Gjeni dhe hiqni skedarët e kopjuar në sistemin tuaj me duff

Ata që më pëlqejnë mua mbledhin informacione të caktuara (si sfonde HD, etj) ne kemi problemin që me kalimin e kohës ne fillojmë të kemi informacion dublikatë në sistemin tonë, shembulli tipik mund të jetë një sfond i përsëritur i Linux (secila skedar me një emër të ndryshëm) Problemi i vërtetë nuk mund të jetë hapësira, por më tepër obsesiv-detyrues i rendit si unë; Ne thjesht nuk mund të jemi të qetë dhe në paqe duke ditur se në koleksionin tonë të çmuar ka diçka që nuk shkon, dublikohet, nuk shkon

Për fat të mirë në Linux ekziston gjithmonë një mjet për të zgjidhur problemet tona, për këtë rast të skedarëve dublikatë ne kemi softuerin: brumë

Mund ta gjeni në depon tuaj, në distros si Debian ose bazuar në të një e thjeshtë: sudo apt-get install duff do të jetë e mjaftueshme për ta instaluar, në ArchLinux unë imagjinoj të jetë sudo pacman -S duff

Sapo ta instalojmë, përdorimi i tij është me të vërtetë shumë i thjeshtë, për shembull do të kërkoj të gjithë skedarët dublikatë në dosjen time Piktura (/ home / kzkggaara / Fotografitë /):

duff -r  /home/kzkggaara/Pictures

Parametri -r është në mënyrë që të kërkojë në mënyrë rekursive dhe atëherë mbetet vetëm të përcaktojë se në cilën dosje duhet të kërkojë, në këtë shembull / home / kzkggaara / Pictures

Kjo do t'ju tregojë diçka si:

Siç mund ta shihni, kjo na tregon se ka 2 skedarë dublikatë Fotografitë / Paisajes / Peisazhet + Jeshile / dhe gjithashtu dy skedarë dublikatë në Fotografitë / Mangas / Naruto / Sharingans /

Kjo është vetëm një pjesë e vogël e tërë pamjes së ekranit ... Sapo vura re se kam shumë skedarë dublikatë 0_oU

Tani shtrohet pyetja: Si të fshini skedarët e kopjuar?

Me komandën e mëposhtme, ajo do të kërkojë për të gjithë skedarët dublikatë dhe do të fshijë njërën prej tyre, domethënë ato janë dy skedarë identikë ... njëri prej tyre do të fshihet:

duff -e0 -r /home/kzkggaara/Pictures/ | xargs -0 rm

Kjo komandë e përsëris, ajo do të eleminojë skedarët dublikatë që ndodhen në direktorinë që ju tregoni, duke lënë gjithmonë vetëm 1 skedar nga të gjithë të tjerët që mund të jenë identikë.

Unë jam akoma duke testuar kombinime komandash që mund të jenë të dobishme me duff… xargs, si dhe në man duff duke lexuar se si të rregulloje prodhimin e tij, unë rekomandoj që të lexoni ndihmën e duff

Sidoqoftë, nuk ka shumë më shumë për të shtuar në këtë moment, shpresoj se e keni gjetur të dobishme këtë komandë

të fala


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

27 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   st0rmt4il dijo

  Faleminderit për këshillën vëlla, a mund të bësh në të ardhmen disa postime se si të përdorësh "xargs"?

  Ju faleminderit!

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Unë nuk jam ende një ekspert me xargs, për ta shpjeguar atë thjesht (shumë thjesht), xargs ju lejon të ekzekutoni komanda duke kaluar prodhimin ose rezultatin e asaj që ishte ekzekutuar më parë si një parametër (domethënë, çfarë është para tubit ose | )

  2.    dhunter dijo

   Një detaj, sa herë që përdorni xargs përpiquni t'i dërgoni të dhëna pa \ përveç kalimit të -0 dhe më pas merrni në xargs me -0 kjo është shumë e rëndësishme për emrat e skedarëve që përmbajnë hapësirë ​​si "skedari im është kjo.mp3".

   Një shembull me të gjetur.

   gjeni -iname "to-delete" ./ -print0 | xargë -0 rm

 2.   gato dijo

  faleminderit për artikullin, nganjëherë ka disa. desktop (veçanërisht vera) të përsëritura

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Një kënaqësi

   1.    gato dijo

    Unë përfitoj nga sqarimi se në Arch dhe derivatet është instaluar me yaourt, jo me pacman

    1.    st0rmt4il dijo

     Faleminderit për sqarimin: D!

 3.   Joaquin dijo

  Shume mire!
  Shtuar në koleksionin e mjeteve speciale

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit për komentin

 4.   Karper dijo

  Kontribut i shkëlqyeshëm, shumë faleminderit XD.
  të fala

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit për komentin tuaj

 5.   F3niX dijo

  Eshte mire. Unë do të përpiqem të heq mp3s dublikatë nga koleksioni im 100gb uu

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit për komentin, fat të mirë

 6.   Bler Paskal dijo

  Kontribut i mirë, si gjithmonë. Faleminderit.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   hahaha faleminderit, gjithmonë përpiqem të vendos gjëra interesante

 7.   VulkKreu dijo

  Kontribut shumë i mirë .. Faleminderit!

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit ^ - ^

 8.   Jems dijo

  Unë do të filloj të fshij të gjithë skedarët e mi kopjues nga disku im që është mbushur, shpresoj të zbraz rreth 10 GB,

 9.   xhenxhefil dijo

  Ohh faleminderit shumë kjo do të më ndihmojë shumë në punën time

 10.   albert unë dijo

  Faleminderit shumë për prezantimin e programeve të vogla që zgjidhin probleme si ky, kaq të zakonshme në mesin e përdoruesve të internetit.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit për leximin dhe komentimin.

   të fala

 11.   gjeli dijo

  kjo me kishte cmendur> _ <faleminderit !!!

 12.   Joan dijo

  Faleminderit shumë kam pasur një rrëmujë me fotot kopjuese që nuk dija çfarë të bëja !!!!
  falemnderit

 13.   Alexander dijo

  Na vjen keq, unë kam provuar duff të fshij skedarët dublikatë me sintaksën që ju tregoni, por rezultati në terminal më tregon se operamni rm mungon
  Unë shkruaj diçka të tillë në terminal:
  duff -e0 -r / media / alejandro / mbështetja / bibliotekat / ebooksepub / | xargë -0 rm
  dhe unë e kuptoj këtë: rm: një operand mungon
  Provoni 'rm-help' për më shumë informacion

  Ju lutem a mund të më thoni operandin kur, si në rastin tim, bëhet fjalë për fshirjen e mijëra skedarëve dublikatë në bibliotekën time epub?

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Provoni të vendosni rm -R në fund

   1.    Alexander dijo

    Faleminderit për vëmendjen tuaj, por fatkeqësisht propozimi juaj nuk funksionoi, unë ju tregoj rezultatet:
    alejandro @ alejandro-ubuntu-mate-1504: ~ $ duff -e0 -r / media / alejandro / rezervë / biblioteka / ebooksepub / | xargs -0 rm -R
    rm: një operand mungon
    Provoni 'rm-help' për më shumë informacion.

 14.   mburravec dijo

  Këshillë e mirë.
  problemi me operandin rm është se nuk ka pse të fshihet. nëse komanda ekzekutohet pa tub, vërtetohet se nuk ka dublikata.
  regards