Gentoo: Sepse asgjë nuk është perfekte

Epo, unë kam folur tashmë për një mijë e një përfitime të Gentoo Linux, dhe ashtu siç jam unë ai që ju kam thënë gjërat e mira, edhe unë do të jem i pari që do t'ju tregoj ato jo aq të mira, sepse preferoj që ju ta dëgjoni nga unë sesa që komente nga diku tjetër dhe nuk di se çfarë të përgjigjem ... Pa zhurmë të mëtejshme, le të fillojmë:

A është më mirë Gentoo?

Jo, kjo është një përgjigje shumë e thjeshtë 🙂 asnjë shpërndarje nuk është më e mirë ose më e keqe se një tjetër, secili prej tyre ka stilin, filozofinë dhe mënyrën e tij të procedimit. Padyshim që do të ketë filozofi që akomodojnë më mirë lloje të ndryshme të përdoruesve, por kjo nuk është arsyeja pse ne mund ta kualifikojmë një ose një shpërndarje tjetër si më të mirë ose më të keqe. Kjo duhet të jetë e qartë që nga fillimi, unë kam ekspozuar disa nga përfitimet që yo E konsideroj të rëndësishme dhe se ato më kanë shtyrë të qëndroj në Gentoo pa pasur nevojë dhe dëshirë të shkoj në një shpërndarje tjetër.

Lista e shpërndarjes Linux

Shpërndarjet Linux

A është komuniteti jo miqësor?

Asnjëra, dhe ky është një konceptim i trishtuar që është përhapur në të gjithë botën. Gentoo, dhe komuniteti i tij, përbëhet nga njerëz shumë të talentuar, dhe në të njëjtën kohë njerëz shumë të zënë, njerëz që bashkëpunojnë në zhvillim për Nvidia, Google, Symantec dhe një mijë vende të tjera, bashkëpunojnë në Gentoo. Padyshim që të gjithë kemi gjëra për të bërë dhe nëse në çdo kohë kërkoni ndihmë dhe mendoni se ata nuk po ju dëgjojnë, duhet ta kuptoni që të gjithë jemi të zënë me punë, por përkundrazi kjo nuk duhet t'ju dekurajojë. Nëse keni një problem, ka të ngjarë që dikush tjetër ta ketë pasur atë para jush (nëse, natyrisht, nuk po zhvilloni një teknologji kaq të mprehtë sa askush tjetër në planet nuk e di ose nuk e zotëron atë në mënyrë të përsosur akoma) dhe nëse dikush tashmë Ai e kishte, është 80% i sigurt që dikush tjetër e ka zgjidhur tashmë. Vazhdoni të provoni në dokumentacionin, në forume, në Google, një mijë e një vende ku mund të gjeni informacione cilësore që mund t'ju ndihmojnë. Në fund të ditës, ju do të keni mësuar shumë më shumë nga hulumtimi juaj sesa çfarë mund të mbani nga zgjidhja që dikush tjetër ju dha në IRC.

Mendësia e përpiluesit:

Kohët e fundit dërgova emailin tim të parë në listën e postave të Gentoo, pasi në projekte të mëdha si Kernel ose Git, Gentoo gjithashtu mban listat e postave për të mbajtur një arkiv publik të asaj që zhvillohet dhe asaj që vendoset në komunitet. Unë propozova diçka që unë e konsideroja të mirë për komunitetin, kështu që unë dërgova një RFC (Kërkesë për Komente) me idenë time. Shumë shpejt butonat dhe sinjalizimet filluan të mbërrinin, sikur të ishte një përpilues C. Dhe ideja ime doli të mos ishte aq e mirë sa mendoja. Me siguri zhvilluesit më me përvojë kishin bazat e tyre për ta thënë atë.

A do të më ndalojë kjo të dërgoj një RFC tjetër? Absolutisht, ajo që të gjithë duhet të kuptojnë është se kur punoni në komunitete të teknologjisë, gjëja më e zakonshme është të paralajmëroni vetëm për gabime të mundshme (si përpiluesit) sepse kur diçka është në rregull, nuk ka nevojë të thuhet më shumë (si programet Linux) .

