Hapat e parë të projektit: 10 minuta me DesdeLinux

10 minuta me FromLinux është një projekt që synon të sjellë përdoruesit e rinj më afër GNU / Linux në një mënyrë më të këndshme dhe tashmë po merr formë, kështu që unë do t'ju tregoj se çfarë kemi bërë.

Lajm i Uebfaqes

Ne duam të lëshojmë një sit për këtë projekt të ri, por unë ende nuk mund të përcaktoj se çfarë teknologjie do të përdor. Gjithmonë kam menduar WordPress, por mbase nëse e përdorim këtë CMS ne nuk përfitojmë nga të gjitha përfitimet e tij.

Ne mund të përdorim një tjetër CMS, më të thjeshtë ose të bëjmë diçka Nga Gërvishtja, megjithëse ky opsion i fundit sigurisht që shkon deri në fund të radhës.

Faqja që duam të implementojmë nuk është aspak e komplikuar, do të shërbejë vetëm për të lidhur videot më të fundit të ngarkuara në kanalin tonë në YouTube. Unë ju tregoj pak a shumë një ide që kam:

10Min_Site

Nëse keni diçka në mendje për të ndihmuar, mund të ngarkoni diçka në GitHub dhe kështu që të gjithë mund të bashkëpunojmë.

Gjëja më e rëndësishme në lidhje me faqen, qoftë ajo një CMS apo ndonjë tjetër, është se duhet të jetë e mundur të krijoni përmbajtje lehtësisht, domethënë lidhja e një videoje ose ngarkimi i një imazhi nuk duhet të jetë diçka e rëndë.

Dyshimet, Sugjerimet, Idetë

Çdo ide që keni, sugjerim ose dyshim, mund të transmetohet përmes llogarisë sonë zyrtare në Twitter: @ 10enFromLinux ose, përmes një hapësire të krijuar posaçërisht për të në Forumi ynë.

Në videon Hyrëse që gati e kam gati, do të jap disa detaje në lidhje me projektin dhe do të sqaroj disa dyshime që disa përdorues kanë pasur në lidhje me këtë projekt. 😉


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

39 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   xhemin-samuel dijo

  Unë tashmë dua të shoh atë video të konfigurimit të një serveri me apache, PHP5 dhe MariaDB

  🙂

  1.    i gjallë dijo

   Kjo është në krye të KZKG ^ Gaara

  2.    plakja 87 dijo

   Nah, një server me Nginx + php5 + MariaDB

 2.   jorgecg dijo

  Sa i mirë duket ky projekt ... çdo ditë më i lumtur që kam zbuluar këtë blog.

  Vazhdoni kështu.

  1.    i gjallë dijo

   Gracias

  2.    Paul dijo

   Shkëlqyeshëm!

 3.   vetëm dijo

  Nuk e di nëse është fikur // Por ju mund të shihni një wiki, si dokuwiki (zgjedhja e saktë e formatit url), nëse qëllimi është të krijoni njohuri, do të ishte më dinamike, përdoruesit mund t'i modifikojnë lirisht, dhe gjithmonë ka zhbirje, duke pasur historia e ndryshimit (ndryshimi) dhe ndoshta duke mos përdorur ton CPU.

 4.   abimaelmartell dijo

  Ju mund të bëni diçka me porosi me Symfony ose Ruby On Rails, nëse keni nevojë për ndihmë me këtë unë jam një zhvillues uebi dhe mund të bashkëpunoj me komunitetin

  1.    i gjallë dijo

   Siç thashë në postim, ju mund të ngarkoni ndonjë ide në GitHub ose në një vend tjetër ku të gjithë mund të shohim se çfarë po bëni dhe të bashkëpunojmë. Faleminderit që doni të ndihmoni.

   1.    abimaelmartell dijo

    Unë mund të bëj diçka sot me RoR
    projektin do ta keni të plotë? emaili im është abimex [në] gmail.co

    1.    abimaelmartell dijo

     gmail.com *

  2.    Paul dijo

   Do të ishte mirë

  3.    Bruno cascio dijo

   Ditto ... Unë jam duke migruar nga Sf2 në Ror, me çfarëdo që mund të bashkëpunoj jam këtu për të ndihmuar!

 5.   Seba dijo

  Shkëlqyeshëm, mezi po pres t'i shoh ato video.
  Fat i mirë me gjithçka dhe fat i mirë!

 6.   nano dijo

  haha unë do të doja, por unë kam faqen μkernel prapa dhe unë nuk kam qenë në gjendje të përparoj në asgjë -. -

 7.   elruiz1993 dijo

  Duket bukur, sipas faqes. Si i bëni videot të kenë pajtueshmëri HTML5?

 8.   3ndriago dijo

  Unë mendoj se është një ide e mirë! Vetëm kini kujdes me cilësinë e videove, përcaktimin se kush i bën, etj. Shkurtimisht, videot pasqyrojnë cilësinë e këtij blogu!

