm:

Vetanake. Christopher Diaz Riveros

Magjia e. / Konfiguroni:

Për t'ju treguar një nga sekretet më të fshehura dhe argëtuese të kodit burimor, ne do të shkojmë te kodi burimor i një programi që të gjithë e dimë në mënyrë të përsosur, sudo. Së pari hapat e zakonshëm, por unë do të ndalem në . / Configure  për tu treguar atyre diçka të veçantë.

Vetanake. Christopher Diaz Riveros

Kjo do të kthejë një listë të gjatë opsionesh, ndër të cilat do t'ju tregoj atë që më tërheq vëmendjen.

Vetanake. Christopher Diaz Riveros

--with-insults... siç nënkupton vetë emri, përpilon sudo me abuzimi 😀 është një tipar argëtues që ju lejon të dërgoni një fyerje për përdoruesin sa herë që ata bëjnë një gabim në fjalëkalimin e tyre. Për çfarë shërben? Epo, jo shumë kohë më parë ... por e bën të qartë një pikë. Ka mijëra opsione që nuk vijnë si parazgjedhje në shumicën e shpërndarjeve.

Siç jeni, ka shumë të tjerë që mund të jenë aktivë në shpërndarjet e kodit binar dhe që nuk do t'i përdorni kurrë, ose do të ketë disa që ju nevojiten, por ato nuk do të vijnë me binarin tuaj zyrtar të shpërndarë, gjë që nënkupton që çdo azhurnim do të jetë manual.

Filloni argëtimin në Gentoo:

Ne tashmë kemi parë se sa opsione mund të na mungojnë ose zvarriten me programe të parapërgatitura. Por tani le të përqendrohemi pak në problemin e para-përpiluar.

Performance:

A keni menduar ndonjëherë pse makineritë e reja duken vetëm pak më shpejt krahasuar me ato jo aq moderne? Nëse procesori është më i mirë, ka më shumë RAM, gjithçka është më mirë, pse të mos shkoni më shpejt? Përgjigja është e thjeshtë ... përpilimi.

Le të marrim një shembull shumë praktik.

Programet e mia janë përpiluar me opsionin --march=broadwell... kjo është për shkak se procesori im është i gjerë (intel i7). E keqja për këtë? asnjë procesor para Broadwell nuk është në gjendje ta njohë këtë binar. Në këtë pikë duhet ta shihni shumë qartë, nëse përpiloj me a -Marsh  specifike, të gjitha sa më sipër nuk do të funksionojnë ... pra, si mbështesin paketat binare kaq shumë lloje të pajisjeve? Lehtë, ato përpilojnë me opsionin më pak të mundshëm ... kjo garanton që të gjitha llojet e pajisjeve do të jenë në gjendje ta lexojnë atë (të paktën për pajtueshmëri).

Problemi i vërtetë ... nëse përdorni programe që janë përpiluar për i3 ... E gjithë fuqia e i7 tuaj (ose analogjitë përkatëse të saj AMD) është tretur !! A nuk është e trishtuar? 🙁

fleksibilitet:

Meqenëse zhvilluesit e Gentoo janë shumë të zgjuar, i gjithë ky proces i katranit, ./configure, make, etj ... është zëvendësuar me fuqinë e mbartje. Të gjitha këto cilësime kurioze janë riemëruar flamuj USE, kështu që nëse doni një cilësim specifik, nuk keni nevojë të futni kodin burimor, thjesht vendosni ndryshoren. Këtu është një shembull se si ta bëni atë me sudo në portage. Së pari do të shohim se me cilat opsione kemi në konfigurimin tonë aktual ekuilibër.

Vetanake. Christopher Diaz Riveros

Siç mund ta shohim, opsionet e kuqe janë aktivizuar, ato blu nuk janë, mirë ... të gjithë mund ta lexojnë legjendën

le të themi se dua të shtoj një opsion ...

Vetanake. Christopher Diaz Riveros

Aq e thjeshtë sa shtimi i një linje në një skedar të quajtur sudo (emri është referencë) brenda /etc/portage/package.use/. Me këtë, herën tjetër kur instalojmë sudo do të na tregojë se do të rikompilohet me opsionin e aktivizuar.

