Archinstall, një vegël që do ta bëjë Arch Linux më të lehtë për tu instaluar

Arch Linux është konsideruar si një shpërndarje Linux e drejtuar drejt përdoruesve të mesëm dhe të përparuar në Linux dhe se nuk rekomandohet për përdoruesit e rinj ose ata që kanë migruar nga një sistem tjetër operativ (të themi Windows ose Mac OS) dhe megjithëse në realitet procesi i instalimit nuk është i vështirë, e vërteta është se nëse tenton të zgjasë më shumë se normalja që nëse do të përdorej ndonjë magjistar instalimi ose ndonjë skript.

Edhe pse shumë do të pajtohen me këtë Kjo sakrificë e vogël kohe paguan duke pasur një sistem më të personalizuar dhe të lëmuar në masën e përdorimit tuaj, edhe pse për ata që janë të etur të kenë Arch Linux pa pasur nevojë të kalojnë në metodën e tij klasike të instalimit, ata mund të zgjedhin një derivat.

Dhe arsyeja për të prekur këtë çështje është sepse kohët e fundit Zbuluan zhvilluesit e shpërndarjes Arch Linux përmes një reklame integrimi i Instaluesi "Arkinstalo" brenda imazheve ISO të instalimit, i cili mund të përdoret në vend të instalimit manual të shpërndarjes.

Arkivo operon në modalitetin e konsolës dhe ofrohet si një opsion për të automatizuar instalimin të shpërndarjes edhe pse si parazgjedhje, si më parë, ofrohet mënyra manuale, që nënkupton përdorimin e një udhëzuesi instalimi hap pas hapi.

Integrimi i instaluesit u njoftua më 1 Prill, por kjo nuk është një shaka për të cilën shumë menduan, pasi që arkinstalimi i është shtuar / usr / share / archiso / configs / releng / profile), mënyra e re është testuar në veprim dhe punon

Gjithashtu, përmendja juaj është shtuar në faqen e shkarkimit dhe paketa e arkinstalimit është shtuar në depon zyrtare dy muaj më parë. Archinstall është shkruar në Python dhe ka evoluar që nga viti 2019. Një plugin i veçantë me zbatimin e një ndërfaqe grafike është përgatitur për instalim, por nuk është përfshirë ende në imazhet e instalimit të Arch Linux.

Instaluesi ofron dy mënyra: të drejtuara dhe të automatizuara. Në një mënyrë interaktive, përdoruesit i bëhen pyetje të njëpasnjëshme që mbulojnë hapat bazë të konfigurimit dhe instalimit.

Në modalitetin e automatizuar, është e mundur të përdoren skriptet për të krijuar modele tipike të instalimit të automatizuar, kjo mënyrë është e përshtatshme për krijimin e prototipave tuaj të dizajnuar për një instalim të automatizuar me një grup tipik konfigurimesh dhe paketash të instaluara, për shembull, për një instalim të shpejtë të Arch Linux në mjedise virtuale.

Me Archinstall, ju mund të krijoni profile specifike të instalimitPër shembull, profili "desktop" për të zgjedhur një desktop (KDE, GNOME, Awesome) dhe instalimin e paketave të nevojshme për ta bërë atë të funksionojë, ose profilet "serveri i internetit" dhe "baza e të dhënave" për të zgjedhur dhe instaluar përmbajtje në internet, servera dhe DBMS . Mund të përdorni gjithashtu profile për instalime në rrjet dhe vendosje automatike të sistemit në një grup serverash.

Më në fund për ata që janë të interesuar të dinë udhëzuesin e instalimit, ju mund të konsultoheni me informacionin e azhurnuar brenda Arch Linux Wiki Në lidhjen vijuese.

Sa për ata që pyesin se çfarë ndryshimesh ekzistojnë midis instalimit klasik të Arch Linux vs përdorimit të arkinstalimit, unë mund të them me një shikim që arkinstalimi në thelb ju çliron nga shtypja e komandave ose duke luftuar kryesisht për të ditur se çfarë lloji të paraqitjes së tastierës Duhet vendosur , gjuha, rruga e ndarjeve, disqeve, etj, pasi që të qenit një mjet "deri diku i automatizuar" ju kursen shumë kohë.

Edhe pse si një koment personal, mund të them se thelbi i të qenit në gjendje të kesh Arch Linux është të mësosh si i tillë, pasi instalimi i shpërndarjes të jep të kuptosh pak më shumë për rrugët, funksionet e secilës ndarje si dhe disa skedarët e konfigurimit.

Ndërsa Archinstall lejon ndarjen automatike me zgjedhjen tuaj të opsioneve të sistemit të skedarëve, instaloni automatikisht një mjedis desktop, konfiguroni ndërfaqet e rrjetit dhe të gjithë pjesën tjetër.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   eJoagoz dijo

  Epo, është koha. Ju mund të krijoni një sistem krejtësisht të personalizuar dhe të jeni pak më miqësor. Përveç kësaj, gjithmonë mund të jepni mundësinë për të vazhduar instalimin e gjithçkaje me dorë. Një gjë nuk e heq tjetrën. Mirë për Arch.

 2.   Albert nga Florida dijo

  Përshëndetje, problemi im kur përdor archinstall është kompleksiteti i opsioneve që ofron kur bëhet fjalë për ndarjet.
  Unë kam 3, /boot, /system dhe /home.
  Dua ta mbaj /home pa e formatuar dhe thjesht duke e montuar dhe dy format e para dhe t'i montoj për të instaluar sistemin e ri dhe për ta nisur atë.
  Fatkeqësisht humbas në ato hapa dhe deri më sot nuk kam mundur të kuptoj se si funksionon kjo pjesë e skenarit të archinstall.
  A ka ndonjë mënyrë të thjeshtë për ta shpjeguar atë?
  Faleminderit për shënimin.
  Albert nga Florida
  PS jam i moshuar, me meshiro, koka ime nuk eshte me ajo qe ishte.