  1.    i gjallë dijo

   Epo, është diçka shumë e vështirë sepse ne nuk jemi gazetarë apo prezantues televizivë, por do të shohim se çfarë do të ndodhë

   Faleminderit bro

 9.   x11tete11x dijo

  Duket se ata po ndërtojnë desdelinuxLandia xD, ne kemi desdelinux, e cila do të ishte Biblioteka / gazeta në letër xD, forumi, i cili vepron si një Spital (kur keni prishur të gjithë sistemin xD dhe keni nevojë për ndihmë xD) dhe gjithashtu një kafe në internet, lokali Ku takohen të dehurit (?) Jjajaja për të biseduar rreth Linux (mikrokerneli xD) dhe tani çfarë do të ishte flash Kinema?, Biblioteka video?, Blic informativ? xD haha

  1.    i gjallë dijo

   HAHAHAHAA

  2.    Paul dijo

   jaja

  3.    eliotime3000 dijo

   Më shumë vendas, pasi jo të gjithë ne mund të shkojmë në Havana dhe të bisedojmë drejtpërdrejt me @elav ose @gaara.

  4.    nano dijo

   Ndonjëherë ju duket se bruto xD μkerneli nuk është drejtpërdrejt një projekt Nga Linux, është një projekt i formuar nga anëtarë aktivë që është diçka tjetër dhe që unë kam qenë në ekip për vite, mirëpo, ai vetëm forcon lidhjen, por specifikisht, jo ish μkernel.desdelinux. neto XD

   Edhe pse duhet të flas me njeriun tullac

   1.    x11tete11x dijo

    Unë nuk jam brutal xD, e di që ato janë projekte të pavarura, por a nuk mund të bashkëjetojnë në DesdeLinuxLandia? xD hahaha, ata gjithashtu propagandojnë njëri-tjetrin

    1.    biskotë dijo

     +1

 10.   eliotime3000 dijo

  Modelimi që ju sugjeroj të përpiqeni ta bëni në Drupal (në Joomla është mjaft i rëndë dhe WordPress nuk ju lejon të redaktoni shtojcat e tij ose ato nuk janë mjaft të përparuara për sa i përket elementeve të redaktimit në HTML5)

 11.   le të përdorim linux dijo

  Vendosja së bashku e një "videoblog" duket shumë e komplikuar, veçanërisht për shkak të gjerësisë së bandës dhe kostove të serverit.
  Sidoqoftë, është e mundur të "mashtroni" YouTube në mënyrë që shumë përdorues të ngarkojnë videot e tyre në kanalin tonë, duke ndjekur udhëzimet në këtë video: http://www.youtube.com/watch?v=d1Hv-ShTne8
  Ideja është në thelb të mundësojë mundësinë e ngarkimit të videove duke i dërguar ato me email në një adresë (në të cilën Titulli i emailit do të jetë Titulli i videos dhe teksti do të jetë përshkrimi i tij). Thatshtë kaq e thjeshtë. E vetmja gjë kundër kësaj metode është e padëshiruar. Gjithmonë mund të ketë një majdanoz që dëshiron të dërgojë mbeturina, por ne gjithashtu mund t'i fshijmë ato sapo dikush t'i vërejë ato. Gjithsesi ... Unë mendoj se kjo metodë e kombinuar me postimet tradicionale të blogut mund të funksionojë më mirë sesa një "videoblog".
  Sado që ideja më entuziazmon, ne nuk kemi burime për të bërë diçka të tillë…
  Perqafo! Paul.

  1.    Rodrigo dijo

   Jam dakort me ty ! keni një server që mund të trajtojë ngarkimin e videove ufff .. shumë e shtrenjtë ..
   Unë mendoj se do të ishte një ide e mirë që përdoruesi të ngarkonte lidhjen YouTube të videos përmes një formulari dhe pastaj me PHP të nxjerrim të dhënat nga ajo video për t'i treguar në faqen tonë.
   Ju gjithashtu mund të bëni një sistem vlerësimi ose vlerësimi, kur vetë komuniteti mund të "shpërblejë" video të mira ... dhe "të ndëshkojë" videot e hedhurinave

 12.   Percaff_TI99 dijo

  Të jem i sinqertë, unë kuptoj pak nga ato që thonë ata (njohuritë e mia në lidhje me shërbimet e Internetit janë pothuajse zero xD), por unë jam me të vërtetë i ngazëllyer që ky projekt ka përfunduar, unë mendoj se do të bëhet një ves për mua për të parë këto video.

  Përshëndetje.

 13.   Rafael dijo

  Përshëndetje, vij të komentoj se Kernel Linux 3.11 tashmë është lëshuar:
  https://www.kernel.org/

  Përshëndetje dhe blog i mirë.

 14.   auroszx dijo

  Thjesht duke parë atë tallje më bën me të vërtetë dua që ajo të arrijë

 15.   abimaelmartell dijo

  Po e bëj këtë me rubin në shina,
  https://github.com/abimaelmartell/10m-desdelinux

 16.   Toni G dijo

  Unë jam duke vdekur për të parë atë video ku nga linux.net ai më jep një bërthamë të re laptop i5 8gram ku të instaloj debian për të qenë një ndjekës kaq i mirë i blogut ... dhe unë e them

 17.   biskotë dijo

  Shkëlqyeshëm, do të doja të merrja pjesë (edhe pse nuk kam ide se për çfarë do të flisja).
  Meqenëse Linux po bëhet gjithnjë e më i madh.

 18.   biskotë dijo

  Unë kam nevojë për të përmirësuar zërin tim për të dëgjuar veten si një mashkull i vërtetë XD Linux konsol