Këshilla: Rregulloni gabimin me Windows në Xfce4

Sot në mëngjes, pasi kam azhurnuar sistemin tim (Testimi i Debian) dhe rifillojeni atë, kur hyra në seancën time Xfce Unë u habita kur pashë se Menaxheri i Dritareve (xfwm) As treguesi dhe as elementët e panelit nuk u treguan .. WTF?

në vazhdim fshini, ruani dhe rivendosni cilësimet Ai ishte i vendosur të riinstalonte, pasi kishte pak kohë dhe nuk e dinte se cilat paketa kishte instaluar që mund të shkaktonin një rrëmujë të tillë. Por para kësaj, vendosa të vazhdoj të shikoj dhe gjeta zgjidhjen. E tëra çfarë duhet të bëjmë është të fshijmë një dosje:

rm -Rv ~/.cache/sessions/

Unë rifillova seancën time dhe voila!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

36 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   natën dijo

  E jashtëzakonshme për këtë rast, kështu më ka ndodhur në Zenwalk .. dhe të mendosh që edhe një skenar më bëri që kur të filloja sistemin të pastroja memorien.

  të fala

 2.   Guxim dijo

  Ky është super Debian që nuk dështon kurrë

  1.    elav <° Linux dijo

   Ashtu është, Super Debian nuk dështon kurrë .. ..

   1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

    ¬¬ ... po po sigurisht ...
    Harkoni me të gjitha ato që e kritikoni, nuk dështon për "dashurinë për artin", domethënë nëse sistemi shembet është vetëm për shkak se idioti që e kontrollon atë (në disa raste edhe unë HAHA) nuk i bën gjërat siç duhet.

    Ndërsa Debian-i juaj shumë i adhuruar, thjesht dilni nga llogaria dhe pastaj hyni përsëri në Rrëzohet LOL !!!

  2.    Oscar dijo

   Një pyetje: A përdorni depo të qëndrueshme Arch ose testimi?

   1.    Guxim dijo

    I qëndrueshëm, nuk i besoj testimit

    1.    Oscar dijo

     E kuptoj që jeni duke përdorur LXDE, nëse po, a mund të më jepni ndonjë referencë në lidhje me përdorimin dhe performancën? Kam kohë që përpiqem të vendos ta përdor, veçanërisht duke marrë parasysh konsumin e lartë dhe vazhdimisht në rritje, të Gnome3 dhe KDE. Vlerësoj çdo rekomandim në këtë drejtim.

     1.    Guxim dijo

      Unë nuk kam ndonjë monitor për të kontrolluar të gjitha këto, por shikojeni këtë imazh nga desktopi im:

      http://foro-elblogdejabba.foroactivo.com/t97-muestra-tu-escritorio-lxde

      Kutia me grafikun e gjelbër në këndin e djathtë është diçka si një monitor shumë i thjeshtë që tregon konsumin e burimeve.

      Me Firefox të hapur, vetëm konsumi është minimal, vështirë se lë minimumin, me YouTube maksimumi mund të shkosh në gjysmë ose diçka më shumë.

      Kompjuteri që unë përdor ka 512 MB ram dhe 1.27 Ghz procesor nëse mbaj mend mirë.

      Një gjë, është një mjedis shumë i zhveshur, mezi ka një shfletues skedarësh, terminalin dhe pak tjetër.

      Sa i përket Openbox (meqenëse është menaxheri i dritareve që përdor) është estetikisht mjaft i dobët, por ne gjithmonë mund të shkarkojmë një temë.

      Gjithsesi, nuk më pëlqen të shtrembëroj shumë por hej, nuk mund të kontaktoja në asnjë mënyrë, një forum blog ose diçka e ngjashme do të ishte mirë me kalimin e kohës për këto gjëra

      1.    elav <° Linux dijo

       Kam përdorur OpenBox për një kohë të gjatë dhe sapo ta merrni me shpejtësi, është me të vërtetë e bukur. Më pëlqen LXDE, por është shumë e thjeshtë për shijen time, dhe më beso, kam arritur ta rregulloj mjaft. Isshtë një mundësi e shkëlqyeshme nëse nuk jemi shumë kërkues.


    2.    Jezus Ballesteros dijo

     Prej kur përdorni LXDE? A nuk ishe KDEro më vonë? 😀

     1.    Guxim dijo

      Meqenëse doli KDE 4.7, miu ishte bllokuar dhe unë thashë "mbaroi"

      1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

       Çfarë do të thuash "ngeci"? Shpjegoni pak më mirë se tani kam një dyshim hehe ...


     2.    Guxim dijo

      Po shkoja si në lëvizje të ngadaltë, duke lëvizur miun dhe treguesin duke lëvizur pas një kohe

      1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

       Nëse nuk keni ide, nëse do të kishit përdorur Ubuntu do t'ju thoshte diçka si «ndryshoni distro» ose diçka e tillë ... HAHAHAHA nah është e ndyrë HAHA.