Vetanake. Christopher Diaz Riveros

Nëse japim, PO, gjithçka që duhet të bësh është të presësh pak dhe të bësh voila ... aq e thjeshtë sa kjo.

Mendimet përfundimtare:

Epo, ne tashmë e kemi parë sa e lehtë është të merresh me funksionalitete shtesë në Gentoo, gjë që na lejon të shtojmë, heqim ose modifikojmë opsione brenda programeve tona të preferuara. Ne gjithashtu kemi parë se si performanca e programeve tona varet shumë nga variablat me të cilat ne e përpilojmë atë. Nëse keni një makinë shumë të re, Gentoo është opsioni juaj më i mirë. Nëse keni një makinë shumë të vjetër, Gentoo është gjithashtu opsioni juaj (megjithëse duhet pak kohë për të përpiluar, programet përfundimtare do të jenë shumë më të lehta).

Do të shkruaj së shpejti udhëzuesin tim të instalimit Gentoo, si për adhuruesit e SystemD ashtu edhe për aventurat e OpenRC (unë përdor systemd me GNOME). Nga rruga, një avantazh tjetër i madh i Gentoo është aftësia për të zgjedh gjithçka brenda sistemit tuaj, dhe kur them gjithçka është PËR TË BËRË.

Nëse e keni humbur postimin tim të parë, këtu është lidhja:

Gentoo Linux: Historia e një Udhëtimi

Regards,


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   pazar dijo

  Shkëlqyeshëm! Do të pres udhëzuesin për instalimin e Gentoo me Gnome. Ndoshta jam i inkurajuar të migroj në Gentoo edhe nëse kam akoma një PC pak të vjetër (intel core i5 3rd gen.). Gëzuar!

  1.    krisadri dijo

   Shumë shpejt, Mart ganó më fitoi për të ndarë më shumë gjëra, kështu që unë shkrova një postim tjetër që po pret të botohet, por shumë shpejt 🙂 premtoj

 2.   njord dijo

  Unë mendoj se do të filloj të shoh shumë postime këtu rreth shpërndarjes time të preferuar linux o!!
  Unë kam qenë në Gentoo që nga viti 2005 ku e përdora atë për të ngritur një Postë Postare në universitetin ku kam studiuar (dhe ku tani punoj) dhe megjithëse kam pësuar sulme sporadike distrohopping unë gjithmonë përfundoj të kthehem me Gertroodis tim të dashur (i pari me Gnome2, më pas Xfce dhe tani openbox), dhe ndërsa komentoni në postimin tuaj të mëparshëm, duke rritur aftësitë dhe njohuritë për ta rregulluar atë
  Unë do të pres për kontributet tuaja të radhës, përshëndetjet dhe falënderimet për bërjen e ditës time = D!

  1.    krisadri dijo

   Epo, tjetri po del ... është si të bësh një bisedë argëtuese në lidhje me temën time të preferuar, tjetra do të vijë së shpejti, dhe tjetra, dhe tjetra 😛 Përshëndetje dhe shumë faleminderit për komentin tuaj

 3.   Fitimtar dijo

  Unë kam qenë duke kërcyer midis distros për vite dhe kam qenë duke menduar për hartimin e minave mine. ai udhëzues do të jetë hapi që më mungonte. ndërsa unë do të argëtohem me manualin. Faleminderit per gjithcka……

  1.    krisadri dijo

   Epo, manuali është një parajsë e informacionit, ka thjesht gjithçka ... Unë vetëm mund të kontribuoj me grimcën time të vogël të rërës ... por shumë shpejt, postimi tjetër do të dalë, dhe së shpejti ai do të dalë (unë tashmë po shoh që pritet mjaft) udhëzues për instalimin 20 hapa. Brohoritje,

   1.    Fitimtar dijo

    Çfarë zotëri nuk më keni dhënë kohë që nga fillimi që flet për mikroprocesorët e ndryshëm dhe udhëzuesi është këtu !!!!! Ky fund i imi u rrëmujua për të PARIN! !!! Miliona faleminderit !!!!

 4.   soimike dijo

  Knoppix, Mandrake, Ubuntu dhe Debian ... Dhe gjithmonë duke menduar për Gentoo ...

