Instalimi i KDE në Arch Linux

aaah

Warning!: Para instalimit KDE, duhet të instaloni Ambientin Grafik Themelor (Xorg) dhe Video Driver, nëse nuk e keni të instaluar, shkoni te udhëzuesi i mëposhtëm:

Instalimi i mjedisit bazë grafik dhe drejtuesit të videos.

-11c

 Instalimi i KDE

-a

   KDE:

Instaloni grupe paketash nëse dëshironi vetëm disa module nga versioni aktual i KDE SC. Grupet janë gjithashtu të dobishme për përdoruesit që duan të mbajnë vetëm disa paketa nga një grup, por janë të vendosur të heqin të tjerët.

$ sudo Pacman -S kde

-a

   KDE-Meta:

Përdorni meta-paketat nëse doni të instaloni të gjitha KDE SC, ose një ose më shumë nga modulet e tij si një e tërë. Kjo siguron një rrugë të qetë të azhurnimit duke shtuar automatikisht pako të reja të ndara në versionet e mëvonshme.

$ sudo Pacman -S kde-meta
>më shumë rreth kde dhe kde-meta.

-a

   Instalimi minimal i KDE:

Nëse dëshironi një instalim minimal të KDE SC:

$ sudo Pacman -S kdebase fonon-qt4-gstreamer

-12 ditë

 Instalimi i shtojcës

-a

   Gjuha spanjolle:

$ sudo Pacman -S kde-l10n-en

-a

   Mbështetje për NetworkManager (applet):

$ sudo Pacman -S kdeplazma-aplete-plazma-nm

-a

   Menaxheri i paketës grafike:

$ sudo Pacman -S aper

-13 ditë

 Aktivizoni menaxherin e hyrjes

Për një integrim më të mirë me desktopin këshillohet të përdorni menaxherin e fillimit kdm.

0_1363547309

Ne aktivizojmë KDM:

$ sudo sistemctl mundësoj kdm.shërbim

Më në fund ne rifillojmë pajisjet.

$ sudo reboot

Pasi sistemi ynë të rindizet, ne mund të kënaqemi KDE

Ju lutem! dërgoni tuajin problemet / dyshimet në emailin tim: arch-blog@riseup.net

ff

Na ndihmoni me një klikim!Ndajeni udhëzuesin me miqtë tuaj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   ds23ytube dijo

  Këto mësime vlerësohen shumë. Gjithçka thjeshtohet shumë. Faleminderit

  Megjithëse duhet të pranoj që përdor Skriptin e Instalimit të GitHub AUI

 2.   kik1n dijo

  Përshëndetje.
  Na vjen keq, unë kam një gabim në instalimin e harkut me komandën grub-install, ai hedh gabimin flexnet dhe më pengon të përdor rrjetin.

  1.    ds23ytube dijo

   Test: grub-install –recheck –debug / dev / sdx

   1.    kik1n dijo

    Na vjen keq, unë u dëshpërova dhe instalova Mageia 4 dhe shkon shkëlqyeshëm.

 3.   edu dijo

  Shkëlqyeshëm, dje më në fund fshiva dualboot midis Win7 dhe Lmint dhe instalova Arch, ky tutorial është ai që prisja vetëm !!!!!!!!!!! FALEMINDERIT!!!!!!!

 4.   tabris dijo

  Pse jo fonom-gstreamer?

 5.   edu dijo

  Gjithçka perfekte !!! Unë u ktheva nga puna dhe e instalova për pak kohë, nuk kisha problem.
  Tani laptopi im fluturon.

  1.    edu dijo

   Djema, deri tani e vetmja gjë që nuk kam mundur të zgjidh është integrimi i paraqitjes gtk në kde, kam instaluar gjithçka por nuk mund ta bëj të duket mirë. Çfarë duhet të bëj në mënyrë specifike?

   1.    kik1n dijo

    Cili është problemi?
    Instaloni gtk-motor-murrine dhe keni mbaruar.

 6.   g dijo

  Faleminderit që la emailin tënd ... nëse një ditë instaloj hark ose parabolë dhe lind ndonjë problem, papritmas do të të shkruaj.

 7.   facp dijo

  Faleminderit shumë për tutorialin, më në fund munda të instaloj arch në prehër.

 8.   anije dijo

  Nuk është e mundur të vizualizohet mjedisi grafik, unë nuk shënova një gabim në asnjë hap të instalimit, për çfarë mund të ndodhë kjo?

  1.    fcevallos dijo

   Mundohuni ta filloni me përdoruesin rrënjë.