Pra, nëse në çdo kohë ju dërgoni një ide për të përmirësuar komunitetin dhe nuk është pritur plotësisht mirë, gëzohem, ideja mund të duhet të përmirësohet, por kundërshtimet jo Ata janë kundër personit, vetëm kundër idesë. Kjo në fund të ditës ju mëson të mendoni më mirë dhe të dini si të argumentoni idetë tuaja, sepse nëse mund të përballeni me një por, atëherë e keni fituar tashmë gjysmën e betejës.

A është i vështirë Gentoo?

Epo, me të vërtetë shpresoj që me postimet e tjera të shihni se nuk është shkencë termonukleare (Për ata që dinë për këtë ndryshojnë temën e mëparshme për diçka më të vështirë edhe ) Në fund të ditës do të jetë aq e vështirë sa ta bëni, nëse vendosni të provoni një konfigurim hiper eksperimental, ju ndoshta do të keni shumë më tepër probleme sesa pjesa tjetër, por në fund të ditës do të jeni në gjendje të thoni që zotëroni një lëndë shumë më tepër

Problemi më i madh nga të gjithë

Ky është problemi që kam parë gjatë gjithë kohës që kam qenë në Gentoo ... mungesa e përdoruesve, duket se këto ditë, askush (ose të paktën shumë pak njerëz) ju doni të dini me të vërtetë se çfarë ofron Linux, shpejt është më e lehtë (kjo eshte genjeshter) dhe shumë herë ne vendosim të ndalojmë së menduari për të përdorur thjesht (kjo më kujton shumë sisteme të tjera operative që nuk do t'i përmend këtu :) ) Kjo është arsyeja pse nëse ata e shohin se Modeli Rolling Release nuk është 100%, ose se ndonjë paketë tjetër nuk është në pemë mbartjeEpo, në vend që të humbni besimin, ju mund t'i ndihmoni ata të rriten!

Gentoo Ka shumë mënyra në të cilat ju mund të ndihmoni komunitetin, megjithëse një parakusht është të jesh në gjendje të flasësh / shkruash / lexosh anglisht (Meqenëse është një bashkësi ndërkombëtare, anglishtja është një gjuhë që bashkon të gjithë (ose shumicën të paktën)) brenda kanaleve tona IRC (Nuk jam i sigurt nëse ka ndonjë postim në lidhje me IRC, por do ta bëj një të tillë më vonë;))

Unë do të lë formularët e kontributit për një post tjetër, sepse ka shumë 🙂 dhe ju nuk keni nevojë të jeni domosdoshmërisht një programues ekspert python, ose bash, për të qenë në gjendje të ndihmoni ... ato tregohen nga dikush që nuk zotëron asnjë nga këto gjuhët në mënyrë të përsosur, por është gjithmonë i gatshëm të mësojë për diçka të re

Në përmbledhje:

Epo, u ndjeva i detyruar ta komentoja këtë para se t'i lëshoja plotësisht në botën Gentoo, unë gjithmonë kam besuar që të marr vendime (dhe Gentoo ka të bëjë me vendosjen e shumë gjërave) është e nevojshme të njihni të dy anët e medaljes. Shpresoj që pas këtij postimi të shkurtër të mund të keni një kornizë pak më të gjerë të asaj që është komuniteti sot, dhe mënyrës së integrimit në filozofinë tonë. Shpresoj që së shpejti ta kem mësimin e instalimit dhe do të jetë me mua deri në një postim tjetër, përshëndetje.

PS: Unë do të vendos vetëm një lidhje për të ndihmuar ata që e shohin këtë për herë të parë për të kuptuar pse një postim të veçantë

Gentoo Linux: Historia e një Udhëtimi


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Eduardo dijo

  Unë kam qenë duke flirtuar me Linux për vite me radhë, kam filluar suseLinux përsëri në epokën e Windows 98, kështu që do të shihni se nuk jam një i ri. Profesioni im nuk ka asnjë lidhje me informatikën; Por me të vërtetë unë i gjeta artikujt tuaj shumë interesantë dhe me të vërtetë kam ndërmend ta provoj Gentoo se sa kohë mund të kursej.
  Faleminderit për artikujt tuaj.
  Pd, unë aktualisht përdor Debian