  Në pritje të atyre 20 hapave!

  1.    krisadri dijo

   Hahaha mirë, është si një ëndërr apo jo? 🙂 Unë them se është koha për ta bërë atë 😉 përshëndetje

 5.   Ftohtë si akull dijo

  Përshëndetje ChrisADR, së pari dua të të them se nuk kam fjetur mirë që nga artikulli yt i parë mbi Gentoo, dhe lidhet me këtë artikull të ri, ëndrrat e mia bazohen në përpilimin e një Gentoo në Aspire One Netbook tim të vjetër. Në ëndrrën time sistemi më tregon se netbook-u im është shumë i vjetër kështu që nuk njeh harduerin.
  Nga ana tjetër, sapo pashë një Gentoo dhe më tërhoqi vëmendjen, ata përmendën fuqinë që i ofronte kompjuterit (kompjuterit). Që nga ajo ditë i thashë vetes që një ditë do ta instaloja, kanë kaluar më shumë se 10 vjet dhe nuk e kam bërë, mbase sepse më thanë që ishte shumë e vështirë ta instaloja, në atë kohë isha pothuajse anti-linux kështu që ata e rritën ankesën time ndaj saj. Sidoqoftë kureshtja vazhdoi. Një herë u përpoqa të instaloja një BSD në netbook-un tim pa ndonjë sukses dhe u tha që Gentoo ishte një linux shumë i ngjashëm me BSD.
  Çfarë më rekomandoni të instaloj Gentoo në Aspire One tim të vjetër me përpiluesin e vjetër Atom?

  dhe faleminderit shumë për artikujt tuaj, unë vazhdoj të pres për më shumë

  1.    ChrisADR dijo

   Epo, unë ju rekomandoj… B ITNI atë! Dhe së fundmi, nëse në fund dështon (gjë që dyshoj shumë sepse bërthama është bërë për të mbështetur të gjitha llojet e pajisjeve) ju do të keni pasur një përvojë jashtëzakonisht pasuruese në botën Linux will do të keni përpiluar kernelin tuaj, do të keni montuar sistemin tuaj të skedarëve nga e para, Ju do të keni bërë konfigurime që pak bëjnë në jetën e tyre 🙂 kjo do t'ju japë një perspektivë të re të botës hahaha Nëse nuk mund ta shihni profilin tim Unix & StackExchange answers përgjigjet e mia mbulojnë gamën e gjerë të linux që ekziston sepse njohja e Gentoo më ka lejuar të mësoj shumë gjëra për të gjithë Linux Unë ju lë lidhjen e profilit tim këtu

   https://unix.stackexchange.com/users/246185/christopher-d%C3%ADaz-riveros?tab=profile

   Mos kini frikë, dhe në fund, nëse gjithçka shkon mirë (me siguri do të kushtojë pak) do të jetë një arritje për librin tuaj et Përshëndetje

 6.   Esteban dijo

  Po mendoj të migroj në Gentoo, por kam disa dyshime. Së pari, sa të azhurnuara janë paketat në krahasim me Arch? Nga ana tjetër, laptopi im ka një bateri të integruar dhe të gjithë e dimë se çfarë bën nxehtësia e tepërt e baterive te bateritë. Dhe meqenëse do të kaloja shumë kohë duke përpiluar ...

  1.    ChrisADR dijo

   E vërteta nuk mund t'ju tregonte me siguri se cila është më Rolling Release ... ajo që mund t'ju them me siguri është se Gentoo ka dy degë: "e qëndrueshme" dhe "jo e qëndrueshme", edhe pse "jo e qëndrueshme" duhet të ketë shumicën numri i paketave në buzë të teknologjisë, unë kam shumë zhvillues të njohur që e përdorin atë në ditën e tyre pa komplikime. Shumë prej tyre janë bërë për të punuar me depot e git të projektit, kështu që nuk ka asgjë më aktuale ... Unë personalisht përdor degën "e qëndrueshme", por kjo është veçanërisht për shkak të punës sime brenda komunitetit si një koordinator i sigurisë dhe si anëtar i ekipit të provës (Arch Tester). Nëse nuk do të duhej të kishit një version "të qëndrueshëm" për atë punë, me siguri do të ishit në buzë të teknologjisë me "jo të qëndrueshëm".
   Nuk e di nëse i përgjigjet pyetjes tuaj, por të paktën shpresoj se do të tërheq vëmendjen tuaj sa ta provoni ards Të fala

