Inteligjenca artificiale: AI më e njohur dhe e përdorur me burim të hapur

Inteligjenca artificiale: AI më e njohur dhe e përdorur me burim të hapur

Inteligjenca Artificiale: AI më e njohur dhe më e përdorur me burim të hapur

Artikulli ynë sot do të ketë të bëjë me fushën apo botën emocionuese të Teknologjia "Inteligjenca Artificiale". Po "Inteligjence artificiale" kryesisht i njohur nga shkurtesa e tij në spanjisht ose anglisht, "IA" ose "AI" përkatësisht. Dhe sigurisht, duke theksuar ato që janë nga Burim i Hapur.

Për ata që nuk mund të jenë të qartë për atë që Teknologjia "Inteligjenca Artificiale", kjo është një teknologji që bazohet në Simulimi i procesit të Inteligjencës Njerëzore nga makineritë, veçanërisht sistemet kompjuterike. Këto procese përfshijnë të mësuarit, arsyetim dhe vetë-korrigjimi. Përveç kësaj, zbatime të veçanta të "IA" përfshijnë sisteme ekspertësh, reconocimiento zëri dhe vizioni artificial.

Revolucioni i katërt Industrial: Roli i Softuerit të Lirë në këtë epokë të re

Revolucioni i katërt Industrial: Roli i Softuerit të Lirë në këtë epokë të re

Inteligjenca Artificiale në Revolucionin e Katërt Industrial

Dhe para se të hyni plotësisht në këtë temë, vlen të përmendet se Teknologjitë e Inteligjencës Artificiale, ndër shumë të tjerë, që kalojnë përmes rrymës internet ose mbështeten shumë në të, ato janë ato që i japin trupit ose përcaktojnë qartë këtë rrymë Revolucioni i katërt industrial, se po jetojme. Dhe për të përmendur dhe për të bërë të qartë se çfarë janë ato teknologjitë më të rëndësishme të kësaj faze, do t'i përmendim përsëri më poshtë:

 1. Inteligjenca Artificiale dhe Robotika
 2. Interneti i gjërave, interneti i njerëzve dhe interneti i të gjithëve
 3. Ngarje Autonome dhe Drones
 4. Rrjetet 5G dhe Rrjetet WiFi 6
 5. Llogaritja kuantike dhe re
 6. Bioteknologji, Nanoteknologji dhe Neuroteknologji
 7. Tele-mjekësia, Tele-edukimi dhe Tele-puna
 8. Të mësuarit në thellësi dhe të dhënat e mëdha
 9. Printimi 3D, Realiteti i Zgjeruar dhe Realiteti Virtual
 10. Sistemet e reja të gjenerimit dhe ruajtjes së energjisë

më shumë informacion mbi këtë pikë, ju mund të eksploroni tonë postimi i mëparshëm i lidhur me të, e cila është menjëherë më poshtë:

Artikulli i lidhur:
Revolucioni i katërt Industrial: Roli i Softuerit të Lirë në këtë epokë të re

Inteligjenca Artificiale me Burim të Hapur

Inteligjenca Artificiale me Burim të Hapur

Cilat teknologji të inteligjencës artificiale ekzistojnë në burim të hapur?

Ndërmjet "IA" tashmë të hulumtuar, në botimet e tjera të mëparshme kemi:

OpenAI

"OpenAI" Më shumë sesa vetë një projekt, është një organizatë private jofitimprurëse që zhvillohet Projekte falas dhe të hapura të Inteligjencës Artificiale per te gjithe. Misioni i të cilit në përgjithësi është të garantojë se "IA" përfitojnë të gjithë njerëzimin.

Megjithatë, e njëjta gjë shpreson ta arrijë këtë përfitim duke bërë projektet e saj "IA" i njohur si «Inteligjenca e Përgjithshme Artificiale (AGI)», bëhu e ardhmja Sisteme tepër autonome, të aftë për të tejkaluar njerëzit në punën më të vlefshme ekonomikisht, në një mënyrë të tillë që njerëzimi në mënyrë progresive të shfrytëzojë më mirë kohën e disponueshme njerëzore. Një nga projektet më të fundit më të njohur atje ku fillon, është GitHub Kopilot.

Artikulli i lidhur:
OpenAI: Projektet e Inteligjencës Artificiale falas dhe të hapura për të gjithë
Artikulli i lidhur:
GitHub Copilot, një asistent i inteligjencës artificiale për shkrimin e kodit

TensorFlow

Kjo është një nga Platforma e Inteligjencës Artificiale më i përdorur në botë. Shtë krijuar nga Google (Truri) për përdorim të brendshëm dhe të lëshuar nën licencën Apache 2.0 me burim të hapur më 9 nëntor 2015, duke zëvendësuar paraardhësin e tij me burim të mbyllur, të quajtur Besimi i Shpërndarë.