  1.    ChrisADR dijo

   Faleminderit shumë Eduardo is është kënaqësi të jem në gjendje të ndaj pak nga koha ime me ju dhe t'ju tregoj për diçka që më entuziazmon shumë 🙂 faleminderit gjithashtu që morët kohë për ta lexuar këtë të çmendur për teknologjinë et Përshëndetje

   1.    Dario Urrutia Mellado dijo

    ChrisADR, unë jam një lexues i postimit tuaj, unë jetoj këtu në Surco, Las Gardenias. Lima-Peru, mund të ndodhë që ju të jetoni afër këtu, për të shkëmbyer ide, unë jam një mësuese 80-vjeçare në pension.

    1.    hardhucë dijo

     Epo, unë i bashkohem temës, aktualisht jetoj në Chorrillos nga av. Dielli, për të parë kur mblidhemi së bashku për të biseduar.

    2.    ChrisADR dijo

     Unë sapo ju dërgova një email të dyve, më tregoni ... Përshëndetje

 2.   Eduardo Vieira dijo

  Më pëlqente seriali juaj në Gentoo. Mund të mos jetë për të gjithë, por një ditë do ta provoj (mundësisht së shpejti falë ndikimit tuaj). Një nga gjërat që më pëlqen më shumë rreth Arch është disponueshmëria e softuerit, veçanërisht AUR. Pra, harku PKGBUILD duhet të bëjë diçka për të përpiluar në gentoo dhe kështu të ekzekutojë softuerin që unë përdor.

  Një tjetër gjë që e urrej gjatë përpilimit është koha që duhet. Unë përdor një bërthamë të përpiluar në hark dhe duhen disa orë për ta përpiluar sepse nuk kam një CPU shumë të fuqishëm. Por unë jam vërtet kurioz për Gentoo

  1.    ChrisADR dijo

   Kështu që unë mendoj se kjo do të jetë shkëndija që do të zgjojë eksitimin 🙂 në Gentoo, ne gjithashtu kemi të gjithë menaxherët e tjerë të paketave në dispozicion, përdoruesit mund të shkarkojnë pacman, rpm dhe të tjerët ... Unë kam parë që ata kanë azhurnuar kohët e fundit versionet kështu që duhet të jetë një ++ që dëshirat tuaja të përdorin PKGBUILD tuaj

   Nga ana tjetër, ndoshta koha e përpilimit ishte për shkak të faktit se ju thjesht po përdorni make ... Ekziston një ndryshim abysmal midis make dhe make -j4, dhe madje edhe një më i madh me make -j9 (ai që unë përdor) që merret në një nivel eksponencial, pasi që kur punoni 8 fije përpilimi në të njëjtën kohë, të gjitha bërthamat tuaja punojnë me fuqi maksimale dhe koha zvogëlohet shumë. Ka pak programe që kërkojnë të përdorin një markë të pastër dhe ato nuk janë ato që do të trajtoni ditën tuaj në Gentoo 😉 (unë i kam parë vetëm kur instaloj Linux-in tim nga e para)

   Regards,

 3.   Guillermo dijo

  Faleminderit shumë për të gjithë artikujt tuaj, mendoj se janë fantastike të provoni Gentoo.
  Lidhur me imponimin e anglishtes, unë do të doja që njerëzit të merrnin atë të njëjtën gjë me imponimin e Windows: një zgjidhje e keqe, por që kërkohet nga të tjerët për të qenë në gjendje të komunikojnë (e njëjta gjë është të shkruash anglisht në forume ndërkombëtare sesa të jesh në gjendje të redaktosh Word dosjen për t'ia kaluar një partneri tjetër pasi).
  Dhe ashtu si për shkak të kësaj shumë prej nesh duhet të kenë një Windows të dyfishtë ose të virtualizuar ose kemi pasur Firefox së bashku me Internet Explorer në 2001, ju mund të shkruani çdo mesazh në anglisht së bashku me përkthimin e tij në Esperanto, i cili është shumë i lirë për t'u mësuar (Duolingo, Lernu.net, Zagreba Metodo, Fernando de Diego, Reta-Vortaro, ...) për ta përdorur atë në një mënyrë të dyfishtë dhe kështu të fitojnë pjesën e tregut derisa të arrijnë sorpasso (20% është përgjithësisht pengesa e nevojshme për të vendosur zgjidhje më të mira për aktualisht e zgjatur).
  Mos harroni se anglishtja përfshin diskriminim në bazë të kombësisë (racizmit), të ardhurave (klasizmit) dhe gjuhës. Le të ndërtojmë një botë më të mirë për brezat e ardhshëm.