 7.   Kishoti i Lirë dijo

  E vërteta është se ti po më bën të dëshiroj
  Unë jam shumë i interesuar për atë që ju keni treguar në lidhje me udhëzimet C, si dhe Python dhe unë do të vlerësoja nëse keni ndonjë perlë të fshehur atje për gjyshërit e ngathët.
  Për vënien e ca shkopinjve me ju dhe me të gjitha respektet e mia pasi që unë mendoj se përmbajtja është më e rëndësishme se kontinenti, por sesi jam disi i zgjedhur me gjuhën do të komentoj një gjë të vogël.
  Ju në fillim thoni:
  "Përpilimi është procesi që një përpilues kryen për të përdorur kodin e shkruar në gjuhën njerëzore dhe për ta shndërruar atë në kod që mund të kuptohet nga një makinë."
  Sipas mendimit tim nuk është e saktë të përfshihet ajo që përcaktohet në përkufizim, pasi që për të përcaktuar përpilimin ju përfshini termin përpilues, kështu që diçka e tillë do të kishte qenë më e saktë:
  Përpilimi është procesi me të cilin një program merr nga një skedar teksti i shkruar në një gjuhë (C, C ++) një skedar të ekzekutueshëm nga kompjuteri.

  1.    ChrisADR dijo

   Kontributi juaj duket i saktë për mua, unë jam duke e përshtatur atë në përpjekje për ta mbajtur atë në thelbin e tij dhe të shtoj atë informacion ... faleminderit.

 8.   D dyfish dijo

  Po përdor ubuntu 16.04, a mendoni se duhet të kaloj në gentoo? Cilat do të ishin përparësitë e gentoo kundrejt ubuntu?

  1.    ChrisADR dijo

   Epo, me të vërtetë nuk e di ... varet nga ajo që do të bësh me pajisjet e tua, ose pajisjen që ke, ose nëse ke kohë (dhe dëshirë) të mësosh se si të përdorësh Gentoo. Unë do t'ju thosha se nëse keni kohë, dhe dëshironi, mund të SHKENI PWRPARA! dhe do të shihni që gjatë rrugës do të mësoni shumë
   të fala

 9.   fernan dijo

  Hi
  Nëse e vërteta është se gentoo ka shumë për të lexuar, për shembull ju bëni një paketë emerge -pv dhe merrni përdorime në të kuqe, blu dhe jeshile, plus brava të mundshme që kërkojnë ndryshime të përdorimeve, paketa demaskuese, ndryshimet e slotit janë shumë të ndryshme nga shfaqet nga menaxherët e tjerë të paketave.
  Unë mendoj se gentoo do të duhet të azhurnohet çdo ditë, nëse e lini për 1 muaj do të jetë e nevojshme të kuptoni se si ta rregulloni atë.
  Përshëndetje.

  1.    ChrisADR dijo

   Po, hehe, në fillim diçka del pak ... por me kalimin e kohës ju njiheni dhe madje arrini në pikën e të menduarit pse në asnjë menaxher tjetër të paketës nuk keni kaq shumë fleksibilitet për sa i përket kohës, unë njoh njerëz që kanë të njëjtin server që funksionon me vite pa azhurnuar dhe mbetet plotësisht i vendosur si dita e parë, dhe për ata që kanë qenë prej vitesh (jo muajsh) ekziston një seksion i veçantë i wiki që përshkruan zgjidhjet e mundshme të problemit:

   https://wiki.gentoo.org/wiki/Upgrading_Gentoo/es#Actualizar_sistemas_antiguos

   Dhe sa i përket azhurnimeve, mbase shikimi i çështjeve të sigurisë drejtpërdrejt më ka bërë të marr një këndvështrim të ri, por azhurnimi çdo ditë është diçka që pavarësisht nga shpërndarja duhet të bëhet, zakonisht nuk merr më shumë se dy komanda në të gjitha shpërndarjet , dhe në gentoo përveç gjenerimit të një zakoni të mirë, shmangni pritjet e gjata kur të gjitha paketat janë grumbulluar.
   të fala

