A mund të jetoni në Linux? Pikëpamja ime dhe përvoja ime personale

A mund të jetoni në Linux? Pikëpamja ime dhe përvoja ime personale

A mund të jetoni në Linux? Pikëpamja ime dhe përvoja ime personale

Pak më shumë se një muaj më parë, ne publikuam një postim të madh motivues, të quajtur A mund të jetoni në Linux si LinuxTuber në vitin 2023 dhe më tej? Dhe meqenëse u vlerësua shumë mirë nga lexuesit dhe komuniteti Linux në përgjithësi, unë kam vendosur, siç më kanë kërkuar shumë, të jap mendimin tim personal dhe tregoj përvojën time në lidhje me këtë të veçantë, domethënë nëse mund të sigurosh jetesën nga Linux si profesionist i IT-së sot.

Natyrisht, mendimi dhe përvoja ime personale nuk përqendrohet në asnjë mënyrë në përvojën që mund të ketë kushdo YouTuber Linux (LinuxTuber), pasi, personalisht, zakonisht nuk krijoj Linux dhe përmbajtje teknologjike në këtë format, domethënë në video. Përvoja dhe mendimi im bazohet më shumë në gjëra më normale apo tradicionale, si p.sh vetë-trajnim i vazhdueshëm, studim formal universitar, studim i specializuar në Linux dhe përvojë pune formale në fushën e IT brenda kompanive dhe organizatave gjatë 20 viteve të fundit të jetës sime profesionale.

TAG LinuxBlogger: Linux Post Install nga DesdeLinux

TAG LinuxBlogger: Linux Post Install nga DesdeLinux

Pra, ja ku vazhdoj me mendimin dhe përvojën time. Por meqenëse, gjëja logjike do të ishte të fillonte me të pak kontekst për mua Pa e stërmbushur këtë botim me të dhëna të panevojshme, do të shtoj vetëm se me gati 50 vite dhe një profesion Inxhinier Sistemesh, plus disa certifikata kombëtare dhe ndërkombëtare, të tilla si, për shembull, Operator i certifikuar Linux dhe Administrator i certifikuar Linux, Unë i kuptoj dhe trajtoj bazat dhe pak më shumë, për teknologjinë në përgjithësi, dhe fushën e Software-it të Lirë, Burimit të Hapur dhe GNU/Linux-it.

Ndërsa për më shumë kontekst shtesë, ju ftoj të lexoni publikimin e mëparshëm të lidhur pasi të keni përfunduar këtë:

TAG LinuxBlogger: Linux Post Install nga DesdeLinux
Artikulli i lidhur:
TAG LinuxBlogger: Linux Post Install nga DesdeLinux

Të jetosh në Linux: A është e mundur apo jo? Mit apo realitet

Të jetosh në Linux: A është e mundur apo jo? Mit apo realitet

Tani duke hyrë plotësisht në atë që ka vërtet rëndësi në këtë artikull, domethënë, përvoja ime dhe mendimi imEpo, në një mënyrë të drejtpërdrejtë, të qartë dhe të shkurtër përgjigja ime është po. Por, meqenëse gjithmonë nevojiten shumë më tepër kontekst ose detaje për të kuptuar plotësisht një situatë ose përgjigje, këtu janë detajet:

Përvoja ime personale me Linux

10 vitet e para

Përpara njohja me GNU/Linux për herë të parë, rreth vitit 2006Natyrisht, jeta ime profesionale në fushën teknologjike ishte e përqendruar në fushën e Windows dhe softuerëve pronësor, të mbyllur dhe komercial. Dhe pavarësisht nga punët që mbani gjatë atyre kohërave, gjithçka ishte me Windows. Dhe unë isha një teknik pajisjesh printimi dhe imazherie (mikrofilma, plotera dhe printera), analist mbështetës për sistemet e karikimit të telefonit, specialist teknik për shkëmbimet telefonike, Siemens dhe Panasonic.

Megjithatë, në një nga organizatat ku unë ofroj shërbimet e mia profesionale, si p.sh Administratori i zonës telefonike (Qendra e rrjetit dhe telefonit), ata përdorën GNU/Linux dhe kjo më bëri shumë kurioz, pasi, për mua, gjithçka rrotullohej rreth Windows. Kështu që, Fillova vetë-trajnimin tim, duke filluar me Knoppix, i cili në atë kohë erdhi në format live (CD Live) dhe më pas OpenSuse.

Përvoja ime personale me Linux

Deri me sot

Pas një kohe, duke parë interesin tim për mësoni dhe zotëroni GNU/Linux, organizata më lejoi të jem pjesë e Ekipi i Mbështetjes së Teknologjisë pa hequr dorë nga përgjegjësitë e mia të qenësishme për zonën telefonike. Dhe në më pak se 2 vjet, unë isha tashmë një nga analistët mbështetës me komandimin më të madh të GNU/Linux dhe me kalimin e kohës u pagua për certifikatat përkatëse kombëtare dhe ndërkombëtare dhe vazhdova të trajnoja shumë nga personeli i ri që ka hyrë në Departamentin e mbështetjes teknologjike nga Drejtoria e Teknologjisë së Informacionit.