 9.   Ekzilon dijo

  Përshëndetje, unë kam ndjekur udhëzuesin e instalimit (Arch) hap pas hapi dhe nuk kam pasur ndonjë problem, kam instaluar kde si një menaxher desktop dhe funksionon pa probleme, ajo që më duket e çuditshme është se kur isha duke bërë ndarjen unë përcaktova një ndarje për / në shtëpi dhe gjithashtu një "shkëmbim". Tani kur kontrolloj «KsysGuard» më tregon kujtesën fizike që kam dhe gjithashtu më tregon se memoria swap është 0.0; Pengesa tjetër që shoh është se duket se ndarja / home nuk ishte montuar, pasi që KDiskFree më tregon se ekziston vetëm një ndarje që është / (sda3), nuk më tregon mua / home. E vlerësoj ndihmën e ofruar për të zgjidhur këto probleme, është hera e parë që instaloj Arch pasi ishte me Debian për gati 3 vjet dhe nuk do të doja të kthehesha tek ajo për problemet e shprehura.

  1.    Alexander ponce dijo

   Unë e kam dërguar përgjigjen në emailin tuaj, përshëndetje.

 10.   Juan Carlos dijo

  Çfarë udhëzuesi të kaluar, unë heq kapelën, jam i ri në Arch dhe e ndoqa atë deri në letër dhe kam një sistem që punon si mëndafshi, e vërteta është që ky udhëzues është t'ju japë një Oskar, shumë faleminderit dhe ja ku shkoni një tjetër ndjekës që 6 muaj më parë lashë dritare plotësisht në të gjithë PC-të dhe laptopët që kam, ekziston vetëm Linux.

 11.   joakoej dijo

  Udhëzues i shkëlqyeshëm e kam përdorur tashmë disa herë

 12.   ndonjëherë dijo

  Unë ndoqa udhëzuesin dhe gjithçka, por nuk mund t'i shkruaj menaxherit të identifikimit D:
  KDE

 13.   Gilbert dijo

  Përshëndetje Alejandro! Unë kam ndjekur totoralet tuaja deri në letër dhe deri më tani gjithçka është në rregull, por pasi të rifillojë ... si mund të hyj në mjedisin grafik? Provova startx por asgjë. Ndonjë sugjerim? Faleminderit!

  1.    shinsou dijo

   Për të filluar mjedisin grafik është pasi të keni mundësuar menaxherin tuaj të seancës në rastin tim pasi unë jam kdeero

   systemctl mundëson kdm
   Systemctl fillon kdm

 14.   Alexis dijo

  Kam disa shqetësime të vogla. Kam një gabim në menaxherin e paketës grafike: udo pacman -S apper dhe gjëja tjetër është se nuk di si të filloj ambientin grafik.

 15.   Moises hernandez dijo

  Pershendetje dite e mire!
  Unë kam ndjekur udhëzuesin dhe gjithçka është luksoze. Shqetësimi im është. Nëse dua të instaloj kdebase më të mirë. Cilat paketa ose programe të tjera duhet të konsideroj të instaloj? Kështu që sistemi im është minimalist, por i plotë.
  Përshëndetje.

 16.   Eduardo dijo

  Tani që Plasma ka ndryshuar instalimin e KDE4, unë do të rekomandoja azhurnimin e këtij seksioni. Të fala.

 17.   gjel sheqeri dijo

  Shkëlqyeshëm! Unë arrita të instaloj KDE ... tani do të shoh nëse Virtualbox më shpejton, sepse po e imitoj atë në një makinë Oracle në Windows 7 ^^

 18.   kirasi dijo

  Faleminderit për këto udhëzime, ato thjeshtojnë fillimin me arch shumë, megjithatë me këtë unë kisha një problem të vogël, dhe kjo është që aktualisht arch përdor kde5.

 19.   Omar dijo

  Udhëzuesi shumë i dobishëm, dje kam instaluar arch linux dhe nuk ka problem përveç deri në momentin e instalimit të desktopit. Unë kam qenë një përdorues i kde për shumë vite. Unë do të vlerësoja shumë nëse shpjegoni metodën për të instaluar plazmën 5. Faleminderit shumë paraprakisht

 20.   lutem per mua dijo

  valë vendosja e sudo systemctl mundëson kdm.shërbimi për të aktivizuar kdm më hedh gabimin e mëposhtëm
  dështoi për të mundësuar njësinë: skedari kdm. shërbimi nuk u gjet
  ata më ndihmojnë?