 3.   oleksis dijo

  Epo, unë ju kisha thënë për këtë gabim, dhe më ndodhi dje 😀 dhe një zgjidhje e shpejtë ishte të fshini përdoruesin, të fshini shtëpinë e përdoruesit tim dhe ta rikrijoni atë, pak i ngathët, por funksional dhe i shpejtë fast

  Do t'i provoj këto këshilla kur të mbaroj përsëri nga Windows Window (xfwm)

  të fala

  PS: gabimi shoqërues që xfwm më dha tha diçka si linjat e mëposhtme:

  (xfwm4: 2996): xfwm4-KRITIKE **: Xfconf nuk mund të iniciohej

  (xfwm4: 2996): xfwm4-PARALAJMRIM **: Mungojnë të dhënat nga skedarët e parazgjedhur

  1.    elav <° Linux dijo

   Epo, fshirja e të gjithë përdoruesit është diçka pak hahaha. Ju tashmë dini ta bëni edhe më lehtë ..

 4.   Oscar dijo

  Faleminderit Kurajo, desktopi juaj duket vërtet bukur, unë tundohem ta provoj, duket shumë interesante.

 5.   Carlos-Xfce dijo

  Pershendetje Duke folur për azhurnimet me LMDE, unë kam një problem: Unë kisha Firefox 7 por nuk më azhurnoi në 8. Unë vendosa ta fshij dhe ta instaloj përsëri (duke shpresuar se do të funksiononte, padyshim), por çfarë befasie: ajo u kthye në version 5! Nuk di si ta azhurnoj. Herën e fundit që ndoqa një tutorial (nga një blog tjetër) duke shkarkuar skedarin .tar dhe duke u ngatërruar me dosjen / opt, e ngatërrova atë (ishte gabim) dhe fshikova Firefox. Unë kisha për të riinstaluar të gjithë OS për të rregulluar të metën (nëse është e saktë). Ndonjë ide për të rregulluar këtë problem?

  1.    elav <° Linux dijo

   0_o A duhej të instalonit përsëri një OS të tërë për të pasur Firefox në versionin e tij të fundit? Por nëse nuk do të ishte e nevojshme. Siç e thatë mirë, thjesht zëvendësoni dosjen / opt / firefox me atë që vjen në tar.gz. Ja se si ta bëni.

   1.    Carlos-Xfce dijo

    Po, kjo ishte mbi një muaj më parë. Një histori e tërë. Faleminderit. 😉

 6.   Sergio dijo

  Faleminderit shumë për zgjidhjen, diçka e ngjashme po më ndodhte; dritaret ishin pa shiritin e titullit ose butonat për të minimizuar, maksimizuar, etj. Ai gjithashtu u shfaq mu në këndin e sipërm të majtë, në panel dhe nuk u shfaq me transparencën që unë vendosa mbi të. Çfarë kaosi dhe çfarë zgjidhje e thjeshtë. Një përshëndetje!

 7.   kurt dijo

  Faleminderit, për ne që filluam të lëvizim nga dritaret, këto kontribute na ndihmojnë shumë.

  të fala

 8.   Alberxan dijo

  Faleminderit

 9.   Miguel dijo

  Spektakolare !!!!!!! FALEMINDERIT, LOCOO !!

  1.    elav dijo

   😀

 10.   lot i shkruar dijo

  Ti më shpëtove!!!! Ju detyrohem një birrë, faleminderit shumë !!! 😀

 11.   pi dijo

  Kontribut shumë i mirë, unë tashmë kisha instaluar një tryezë tjetër, sepse mendova se kisha petaquido Xfce ...
  Faleminderit shume…

 12.   Raul dijo

  Shef total ju më penguat të çinstaloj ose më keq, ju me të vërtetë meritoni një çmim master haha ​​!!!

 13.   Gilberto GV dijo

  Faleminderit!! Ka punuar në mënyrë perfekte për mua, me të vërtetë shumë mirë.

 14.   Facundo dijo

  Faleminderit shume. Ju keni hequr një dhimbje koke të mirë

 15.   Julián Ramírez dijo

  Fantastike !!!!. Shume faleminderit njeri. Po hyja në fotografi. Unë përdor Xubuntu 14.04 dhe nga një moment në tjetrin butonat maksimizues, minimizues dhe mbyllës ishin zhdukur, si dhe shiriti në pjesën e sipërme të dritareve. Nuk mund të ankohem sepse jam duke përdorur softuer të lirë, por nganjëherë ju mendoni se preferoni të paguani për opsione që nuk ju tërheqin jetën për këto gjëra, veçanërisht përdoruesit e zakonshëm si unë.

  Faleminderit shumë, problemi im u zgjidh.

 16.   harriot dijo

  Shumë funksional e kisha atë problem në hark dhe ishte perfekt

 17.   Cristian dijo

  Faleminderit
  Kishte një mjedis grafik super të çmendur në nenexhik Xfce.
  Asgjë nuk funksionoi pa komandat xD

 18.   Iñaki dijo

  Faleminderit shumë, funksionoi shumë mirë. Jessie im debian humbi kornizat e dritares dhe ata u rikuperuan me atë komandë dhe një reboot :)

 19.   Els dijo

  Faleminderit funksionoi

 20.   elagabalus dijo

  Shumë i vlerësuar, pse është ky gabim?