  1.    Guillermo dijo

   Për shkak të realitetit aktual: «kërkesë e domosdoshme është të jesh në gjendje të flasësh / shkruash / lexosh anglisht»

  2.    ChrisADR dijo

   Pershendetje Guillermo,

   Më duket interesante ajo që ju ndani dhe në të vërtetë do të ishte mirë të kishte më shumë njerëz spanjishtfolës në Gentoo. Aktualisht ka kanale IRC për të gjitha gjuhët që ata përdorin në komunitet, për fat të keq në # gentoo nuk do të gjejnë shumë njerëz përveç meje dhe disa përdoruesve ... kjo është diçka që po përpiqem ta ndryshoj në mënyrë që të mund të kanë një komunitet me të cilin të ndajnë në spanjisht.

   Duhet të theksohet se unë nuk konsideroj që ka diskriminim në komunitet, të paktën nuk e kam parë akoma, por në të vërtetë është shumë më e thjeshtë të jesh në gjendje të komunikosh në një gjuhë të vetme sepse gjen njerëz nga e gjithë bota në Gentoo, ka nga Kanada në Japoni , duke kaluar nëpër Rusi dhe Isreal, dhe disa vende në Evropë.

   Këtu është harta e zhvilluesve, siç do ta shihni se ka mungesë të njerëzve që flasin Spanjisht
   https://www.gentoo.org/inside-gentoo/developers/map.html

   Regards,

   1.    Guille dijo

    Në të vërtetë nuk dua të them që është në Spanjisht, një forum me njerëz nga e gjithë bota është më pasurues sesa vetëm ata nga një pjesë e botës. Unë dua të them që Esperanto ekziston si gjuha ndërkombëtare më neutrale, e drejtë dhe e lirë për të mësuar, pasi që anglishtja diskriminon pjesën më të madhe të botës që duhet të mësojnë një gjuhë që kërkon një kohë të gjatë aq të parregullt sa është. Padyshim që është e pamundur të shkosh nga njëra në tjetrën, kështu që është e nevojshme një periudhë në të cilën folësit jo-anglezë do të përdorin anglishten dhe përkthimin e saj në Esperanto në të gjitha mesazhet, në mënyrë që në X vjet të arrihet një botë më e drejtë në atë aspekt . Humbja e burimeve njerëzore dhe monetare në mësimin / mësimin e anglishtes që Shteti, kompanitë dhe familjet shpenzojnë është e dhimbshme kur me gjuhën Esperanto kostoja në kohë dhe para do të ishte shumë më pak se një e pesta për shkak të rregullsisë së saj.

 4.   Miguel Angel, Fuentes Conesa dijo

  Unë kam Gentoo për 4 vjet, kam kaluar shumë mirë me të dhe fatkeqësisht më është dashur të ndërpres përdorimin e tij. Unë e kam përdorur atë si një server derisa të më duhet të migroj në CentOS sepse dhcpd dhe freeradius dhanë shumë probleme dhe serveri duhej të rindizej vazhdimisht. Dhe unë duhej ta çinstaloja atë nga laptopi im sepse duke pasur vetëm i3wm dhe duke hapur Chrome temperatura do të shkonte deri në 80 gradë dhe me Gnome ose aplikacione të ndryshme është rreth 65 gradë.

