CesiumJS: Një Bibliotekë Javascript me Burim të Hapur për Hartësimin 3D

CesiumJS: Një Bibliotekë Javascript me Burim të Hapur për Hartësimin 3D

CesiumJS: Një Bibliotekë Javascript me Burim të Hapur për Hartësimin 3D

Dje, ne botuam një artikull të quajtur "GeoFS: Një lojë simulimi ajror nga shfletuesi duke përdorur Cesium", në të cilën përmendim për herë të parë cezium, dhe më konkretisht për të CeziumJS, kur përmendet se është përdorur nga GeoFS, për të qenë një teknologji me burim të hapur që përdoret për të dhënë peisazhin ajror global që lojtarët shohin.

Sot, do të gërmojmë pak më thellë, mbi këtë Biblioteka Javascript de burim i hapur përdoret për të Hartimi 3D.

CesiumJS: Hyrje

Duke cituar Faqja zyrtare e ceziumitCeziumJS, eshte:

"Një bibliotekë me burim të hapur JavaScript për krijimin e hartave dhe globeve 3D të klasit botëror me performancën, saktësinë, cilësinë vizuale dhe lehtësinë e përdorimit më të mirë të mundshme. Zhvilluesit në të gjitha industritë, nga hapësira ajrore në qytete inteligjente dhe dronët, përdorin CesiumJS për të krijuar aplikacione interaktive në internet për të ndarë të dhëna dinamike gjeohapësinore.".

Shënim: Vlen të sqarohet se, cezium është një organizatë private dhe tregtare, ndërsa CeziumJS është teknologji e hapur e krijuar dhe e përdorur.

Artikulli i lidhur:
GeoFS: Një lojë ajrore e simulimit nga shfletuesi duke përdorur Cesium

Shenim: GeoFS është një lojë falas online e imituesit të fluturimeve, përdor përdorimin e teknologjisë së lirë dhe të hapur të Cesium, të quajtur CesiumJS, e cila është një bibliotekë me burim të hapur Javascript për krijimin e hartave dhe globeve 3D.

CesiumJS: Përmbajtja

CesiumJS: Biblioteka Javascript me Burim të Hapur

Çfarë është CesiumJS?

Sipas Faqja zyrtare e CesiumJS në GitHub, CeziumJS është:

"Një bibliotekë JavaScript e përdorur për të krijuar globe 3D dhe harta 2D në një shfletues ueb pa nevojën e një shtojce. Për më tepër, ai përdor WebGL për të gjeneruar grafikë të përshpejtuar nga hardueri, dhe është multiplatform, me shfletues të ndryshëm dhe shumë i dobishëm për vizualizimin e të dhënave dinamike.".

Përveç kësaj, duke u ndërtuar nën standardet e hapura, CeziumJS zotëron dhe ofron një ndërveprim i fuqishëm, gjë që e lejon atë të përfitojë shumë aplikacione, të cilat nga ana tjetër përfitojnë miliona përdorues. Importantshtë e rëndësishme të theksohet se, CeziumJS është lëshuar nën Licencë Apache 2.0, gjë që e bën atë falas për përdorim komercial dhe jotregtar.

karakteristika të

Zhvilluesit e saj pretendojnë se:

"CesiumJS është ndërtuar me kujdes; Kodi shqyrtohet publikisht nga kolegët, njësia testohet me mbi 90% mbulim të kodit dhe analizohet, dokumentohet dhe zhvillohet statikisht nga një ekip me përvojë".

Cili ka qenë një proces i dobishëm që ka lejuar të arrihet, që CeziumJS kanë mundësinë e ofrimit të karakteristikave ose funksioneve të rëndësishme dhe të vlefshme, në produktet në të cilat përdoret, siç janë:

 • Projektimi i Paneleve 3D për të transmetuar, dizajnuar dhe bashkëvepruar me të dhëna heterogjene 3D, përfshirë modelet e fotogrametrisë, ndërtesat 3D, CAD dhe BIM të jashtme dhe të brendshme dhe retë pikë.
 • Aftësia për të krijuar një gamë të gjerë të gjeometrive, duke përfshirë polylines, poligone, billboard, etiketat, extrusions, dhe vrapues.
 • Aftësia për të krijuar një gamë të gjerë efektesh vizuale si: Hijet, përfshirë hijet e veta dhe hijet e buta bazuar në pozicionin e diellit; Atmosfera, mjegulla, dielli, ndriçimi nga dielli, hëna, yjet dhe uji; dhe efektet e sistemit të grimcave të tilla si tymi, zjarri dhe shkëndijat.
 • Aftësia për të vizatuar shtresa imazhi duke përdorur standardet WMS, TMS, OpenStreetMaps, Bing dhe Esri.
 • Ndërveprimi me formatet vektoriale, të cilat janë standarde industriale në zonë, të tilla si KML, GeoJSON dhe TopoJSON.

Këto dhe shumë karakteristika të tjera bëje këtë Biblioteka JavaScript me burim të hapur, një mjet i hapur ideal për transmetoni përmbajtje 3D, të tilla si terreni 3D, imazhe dhe forma nga burime të ndryshme të përmbajtjes.

Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Përfundim

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël" quhet kjo bibliotekë e dobishme dhe e dobishme me burim të hapur Javascript «GeoFS», përdoret për hartëzimin 3D, domethënë për të krijuar globe 3D dhe harta 2D në një shfletues uebi pa shtojca; është me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Dhe për më shumë informacion, mos hezitoni gjithmonë të vizitoni ndonjë Biblioteka online si OpenLibra y JedIT te lexosh libra (PDF) për këtë temë apo të tjera fushat e njohurive. Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo «publicación», mos ndalo ndarjen e saj me të tjerët, në tuajin Uebsajtet, kanalet, grupet ose komunitetet e preferuara të rrjeteve sociale, mundësisht falas dhe të hapura si Mastodont, ose si të sigurta dhe private telegram.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.