Post-instalimi i KahelOS

Dje pamë si të instaloni KahelOS dhe si shumica dërrmuese e distros ka nevojë për konfigurimin e saj.

Gjëja e parë do të jetë azhurnimi i sistemit, KahelOS si parazgjedhje nuk ka sudo të aktivizuar kështu që ne të hyjmë në modalitetin root me

su

kur jemi tashmë brenda

pacman -Syu

Nëse na thoni ta azhurnojmë Pacman, ne e azhurnojmë dhe e azhurnojmë përsëri

pacman -Syu

Tani do të pastrojmë depot që nuk i përdorim dhe memorien e përkohshme me të

pacman -Scc

Tani do të instalojmë Yaourt për të qenë në gjendje të përdorim AUR, për këtë ne aktivizojmë depon ArchLinuxFR në skedarin vijues të tekstit

nano/etc/pacman.conf

Ne mbyllim dhe

pacman -S yaourt

Tani do të instalojmë Flash, në rastin tim kam përdorur shtojcën falas

pacman -S flashplugin

Për audio dhe video kemi dy mundësi, njëra është Vlc dhe tjetra janë kodekët

Për Vlc

pacman -S vlc

Për kodekët

pacman -S flashplugin codecs gstreamer0.10-bad gstreamer0.10-ugly gstreamer0.10-ffmpeg gstreamer0.10-ugly-plugins

Vendos sistemin në spanjisht

nano /etc/rc.conf

Për spanjollët duhet të qëndrojë kështu

LOCALE="es_ES.UTF-8"
HARDWARECLOCK="UTC"
TIMEZONE="Europe/Madrid"
KEYMAP="es-cp850"
CONSOLEFONT=
CONSOLEMAP=
USECOLOR="yes"

Tani ne instalojmë paketat Gnome në Spanjisht

pacman -S  language-pack-gnome-es language-pack-gnome-es-base

Dhe tashmë e kemi të konfiguruar KahelOS-in tonë

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Oscar dijo

  Tutorial shumë i mirë, një pyetje, si e përdor gnome3 atë konsum të memorjes ram që ka?
  Sa Ram rekomandohet të ketë.

  1.    Guxim dijo

   Kur e provova, Gnome 3 nuk kishte dalë, mësimi i mëparshëm që bëra në shkurt dhe këtë që kam bërë si rezultat i tij, më vjen keq që nuk mund t'ju ndihmoj, por kur më pyetët për një kohë të gjatë për LXDE nuk do ta rekomandoja shumë. ArchBang ju përshtatet më shumë

   1.    Oscar dijo

    Unë do të marrë rekomandimin tuaj në konsideratë, faleminderit.

 2.   Oscar dijo

  Për të të bërë të buzëqeshësh: http://guai.internautas.org/html/457.html

  1.    Guxim dijo

   E shkruaj dhe nesër e vendos në një postim