  1.    ChrisADR dijo

   mmmm goxha e çuditshme ... por hej, nëse ishte faji i Gentoo, mbase është zgjidhur tashmë, ose përndryshe duhet të jetë një shkulje e vogël e bërthamës, a keni provuar të kopjoni konfigurimin e Debian për të bërë një ndryshim me atë që keni pasur? Diçka si zcat /etc/config.gz > config_debian; diff /usr/src/linux/.config cofing_debian; Kjo mund të na japë një ide se çfarë ndryshon në to, sepse nëse është temperatura, është ndoshta një kernel në pritje të detajeve ... shpresojmë që kjo të ndihmojë. Brohoritje

 5.   José Luis dijo

  Artikull shumë i mirë, përveç gramatikës dhe drejtshkrimit, i cili sigurisht mund të përmirësohet. Ju lutemi kuptoni veten si kritikë konstruktive dhe me respekt.
  Ende nuk mund ta deklaroj veten si përdorues të Linux sepse e kam të instaluar vetëm në një kompjuter portativ për të mësuar se si ta përdor atë. Unë ende përdor Windows 7 për gjithçka.
  Për momentin po testoj KDE Neon.
  Shpresoj të bëj hapin në Linux në asnjë moment.
  Kjo është arsyeja pse kam lexuar pak nga gjithçka në lidhje me shpërndarjet e ndryshme.
  të fala

  1.    ChrisADR dijo

   Përshëndetje Jose Luis,
   Epo, faleminderit që ju dha kohë për reagime 🙂 siç do ta kuptoni, unë jam mjaft i ri në blog, dhe në realitet unë gjithmonë shkruaj me radhë dhe si idetë më dalin nga mendja, ndoshta kjo është arsyeja pse gjithçka është paksa e përzier por do të përpiqem të përmirësoj drejtshkrimin (që për këtë nëse nuk ka arsye të ekzistojë ose ekzistojë).

   Mendoj se është mirë që po mendon të migrosh në Linux ... është një botë e tërë aventurash ... thjesht jepi vetes pak kohë për ta njohur dhe mos u dekurajoni nëse në ndonjë moment gjërat nuk funksionojnë fare , është gjithashtu pjesë e aventurës
   Regards,

 6.   Adrian dijo

  Unë do t'ju jap mendimin tim modest, unë kam përdorur Linux që nga viti 2005, vitet e para me Linux po testoja sa distro gjeta në DistroWatch, Që nga Red Hat 9 (që ishte distroja ime e parë), Debian, Fedora, Mandriva, Suse, Gentoo, Slackware, Linespa, Ubuntu, ndër të tjera, më pëlqente ta bëja këtë, më pëlqente të shtrydhja çdo distro dhe nëse diçka shkonte keq, do të bëja çmos për ta riparuar. Sot nja dy muaj pasi kam mbushur 30 vjeç, i martuar, me një familje, krijues uebi me profesion, pak kohë që kam lënë i kushtoj familjes, me të vërtetë tashmë shoh gjithçka në një mënyrë tjetër, nuk më pëlqen ta humbas kohën duke u marrë me distros dhe duke u përpjekur më pak për të zgjidhur çështje të pajtueshmërisë, unë nuk e mohoj që herë pas here ngatërrohem me kompjuterin e gruas time, e cila nga rruga as nuk vëren kur ndryshoj distro haha, mirë, gjëra të tilla si Ubuntu ose Menta më përshtatet si një dorezë, pothuajse gjithmonë gjithçka funksionon herën e parë, pa lëvizur shumë,

 7.   ChrisADR dijo

  Pershendetje Adrian,
  Faleminderit shumë për komentin tuaj ... mirë, ajo që ju përmendni për familjen duket e mrekullueshme ... Unë gjithmonë përpiqem t'i jap vetes kohë edhe për të dashurit e mi, kjo është të kesh përparësi në vend

  Nga ana tjetër, nuk do ta shihja kurrë si një "humbje" të kohës duke hulumtuar pajisjet tuaja dhe si funksionojnë ato dhe njoh një grup të mirë njerëzish në moshën 50/60/70 ... që mendojnë si unë. Dhe nëse e mendoni me kujdes, me gjithë seritë e mia të postimeve rreth Gentoo, ajo që bëj është të përpiqem të lëviz kuriozitetin tuaj ... në fund të fundit, ky kuriozitet është ai që i shtyn disa të krijojnë gjuhë programimi si PHP, Python, Ruby, Js. .. kjo kuriozitet e mban bërthamën në zhvillim dhe ajo kuriozitet është ajo që ju bën të instaloni Ubuntu ose Mint në kompjuterin e gruas tuaj
  të fala

