Këshilla: Si ta bëni Xfce të duket e njëjtë me KDE

Ato që përdorim Xfce mund të kemi pamjen e KDE (oksigjen) në një mënyrë shumë të lehtë, siç mund ta shohim në imazhin vijues:

Për ta arritur këtë duhet të shkarkojmë vetëm skedarët e mëposhtëm:

 • Për dritaret (xfwm): Kjo skedar. Ne e zbërthejmë atë dhe e vendosim brenda dosjes hem / .temat o / usr / share / temat.
 • Për temën Gtk: Kjo skedar. Nuk mbaj mend nga e shkarkova, e zbërtheva dhe e vendosëm brenda dosjeshem / .temat o / usr / share / temat.
 • Për ikonat: Kjo lidhje o ky tjetri. Ne e zbërthejmë atë dhe e vendosim brenda dosjes. / .sikujt o / usr / share / ikona.

Në Debian mund të vendosim ikonat dhe kursorët e KDE duke instaluar paketat e mëposhtme:

$ sudo aptitude install oxygencursors oxygen-icon-theme

Tani ne zgjedhim temën dhe ikonat në Menyja »Cilësimet» Pamja:

Dhe në Menyja »Cilësimet» Menaxheri i dritares:

Të gatshëm, me këtë mund të kemi atë që duhet për tonën Xfce duket si KDE. Unë lë një pamje të ekranit të desktopit tim:

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

24 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   roman77 dijo

  Shumë mirë ... Do të më duhej t'i jepja një shans Xfce.
  Që kur doli Gnome 3, unë kam migruar në KDE, por është mirë të provosh gjëra të tjera ...

  1.    elav <° Linux dijo

   24 orë më parë kisha KDE dhe tani përdor Xfce (megjithëse kam të instaluar Gnome-Shell). Sigurisht, mos prisni të gjeni të gjitha gjërat që keni në KDE ..

 2.   oleksis dijo

  Kërkesa të këndshme! Faleminderit edhe një herë… +1 për postimin. Të fala!

  1.    elav <° Linux dijo

   Unë jam i kënaqur që të ka shërbyer ty .. Unë dua të lutem lol

 3.   Perseu dijo

  Post shumë i mirë, nëse do të mund të zgjeronit instalimin në LXDE ose Gnome do të ishte mirë.

  1.    elav <° Linux dijo

   Në LXDE gjërat nuk duhet të jenë shumë të ndryshme. Me fjalë të tjera, e njëjta temë e Gtk duhet të funksionojë, thjesht duhet të gjesh një temë për Menaxherin e Dritareve (kutia e hapur). Do të shoh nëse gjej diçka në lidhje me të.

   1.    mac_live dijo

    Saktësisht, nuk duhet të shkaktojë një problem të madh, në fakt atëherë temat për openbox nuk janë aq të këqija, ka disa shumë të këndshme dhe të këndshme që nuk i kanë zili asgjë nga kde, dhe gnome, natyrisht që nuk kanë kaq shumë efekte më vonë, por ato duken bukur.

    1.    elav <° Linux dijo

     Pikërisht ... Kam përdorur Openbox për një kohë të gjatë dhe e kam dashur atë ...

   2.    David DR dijo

    Do të ishte e mrekullueshme, kam menduar të provoj Lubuntu sepse nuk kam dëgjuar më shumë sesa funksionon në PC modest, por janë temat e dritareve të Openbox që më ndalojnë

 4.   Guxim dijo

  Nuk më pëlqen imitimi, por ky është mjaft joshës

  1.    elav <° Linux dijo

   Dhe se ju prisni? Mbi:

   pacman -S xfce

   😀

   1.    Guxim dijo

    Hani më shumë se LXDE siç e kuptoj

    1.    elav <° Linux dijo

     Tani për tani me Chromium + Pidgin + Slypheed + Terminal = 202Mb / 1024Mb ...

     Po në lidhje me këtë?

 5.   Oscar dijo

  Gjithmonë e konsideroja XFCE të pakëndshme, tani po testoj Gnome Shell, nuk e pëlqej, por ... nuk ka pse të konfiguroj pothuajse asgjë, por dua ta provoj për një kohë, nga ana tjetër planifikoj të jap Provoni XFCE, a do të keni ndonjë mësimdhënës për ta konfiguruar atë? I pranishëm. Si funksionon Chromium?

  1.    elav <° Linux dijo

   Isshtë e vërtetë që Xfce si parazgjedhje duket pak e shëmtuar, por e përshtatur mirë është një bukuri. Përveç kësaj, ai ka Kompozitorin e tij të Dritareve dhe ne mund të luajmë me efektet e transparencës që e bëjnë atë me të vërtetë të bukur. Do të shoh nëse bëj një udhëzues se si ta rregulloj plotësisht. Dhe Chromium, mirë unë bëj më mirë se Firefox / Iceweasel 7 dhe 8. Veçanërisht ky version i fundit rritet në konsum ... 🙁

   1.    Oscar dijo

    Faleminderit elav, unë tashmë kam shkarkuar Debian LCDE + XFCE, provë, natyrisht, unë do të pres për tutorialin.

    1.    elav <° Linux dijo

     Sot kam një ditë të vështirë, por shpresoj të kem kohë të bëj diçka

 6.   gaBeweb dijo

  E shkëlqyeshme, më pëlqeu! Pershendetje

  1.    elav <° Linux dijo

   Faleminderit shumë

 7.   Geronimo dijo

  ÇFAR AB ABSURDOOOOO, nëse kam XFCE, pse dua kde ??? Unë instaloj distro me kde. Do të jetë që nuk ka asgjë për të postuar hahahahaha

  1.    elav dijo

   Për të njëjtën arsye që shumë përdorues, qofshin Xfce, Gnome ose KDE, u pëlqen të duken të ngjashëm me OS X ose Windows.

 8.   Oscar dijo

  Uau! interesante… Më pëlqen shumë XFCE, është turp që ekipi im nuk shkon shumë. shumë i shkathët Thunar më bën gjëra të çuditshme si kur tërheq një skedar nga çdo dritare në desktop, e cila tregon një simbol "+" si kur do të kopjosh dhe ngjitësh, por pastaj ajo që bën është prerja dhe ngjitja duke hequr skedarin e përmendur nga dosja e saj burimore.

  Një gjë tjetër që më shqetëson pak është koha që kaloni ndonjëherë duke pritur që ajo t'ju tregojë menunë me programet, thjesht koha që duhet për të treguar menunë në rënie kur klikoni me butonin e djathtë të miut në ndonjë gjë ...

  Në përgjithësi më pëlqen shumë filozofia XFCE minimaliste, funksionale dhe me dizajn ... por punoj çdo ditë dhe i gjeta këto "defekte".

  Nga rruga që përdor Xubuntu 12.04 (dhe jo, nuk po azhurnoj tani që më është dashur kaq shumë kohë për ta konfiguruar dhe për ta lënë ashtu siç më pëlqen ... Unë mendoj se do të duhet të pres edhe disa vjet që ajo të të jetë i lëmuar edhe pak). Urime për punën tuaj të shkëlqyer!

 9.   Biri atë dijo

  Për momentin, unë përdor GNOME 3.2 nuk më ka dhënë shumë probleme, por më parë nëse kam përdorur XCFE 4.10 dhe LXDE. Unë jam i interesuar të provoj LXQT por do të jetë më vonë.

 10.   kapje me duart pas zverkut të kundërshtarit dijo

  sooooo faleminderit !!!