Me kalimin e viteve, brenda së njëjtës organizatë, Shkurtimisht u bëra SysAdmin, me përmirësimet përkatëse në të ardhura dhe përfitime. Pastaj kaloni në një organizatë tjetër nën titullin e Mbikëqyrës i Departamentit të Mbështetjes Teknike (Zyrës)., dhe ku pothuajse e gjithë platforma kompjuterike e përdoruesit ishte me GNU/Linux. Sigurisht, me përmirësime në të ardhura dhe përfitime. Më në fund, dhe me kalimin e viteve, u bëra në një organizatë tjetër shumë të vogël Drejtor i Zyrës së Teknologjisë, ku pothuajse e gjithë platforma ishte gjithashtu GNU/Linux.

Paralelisht, në vitin 2006, unë isha bërë kontribues (shkrimtar i përmbajtjes) këtu në Desde Linux. Gjë që për mua ka qenë një krenari dhe kënaqësi e madhe gjatë këtyre 7 viteve. Përveç kësaj, është diçka e dobishme, pasi, si çdo gjë në këtë jetë, gjeneron të ardhura të ndershme, modeste dhe të merituara. Dhe vjen nga unë njohuritë e marra rreth Software-it të Lirë, Burimit të Hapur dhe GNU/Linux.

Dhe së fundi, dhe duke pasur parasysh se, herë pas here, Zakonisht marr pjesë dhe ndihmoj palët e treta me problemet dhe aktivitetet e Linux., si në internet ashtu edhe personalisht; ose zakonisht argëtohem duke krijuar Respins dhe Scripts për qëllime edukative për Komunitetin, pasi kjo ndonjëherë shpërblehet edhe me kontribute të vogla dhe të vlefshme prej tyre.

A mund të jetoni në Linux si LinuxTuber në vitin 2023 dhe më tej?
Artikulli i lidhur:
A mund të jetoni në Linux si LinuxTuber në vitin 2023 dhe më tej?

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje: Mendimi im personal në lidhje me të jetuarit jashtë Linux si një profesionist i IT-së

Me pak fjalë, sigurisht, nuk jam bërë i pasur apo milioner sepse dini, mësoni, zotëroni dhe mësoni për Software-in e Lirë, Burimin e Hapur dhe GNU/Linux, por jeta ime si profesioniste e IT-së përparoi shumë pasi e bëra atë. Dhe sot, ajo ka mbetur shtylla e aktiviteteve të mia profesionale IT, çfarëdo që jeni duke bërë ose duhet të bëni.

Pra, përgjigja ime e shkurtër, e qartë dhe koncize është, Sigurisht, ju mund të "Jeni në Linux si një profesionist IT" në mesin e vitit 2023. Është tjetër gjë, kur të punë e bukur dhe e respektuar e krijuesit të përmbajtjes në YouTube, Me kohë të pjesshme ose të plotë. Për të cilën, kërkon edhe shumë mund, njohuri dhe përkushtim. Çfarë i bën ata njëlloj të meritojnë shpërblimin e tyre të drejtë monetar nga Komuniteti i tyre që i ndjek dhe konsumon përmbajtjen e tyre.

Rrjedhimisht, nëse ende nuk dini asgjë rreth Software-it të Lirë, Burimit të Hapur dhe GNU/Linux-it, këshilla ime e shëndetshme dhe e dobishme është që, pavarësisht studimeve tuaja aktuale, punës, profesionit dhe planeve të jetës, të dini dhe të mësoni t'i përdorni ato. Ndërsa, po e ardhmja juaj do të bazohet në të qenit profesionist i IT-së, kjo këshillë është edhe më jetike, pasi çdo ditë e më shumë Kompanitë dhe organizatat kërkojnë personel të kualifikuar të IT-së në këtë fushë të teknologjisë.

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» në spanjisht. Ose, në ndonjë gjuhë tjetër (vetëm duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së sonë aktuale, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera) për të mësuar më shumë përmbajtje aktuale. Dhe gjithashtu, ju mund të bashkoheni në kanalin tonë zyrtar Telegram për të eksploruar më shumë lajme, udhëzues dhe udhëzues. Dhe gjithashtu, e ka këtë grup për të folur dhe mësuar më shumë rreth çdo teme të IT-së të mbuluar këtu.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jaime Perea dijo

  Puna ime është më shumë në kërkimin shkencor, në rastin tim pyetja do të ishte: A mund të jetoj pa Linux?

  Përgjigja është jo.

  Është ajo që ne përdorim gjatë gjithë ditës. Në laptopë, desktop, serverë dhe grupe.

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Përshëndetje, Jaime. Epo po, e imagjinoj. Në nivelin e kërkimit shkencor dhe të informatikës së nivelit të lartë, përdorimi i Linux-it është edhe më i përhapur. Pra, në atë rast, "të mos jesh në gjendje të jetosh pa Linux" vlen shumë mirë. Faleminderit për komentin tuaj dhe më vjen mirë që ju pëlqeu artikulli.