 8.   fernan dijo

  Hi
  Ajo që është e qartë është se edhe nëse nuk përdorni gentoo është e admirueshme që këto shpërndarje ekzistojnë sepse duhet të mendoni se edhe nëse përdorni një shpërndarje të thjeshtë dikush është dashur të përpilojë dhe paketojë paketat binare që instaloni në distro tuaj, në përveç dokumenteve gentoo dhe archlinux që ndonjëherë funksionon për të gjitha shpërndarjet.
  Nga ana tjetër, edhe ata që dinë të trajtojnë gentoo nuk e shohin atë si të komplikuar, me siguri shumë ndërlikime vijnë sepse përdoruesi i bën gjërat keq. kjo gjithashtu ndodh me shpërndarjet e thjeshta që disa vijnë nga dritaret dhe duan të bëjnë gjëra të tilla si dritaret dhe rezulton se zgjidhja është më e thjeshtë se ajo që provojnë.
  Po kështu, autori i serisë gentoo duhet të na tregojë përdoruesve të moshuar që vazhdojnë të përdorin gentoo sepse duket se është një shpërndarje për inxhinierët e rinj dhe sigurisht ka përdorues që nuk janë as inxhinierë as të rinj.
  Përshëndetje.

  1.    ChrisADR dijo

   Këtu është lidhja për në listën e zhvilluesve aktualë, gjithashtu në skedat mund të shihni hartën dhe të gjithë anëtarët që për një arsye ose një tjetër janë tërhequr. Më shumë se kaq nuk mund të them sepse nuk mund të zbuloj më shumë se ato që ata lirisht duan të tregojnë në profilet e tyre Përshëndetje

   https://www.gentoo.org/inside-gentoo/developers/

 9.   Miguel Mayol i Tur dijo

  Nëse dëshironi të reklamoni Gentoo, unë mendoj se Sabayon është mënyra më e mirë për të filluar shpejt dhe lehtë të bëheni të njohur me të.

  Përveç instaluesit të hartimit të dalë, ekziston edhe portage si një instalues ​​i përpiluar paraprakisht.

  Dhe megjithëse nuk e kam përdorur për një kohë të gjatë, pikërisht për shkak të mungesës së paketimit të rrallë, dhe më pëlqen të eksperimentoj, duke shkuar si mëndafshi për ta përdorur atë gjatë punës.

  1.    ChrisADR dijo

   Përshëndetje Miguel, faleminderit shumë për komentin 🙂 Siç kam treguar në momente të tjera, unë preferoj të shkoj në rrënjë, dhe nuk mund të flas shumë për Sabayon sepse të them të drejtën nuk e kam përdorur kurrë, unë vetëm e di se ekziston sepse është një lloj Manjaro ose Antergos për Arch.
   Nuk jam i sigurt se çfarë kuptoni me para-përpiluar, por nëse kjo është binare, Gentoo gjithashtu ka mundësinë të instalojë pako më të rënda si binare :)
   të fala

 10.   Luis1603 dijo

  Përshëndetje, është një surprizë e madhe të gjesh dikë që vërtet dëshiron të ndërtojë një komunitet në Spanjisht për këtë shpërndarje të mrekullueshme. Unë isha një përdorues i Gentoo për 5 vjet, më duheshin ditë për të bërë gjithçka gati, por mësova shumë dhe kënaqësia që e arrita atë ishte shumë e kënaqshme.

  Ishte pak një sprovë për të përpiluar sipas asaj që programi, (laptopi im është akoma një Core2Duo), unë gjithashtu duhet të them se gjithmonë e përdorja markën.

  Aktualisht unë përdor Debian si një platformë zhvillimi dhe kompjuter personal, nuk përjashtoj një ditë që të kthehem në Gentoo të madh.