 10.   fernan dijo

  Hi
  Në shpërndarjet binare, unë përdor manjaro dhe para se të përdor ubuntu, është e lehtë për tu azhurnuar, kontrolloj çdo ditë nëse ka azhurnime, është gjëja e parë që shikoj, por në azhurnimin e manjaros nuk më ka dhënë probleme përkatëse, unë zakonisht i them pacman se po për gjithçka dhe më së shumti duhet të azhurnoni nënshkrimet apo edhe të fshini një skedar. Por nga sa kam lexuar në gentoo, terminologjia ndonjëherë është e vështirë të kuptohet se çfarë thotë portage.
  Përshëndetje.

  1.    ChrisADR dijo

   Thuaj po çdo gjë nuk është kurrë e mirë 🙂 nëse ke arritur GNU / Linux duhet ta njohësh dhe kuptosh atë. Epo, asgjë për të parë, është thjesht zakon, me kalimin e kohës e kupton se e kuqja është ajo që ke, blu ajo që nuk e bën, jeshile ajo që do të shtosh dhe kaq :). Unë kurrë nuk kam për të ndryshuar asgjë për të rinovuar nëse kam konfiguruar si duhet për të filluar, herë pas here shtoj ose heq flamuj USE, por gjëja e zakonshme është të jap Y të po pasi të keni lexuar listën për të ditur se çfarë po bëhet 🙂
   PS: pacman -Syy është e njëjtë me daljen -sync
   Pacman -Suy është e njëjtë me emerge -uD @world (-av është vetëm për të qenë i zymtë dhe të pyet para se të vazhdosh, gjë që është e panevojshme nëse e njeh ekipin tënd dhe e di se çfarë po bën, por unë e vendos për të shmangur problemet më vonë 😉) Nuk e shoh aq të vështirë të kujtoj

   të fala

 11.   Mauricio Lopez dijo

  Shkrime të shkëlqyera, si ai i mëparshmi ashtu edhe ky. Unë kam një dyshim dhe është sa shpejtësi fiton midis Arch ose Manjaro dhe Gentoo. Pavarësisht nga personalizimi dhe të mësuarit në vetvete, ata e bëjnë atë të vlefshëm për ta instaluar.
  Një pyetje tjetër që kam është se si të merrem me shoferët, kjo është diçka që më ka dhënë probleme në Arch.

  1.    ChrisADR dijo

   Pershendetje Mauricio,
   Epo, unë kurrë nuk kam ndaluar së referuari në mes të dyve, dhe në të vërtetë është një pyetje shumë e paqartë, në varësi të softuerit që përdorni, dhe pajisjeve që keni, kjo mund të ndryshojë nga pak ose asgjë në shumë. Të paktën për sot të dy sistemet funksionojnë mjaft mirë për mua në atë që duhet t'i përdor. (Unë kam një Gentoo kryesor dhe një Arch që e përdor herë pas here) Normalisht e përdor atë në virtualizim dhe redaktim programi (por zakonisht nga terminali kështu që nuk përdor shumë memorie në një IDE. Chrome më mbështet në një mënyrë krejtësisht të qetë më shumë se 40 skeda (Unë e kam provuar atë herë pas here, megjithëse zakonisht kam maksimumi 5 të hapura për periudha të gjata.
   Nëse një ditë guxoni të provoni, më tregoni si shkoi

   Sa i përket shoferëve, meqenëse ju kontrolloni bërthamën sipas dëshirës, ​​normalisht shumica e shoferëve "të zakonshëm" janë të instalueshëm, ose të paktën të menaxhueshëm. Në rastin e një pajisje shumë të specializuar (veçanërisht pak e përputhshme me Linux në përgjithësi), unë mendoj se është e njëjta punë si në shumë distro të tjera, unë nuk kam shumë pajisje të specializuara kështu që nuk mund të komentoj shumë për të

   Përshëndetje dhe fat

 12.   Jeanpier subero dijo

  cilat janë rrjetet tuaja sociale ChirsADR?