Conshtë konformuar si një biblioteka me burim të hapur drejtuar te të mësuarit e thellë, e cila është gjithashtu e disponueshme për Windows, Linux, MacOS dhe platformat mobile që përfshijnë Android dhe iOS. Dhe objektivi i tij është të plotësojë nevojat e sistemeve të afta ndërtojnë dhe trajnojnë rrjete nervore për të zbuluar dhe deshifruar modelet dhe korrelacionet, analoge me të mësuarit dhe arsyetimin e përdorur nga njerëzit.

Artikulli i lidhur:
TensorFlow dhe Pytorch: Platformat AI me Burim të Hapur

PyTorch

Isshtë një tjetër nga Platformat më të përdorura të Inteligjencës Artificiale në botë, së bashku me TensorFlow. Mbi të gjitha, për të qenë libraria kryesore në Facebook për aplikime të të mësuarit e thellë. Përveç kësaj, ajo është pako e Piton të dizajnuara për të kryej llogaritjet numerike duke e përdorur programimi tensionues. Dhe zakonisht përdoret si një zëvendësim për paketën Numpy.

Lejon ekzekutimin e tij në GPU për të shpejtuar llogaritjet e kryera. Dhe është përdorur gjerësisht në proceset e kërkimit dhe zhvillimit në fushën e të mësuarit të thellë, i përqendruar kryesisht në zhvillimi i rrjetit nervor, përmes një ndërfaqe shumë të thjeshtë.

Artikulli i lidhur:
TensorFlow dhe Pytorch: Platformat AI me Burim të Hapur

Paketa Kognitive e Microsoft-it (CNTK)

Është një Zgjidhje e Inteligjencës Artificiale dhe një pako e mjeteve për të mësuar thellë me potencial të madh. Alsoshtë gjithashtu falas, i lehtë për t'u përdorur dhe ka një cilësi të nivelit komercial që ju lejon të krijoni algoritme të të mësuarit të thellë të aftë për të mësuar në një nivel të afërt me atë të trurit të njeriut.

microsoft, krijuesi i tij, siguron që thuhet mjet me burim të hapur siguron shkallëzim pa kompromis, shpejtësi dhe saktësi me cilësi të mirë, dhe mbështetje për gjuhët e programimit dhe algoritmet e përdorura gjerësisht sot.

Artikulli i lidhur:
Paketa e mjeteve njohëse: Burim i Hapur Deep Learning SW

Projekte të tjera me burim të hapur AI / ML / DL më shumë për të ditur

Nëse doni të thelloheni në projekte të tjera që lidhen me Teknologjia "Inteligjenca Artificiale (AI)" dhe "Mësimi i Thellë (AP)" o «Mësimi i Thellë (DL) / Mësimi Makiner (ML) », ju mund të eksploroni projektet e mëposhtme dhe botimet e mëparshme të ngjashme:

 1. Akord.NET
 2. Akumulimet
 3. Aesara
 4. Apache mahout
 5. Parashikimi ApacheIO
 6. Kafe
 7. H2OH
 8. IBM Watson
 9. Kuarc i kuq
 10. Keras
 11. Kubeflow
 12. ML.Net
 13. OpenNN
 14. Scikit-Mëso
 15. Teano
 16. Zgjuarsi.ai
Artikulli i lidhur:
Kubeflow: Paketa e Mjeteve për Mësim Makiner për Kubernetes
Artikulli i lidhur:
.NET dhe ML.NET: Platformat me burim të hapur të Microsoft

Dhe së fundi edhe pse «nuk është një Projekt i UA me Burim të Hapur », ia vlen të eksploroni pak për të ditur dhe mësuar, cilat janë ato Shërbimet Amazon AI / ML.

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Me pak fjalë, siç mund ta shohim këtë fushë teknologjike e re dhe në rritje i cili përqendrohet në zhvillimin dhe zbatimin e "Inteligjence artificiale" dhe "Mësimi i Thellë (AP)", nuk i shpëton bumit në përdorimin e Program i Lirë dhe Burim i Hapur në të gjitha sferat prodhuese dhe tregtare të organizatave publike, private dhe të komunitetit. Dhe me kohë, ju jeni AI me burim të hapur do të vazhdojë të përmirësohet, evoluojë dhe të na ofrojë zgjidhjet dhe zbulimet më të mira për problemet ekzistuese dhe të ardhshme.

Shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e ekosistemit të aplikacioneve në dispozicion për «GNU/Linux». Dhe mos ndaloni ta ndani atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.